Tavaline või puugaasikatel?

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Küte
külaline

Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Küte »

Tere

Kumba katelt soovitaks sinne rahvas ca 180 ruuduse maja jaoks? Miks just halupuu? Omal mets sõna otseses mõttes maja taga ning teen heameelega puid. Leidub enamvähem kõiki puusorte. Enamasti kasutaks aasta kuni poolteist kuivanud puid. Maja peab sooja kenasti ning kasutusel on radikaküte koos akupaagiga.
EMS1
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas EMS1 »

Mis seal nö. tavalises katlaski tegelikult muud põleb kui ikka puugaas tegelikult. Väga ei usu, et tegelikult spetsiaalsed nö. puugaasikatlad igal juhul ökonoomsemad peaksid olema.
Külaline
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Muidu soovitaks puugaasikatelt, kuna on kõrgem kasutegur, aga kuna see tahab väga kuiva puud, mida sa aasta-pooleteisega ei suuda vist garanteerida, võta tavaline.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 296
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas rst »

Külaline kirjutas:Muidu soovitaks puugaasikatelt, kuna on kõrgem kasutegur, aga kuna see tahab väga kuiva puud, mida sa aasta-pooleteisega ei suuda vist garanteerida, võta tavaline.
Mis asi on väga kuiv puu?
Näiteks puugaasi katel Atmos sööb 20% niiskusega puid edukalt ning midagi ei pigitu.
See, et puugaasikatel tahab VÄGA kuiva puud on küll põhimõtteliselt müüt. Ega seal "tavalises" katlas ka 30% niiskusega puud ei põle korralikult ning pigi tekib ohtralt, mis viib kasuteguri alla.
Kahe suvega saab kasepuud ilusti 20% peale katuse alla kuivatades.
Ise olen värske puugaasi katla omanik (esimene kütteperiood, eelnevalt oli malmkatel) ning mitte kunagi ei läheks enam "tavalise" katla peale tagasi. Puhtalt sellepärast, et puugaasi kateldel on tavaliselt 2-3 korda suurem kütusepunker, kui tavalistel kateldel. See väljendub katlelt kasutades selles,et mitu korda sa pead õhtu jooksul katla juures käima. Kui akupaak on valitud õigesti koos katla võimsusega, siis võib olla olukord, kus piisab ainult ühest katla täiest puude põletamisest, et akupaak oleks täielikult soe (80 kraadi näiteks). Kui suudad sellise olukorra tekitada, siis võib minu arust halupuu kütet kasutada. Kui pead õhtu jooksul mitu korda katla juures käima täitmas, et saaks akupaagi soojaks, siis võiks sama hästi ka katlakütja palgata.
Külaline
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kasutegur ei ole praktikas määrav, 5% talve puude kogusele juurde panna ei ole oluline, 10a teeb see 50% ehk minu puhul 300€, katla töökindlus annab puude kulust suurema rahalise effekti.
Siin räägitakse ka korstnasse mineva õhu temp peaks olema madal, kõik korstna otsast välja minev soe on raiskamine. See puhul on oluline ka vastupidine, et korstna otsast väljuva õhu temp ei oleks liiga madal, muidu hakkab kondenseeruma.
Kui soovid hinda arvutada, siis pane puude hinnale võrdluseks katla amort, malmkatel 25a, puugaasi puhul mina arvutaks 12a.

Arvuta igapäevaste puude koguse järgi, enda töömahtu.

Klassikaline katel, näiteks Viadrus U26 on hoolimata näilisest rohmakusest korralikult läbi mõeldud. Lihtne, töökindel, väga tugev, töötab, 20a. Minul on selline, talvel väga külmaga tuleb / tuli kütta üle 3x. Aastakulu oli 20rm puid, see tähendab külma ilmaga 3-4x kütmist (küttekamber alla 80l, edasi arvuta ise). Klassikalise katla küttekambril on suuruse piir. Probleem on ka see, et peale kütmist ei oska katel ise siibrit sulgeda, mina teda käsitsi ei sulge, ma ei tea, kui palju puhub tuult läbi korstna (luuk läheb külmal katlal täiesti lahti). Lahtine siiber tundub mulle suurem raiskamine, kui testides mõõdetud effektiivsus. Õhu liikumise automaatne sulgemine võib anda tuntava rahalise effekti.
Pool tonni kõva tulekindlat malmi, küta või puhtalt saarepuuga. Viadruse mehhaaniline termoregulaator on halvasti tehtud ja laguneb, kui läheb katki, osta Honeywell. Puhastamine on veidi tüütu, aga pole hullu. Muu osa on ok.

