ilge jama(uitvool?)

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

vedasin äsja soetatud korterisse uue elektrivõrgu normaalsete ristläbilõigetega kaableid kasutades ja jaotasin ka gruppidesse.tõin koridori peakilbist kaabli kamorkasse ja sinna siis enda kilbi monteerisin ja jaotuse tegin.Õnneks pole veel kõiki kanaleid kinni mätsinud,sest kontrollima asudes avastasin just valgustusahelates Neutraali pealt kruvikeeraja-testriga pinge(n juhi peal siis hakkab indikaator õrnalt kumama).näiteks pesade ahelates kõik ok ja isegi sama "lekkiva" ahela viimasel valgustil ka kõik ok ehk nullil ei näita midagi.kiskusin otsi lahti kartuses,et lekib kuskilt ja mõõtsin testriga-kõik nagu korras on.nii kui ühendan ühe soone ära,on mingi uitvool ka teistes valgustuse soontes kohe olemas.oma kilbis N ja PE eraldi,rikkekat veel pole.suurde kilpi jooksevad kokku PEN latile väikse vahega.MIlles probleem?kas selles,et remondi käigus lasin relakaga vanu juhtmeid krohvi sees katki ja nende neutraalid siiani latile ühendatud peakilpi või olen kaablit vedades liialt murdes liiga teinud isolatsioonile ja kas sellest nõrgast fantoomvoolust kuidagi lahti on võimalik saada?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6165
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 76 korda
On tänatud: 138 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Nagu õigesti märkisid, on see tõesti fantoomvool, mida pingeindikaator näitab. See on normaalne nähtus, ja sa ei ole esimene mitte-elektriala inimene, kes selle on "avastanud". Kindluse mõttes võiks lõplikud ühendused mõni elektrit tundev inimene üle vaadata.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Selle asja nimi on induktsioon. Vahelduvvoolu puhul paratamatu. Ja kui seda ei oleks olemas siis poleks ka näiteks raadiot olemas jne. Põhikooli füüsikakursus käsitleb seda. Aga kuna sa ise asjas kahtled ja jutu põhjal just väga pädev ei ole siis nagu juba öeldud lase mõnel pädeval tegelasel asi üle kontrollida. Sama asja põhjal on lastud ka kogu maja kaabeldus välja vahetada ja ülla-ülla, mitte midagi pole muutunud.
Külaline
külaline

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ülla-ülla aga ühendatud N juhi peal, ei esine korterisiseses juhtmestikus küll mingit induktsioonipinget maapotensiaali suhtes ...
Aga tehke ikka ise omale elektrisüsteeme, hoolimata sellest et Teil vähimatki aimu pole kuidas ja mis põhimõttel neid koostatakse
ja mis sellega kaasneb. "Juhe ", lamp, lüliti, "pesad"- "pistikud" , rikkevoolukaitse.., "automaadid", kilp ja mis siis ikka rohkem vaja -
"pirn" põleb laes ning pesast voolab "voolu" nii mis mühinal. Mis sest et aegajalt esineb "voolukõikumisi" ja "pirnipood" on TOP 10-s
tõusnud ning vahest saab natuke särtsu. Peaasi et raha säästetud ja "ristläbilõiked normaalsed" :thumbsup:
Vabandan küsija ees sarkasmi pärast (Teie tase tundub natuke parem kui minu kirjeldus) aga tegelik elu just seda tendentsi näitab ning inimeste hoolimatus (kartmatus- ohtude alahindamine) selle teema suhtes aina süveneb. Sellega tahan öelda seda et ei maksa ennast ülehinnata või peate ennast targemaks (pädevamaks) tavaelektrikust ja võrdväärseks elektriinseneriga.

Imelik olen :hello:
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Ahaa. Siis on ilmselt dresseeritud indikaator.
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

Tegelt olen ise kümme aastat tagasi elektrit õppinud,aga kahjuks ei läinud erialalisele tööle ja seega paljud asjad ununenud.Kõik on peaaegu normide järgi tehtud ja ühtki lühiühendust loomulikult võrgus pole.Elektrooniline tester viga ei näita ja raha kokku ei hoia,sest polegi enam midagi kokku hoida :(
Tänud seniste vastuste eest,aga tahaks siiski ühest lahendust asjale saada(kus ja millega ma puusse olen pannud?)võimalikud variandid!Tundub,et Külaline võiks vastust teada,aga ei taha öelda :)
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Imelik »

