Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Palunabi
külaline

Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Palunabi »

Tere,

paluksin targemate nõuandeid. Plaanis hakata silutuskivi maja ümber panema. Kui enne seda oleks mõistlik teha ära ka drenaaz ja vihmavee ärajuhtimise torustik, et pärast ei peaks sillutust üles hakkama võtma.
Majal on täiskelder. Vundamet paekivist laoutud 1955 aastal. Paks ja tugev. Kelder kõrgvee ajal niiske.
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Drenaazitorustik vaja teha vähemalt keldri põrandaga tasa või alla poole?
Kuhu peaks drenaazitorustiku puhul panema kaevud? Samas nad ühtivad ju vihmaveekaevudega ja ei saa kahte kaevu ühte kohta panna?
Vihmavee ja drenaazi süsteemi pean ju ikka eraldi tegema ja seetõttu ei saa kaevud ühtida ju?
Vihmavee allatulekukohtadesse pean ju panema igal juhul niiöelda kaevud.

Palun nõuandeid igasuguseid. Aitäh!!!!
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Aitäh linkide eest. Need olen juba varem läbi lugenud.
Ma ei saa sellest aru, et miks ma pean kõikidesse nurkadesse drenaazikaevu panema? Kui üle ühe nurga on kaev, siis juba saab ilusti ju ligi pääseda igasse kohta, kuna igale poole läheb sirge toru ja pööret vahele ei jää.

Drenaazikaev uponor on 1. meetrine, aga mul on keldri põrand sügavamal ja vaja sügavamat kaevu. Saab neid ka pikendada?

Kas drenaaz võib teatud kohtades ka majast veidi kaugemal olla? Näiteks trebi väljaehitused. Suhteliselt mõttetu ja tülikas on ümber betoontrepi panna drenaazitorustik, samas paigutades sinna siis 4 lisakaevu, nii sise- kui ka välisnurkadesse. Lihtsam on maja nurgast diagonaali tulla ühe toruga ja asi valmis.

Kas drenaazikaevusid kuidagi peita ei saa tänavakivi alla viisakalt vms? Päris kole, kui igas maja nurgas on vihmaveetoru äravool ja siis selle kõrval kohe veel mingi drenaazikaev.

Oskab keegi soovitada mõnda drenaazisüsteemi ehitajat?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10696
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 289 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Drenaazi sobiv sügavus oleks keldri põrandast 15 cm allpool. Alati pole seda võimalik saavutada, mitmel on tasa aga siis on ka keldri põrand märg.
Kaevud nurkadesse sellepärast, et see 100 mm toru vajub vesiliiva kergelt täis, puhastamisvõimalus siis on olemas. Pimeda käänaku korral seda enam pole. Kui mõtlesid, et teed kahest küljest, no saab ka odavamalt aga pole nii hea. Need kaks külge on kehvemad.

Võib ikka nati kaugemal olla (trepi teema).

Vihmavee ärajuhtimine võiks seepärast eraldi olla, et kui drenaazi äravoolutoru ummistub, on keldris vihmaga bassein.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Igas nurgas oleks kaev tore aga pannakse ka üleühe. Ajab ka asja ära.
Tihti kasutatakse spetsiaalse kaevu asemel õiges pikkuses tõusutoru koos põhja ja kaanega ning läbiviigu tihenditega. http://www.pipelife.ee/ee/media/pdf/cat ... n_2408.pdf
Ehitaja soovituse saamiseks pead teada andma kus asud.
toomas
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1308
Liitunud: 02 Veebr 2005, 17:31
On tänatud: 35 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas toomas »

Tere.
Palunabi kirjutas:
paluksin targemate nõuandeid. Plaanis hakata silutuskivi maja ümber panema. Kui enne seda oleks mõistlik teha ära ka drenaaz ja vihmavee ärajuhtimise torustik, et pärast ei peaks sillutust üles hakkama võtma.
Majal on täiskelder. Vundamet paekivist laoutud 1955 aastal. Paks ja tugev. Kelder kõrgvee ajal niiske.
Kas seal on üldse võimalik kanalisatsiooni lasta? Sadevee ja drenaazi kanal ei ole sama mis tavaline kanal. Selleks on vaja kohaliku vee-ettevõtja luba.

Toomas-
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Tere,

ma ei lase kanalisatsiooni drenaazi ja vihmavett. Läheb kaevu ja kaevust edasi kraavi ja kraav suubub juba veekogusse.

Käisin poodides täna. Paistab, et pean kaevud ise tõusutorust tegema, saan sobivad pikkused.
Öeldi, et drenaazikaev jäetakse tavaliselt maapinna või sillutise alla, kuna puhastatakse 5-7 aasta tagant.
Kui ma tänavakivide alla jätan, siis kuidas ma saan keset platsi tänavakivi üles vajadusel? Löön lihtsalt ühe kivi puruks?

Killupadja puhul mis fraktsiooni kasutada ümber drenaazitoru? 8-16, 16-32 ?