Nn puugaasi katel, näiteks Atmos on pirtsakam ja nõudlikum. Puid tuleb keraamikale asetada ettevaatlikult. Liikuvaid detaile on rohkem, on elektroonikat. Malmkatla 25+a eluiga ei tundu sellel juhul võimalik. Vaata poest, kui kallis on näiteks suitsugaaside ventilaator. Minul on keldris suvel niiskusega probleem, kindlasti puugaasi katel ussitab niiskes rohkem.
Selle suurim eelis tundub olevat küttekolde maht. Lühidalt, sa kütad 2x vähem kordi. Mõtle, kas kütad väga külma ilmaga 4x või 2x. (kui aastane puude kogus on 10rm siis väga külma ilmaga 2x / 1x).
Iga kütmine on 5min, aga probleem on kellaaegades. Külma ilmaga, -25c kippus see tähendama, et tuled töölt võimalikult kiiresti maja kütma, hommikune soojus on läbi seinte välja läinud, siis 3h hiljem järgmine täis ja siis 3h hiljem võibolla veel üks.

Ma kahtlesin pikalt ja võtsin soovituse peale malmkatla.
Hetkel ma ei kahtleks ja võtaks kindlasti nn puugaasi ehk kahekambrilise. Olen korduvalt kaalunud täiesti korras hea katla vahetust nn puugaasi vastu.

Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.

Juhani
Tänak
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 24
Liitunud: 09 Veebr 2015, 19:59

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Tänak »

Külaline kirjutas:Kasutegur ei ole praktikas määrav, 5% talve puude kogusele juurde panna ei ole oluline, 10a teeb see 50% ehk minu puhul 300€, katla töökindlus annab puude kulust suurema rahalise effekti.
Siin räägitakse ka korstnasse mineva õhu temp peaks olema madal, kõik korstna otsast välja minev soe on raiskamine. See puhul on oluline ka vastupidine, et korstna otsast väljuva õhu temp ei oleks liiga madal, muidu hakkab kondenseeruma.
Kui soovid hinda arvutada, siis pane puude hinnale võrdluseks katla amort, malmkatel 25a, puugaasi puhul mina arvutaks 12a.

Arvuta igapäevaste puude koguse järgi, enda töömahtu.

Klassikaline katel, näiteks Viadrus U26 on hoolimata näilisest rohmakusest korralikult läbi mõeldud. Lihtne, töökindel, väga tugev, töötab, 20a. Minul on selline, talvel väga külmaga tuleb / tuli kütta üle 3x. Aastakulu oli 20rm puid, see tähendab külma ilmaga 3-4x kütmist (küttekamber alla 80l, edasi arvuta ise). Klassikalise katla küttekambril on suuruse piir. Probleem on ka see, et peale kütmist ei oska katel ise siibrit sulgeda, mina teda käsitsi ei sulge, ma ei tea, kui palju puhub tuult läbi korstna (luuk läheb külmal katlal täiesti lahti). Lahtine siiber tundub mulle suurem raiskamine, kui testides mõõdetud effektiivsus. Õhu liikumise automaatne sulgemine võib anda tuntava rahalise effekti.
Pool tonni kõva tulekindlat malmi, küta või puhtalt saarepuuga. Viadruse mehhaaniline termoregulaator on halvasti tehtud ja laguneb, kui läheb katki, osta Honeywell. Puhastamine on veidi tüütu, aga pole hullu. Muu osa on ok.

