Sarikate toestamine

prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

Tegemist saab olema kivikatusega, kalle 21 kraadi. Sarikad 5x20 cm on paigaldatud sammuga 60 cm.
Sarikate liitekoht toetub toolvärgile (alumine osa), ülemises osas toetub ainult harjapuule.

Kas tuleks lisada sarikatele lisatoestus järgmiste elementidega ?

1) Pennid (joonisel sinine)
2) Kaldtoed (joonisel punane)

Kõige parem oleks teada saada seda, et kas nimeatud sarikad kannavad ära kivikatuse raskuse
või vajuvad nad ajapikku ikka looka, kuna sille on ca 5 m ???
Manused
Katuse_konstruktsioon.jpg
Katuse_konstruktsioon.jpg (62.9 KiB) Vaadatud 9995 korda
janek179
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 79
Liitunud: 16 Veebr 2009, 12:46
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas janek179 »

prospect kirjutas: Kõige parem oleks teada saada seda, et kas nimeatud sarikad kannavad ära kivikatuse raskuse
või vajuvad nad ajapikku ikka looka, kuna sille on ca 5 m ???
julgen arvata,et pennita vajub looka. Kalde puhul kuni 30 kraadi sarikas 5x20 sammuga 60 soovituslik sille 4m.
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Isiklikult viiks kaldtoed harjast 2.5 meetri peale ja ühendaks sealt sarikad veel penniga. ...ilmselt igal teisel või kolmandal sarikapaaril, seda veel kaaluksin... Siin pead, aga vaheseina vundamendi püsivusele tähelepanu pöörama, kuna koormus tuleb suurem, kui välisseintele.

taastaja
prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

janek179 kirjutas: julgen arvata,et pennita vajub looka. Kalde puhul kuni 30 kraadi sarikas 5x20 sammuga 60 soovituslik sille 4m.
Kas see jutt on pärit kusagilt raamatust ehk tehtud on vastavad koormusarvutused ?
Minu mure on selles, et ise ma paneksin samuti kaldtoed ja pennid, aga mul on vaja see argument ehitajale selgeks teha.
Hea oleks kui ma saaksin viidata mõnele raamatule vms.
iffoniff
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 352
Liitunud: 11 Juun 2008, 11:41

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas iffoniff »

http://www.kukulinna.ee/full/vermid1.JPG pilt võetud netist löö samamoodi kõrvale ,mida väiksem kallak seda rohkem vahepõõnasi .
janek179
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 79
Liitunud: 16 Veebr 2009, 12:46
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas janek179 »

prospect kirjutas:
janek179 kirjutas: julgen arvata,et pennita vajub looka. Kalde puhul kuni 30 kraadi sarikas 5x20 sammuga 60 soovituslik sille 4m.
Kas see jutt on pärit kusagilt raamatust ehk tehtud on vastavad koormusarvutused ?
Minu mure on selles, et ise ma paneksin samuti kaldtoed ja pennid, aga mul on vaja see argument ehitajale selgeks teha.
Hea oleks kui ma saaksin viidata mõnele raamatule vms.
Leidsin selle tabeli ühest Ehitusekspertiisibüroo välja antud brosüürist (kehtivus oli sellel arvutuse küll kuni 2005 aastani :oops: )

Muidugi on ju olemas kindlasti võimalus küsida sellisest kohast üle nagu http://www.monier-roofing.ee/ neil olemas arvutused ja joonised mis ehitajale anda.
Saada sama joonis neile. Vastus tuleb kiiresti, eriti kui ostad veel nende poolt pakutavat toodangut minult ;) .
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

Vaata Tiit Masso "Väikemajad" lk.146 joonis 69b. Ja loe teksti.
See küll rohkem fermidest mis toetuvad 2 punktile aga vast on abi.
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kui raamatutele vihjamiseks läks, siis härra Veski on 66 aastat tagasi sarnaseid lahendusi, nagu teemaalgataja pakkus, oma käsiraamatus joonisel 98, ka avaldanud.
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