Maja vundament on paekivist, seega ebatasane. Kas peaks vundamendi ka üle pesema ja mingi ainega töötlema, et veekindlaks saada? Soojustada ka? Kuidas soojustada ebatasast pinda, penoplaadid lähevad vist puruks?

Aitäh!!!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10696
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 289 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui drenaaz on väljapool, vihmavesi edukalt majast eemale suunatud siis on vundament kuivas pinnases. See rohkem juuksekarva lõhki ajamine, et vundament võimalikult kuivaks saada.
Muidu on soovitav maapinnas vundament üle plätserdada veekindla kihiga (hüdrotõke), seda eriti neil kel puudub vihmavee ära juhtimine. Küll nähtud keldreid, kus vihmavee ajal seinast voolab vett nagu mahlapressist mahla. Siis on hilja hakata hüdrotõket tegema.
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Kuna keldrisse plaanis eluruume teha ei ole, siis kaldusin ka ise arvama, et ei ole mõtet hakata meeletut raha soojustamise peale raiskama.
Samas keldris on maaküttepump, keldris on tööriistad, keldris on küttepuud. Kuiv peaks ta ikka olema.

Teen korraliku drenaazi, juhin ära vihmavee, paigaldan ümber maja korralikku kaldega tänavakivi.

Äga mis ainega/materjaliga soovitate paekivivundamendi siis üle töödelda?
Või äkki hoopis panan see must paks punniline kile vms, mida müüakse vist rullides?
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Paluks abi eelnevalt esitatud küsimustes. Asi läheb varsti tegemisse ja ise teen ära.

Öeldi, et drenaazikaev jäetakse tavaliselt maapinna või sillutise alla, kuna puhastatakse 5-7 aasta tagant.
Kui ma tänavakivide alla jätan, siis kuidas ma saan keset platsi tänavakivi üles vajadusel? Löön lihtsalt ühe kivi puruks? Või mingi muu moodus?

Killupadja puhul mis fraktsiooni kasutada ümber drenaazitoru? 8-16, 16-32 ?

Maja vundament on paekivist, seega ebatasane. Kas peaks vundamendi ka üle pesema ja mingi ainega töötlema, et veekindlaks saada? Soojustada ka? Kuidas soojustada ebatasast pinda, penoplaadid lähevad vist puruks? Mingi must kile laadne rullmaterjal panna vastu vundamenti?

Ja ikkagi ei saa aru toru asetsemisest. Selles teemas jääbki asi lahtiseks:
viewtopic.php?f=20&t=39741&p=243879&hil ... on#p243879
kütja2
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 03 Okt 2014, 07:42
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas kütja2 »

teemaalgataja kirjutas:Paluks abi eelnevalt esitatud küsimustes. Asi läheb varsti tegemisse ja ise teen ära.

Öeldi, et drenaazikaev jäetakse tavaliselt maapinna või sillutise alla, kuna puhastatakse 5-7 aasta tagant.
Kui ma tänavakivide alla jätan, siis kuidas ma saan keset platsi tänavakivi üles vajadusel? Löön lihtsalt ühe kivi puruks? Või mingi muu moodus?
Tänavakivi võetakse keskelt ülesse kahe kelluga, hakkad vaikselt nokitsema ja tuleb vabalt ülesse.
Korduvalt proovitud.
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mitte mingil juhul ärge pöörduge spetside (MTR registreering ja tulevikus kohe kutsetunnistus) poole, sest vastasel juhul läheb teie tegevus nii kaks kuni kolm korda kallimaks kokkuvõtteks. :lol:
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Miks see foorum siin on? Selleks, et isetegijad ja ka asjatundjad saaksid küsida/arutada/vaielda.
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Uskumatu. Keegi ei teagi siis sellist asja, et kui sügavale on õige paigaldada drenaazitoru võrreldes keldri põrandaga.
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas drenaaži paigaldatakse võrreldes keldri põrandaga? :mrgreen:
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

teemaalgataja kirjutas:Miks see foorum siin on? Selleks, et isetegijad ja ka asjatundjad saaksid küsida/arutada/vaielda.
Küsida-arutleda-vaielda, seda küll, aga kuidas sa kavatsed tõde jamast eraldada, vot sellest ma küll aru ei saa. :scratch:
teemaalgataja kirjutas:Uskumatu. Keegi ei teagi siis sellist asja, et kui sügavale on õige paigaldada drenaazitoru võrreldes keldri põrandaga.
Loe seda allpool tsiteeritud soovitust, sest siinses foorumis ei ole mitte ühelgi anonüümsel ega registreeritud kommenteerijal mittemingisugust kohustust vastustada oma kirjutatu eest.
Külaline kirjutas:Mitte mingil juhul ärge pöörduge spetside (MTR registreering ja tulevikus kohe kutsetunnistus) poole, sest vastasel juhul läheb teie tegevus nii kaks kuni kolm korda kallimaks kokkuvõtteks. :lol:
Minu kommetaar on mõeldud sinu nõudlikkuse maharahustamiseks.

