Roto katuseaknad
- pikk88
- Ehituspenskar

- Postitusi: 2371
- Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
- On tänanud: 50 korda
- On tänatud: 49 korda
Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas pikk88 »
- Hiid
- Ehituspenskar

- Postitusi: 4488
- Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
- Asukoht: Tartu
- On tänanud: 117 korda
- On tänatud: 93 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Hiid »
-
optimist88
- Ehitusspets

- Postitusi: 580
- Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
- On tänanud: 32 korda
- On tänatud: 14 korda
Re: Roto ja Velux
Lugemata postitus Postitas optimist88 »
-
kaimagk
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1543
- Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
- On tänanud: 122 korda
- On tänatud: 51 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas kaimagk »
- pikk88
- Ehituspenskar

- Postitusi: 2371
- Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
- On tänanud: 50 korda
- On tänatud: 49 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas pikk88 »
Vähemasti endal on praegu selline plaan. Ning kui selgub, et aknad sellegipoolest kehv mõte siis minul pole raske neid kivikatusest välja visata ja ilma hakkama saada.
-
ping
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6685
- Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
- On tänanud: 120 korda
- On tänatud: 313 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas ping »
"Tungivast külmast" ei saa mitte kuidagi kondentsi tekkida.pikk88 kirjutas: 20 Juun 2026, 08:33 Nagu ma aru olen saanud siis tõenäoliselt on põhjuseks läbi puitraami tungiv külm mis tekitab kondensi. ....
Kondents saab tekkida ainult toaõhust külmade detailideni tunginud veeaurust.
Kui takistada niiske õhu jõudmine kondentsiohtlikku (alla +13C) tsooni, siis ei tekki ka kondentsi.
Ehk kui toapool puudub toimiv aurutõke, tekkib alati katuseakna lengile kondents.
-
kaimagk
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1543
- Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
- On tänanud: 122 korda
- On tänatud: 51 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas kaimagk »
-
ping
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6685
- Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
- On tänanud: 120 korda
- On tänatud: 313 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas ping »
Kuidas puit suudab füüsikaseadusi muuta?kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 18:53 Puuraamile kondens?
Puit kui selline pole ju 'külmasilla' materjal . ....
Kas see on ka "poliitiline otsus"?
-
kaimagk
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1543
- Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
- On tänanud: 122 korda
- On tänatud: 51 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas kaimagk »
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.
-
vuuk
- Ehituspenskar

- Postitusi: 2621
- Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
- On tänanud: 73 korda
- On tänatud: 138 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas vuuk »
Siinset infot tuleb võtta teatava mööndusega. Teooriat piisavalt mitte tundvat inimest võib see eksitada.kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 23:06 Kastahab väita et 68mm aknaraam(puit) on külamsild?
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.
Kaldun siinkohal oma arusaamaga pigem kasutaja "ping" poolele.
Alustuseks tuleks endale selgeks teha, mis on külmasild.
Seejärel tutvuda põhjalikumalt erinevate materjalide tehniliste omadustega.
Otsida vajadusel välja ehitusfüüsika valemid.
Teha arvutus. Ja siis võrrelda numbrilisi väärtusi. Lihtsalt emotsioon võib olla petlik.
Võttes kuiva okaspuidu paksuseks 70 mm ja tegur λ väärtuseks 0,12 (W/mK) tuleb arvutuslik U-arv ehk Uf 1,33 W/(m²K) Samas, kaasaegsete akende klaaspakettide soojajuhtivus Ug on üldjuhul tunduvalt väiksem.
Millest see räägib?
Kondensaadi sadestumine materjali pinnale sõltub eelkõige selle pinnatemperatuurist. Pinnatemperatuur on sõltuvuses materjalikihi soojajuhtivusest ja temperatuuridest läheduses eri pooltel.
Klaas ja puit materjalidena siinses kontekstis erinevad oluliselt ka selles mõttes, et klaasi aurutakistus on lõpmatu suur (üldse ei lase niiskust endasse) aga puit absorbeerib (laseb niiskust endasse ja endast välja. Seetõttu ilmub klaasile kondensaat vastavate olude korral suhteliselt koheselt, aga selle kõrval olevale (sama või madalama temperatuuriga) puidule silmnähtavalt teatava viivitusega. Aga ei jää tulemata kui pinnatemperatuur on kastepunktitemperatuurist madalam ja puit piisavalt kaua niiskub ja niiskusega pealispind täitub. Samas sõltub ka millise niiskusimavusega materjaliga on puidu pind kaetud.
- Hiid
- Ehituspenskar