dumbuser kirjutas:Ahaa. Siis on ilmselt dresseeritud indikaator.
Kardan dumbuser (pean silmas kasutajanime) et pead silmas rööpahelaid mis on pingestatud ning milledest üks on koormatud?
PingeIndikaator näitab vaidlematult (mitte ka kõik) induktiivpinget kuid seda kindlasti mitte koormamata ahelas, N juhil, mis on nõetekohaselt ühendatud PEN juhiga ( N juhi lahtiühendamisel näitab ta seda peaaegu kindlasti). Väidad et samasugune potensiaalierinevus on võimalik ühendatud ja koormamata N juhiga ?
Küsijale - seleta veel mismoodi neid ahelaid kontrollisid
1. koormatud,pingestatud
2. pingestatud
3.N juht ühendatud või mitte
Tegelikult tuleb teha kontrollmõõtmised (ilma nendeta ei tohi üldse pingestada) ja pingeindikaator on ainult faasijuhi eristamiseks ja pinge olemasolu kontrolliks (selle viimase puhul tuleb ikkagi teha kaitselahutus või arvestada pingealuse/lähedase tööga).
polenäind
külaline

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas polenäind »

Kas see on ikka 1F lahendus? Võibolla jookseb läbi tarbija teise faasi või ka sama pealt midagi liini lõpust (uitvool) ka nullile tagasi? Millise seadmega ikkagi see on mõõdetud, kas üheotsalise kruvikaga ainult potensiaal või nulli ja millegi vahel kahe kaabliga testriga?
Kodustes tungimustes tuleks mõõta madalaoomilise testriga, sest enamik tänapäeva lihtsamaid seadmeid on ülisuure sisendtakistusega ja leiavad "potensiaali" pea iganes kuhu külge panna, nii võib näidata ka sadades voltides laenguid. Võrdluseks tavaline staatiline elekter on 10000V kandis ... Nii et ilma nägemata ja süvenemata, oskab vaeavalt et keegi kaasa mõelda, kuid probleemi ehk siiski pole. Nagu eelkirjutajad juba märkisisd, on vahel kogu kaabeldus ka asjatult välja vahetatud. Kuid kui asi ikka kahtlane, siis tasub kindlasti leida mõni pädev spetsialist ...
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

See pingeindikaator suudab ka 90 voldi puhul helendada ja erutub mingite mikroamprite peale (kunagi arvutasin ja sain väärtuseks 65 µA) sellise voolu peale ei tee inimene teist nägugi. Küsija ei täpsustanud ka seda kas oli koormus või ei, kas nende kaablite kõrval/lähedal oli mõni pingestatud asi jne. Müstiline asi juhtus mul ammu aastaid tagasi kui ma elektrist peale nime midagi ei teadnud. Vanaisa majal sai peakaitse välja lülitatud ja siis mingeid seinal rippuvaid elektrinööre voltmeetriga veel üle kontrollitud. Peakaitsme väljalülimisel lakkasid kõik elektri vajavad asjad töötamast aga neid kahes traadis oli pinge 70 volti. Ma ei saa ilmselt mitte kunagi teada mis seda põhjustas. Nüüd on mul mingi ähmane ettekujutus, mismoodi tekib vool ja misasi on induktsioon aga vot seda vana asja ei suuda siiani selgitada. Mis aga konkreetsel juhul on seda ma ei tea, küll aga pakkusin enda teooria. Tegeliku olukorra teadasaamiseks võiks kohapeal asja kontrollida.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Minu senise kogemuse põhjal, jääb induktiivpinge siiski kuskil 10 vbl.ka 20V piirkonda (eeldan et jutt käib ikka eramutest) ja tekib siiski kaabli sees mitte kaablite vahel (viimasel juhul oleks väärtus olematu kui neid lausa pooli ei kerita). Enamasti kummitab see nähtus ühendamata sooni kaablis (või ühendatud üle suure takistuse). NB -pingel on alati allikas.
Tundub,et Külaline võiks vastust teada,aga ei taha öelda
:D Sa ülehindad mind või minu pahatahtlikkust. Vaata minu eelmist postitust.
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

