Lagunev krohv - asbest?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
svipper
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 18 Veebr 2014, 12:54

Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas svipper »

Eestiaegne maja, ehitatud 1936. aastal, aga ahi on uuesti laotud kaheksakümnedate alguses: siis 82. või 83. Asi on sellest, et 20 cm krohviriba ahju ja tapeedi/puitseina vahel on juba mitu aastat pudisenud, osalt selline valkjas, osalt hallikas. Inimesed on elanud selles ruumis aastaid. Küsimus selline, et kas seal võib asbesti olla, kiudusid näha pole, pealtnäha lihtsalt krohv? Kas sellel ajal kasutati sellises krohvis veel asbestkiudu või enam mitte?
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Mul oli lihtsalt asbestmatt ja plekiga üle löödud. Kasta märjaks ja eemalda.
svipper
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 18 Veebr 2014, 12:54

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas svipper »

Noh , inimesed tahavad teada kas nad ehk on kümne aasta jooksul asbesti nuusutanud. VÄGA lähedalt.

Tegemist pole päris ahju sisemusega. Pilt kah.

Pilt
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Nuusutamine ei tee midagi. Õhus hõljuvad kiud, mis kopsukoesse kinni jäävad ja seal asbestoosi tekitavad, on kurjajuur. Kui sa seda eemaldada ei saa, siis proovi mingi värvi või asjaga üle võõbata, mis pinna ära seoks, et sealt midagi ei pääseks hõljuma. Õnneks on nii, et põhiliselt paiskub neid kiude õhku ikka siis kui materjali mehhaanilisellt töödelda (murda, kraapida, lõigata). Pildi pealt ei saa hästi, kas on. Sõltuvalt töötlusesy võib see ka veidi erinev välja näha, ülikoolis laboris olid suht kõvad tükid soojusisolatsiooniks tiiglite kuumutamisel, korteris oli pheme õhuke matt papinaeltega seina löödud.
svipper
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 18 Veebr 2014, 12:54

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas svipper »

keemik kirjutas:Nuusutamine ei tee midagi. Õhus hõljuvad kiud, mis kopsukoesse kinni jäävad ja seal asbestoosi tekitavad, on kurjajuur. Kui sa seda eemaldada ei saa, siis proovi mingi värvi või asjaga üle võõbata, mis pinna ära seoks, et sealt midagi ei pääseks hõljuma. Õnneks on nii, et põhiliselt paiskub neid kiude õhku ikka siis kui materjali mehhaanilisellt töödelda (murda, kraapida, lõigata). Pildi pealt ei saa hästi, kas on. Sõltuvalt töötlusesy võib see ka veidi erinev välja näha, ülikoolis laboris olid suht kõvad tükid soojusisolatsiooniks tiiglite kuumutamisel, korteris oli pheme õhuke matt papinaeltega seina löödud.
"Nuusutamine" oli öeldud ülekantud mõistes. :)

Mõtlen, et need augud on pudisenud, gravitatsiooni mõjul, aastaid ja inimeste vahetus läheduses; seega tolmu on õhku paiskunud kindlasti kõvasti. Küsimusega lootsin eelkõige, et seda juhtub lugema keegi spetsialist kes pottsepatööga kursis ja teab öelda kas niisugustesse kohtadesse krohvi sisse asbesti segati, ja kui siis milline protsent, ligikaudu.

Enam vähem saab teada kas kogus on väike või õnnetutel on suur mesotelioomi oht.

Krohvis palja silmaga mingeid kiude pole näha, kivikeste ja valge-hallika materjali segu. VÄGA pudisev. Miksroskoopi pole, aga makro on :)

Pilt
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Ahaa, nüüd ma saan veidi paremini aru. Ma arvan, et seal ei tohiks olla, vähemalt suurel määral. Asbesti on segatud küll tsemendiseguga või saviga, et saada tehnilist soojusisolatsiooni, meil just lammutati töö juures seda reaktorite ümbert ja seal on asbesti ikka märgata (kiuline). Segu on sul lihtsalt tehtud tsemendi suhtes ilmselt väga lahja ja seepärast pudiseb (või on üldse savisegu).
svipper
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 18 Veebr 2014, 12:54

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas svipper »

keemik kirjutas:Ahaa, nüüd ma saan veidi paremini aru. Ma arvan, et seal ei tohiks olla, vähemalt suurel määral. Asbesti on segatud küll tsemendiseguga või saviga, et saada tehnilist soojusisolatsiooni, meil just lammutati töö juures seda reaktorite ümbert ja seal on asbesti ikka märgata (kiuline). Segu on sul lihtsalt tehtud tsemendi suhtes ilmselt väga lahja ja seepärast pudiseb (või on üldse savisegu).
Ma ise kah ei tahaks uskuda, et selles asbesti on. Olen siit sealt uurinud, ja asbestiga on olnud rohkem nagu krohviplaadid, isolatsioonimaterjalid, akustiline krohv jmt. Pealegi kaheksakümndendatel piirati asbesti kasutamist kõvasti. Aga noh, igaks juhuks küsisin.

Pudeneb jah. Ometi oli pottsepp piirkonna parim, nii räägiti vähemalt.:)
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Õhtut.
Kahjuks ei saa aru asbesti foobiast. Eriti ahjude puhul
Asbesti kiud ladestuvad kopsudesse (Kiud tekivad töötlusel e. lõikamisel,lihvimisel vmss) Sinnamaani ,kui ta püsib töödeldud kujul peks see kirjanduse järgi vähemalt ohutu. Probleemid tekivad siis,kui hakatakse töötlema,utiliseerima,eemaldama vmss.
Ennevanasti pandi mõnelpool asbesti ka ahjudesse tihenduseks,paisuvuukidesse ...Kogus oli väheoluline ja kuna tõmme on korterist/majast välja ei häiri kaduvväike kogus kedagi,peale meistri enda.
Meelis
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1892
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 53 korda
On tänatud: 97 korda

Re: Lagunev krohv - asbest?

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Arvatavasti on tegu lubikrohviga.
Tol ajal valmistati lubikrohvi segu läheduses kätte saadavast liivast, milles võis sisalduda mitmeid erinevaid lisaaineid, peamiselt näiteks savi.
Taoline krohv ongi võrreldes tänapäevaste müüdavate valmissegudest krohvidega üsna pude (nõrgamargiline).
Vasta