- Postitusi: 4488
- Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
- Asukoht: Tartu
- On tänanud: 117 korda
- On tänatud: 93 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Hiid »
Katuseaken on tehtud tollisest lauast. Mis 68mm? KUST SEE TULI?kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 23:06 Kastahab väita et 68mm aknaraam(puit) on külamsild?
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.
-
vuuk
- Ehituspenskar

- Postitusi: 2621
- Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
- On tänanud: 73 korda
- On tänatud: 138 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas vuuk »
Oletame, et kõrval olev katuslagi on näiteks 0,15 W/(m²K) (vähemalt selline võiks olla soojusjuhtivuselt katuslagi tänapäeval), siis sellega võrrelduna võib lugeda akna raami seal kohas oluliseks külmasillaks.
-
ping
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6685
- Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
- On tänanud: 120 korda
- On tänatud: 313 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas ping »
Mina olen näinud kondentsi nii puidust aknaraamidel kui ka välisuste siseküljel.vuuk kirjutas: 22 Juun 2026, 06:05....kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 23:06 Kastahab väita et 68mm aknaraam(puit) on külamsild?
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.
Kondensaadi sadestumine materjali pinnale sõltub eelkõige selle pinnatemperatuurist. Pinnatemperatuur on sõltuvuses materjalikihi soojajuhtivusest ja temperatuuridest läheduses eri pooltel.
Klaas ja puit materjalidena siinses kontekstis erinevad oluliselt ka selles mõttes, et klaasi aurutakistus on lõpmatu suur (üldse ei lase niiskust endasse) aga puit absorbeerib (laseb niiskust endasse ja endast välja. Seetõttu ilmub klaasile kondensaat vastavate olude korral suhteliselt koheselt, aga selle kõrval olevale (sama või madalama temperatuuriga) puidule silmnähtavalt teatava viivitusega. Aga ei jää tulemata kui pinnatemperatuur on kastepunktitemperatuurist madalam ja puit piisavalt kaua niiskub ja niiskusega pealispind täitub. Samas sõltub ka millise niiskusimavusega materjaliga on puidu pind kaetud.
Kui nägemine on kehv, siis käega üle pindade tõmmates on kohe käe märgumine tunda.
Hügroskoopne katmata puit imeb kondentsvee sisse kuni veeküllastuse piirini.
(Kui näiteks seinapalgi sees tekkib (0C temp kohta) auru tõkestav jääkiht, siis tekkib palgi 0 punkti juurde, palgi sisse, mädanik.)
Kuna tavakasutuses on hoonete puitdetailid kas värvitud või lakitud veetihedama pinnaga, siis tekkib kondents selle viimistlusmaterjali pinnale ning ei pruugi olla nii märgatav kui siledale klaasile kogunenud vesi.
(90'datel panin omale ka ühe katuseakna ja pärast seda kogemust oma põhjamaisesse elamisse katuseaknaid ei kasuta, sest pikas perspektiivis on kasulikum kunstvalgus.)
-
ping
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6685
- Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
- On tänanud: 120 korda
- On tänatud: 313 korda
Re: Roto ja Velux
Lugemata postitus Postitas ping »
Kui see aken on ühekordse klaasiga, siis see on tuulduva pööningu "valgust läbi laskev katuseluuk" ja ei olegi ettenähtud sooja ruumi välispiirdes kasutada.optimist88 kirjutas: 19 Juun 2026, 09:44 ... katuses ca 25a vana aken, 1x pakett.
Talvel tilgub põrandale, põskedel lakk maas.
Pole jõudnud uurida kas kondens või mõni tihend. ....
![]()
Välimuselt on need üsna sarnased ja soodsama hinna pärast on neid ka pandud.
-
Küülaline
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6800
- Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
- On tänanud: 134 korda
- On tänatud: 154 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Küülaline »
Tähendab see on siis ise tehtud katuseaken? Kas ka lahtikäiv? Mul vahetati just 25 a vanad Veluxi katuseaknad uute vastu. Seal oli sama suur karp kui aken ise, igasugu tihendeid, soojustusi, põllesid, plekke jms kaasas. Kolmekordne pakett ka, kahekordseid enam ei toodeta.
