Ahiküttega maja

ahjukütja
külaline

Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas ahjukütja »

Kutsuks üles üldiselt ka arutlama ahiküttega moodsate majade üle.
Olles tuulanud netis kõikvõimalikke valmisprojekte, pole veel ühtegi ideaalset näinud. Tehakse igasugu rumalusi, sellist praktilist klassikalist ahiküttega eramut, millel mõned moodsa aja asjad juures oleks (dušš, wc), polegi kohanud. Ikka on arvestatud mingi keskküttega, sageli tegevad projekteerijad lauslollustega nagu näiteks leiliruumi maja välisseina äärde või lausa nurka panemisega. Loogiliselt peaks olema konstrueeritud nii, et hoone keskel on soojemad ja ääres jahedamad ruumid, et kokku oleks viidud näiteks köögi pliidi soemüür ja pesuruumi sein (pesuruumi kütteks). Kõikvõimalikud kanalisatsiooni- ja veevärgindused asuksid võimalikult lähestikku jne.
Ehk kokkuvõtlikult - ökonoomne ja nutikas elupaik keskmisele eesti perele (2 last), ruutmeetreid umbes 110-150, 4 tuba + köök, sahver, poolteist korrust (üleval 2 tuba), alumise korruse lagi 2,8-3m. 2-3(?) voodriga pottahju ja pliit kööki, puuküttega keris, pesuruumi põrandal elektriküte, tarbevee soojendamine elektriboileriga. Juurde veel puukuur ja auto varjualune.
Kas osatakse ja tahetakse sellist projekteerida?
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4248
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Hiid »

ahjukütja kirjutas: sageli tegevad projekteerijad lauslollustega nagu näiteks leiliruumi maja välisseina äärde või lausa nurka panemisega. Loogiliselt peaks olema konstrueeritud nii, et hoone keskel on soojemad ja ääres jahedamad ruumid,
ei saa su teemapüstitusest hästi aru, aga mul tekib küsimus, et kas kavatsed teha sooja mittepidavate seintega sauna keset maja?
Ahjukütja
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahjukütja »

Hiid kirjutas:ei saa su teemapüstitusest hästi aru, aga mul tekib küsimus, et kas kavatsed teha sooja mittepidavate seintega sauna keset maja?
Ükski sein ei pea sooja, vahe on vaid soojuse "lekkimise" kiiruses. Ma ei mõista küsimuse mõtet... teemasse see ei tundu küll väga minevat.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4248
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Hiid »

kui sul on toimiva ventilatsiooniga, piisavalt soojustatud saun, siis ei leki sealt mingit märkimisväärset sooja ülejäänud hoonesse, et küsimus niimoodi esitada, nagu sina seda tegid...
aga eks me oota targemate vastused ka ära :thumbsup:
keski
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: 11 Veebr 2008, 16:05

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas keski »

Loomulikult oskab sellist maja iga arhitekt projekteerida. Aga tegelikkuses peetakse primaarseks maja loogilist toimivust ja esteetilist külge. St veetakse ennem paar meetrit pikem veetoru selle nimel, et ruumid oleks paigutatud loogiliselt. St loogika lähtub toimivusest mitte veetoru meetri hinnast. Sauna tehakse juba vanast ajast lausa eraldi hoonena - kuidas seal vältida välisseina äärde paigutust?
Samas tullakse ikka tellija erisoovidele vastu ja selliste erisoovidega maja võime ikka projekteerida. Jätke kontaktid.
Loona Lepp
arhitekt
+372 5017159
OÜ Visioonprojekt
http://www.visioonprojekt.eu
Külaline
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kaasaegsed tüüpprojektid on tõesti täiesti sobimatud ahjuküttega elamuks. Olen ise ka üritanud mingile suvalisele tüüpprojektile ahjusid sisse joonistada. Tulemuseks on tulemuse puudumine. Omaette sodides saab päris huvitavaid lahendusi. Mingi oma nägemus peab olema. Arhitekt on tõesti ainult tellimuse täitja.
Saun on parim ikkagi omaette hoonena (võimaluse korral).
mbl
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas mbl »