Süsteem 1f.Krt hästi enam ei mäletagi mil moel mõõdetud sai,igatahes koormuseks oli ainult eraldiseisvasgrupis olev raadio.Valgustuse ahelas näitas n juhil väikest pinget mäletamist mööda mõlemal juhul(faasijuht pingestatud ja mitte)ja seda siis pingeindikaatoriga.kolme valgustiga grupis näitab kilbile kõige lähemas ja teises näitab kõigis va viimasel.Üks asi veel.Ma ei tea miks ma seda tegin,aga peakaablit koridori kilpi ühendades lasin korraks faasijuhile pinge peale ja seejärel libistasin n juhiga üle pen lati mutri ja aegajalt tekkis imepisike kaarlahendus.Kusjuures teises otsas kõik välja oli lülitatud.Proovisin teise teise koormamata kaabliga-tulemus sama :? Kas jälle induktsioon või on kortermaja maandusega jama?
Igatahes ma mõõdan täna jälle kõik korralikult üle erinevate variantidega(testriga ,indikaatoriga.ühendatult ja ilma)ja annan tulemuse täna hilisõhtul või homme varahommikul
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6165
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 76 korda
On tänatud: 138 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Indikaatoriga ära mõõda midagi, see tekitab ainult segadust. Mõõda testriga, parim oleks vana, osutiga tester. Mõõda pinget ja siis ilma pingeta erinevaid kaablisooni kokku pannes takistust st. lühist. Mingit "leket" uute kaablite korral kindlasti olla ei saa. Muide ega sul juhuslikult mõnda huumlambiga lülitit ei ole ühendatud?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2811
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas trebla »

mida te nende indikaatorite ja testritega jamate.. vana kooli mehe õige tööriist on kontrollamp :jooma
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Jah, see kontrolllamp on hea mõte, selle puhul jääks see indikaatoriga leitud jama olemata ja kogu seda pikka pläma poleks olnud. Nüüd aga raisatakse jällegi hulk aega, et seda juttu kirjutada, hunnik kettaruumi kaob ära jne.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Ah mida me siin jahume. Oleme ausad et küsijal puuduvad teadmised, oskused ja vahendid, viia oma paigaldises läbi tehnilise kontrolli
toimingud. Lisaks on paigaldis ehitatud "kõhutundele" rajanedes . Mida tahetakse saavutada jääb mulle arusaamatuks.
Pingeindikaator ja kontrollamp on üks ja sama asi, ainult vahe on arvatavasti erinevas "tundlikkuses". Kumbki seade ei asenda installatsioonitestrit (multifunktsionaalne seade) mida küsijal tegelikult vaja läheks oma paigaldise kontrolliks. Kui küsija soovis mõõta
ainult kaablite isolatsioonitakistust siis on selleks olemas spetsiaalne mõõteriist (meger- mõõteriist suurte takistuste mõõtmiseks, reeglina pingel 500V,1000V jne.) Nüüd lähen häbenema oma jutu mõttetust. :hello:
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

Panen teema lukku-avastasin eile,et õigustan täiega oma kasutajanime :D Hämasin mingit jama teile siin kogu aja.Tglt hakkasin peale paigaldust mõõtmisi tegema ja järjest gruppe järgi lülitama ning valgustuse puhul läheb ju sinine kaablisoon ka faasijuhina käiku.Avastasin kuskilt pinge ja sattusin paanikasse.
Ühesõnaga pingestamata võrgu puhul kõik ok.Ühendatult näitab valgustis faasijuhi peal tester õrna pinget mõnes ahelas peale lülitit(karbist lülitisse siis faasijuht ja selle kõrval teine soon vabalt seisab niikaua kui lülitust pole toimunud).N-ide peal pole pinget kunagi näidanudki,see minu prohmakas.Ilmselt siis mingil põhjusel osade kaablite sisemuses toimub induktsioon ja seda see tester näitasgi.Keeran hõõglambi sisse ja vabalt juhilt viiakse läbi N juhi minu "fantoom"minema.
Aga oskab keegi siiski öelda miks osades valgusahelates toimub see induktsioon ja teistes mitte?Kas sellepärast,et pistikupesade ahelad sealsamas lähedal?Sorry,et teid valel suunal mõtlema panin üldse!
Multisys
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 21
Liitunud: 18 Veebr 2009, 23:17

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Multisys »

Ära veel teemat lukku pane.
Sinine soon ei tohi mingil juhul sattuda faasi alla.
Kui oled kasutanud valede värvidega kaablit,siis tuleks puhastatud osas värvida või teipida see sinine mustaks.
Võibolla Sa järgmine kord ei ole nii ettevaatlik ja ei kontrolli indikaatoriga,vaid võtad kohe hammastega otsast kinni,kuna "sinine on null ja seal ju voolu ei ole"
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Ma ei tea küll kui palju peaks jooma, et lambist mingeide traate närima hakata. Aga soonte värv on tõesti tähtis. Eeskirja järgi tohtis peale maandusjuhtme ülejäänusid teisel otstarbel kasutada (null > faas ja vastupidi) kui need vale kasutusega asjad markeerida nähtavalt.
Viimati muutis dumbuser, 14 Nov 2009, 00:16, muudetud 1 kord kokku.
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