Külaline kirjutas:Kui raamatutele vihjamiseks läks, siis härra Veski on 66 aastat tagasi sarnaseid lahendusi, nagu teemaalgataja pakkus, oma käsiraamatus joonisel 98, ka avaldanud.
Ei oska kahjuks vaadata mis raamatuid anti välja aastal 1943 härra Veski poolt. Kuna tegemist härraga siis peaks tegu olema väljaspool Eesti NSV väljaantud käsiraamatuga.
Peale selle pole 66 aasta jooksul muutunud matemaatika ega füüsikaseadused.
Pakkusin võimalust, kui "külaline" on pädev tegema katuse tugevusarvutust siis andku tulla.
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Jah,härra ehitusjuht on terane, sest härra (või seltsimees)Veski viibis 66 aastat tagasi tõesti mobiliseerituna kodumaalt eemal :x Hoopis professor(seltsimees professor) Leo Jürgenson andis toimetajana teise ja täiendatud trükise siis välja. Vabandust!

Matsina(töörahvana)ei oska ma mingeid tugevusarvutusi teha, aga ilmselt olen praktikas näinud rohkem toimivaid katuselahendusi, kui mõni insener on jõudnud oma eluajal neid tugevusarvutusi teha.

taastaja
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas wake »

Sarika liide toe peale ei ole hea, kuna seal kõige suurem paindemooment. Kogu selle lisatoestamise (vJdusel) saaks ära arvutada tunnikesega umbes, kui algandmed oleks piisavad.
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

Külaline kirjutas:Jah,härra ehitusjuht on terane, sest härra (või seltsimees)Veski viibis 66 aastat tagasi tõesti mobiliseerituna kodumaalt eemal :x Hoopis professor(seltsimees professor) Leo Jürgenson andis toimetajana teise ja täiendatud trükise siis välja. Vabandust!

Matsina(töörahvana)ei oska ma mingeid tugevusarvutusi teha, aga ilmselt olen praktikas näinud rohkem toimivaid katuselahendusi, kui mõni insener on jõudnud oma eluajal neid tugevusarvutusi teha.

taastaja
Ja mis raamatu andis välja Leo Jürgenson aastal 1943 ja kuidas on see seotud antud teemaga ?
Kas praktiliselt toimiv katuselahendus ei vastagi tugevusarvutustele :scratch:
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Näed, wake leidis veel kõige suurema apsaka üles, mis ainult pilti vahtides tähelepanuta jäi. Pildil on ju veel see lugu, et sarikad ei toetu seintele vaid laetala eenduvatele otstele...
aivar0102
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 514
Liitunud: 30 Nov 2008, 16:13

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas aivar0102 »

Külaline kirjutas:Jah,härra ehitusjuht on terane, sest härra (või seltsimees)Veski viibis 66 aastat tagasi tõesti mobiliseerituna kodumaalt eemal :x Hoopis professor(seltsimees professor) Leo Jürgenson andis toimetajana teise ja täiendatud trükise siis välja. Vabandust!

Matsina(töörahvana)ei oska ma mingeid tugevusarvutusi teha, aga ilmselt olen praktikas näinud rohkem toimivaid katuselahendusi, kui mõni insener on jõudnud oma eluajal neid tugevusarvutusi teha.

taastaja
Palun edestada täpset informatsiooni.
Ehitusjuhina pole ma kunagi töötanud.
Ja Leo Jürgensoni teostest leidsin ainult selle, ei tea kahjuks mitmes trükk.
Leo Jürgenson "Elamuehitus 1. ( osa ). Ehitusfüüsika ja -ökonoomika, -materjalid ja põhitarindid"
Teaduslik Kirjastus 1949, 470 lk., illustreeritud.
Allikas:Tartu Linnaraamatukogu andmebaas
See, et Teie ennast matsiks peate ei tähenda, et töörahvas seda :hello: on.
prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