Arvan et saunakasutaja kes kasutab sauna paar korda nädalas ei peaks küll eriti muretsema soojakadude pärast mis tekkivad sellest et saun paikned välisseina ääres, kindlasti paigaldatakse siis sauna poole soojustust rohkem.... Ahjuküttega maja teema on huvitav - ega eriti ei ole küll märganud ahjuküttega uusi maju, kui siis selliseid kus elutoas suur soome tüüpi ahi mis kütab poolt maja, elutuba on siis ühendatud koridoride ja lahtise trepikojaga jms., üksitkud toad on ilmselt elektriküttega..
Ahjukütja
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahjukütja »

Tõesti, ärgem takerdugem minu toodud näitesse sauna asukohast. Olen ka ise igati seda meelt, et eraldi saun oleks kõige parem, kuid see tähendaks konstruktsiooni, mis taluks eraldi sauna temperatuuri langemist ka oluliselt alla nulli ehk veesüsteem peaks olema tühjendatav ajaks, mil sauna ei kasutata.
Sümpaatseim näide mõtteviisist, mida ma netist leidnud olen: http://www.hot.ee/heikkiz/okomaja.html .
mbl
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas mbl »

Tere

Kui sind huvitab ökomaja siis uuri ka internetist mõistet passiivmaja
Minu arusaamise järgi see küll natuke vastandub ökomaja ideele kuid eesmärgid enamvähem samad - säästlikum eluviis
Passiivmaja ideed on palju arendatud saksamaal,
kuid meil peaks ka esialgsed reaalsed näited tulemas olema.
Ahjukütja
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahjukütja »

Passiivmaja olen uurinud, kuid see tugineb liigselt elektrile, soojusvahetiga sundventilatsioon koos määratu soojustusega on passiivmaja kandvaks ideeks. Meie kliimavööndis ei töötaks see ilmselt isegi tänapäeva globaalses soojenemises. Lisaks ei meeldiks mulle ka sellises hermeetilises keskkonnas.
Ahiküttega majas ülirahul
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahiküttega majas ülirahul »

Kegitan vana teemat.

Olen elanud nüüd paikselt paar aastat maamajas, mille 10 aastat tagasi ehitasin.
Pooleteistkordne, alakorrus fibost ja väljas kivivill, tuuletõke, vooder. Ülakorruse otsad puitsõrestik.
Olen väga rahul selle lahendusega, mille joonistasin arhitektile ette aastal 1987. Eesmärgiks oli lahendada kogu alakorruse küte ühe ahju ja ühe korstnaga - mille küljes ka soemüüriga Pioneer pliit.

Tahaksin enda 11X8,7 meetri põhiplaaniga ideed edasi optimeerida - mine tea, võib-olla õnnestub veel proovida. Eesmärgiks tehniline lihtsus ja hilisem kasutusmugavus. Puud toon oma metsast - see ei olegi nagu töö, vaid pigem lõbu - kütet läheb ju nii vähe.

Kas kellelgi on tekkinud soovi kaasa mõelda või on lisandunud mingeid projekte? Hoiatan - see maja on esmapilgul väga igav. Aga selliseid 45-kraadise kasutusega ristkülikuid on ju terve maa täis. Lihtsa inimese lihtne maja. :)
Külaline
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Külaline »

joonistamine nii selge,siis viska mõni kriips siia ka.muidu jääb tunne selline,et majal tube ega vahelage polegi....vöi mis.
Ahiküttega majas ülirahul
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahiküttega majas ülirahul »