-
kaimagk
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1543
- Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
- On tänanud: 122 korda
- On tänatud: 51 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas kaimagk »
Millisel katuseaknal on aken tehtud tollisest lauast? See akna kinnitusraam ehk on aga mitte aken.Hiid kirjutas: 22 Juun 2026, 07:31Katuseaken on tehtud tollisest lauast. Mis 68mm? KUST SEE TULI?kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 23:06 Kastahab väita et 68mm aknaraam(puit) on külamsild?
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.![]()
Jõudu kondensi pühkimisel
-
kaimagk
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1543
- Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
- On tänanud: 122 korda
- On tänatud: 51 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas kaimagk »
Igasugu paska toodetakse ja paigaldatakse, kui on mure siis vaadaku paigaldaja ja soovitaja poole oma murega.ping kirjutas: 22 Juun 2026, 09:55Mina olen näinud kondentsi nii puidust aknaraamidel kui ka välisuste siseküljel.vuuk kirjutas: 22 Juun 2026, 06:05....kaimagk kirjutas: 21 Juun 2026, 23:06 Kastahab väita et 68mm aknaraam(puit) on külamsild?
Ja miks peaks puit füüsikaseadusi muutma?
Ja nagu mainisin, pole mina näinud kondnesi akna puitraamil mis on normaalsetes tingimustes, igasuguse ekstreemsused jäägu nende tekitajate mängumaaks.
Kondensaadi sadestumine materjali pinnale sõltub eelkõige selle pinnatemperatuurist. Pinnatemperatuur on sõltuvuses materjalikihi soojajuhtivusest ja temperatuuridest läheduses eri pooltel.
Klaas ja puit materjalidena siinses kontekstis erinevad oluliselt ka selles mõttes, et klaasi aurutakistus on lõpmatu suur (üldse ei lase niiskust endasse) aga puit absorbeerib (laseb niiskust endasse ja endast välja. Seetõttu ilmub klaasile kondensaat vastavate olude korral suhteliselt koheselt, aga selle kõrval olevale (sama või madalama temperatuuriga) puidule silmnähtavalt teatava viivitusega. Aga ei jää tulemata kui pinnatemperatuur on kastepunktitemperatuurist madalam ja puit piisavalt kaua niiskub ja niiskusega pealispind täitub. Samas sõltub ka millise niiskusimavusega materjaliga on puidu pind kaetud.
Kui nägemine on kehv, siis käega üle pindade tõmmates on kohe käe märgumine tunda.
Hügroskoopne katmata puit imeb kondentsvee sisse kuni veeküllastuse piirini.
(Kui näiteks seinapalgi sees tekkib (0C temp kohta) auru tõkestav jääkiht, siis tekkib palgi 0 punkti juurde, palgi sisse, mädanik.)
Kuna tavakasutuses on hoonete puitdetailid kas värvitud või lakitud veetihedama pinnaga, siis tekkib kondents selle viimistlusmaterjali pinnale ning ei pruugi olla nii märgatav kui siledale klaasile kogunenud vesi.
(90'datel panin omale ka ühe katuseakna ja pärast seda kogemust oma põhjamaisesse elamisse katuseaknaid ei kasuta, sest pikas perspektiivis on kasulikum kunstvalgus.)
![]()
-
Küülaline
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6800
- Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
- On tänanud: 134 korda
- On tänatud: 154 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Küülaline »
Mis firma toode see tollal oli? Mina panin 2001 Veluxi ega saa kurta. Suurema külmaga ei olnudki, aga just väiksema miinusega tekkis hommikuks klaasi alaserva kondents, selle pühkisin ära, kui meelde tuli ja muid probleeme ei olnud. Tänapäevased on kindlasti oluliselt paremad kolmekordse klaasi ja hulgalise soojustusega raami ümber. Tehnoloogia on 35 aastaga edasi läinud.ping kirjutas: 22 Juun 2026, 09:5590'datel panin omale ka ühe katuseakna ja pärast seda kogemust oma põhjamaisesse elamisse katuseaknaid ei kasuta, sest pikas perspektiivis on kasulikum kunstvalgus
-
Walter2
- Ehitusguru