:D Mul ju rohkem sooni pole kui kaks,et faas läbi lüliti lambini juhtida.Ärge muretsege,karbist lambipessa jookseb faas ikka läbi pruuni juhi ja sinine ikka karbis omadega pundis.Mind rohkem see induktsiooni teema huvitas.Miks osade lampide pesades põleb indikaator õrnalt kuigi lüliti offis ja teistel jälle mitte?
mg3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 287
Liitunud: 17 Apr 2007, 18:03
Asukoht: Tartu
On tänatud: 2 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas mg3 »

Multisys kirjutas:Ära veel teemat lukku pane.
Sinine soon ei tohi mingil juhul sattuda faasi alla.
Kui oled kasutanud valede värvidega kaablit,siis tuleks puhastatud osas värvida või teipida see sinine mustaks.
Võibolla Sa järgmine kord ei ole nii ettevaatlik ja ei kontrolli indikaatoriga,vaid võtad kohe hammastega otsast kinni,kuna "sinine on null ja seal ju voolu ei ole"
:D ja mismoodi vooluring, peaks sel juhul toimima?
elektritööd ja projektid
juhmakas
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2009, 08:38

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas juhmakas »

ma isegi teadsin seda,et tuleb ära märkida soon kui kasutatakse faasijuhina teisi värve.teen seda.keegi võiks ikkagi seda induktsiooni teemat mulle meelde tuletada
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Muutuv vool põhjustab magnetvälja muutumist. Muutuv magnetväli põhjustab aga omakorda juhtides(peamiselt metallid) voolu. Ehk siis kui nüüd on vahelduvvool, siis selle juhtme ümber on ka magnetväli. Kui sinna magnetvälja panna nüüd mõni järgmine juhe siis tekib ka seal vool. Sama asja saab ka siis kui mittemuutuvas magnetväljas juhet liigutada. Teoorias on kõik selge, praktikas aga on olemas veel siuke asi nagu resonants. See on siis iga asja omavõnkumine. Kui see väline võnkumine(lisandunud magentväli) satub olema sama sagedusega või mingi täisarv kordne siis tekib palju suurem vool. No mingi äärmuslik juhus oleks näiteks 50 meetrit pikendsjuhet, mis ei ole lahti keritud aga kust lastakse läbi mingi 1kW võimsust. Kogu see juhtmepundar hakkab siis iseendale pinget ja koos sellega ka voolu indutseerima. Üldjuhul sulab mingi isolatsioon ära ja tekib lühis, mille peale siis kaitse rakndub ja kogu asja pinge alt lahutab. Pisikeste võimsuste puhul on aga lisanduvad pinged ja voolud nii väiksed, et seesama indikaator küll näitab miskit aga soojaks ei lähe midagi, ära ka ei sula midagi. Just nimelt midagi. Ja siis hakkabki igasugu küsimusi tekkima. Ma õnneks ka ei tea sellest teemast väga palju. Põhikooli füüsika käsitles seda teemat.
Sinu juhtumi puhul võiks proovida vedada kaks kaablit kõrvuti, ühest lastakse läbi mingi no ütleme 500W koormust, teisel aga on üks otsa ühendatud nulljuhtmega. Kui nüüd sinna teise juhtme vabasse otsa panna indikaator siis suure tõenäosusega ta midagi näitab. Kui kõrval olev juhe aga koormuse alt vabastada siis peaks ka indikaator ära kustuma. Kui palju seal teises juhtmes midagi on sõltub juba sellest, kui pikalt juhtmed kõrvuti on, kui keerdus nad on ja kas seal on mingeid muid tarbijaid küljes.
Küllap mõni targem oskab paremini seletada.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6165
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 76 korda
On tänatud: 138 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

dumbuser kirjutas: Põhikooli füüsika käsitles seda teemat.
Ei käsitlenud põhikoool seda ilmaski, keskkool ehk väheke. Paar talve oli tipis õppeaine elektrotehnika teoreetilised alused, mõni eksam ka. Mõne reaga ei seleta seda küll ära.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Pagan teab, vbl ma tõesti eksin. Mingis koolis igatahes räägiti. Minu ajal oli põhikool 8 klassi ja sellest ajast on vbl midagi ringi tehtud neis õppekavades.
külaline 2
külaline

Re: ilge jama(uitvool?)

Lugemata postitus Postitas külaline 2 »

Ole hea ja saada see kruvikeeraja-indikaator tagantkätt,see pole see asi millega kontrollida.Tegemist on induksioon vooluga,mis kandub mööda kaableid.Midagi valesti ei ole ja ohtu ei kujuta.Näide kui lased kilbi N latilt lahti antud kaabli N soone võid üllatusega tõdeda,et ka selles on pinge just sellesama kruvikeerajaga kontrollides.Nii et edu sulle kodustes elektritöödes.
Vasta