Urmas
oehhjah
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas oehhjah »

Tõesti hakkabki tekkima tunne, et olen midagi valesti teinud, et julgen siin küsida asju.

Aga mis seal ikka, küsin veel korra teie arvamust.

Killustik 16/32 on ok? Või peab olema 8/16?

Mis on drenaazitoru põhja õige kõrgus keldri põranda suhtes?
Eelmises viidatud teemas jäigi küsimus lahendamata.

Kas tasub vundament üle töödelda mingi ainega?
http://www.maleko.ee/file.php?feID=4333 ... 7c854b616e
https://www.k-rauta.ee/ProductDisplay?u ... reId=10703

Väga tänan nõuandjaid!
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Ja Kalvis. Väitsid, et puhastuskaevud vajalikud, , et vesiliiv kätte saada torudest.
Kas vesiliiv tuleb siis läbi kanga sisse?
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

oehhjah kirjutas:Tõesti hakkabki tekkima tunne, et olen midagi valesti teinud, et julgen siin küsida asju.
Ei-ei, sa ei ole midagi valesti teinud, ikka võib küsida, aga kui keegi midagi ei tea, siis pole vaja kohe hädaldada, et
teemaalgataja kirjutas:Uskumatu. Keegi ei teagi siis sellist asja, et kui sügavale on õige paigaldada drenaazitoru võrreldes keldri põrandaga.
Kas foorumlased peaksid seda kindlasti teadma? Kui avalikus ruumis selline info puudub, siis teadjamad inimesed müüvad seda infot teatud summa eest ehk annavad tasulisi konsultatsioone. Tänapäeval on info see, mis maksab! Järgi teha oskavad kõik. :)
No puhtaks saad paevundamendi isegi survepesuriga ja võib-olla need mastiksid isegi sobivad(mina ei tea), aga mind huvitab see, et kuidas sa kannad seda mastiksit sellele ebatasasele paepinnale nii, et ka kasu oleks mastiksist?

Urmas
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

teemaalgataja kirjutas:Uskumatu. Keegi ei teagi siis sellist asja, et kui sügavale on õige paigaldada drenaazitoru võrreldes keldri põrandaga.
Uskumatu kui saamatu võivad olla teemaalgataja!!! :)
Ma ei saa aru, mis see tänapäeva infoühiskonna ja info otsijate häda on, kas laiskus või suutmatus natuke mõelda? Kui raske oli otsida vastust tsiteeringule? Ei võtnud küll konkreetselt aega, aga vast üle 5 sekundi mul küll ei kulunud, et trükkida guugli otsingusse sõnapaar "drenaažitoru paigaldussügavus" ja seejärel kulus 0,40 sekundit ning pilgu pealeviskamisest lühitutvustustele firmadest, kes tegelevad sellise asjaga. Pipilife lehelt jäi kohe silma üks number. Edasi otsi ise.
https://www.google.ee/search?q=drenaa%C ... TF-8&hl=et

Urmas
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas officer »

Külaline kirjutas:
teemaalgataja kirjutas:Uskumatu. Keegi ei teagi siis sellist asja, et kui sügavale on õige paigaldada drenaazitoru võrreldes keldri põrandaga.
Uskumatu kui saamatu võivad olla teemaalgataja!!! :)
Urmas
...sa oled nii tark :amen: !
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas rokikas »

teemaalgataja kirjutas:Öeldi, et drenaazikaev jäetakse tavaliselt maapinna või sillutise alla, kuna puhastatakse 5-7 aasta tagant.
Mis silmist see meelest. Raudselt tuleb puhastamine meelde alles siis kui vesi "toas".
teemaalgataja
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas teemaalgataja »

Drenaazitoru põhi peab olema vähemalt 0,2 m allpool kuivendatava pinna alumisest äärest. See väldib hoone või vundamendialuse tühjaks uhtumist.


Kuidagi ei saa sellest väitest aru. Seda ütleb UPONORI juhend.
Kaugus uponori juhendi järgi peaks olema minimaalselt 0,2 m vundamendist. Maksimaalselt võiks olla 0,5 m juures.
Külaline
külaline

Re: Drenaazi ja vihmaveetorustiku ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

officer kirjutas:...sa oled nii tark :amen: !
Tuleb välja, et olen jah. :) Näiteks sellel lehel http://www.pipelife.ee/ee/media/pdf/cat ... n_2408.pdf on absoluutselt lahti seletatud, millised peavad olema torud, millised kaevud, kui sügavale, millised kalded, millise fraktsiooniga killustik peab olema jnejne ehk üksipulki lahti seletatud kogu toimiv süsteem. Kui ma sellest jutust sealt aru ei saa mida ja kuidas teha, siis usaldaks selle töö spetsialistide hoolde, kes vähemalt teavad ja saavad aru, mida nad teevad. Ma ei ole iseenda vaenlane, et endale käkki kokku keerata.

Urmas
Vasta