- Postitusi: 756
- Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
- On tänanud: 10 korda
- On tänatud: 36 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Walter2 »
-
Prill
- Ehitusveteran

- Postitusi: 1750
- Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
- On tänanud: 7 korda
- On tänatud: 98 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Prill »
Palkmaju on külmas kliimas ehitatud sadu või isegi tuhandeid aastaid kuni tänapäevani välja, pakasega palgi sees on 0 punkt, ometi need hooned ei mädane palkide mädaniku tõttu seest välja.ping kirjutas: 22 Juun 2026, 09:55 (Kui näiteks seinapalgi sees tekkib (0C temp kohta) auru tõkestav jääkiht, siis tekkib palgi 0 punkti juurde, palgi sisse, mädanik.)
Miks ei mäda, sest puidul on imetabane võime kuivamisel niiskusest vabaneda ja mädaniku eluks vajalikud tingimused jäävad napiks ning ebastabiilseks. Samas palkhooned kipuvad mädanema vundamendi juurest kus niiskus on puidus pidev ja soodsad elutingimused hallitustele, seentele, mädanikele jne.
Aknale tekkival kondensveel võib veel põhjusi olla, enda elamises 2x plastaknad talviti tilkusid ja probleem lahenes kui ventilatsioon töösse sai..
-
Küülaline
- Ehituspenskar

- Postitusi: 6800
- Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
- On tänanud: 134 korda
- On tänatud: 154 korda
Re: Roto katuseaknad
Lugemata postitus Postitas Küülaline »
Pigem ikka kondents. Kui tihendite vahelt lekiks, peaks suurema vihmaga samuti lekkima.Walter2 kirjutas: 22 Juun 2026, 15:24Mul lekkisid 15 aastat tagasi paigaldatud Veluxid (nurkadest tilkus tuppa)
- Ehitusfoorum
- ↳ Üldfoorum
- ↳ Ahjud, kaminad, korstnad
- ↳ Aiad, väravad
- ↳ Aknad, uksed
- ↳ Betoon ja betoonitooted
- ↳ Ehitustööriistad
- ↳ Ehitusmaterjalid
- ↳ Elekter, elektriseadmed
- ↳ Energiamärgis ja energiaaudit
- ↳ Fassaadide arutelu
- ↳ Katused, laed
- ↳ Hüdroisolatsioon
- ↳ Kaevud
- ↳ Konstruktsioonid, seinad
- ↳ Küttesüsteemid
- ↳ Palkmajad
- ↳ Projekteerimine, projektid
- ↳ Põrandad
- ↳ Puit ja puidutooted
- ↳ Restaureerimine
- ↳ Seadusandlus
- ↳ Soojustus, isolatsioon
- ↳ Saunad, dussiruumid, vannitoad, sanitaartehnika
- ↳ Siseviimistlus, värvid, plaatimistööd
- ↳ Ventilatsioon
- ↳ Veevarustus, kanalisatsioon, käimlad
- ↳ Vundamendid
- ↳ Naljanurk
- ↳ Arhiiv
- Ärifoorumid
- ↳ Otsin tööd
- ↳ Pakun tööd
- ↳ Ostu-müügifoorum
- ↳ Annan/võtan rendile
- ↳ Hinnapäring