Külaline kirjutas:Näed, wake leidis veel kõige suurema apsaka üles, mis ainult pilti vahtides tähelepanuta jäi. Pildil on ju veel see lugu, et sarikad ei toetu seintele vaid laetala eenduvatele otstele...
Alginfoks veel niipalju, et tegemist on ristläbilõikega. Pildilt on selgelt näha, et sarikate alumine osa toetub toolvärgile (paikneb ca 5,2m kaugusel harjast).
Laetala eenduvad otsad saavad minimaalse koormuse.
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

julgeks pakkuda , et sedasi vist vajub mõneajaga looka .Kuid küsiks , et miks kalle nii väike
taimps
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas taimps »

Rommi kas sina küsimusega?sa nä�d ju et vajub läb�ja kui ei ole rommi ,siis julgen õel� ,et käisi�sellise kalde ja sarikapikkusega katust toestamas.üpris� nüri tõõ, kun��llist kivi koormust enam ei tõsta.seda�üüpi lahen��mängib ka lag�esse.korruta korra katuse laius ja pikkus m2 ,kivi m2 kaalu saad uurida ja siis tunned mis kaal peale jääb.jõudu ja ��e p�emat.�
prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

Sai lisatud kaldtoed, katusealune pilt näeb välja selline:
Manused
IMG_2190.jpg
IMG_2190.jpg (91.59 KiB) Vaadatud 9502 korda
205d
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas 205d »

Kas sul allpool olev toolvärk on piisavalt toestatud?
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas sa Wakele täpsemaid andmeid siis ei saatnud, et ka arvudes miskit teada saada?
See paistab täiskelpkatuse moodi. Katuse keskkohast on nüüd sarikad toestatud kaldtugedega + pärliniga laetaladele(?), millel on ka sarika jätkukoht. Millisel moel on pärlini asukoht leitud on vist selge, et olemasoleva materjali järgi! Tõesti, laetalade eenduvad otsada saavad sellel kaldel kõige väiksema koormuse, aga kui laetalad on nüüd vedelad, siis kõige suurema koormuse peab vastu võtma vahesein.
Veel on seal ju neli kõige pikemat sarikat e roodsarikat, mis koos neile toetuvate luipsarikatega moodustavad küllaltki suure pindaala katuse kogu pindalast. Millele seal siis pärlinid toetatud on? Roodsarikas paistab sama ristlõikega olema, mis tavaline sarikas... tead see ei ole nali!

taastaja
prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

Külaline kirjutas:Kas sa Wakele täpsemaid andmeid siis ei saatnud, et ka arvudes miskit teada saada?
See paistab täiskelpkatuse moodi. Katuse keskkohast on nüüd sarikad toestatud kaldtugedega + pärliniga laetaladele(?), millel on ka sarika jätkukoht. Millisel moel on pärlini asukoht leitud on vist selge, et olemasoleva materjali järgi! Tõesti, laetalade eenduvad otsada saavad sellel kaldel kõige väiksema koormuse, aga kui laetalad on nüüd vedelad, siis kõige suurema koormuse peab vastu võtma vahesein.
Veel on seal ju neli kõige pikemat sarikat e roodsarikat, mis koos neile toetuvate luipsarikatega moodustavad küllaltki suure pindaala katuse kogu pindalast. Millele seal siis pärlinid toetatud on? Roodsarikas paistab sama ristlõikega olema, mis tavaline sarikas... tead see ei ole nali!

taastaja
Kahjuks Wake täpsemaid arvutus ei teinud, küll soovitas samuti kaldtoed panna... Tegemist on täiskelpkatusega.
Sarikate toolvärgi asukoha pakkus Archicad programm ise välja, toolvärk toetub 15x25 taladele, mis on paraleelselt laetaladega.
Roodsarikas on tehtud 2-st 5x20 talast, mis on omavahel kokku löödud.
Ja katusehari ning kaldtoed ei toetu mitte vaheseina peale, vaid ikka kandva seina peale... Kandvad seinad joonisel punased.
Manused
Toolvark.jpg
Toolvark.jpg (181.33 KiB) Vaadatud 9422 korda
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Eks need kaldtoed ole samuti pärlini postid, ainult kaldu, et raskust sobilikus suunas suunata ja see pärliniring, mis käib sarikate alt läbi
peaks nüüd sarnaselt ka ülevalt kulgema. Momendil on keskosas toestuseks poste küll topel, aga külgmistel sarikatel pole midagi.
Mina toestaks veel vähemalt roodsarikad, sarnaselt eelnevatega ära.