Sissepääs esikülje vasakust nurgast või otsast. Väike esik, millelt trepp ülakorrusele. Ülakorrus alakorrusest eraldi - seda pidevalt ei küta. All esikust kohe elutuba ja selle järel avatud köök maja ühel küljel ja siis korstnast teisel küljel kaks magamistuba. Köök on avatud - piki maja on kandesein ja köögisosa siis sillusega laialt elutoa poole lahti. Elutoast köetav ahi ulatub kõigisse kolme tuppa. Kui esikülje soojast elutoas ja köögis väheks jääb või vaja kiiresti sooja, siis annab seda pliidiraud.
Ainuke "võõrkeha" on üks pisike koridorijupp köögist tagumisse elutuppa, kuna kusagile tuli ju paigutada ka vannituba ja sellest koridorijupist käib pääs vannituppa. Aga nii on vannitoa üks sein ilusti pliidi soemüüriga sama.
Aga tahaks väga lugeda või kuulda, et kas keegi on sellist eesmärki juba täita püüdnud - midagi sellist valmis tehtud või mingit veel paremat lahendust olemas? Minu idee sai tegelikult aluse vanadest vene ohvitseride peredele ehitatud nn Soome majadest. Aga usun, et vanasti mõeldi just sellist tüüpi optimeerimisele rohkem. Arhitekte pean küll taas hoiatama - see tulemus on IGAV! :D
Külaline
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mida on soov optimeerida? praegu ei saa mitte kuidagi asjale pihta millest üldse jutt käib.
Ahiküttega majas ülirahul
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahiküttega majas ülirahul »

Jutt käib ahiküttega majast.

Mida oleks hästi lihtne ehitada ja hiljem odav pidada.
Mida ei loksuta ka mitmepäevane elektrikatkestus või midagi veel hullemat. Mis sobib maale hajaasustusse, kus naaber naabrile nähtav pole. Kus ei ole vaja mõelda külakaunistuse konkursi kõrge tulemuse peale. Kus on esmalt mõeldud iseenda peale.

Või pean ma tajuma lootusetut vastandumist tänaste arusaamadega? Kui jah, siis tunnen selle üle ainult rõõmu ja uhkust. :D
Külaline
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ahiküttega majas ülirahul kirjutas:Sissepääs esikülje vasakust nurgast või otsast. Väike esik, millelt trepp ülakorrusele. Ülakorrus alakorrusest eraldi - seda pidevalt ei küta. All esikust kohe elutuba ja selle järel avatud köök maja ühel küljel ja siis korstnast teisel küljel kaks magamistuba. Köök on avatud - piki maja on kandesein ja köögisosa siis sillusega laialt elutoa poole lahti. Elutoast köetav ahi ulatub kõigisse kolme tuppa. Kui esikülje soojast elutoas ja köögis väheks jääb või vaja kiiresti sooja, siis annab seda pliidiraud.
Ei saa nüüd kohe asjale pihta.Pane joonis ja ahi ka joonisele.
koxik
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas koxik »

Jätke oma kontakt või kirjutage: koxik01@hot.ee. Mis siin ikka targutada, lihtsalt tuleb projekt ära teha. Vastavalt Teie soovidele.
Külaline
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ahiküttega majas ülirahul kirjutas:Sissepääs esikülje vasakust nurgast või otsast.
...
Kas see on mingi joonise (mida näha pole) kirjeldus või lihtsalt jutt? Kangesti tahaks minig t visuaalset pilti ette.
Ahiküttega majas ülirahul
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahiküttega majas ülirahul »

Esialgu "avaldan" vana joonise koopia, millele said kunagi mõned muudatused ja lisad peale sikerdatud.

http://hot.ee/lihtnemaja/1-korrus.jpg

Ahju mõõdud vist ei ole õiged ja pioneer pliit on otse vastu vannitoaga seotud soemüüri. Ainuke eba vahepind ongi väike lüüs vannitoa ukse ees, aga kui palju on igasugu abipindasid ja vahekoridore tüüpprojektidel!? Vaatain millalgi Omatalosid - kui köögi valamud, siis ikka ühes välisseinas ja WC, saun kindlasti teises välisseinas ja kui WC eraldi, siis ikka kolmandas seinas ja kui teisel korrusel ka mingi veevarustusega ruum, siis see kindlasti maja neljada seina vastas....