Nn puugaasi katel, näiteks Atmos on pirtsakam ja nõudlikum. Puid tuleb keraamikale asetada ettevaatlikult. Liikuvaid detaile on rohkem, on elektroonikat. Malmkatla 25+a eluiga ei tundu sellel juhul võimalik. Vaata poest, kui kallis on näiteks suitsugaaside ventilaator. Minul on keldris suvel niiskusega probleem, kindlasti puugaasi katel ussitab niiskes rohkem.
Selle suurim eelis tundub olevat küttekolde maht. Lühidalt, sa kütad 2x vähem kordi. Mõtle, kas kütad väga külma ilmaga 4x või 2x. (kui aastane puude kogus on 10rm siis väga külma ilmaga 2x / 1x).
Iga kütmine on 5min, aga probleem on kellaaegades. Külma ilmaga, -25c kippus see tähendama, et tuled töölt võimalikult kiiresti maja kütma, hommikune soojus on läbi seinte välja läinud, siis 3h hiljem järgmine täis ja siis 3h hiljem võibolla veel üks.

Ma kahtlesin pikalt ja võtsin soovituse peale malmkatla.
Hetkel ma ei kahtleks ja võtaks kindlasti nn puugaasi ehk kahekambrilise. Olen korduvalt kaalunud täiesti korras hea katla vahetust nn puugaasi vastu.

Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.

Juhani
Hoone soojapidavuse parandamise peale pole mõelnud?
EC0
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas EC0 »

Kui puudega kütta, siis ikka Atmos puugaasikatel - ökonoomne/kõrge kasutegur ja ökoloogiliselt puhta põlemisega (õige paigalduse ja kasutamise korral). Eespool kirjutajad mainisid põhilise ära.
Seda muidugi ka et Atmos puugaasikatel on aruka ja vastutustundliku inimese valik.

Need kes tahavad katlas rämpsu põletada ja seeläbi õhku mürgitada, valivad muidugi Viadruse.
Juhtusin siin lugema ühte Viadruse teemat. Algul ajas teema algataja lollus naerma, aga järele mõeldes on ikka õudne küll kui vastutustundetult võib mõni käituda! Link teemale:
viewtopic.php?t=41239
Külaline
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tänak kirjutas: Hoone soojapidavuse parandamise peale pole mõelnud?
Mõelnud ja ka soojustanud, maja ei võta enam 20rm, esialgse hinnangu kohaselt 15. Mõned plaanitud soojustustööd on veel tegemata, näiteks 2. korruse akende vahetus ja veel mõned pisiasjad.
Arvutused väidavad, et kõikide järgnevate soojustuste tasuvus on (halupuudega) üle 25-30a.

Tasuvusarvutuse kohaselt on kusagil piir, kui palju on rahaliselt mõttekas renoveerida ja millega on mõistlik lihtsalt leppida. Ma olen hetkel renoveerimisega vist klassis D. Just vaatasin materjalidest järele, ühe ehitusinseneri hinnangul (ja ka minu arvutuste järgi) on renoveerides rahaliselt kõige tasuvam klass D.

Juhani
Turbomatic
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Turbomatic »

tsitaat:
Ma kahtlesin pikalt ja võtsin soovituse peale malmkatla.
Hetkel ma ei kahtleks ja võtaks kindlasti nn puugaasi ehk kahekambrilise. Olen korduvalt kaalunud täiesti korras hea katla vahetust nn puugaasi vastu.

Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.


Juhani
***************
Väga tore kui inimesed lõpuks õigetele järeldustele tulevad :)
meil ei tohiks enam neid söekatlaid müüa, saastab ju söega kütmine linnaõhku oluliselt rohkem kui puugaasikatel
See 25+ jutt ajas küll naerma :lol:
ei ükski tänapäeva katel ei pea niikaua vastu, katlatehas tahab ju ka elada, seetõttu tehakse kõik katlad kuni 10 aastaseks tööeaks
samuti ei kesta soojuspumbal kompressor tavaliselt rohkem kui 5-7 aastat, ikka sel samal põhjusel
praegusel ajal on arukaim ost on pelletikatel, sellel on ekspluatatsiooonikulud 10 a. jooksul palju madalamad kui soojuspumba kompressori vahetus, mis juhtub kindlasti selle aja jooksul
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Turbomatic kirjutas:tsitaat:
Ma kahtlesin pikalt ja võtsin soovituse peale malmkatla.
Hetkel ma ei kahtleks ja võtaks kindlasti nn puugaasi ehk kahekambrilise. Olen korduvalt kaalunud täiesti korras hea katla vahetust nn puugaasi vastu.

Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.


Juhani
***************
Väga tore kui inimesed lõpuks õigetele järeldustele tulevad :)
meil ei tohiks enam neid söekatlaid müüa, saastab ju söega kütmine linnaõhku oluliselt rohkem kui puugaasikatel
See 25+ jutt ajas küll naerma :lol:
ei ükski tänapäeva katel ei pea niikaua vastu, katlatehas tahab ju ka elada, seetõttu tehakse kõik katlad kuni 10 aastaseks tööeaks
samuti ei kesta soojuspumbal kompressor tavaliselt rohkem kui 5-7 aastat, ikka sel samal põhjusel
praegusel ajal on arukaim ost on pelletikatel, sellel on ekspluatatsiooonikulud 10 a. jooksul palju madalamad kui soojuspumba kompressori vahetus, mis juhtub kindlasti selle aja jooksul
:clapping:
EMS
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 121
Liitunud: 17 Okt 2014, 11:07

EI OLE OLEMAS ÜHTE JA AINUST PARIMAT!

Lugemata postitus Postitas EMS »

Kõige suurem viga mida tehakse ja mida tihti kõvasti ja valesti välja karjutakse, on seotud sellega, et ei ole olemas ainuõiged universaalseid soovitusi, et üks asi on hea ja teine halb ning nii alati ongi. Igat konkreetset juhtu tuleb eraldi vaadata ja analüüsida. Mõnikord on parim lahendus õli või gaas, mõnikord halupuit, pellet, maasoojuspump, õhksoojuspump.
:wave:
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Kuid alati annab kõige parema ülevaate investeeringu / saadava energia / varusoade hind.
Külaline
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:... Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.

Juhani
Kui sul puuduvad katlaruumi ja koridoris asuva "puidukuivati" vahel tuletõkke piirded(sein ja uks), siis vaata, et sa Päästeameti neiukesi-inspektoreid oma katla- ja kuivatisüsteemi piiluma ei luba. Asja mõte on selles, et vastavalt Tuleohustusseadusele ei tohi sul katlaruumis olla üle 3(kolme) päeva küttevaru ja 4rm sa vaevalt kolme päevaga ära kütad.
Meil käis kontrollimas, tegi ettekirjutuse ja nõuetega vastavusse mitteviimisel ähvardati trahvidega. Viisin igaks juhuks nõuetega vastavusse.
Info hankimiseks õigete konstruktsioonide ja kasutatavate materjalide kohta pead sa natuke raha raiskama.

Urmas
Külaline
külaline

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:
Külaline kirjutas:... Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.

Juhani
.... Asja mõte on selles, et vastavalt Tuleohustusseadusele ei tohi sul katlaruumis olla üle 3(kolme) päeva küttevaru ja 4rm sa vaevalt kolme päevaga ära kütad.
..
Urmas
Siis oleks mõistlik tagavara pööningule ümber kordstna riita laduda....?
Puudega kütjate üks väide ongi, et füüsiline trenn muidu eest käest... ;)
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Tavaline või puugaasikatel?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Külaline kirjutas:
Külaline kirjutas:
Külaline kirjutas:... Puude kuivuse puhul aitab nn väike kuivati, mul on 4rm puid katla ees koridoris ja ventilaator puhub õhku ringi. See kuivatab rohkem, kui päike + tuul.

Juhani
.... Asja mõte on selles, et vastavalt Tuleohustusseadusele ei tohi sul katlaruumis olla üle 3(kolme) päeva küttevaru ja 4rm sa vaevalt kolme päevaga ära kütad.
..
Urmas
Siis oleks mõistlik tagavara pööningule ümber kordstna riita laduda....?
Puudega kütjate üks väide ongi, et füüsiline trenn muidu eest käest... ;)
Ja postituse mõte seisneb...? :scratch:
Vasta