...ja seal all sarikate jätkamine on nüüd OK? Igastahes raske harjuda selliste uuendustega!

taastaja
mti
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 31
Liitunud: 17 Mär 2009, 10:47
Asukoht: Tallinn

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas mti »

Tere, prospect.

Nägin nüüd, et oled mulle kirja saatnud. Nii krdi kiire on, lugesin seda alles nüüd ja ilmselt olen lootusetult hiljaks jäänud. Siiski, kui väga vaja, saan sind ikka veel kuidagi aidata.

Ma ikka hoiatan, et kivikatuse enda koormus lume- ja tuulekoormusega võrreldes on kordades väiksem. Seega, kui juba kahtlus on, et kas sarikad kannatavad kive, on ikka pahasti küll. Tihti süüdistavad ehitajad projekteerijaid üledimensioneerimises, väites, et nad ise on juba 30 aastat hoopis teisiti teinud ja midagi halba pole juhtunud. Lume- ja tuulekoormused on antud väärtustena, mis esinevad kord 50 aasta jooksul. Ja hoidku siis need katused alt, kui ükskord see laks peaks tulema. Aga see selleks.

Kas Wake leidis sarikate sisejõud ära? Kui jah, siis saan esitada kiiresti täieliku ülevaate sulle nii kande- kui kasutuspiirseisundis koos arvutuskäiguga. See ei võta mul palju aega, sest tegin kunagi selle kohta arvutiprogrammi.
Külaline
külaline

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

prospect kirjutas:Tegemist saab olema kivikatusega, kalle 21 kraadi. Sarikad 5x20 cm on paigaldatud sammuga 60 cm.
Sarikate liitekoht toetub toolvärgile (alumine osa), ülemises osas toetub ainult harjapuule.

Kas tuleks lisada sarikatele lisatoestus järgmiste elementidega ?

1) Pennid (joonisel sinine)
2) Kaldtoed (joonisel punane)

Kõige parem oleks teada saada seda, et kas nimeatud sarikad kannavad ära kivikatuse raskuse
või vajuvad nad ajapikku ikka looka, kuna sille on ca 5 m ???
kõik juba tehtud.samm oleks võinud 40 olla .laetalad oleks võinud ikka risti majaga mis on katuse konstr.osa.väikemajad ehitatakse rusika reeglite järgi.siin neid ei ole.see katusekalle paras plekile ja bit.sindlile.peaksid küsima oma arhitektilt tema sai ju pappi.mis joonisel punasega liiguta ülevalt allapoole so 2/3sarika pikkusest alt poolt. .roodsarikad toesta 2,3 postialla.
prospect
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 13 Mär 2009, 12:53

Re: Sarikate toestamine

Lugemata postitus Postitas prospect »

mti kirjutas:Tere, prospect.

Nägin nüüd, et oled mulle kirja saatnud. Nii krdi kiire on, lugesin seda alles nüüd ja ilmselt olen lootusetult hiljaks jäänud. Siiski, kui väga vaja, saan sind ikka veel kuidagi aidata.
Tere, need arvutused oleks ikka suureks abiks küll !!!

Nüüd on küsimus roodsarikate toestamise vajalikkuses... Ootaks mingeid arvutusi, sest alati võib toestuseks midagi alla panna,
kuid kas see on vajalik, sest luipsarikad peaksid roodsarikat ise üleval hoidma...
Vasta