Ka ilmakaartega sai kuidagi kogemata õigesti pandud - sahver on põhjas ja ... - noh - lõuna-põhi on diagonaalselt paremast esinurgast sahvri suunas. Väga tähtis aspekt praktilises kautuses muide - kui päikse kõrgust ja käiku jälgida!!!

Aga olen püüdnud ka põhiplaani optimeerida - ehituslikult veel lihtsamaks joonistada.
Nii, et väljast täiesti igav ristkülik saaks. Ma arvan, et tahan selliselt pakkuda üht valikut paljudest. Inimeste soovid ja vaated on erinevad. Kui sellist tüüpi optimeerimise vastu siin veel huvi leidub, võite kirjutada lihtnemaja@hot.ee

Taustast nii palju, et minul isiklikult on kõrini kapitalismi mängimisest - igasugu kategooriatest "äriplaan", "kasum", "konkurents". See viimane tähendavat võitu kellegi teise kaotuse arvel. Ja mind võluvad mõisted "koostöö", "abistamine", "kogukondlik tegevus" - koos nendega rõõm headest inimestest.

Sellises majas on üliodav elada! Loomulikult maal. Ei unista mingist passivmajast ega päikesepaneelidest, kui samas ümber mädaneb arutul hulgal lehtpuumetsa, mida tõsine ärimees rohkem võsaks nimetaks. Aga oi kui valusat tuld annab - saar, sarapuu - isegi siis, kui aastakse ilma käes olnud - ongi muide lihtsam kasutada - oksad tulevad kergemini küljest ja kuivab kiiremini läbi.

Mitte mingeid raskeid masinaid ei ole vaja. Käsikäruga talvepuu metsast ja nii kuidas aega ja viitsimist, vähehaaval riita kuivama. Ja seda tõmmet - alatest kevadistest ilusatest valgusküllastest päiksepäevadest - metsa suunas, on piisavatl kogetud ja tulemusena küttepuud ilusti riidas.

Aga õige "klient" tahab oma maja rajama hakates ikkagi midagi muud. Kindlasti põrandaküte jne jne. :-)
heints
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 11 Sept 2008, 21:45
Asukoht: Kuressaare 53401861
On tänanud: 62 korda
On tänatud: 16 korda
Kontakt:

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas heints »

Ehitan just ühte sellist endale
http://www.hot.ee/heintss/maja.html
Manused
pisimaja.jpg
pisimaja.jpg (28.51 KiB) Vaadatud 6318 korda
Heino Soon. Kuressaare
Ahiküttega majas ülirahul
külaline

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ahiküttega majas ülirahul »

Oled leppimas napimaga - välismõõdud väiksemad ja ruume vähem. Aga tore kogeda, et soov odavama ja lihtsa ehituse poole esindatud.
Kui kaugele Google joonestusprogrammiga oled jõudnud? Hästi inspireerivaid videonäiteid on selle kasutamise kohta, aga mõned vajalikud baasoskused ei ole mulle veel kätte sattunud. Näiteks programmi poolt omasuvatsi liidetud objektide lahutamine eraldi objektideks, et nendega edasi manipuleerida. Tahaks ehk keegi õpetajarolli võtta - tasulise kursuse korraldada? Huvilisi peaks jätkuma.
Mind võluvad mingid "vanamoodsad" põhimõtted, mille järgi ma veetarbijaid välisseina ei paigutaks - koondaks kogu veevärgi võimalikult maja keskmesse. WC mahtus küll ainult välisseina äärde, aga vist isegi hea, kui solk just sealt küljest välja juhtida.
heints
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 11 Sept 2008, 21:45
Asukoht: Kuressaare 53401861
On tänanud: 62 korda
On tänatud: 16 korda
Kontakt:

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas heints »

Siinseid postitusi lugedes tekkis kohe kena tunne ,et keegi samuti mõtleb lihtsatest ratsionaalsetest asjadest, lühiksed torud, juhtmed kompaktselt koos, ahiküte, pliit ka. Otsisin projekte mida aluseks võtta väga polnud aga midagi ikka, nii ma seda sketchup-iga joonistama hakkasin, kena programm.
Sketchup-ist liidetud objektil teed topelt kliki, objekt läheb siis heledamaks, siis saad teda muuta ja kõrval klikkides läheb endisesse asendisse tagasi, või teine võimalus, teed objekti aktiivseks ja paremaga valid explose, siis ta jääbki lahti.
Kursuste koha pealt, eks oma kogemuste edasi andmine paar tundi võibolla võtaks aga ma siin Kuressaares.
Heino Soon. Kuressaare
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ahiküttega majas ülirahul kirjutas:Esialgu "avaldan" vana joonise koopia, millele said kunagi mõned muudatused ja lisad peale sikerdatud.
Projektilt vaatas mulle vastu minu lapsepõlvekodu elamu põhiplaan. Isegi sahver sama koha pääl. Peldik oli kaugemal, väliskoridoris. Loomulikult ei olnud meil veevärki sees. Vee tõime vennaga 100m kauguselt kaevust käsitsi...
Ka nüüd mõtlen taolise elamu pääle. Maal olemas koht, kuhu selline ehitada.
Kuna tualetist tuleb enamus solki, siis mõtlen isegi selle muutmist peldikuks. Nii nimetati vanasti kuivkäimlat. Tänapäeval on olemas täiesti tsiviliseeritud peldikute variante. Väga väikse solgivee koguse puhul ei olegi hõreasustuse puhul vaja teha mingit imbsüsteemi.
Ja elementaarne ju, et maal on ahiküte ja pliidil tehakse süüa. Ventilatsiooniga tegeleb ahi ja pliit. Ei ole ju mõtet raha kulutada kõigepealt maja kiletamisele/hermetiseerimisele ja siis jälle kulutada raha ventilatsiooni peale. Maja peab ise "hingama".
Nii, et teema on täiesti südamelähedane. Jälgin huviga.
.
Tel 5o9279o
Ardi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 796
Liitunud: 26 Okt 2006, 21:32
Asukoht: Raplamaa,Juuru
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas Ardi »

Mina jälgin ka huviga teemat ja ootan,et keegi laseks müüki lihtsa,odavalt ehitatava,kompaktse nn,talumaja tüüpi maja tüüpprojekti.Mida vähem keerulisi vidinaid ja mida igavam,seda parem.
Võiks olla lausa arvutiprogrammina,standard maja,mida saaksid pikendada nagu exelis taeblit,lisada näiteks vintskapi,eeskoda,aknaid,liigutada uste asukohta jms.
Viimati muutis Ardi, 22 Nov 2011, 09:55, muudetud 1 kord kokku.
Müün küttepuid,osutan kallurveoteenust(3T).5280616
Osutan ka palgisaagimisteenust mobiilse lintsaekaatriga.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Ahiküttega maja

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Ardi kirjutas:,odavalt ehitatava,kompaktse nn,talumaja tüüpi maja tüüpprojekti.Mida vähem keerulisi vidinaid ja mida igavam,seda parem.
Huvitav palju sellistele tingimustele vastava maja projekt tellides maksab :scratch: . Igav välimus ei ole just kohustuslik aga maksumust tõstvaid "kunstnikerdusi" ei oleks samuti vaja.
Lihtne ehitada, hea soojapidavusega (näiteks klaasseinad ei ole teretulnud), praktiline ning mugav ja odav kasutada. Sellised tagasihoidlikud tingimused. :)
Ehk mõni teadja viitsib seda hinna suurusjärku siin valgustada.
Vasta