kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
joosu
külaline

kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas joosu »

Probleem:
1)klaasuks tahmub alati mustaks peale igat kütmist
2) aegajalt on toas tunda suitsu/vingu

Ahi on Kermansavi, Hiekka 1700, (800x600mm), ripplõõridega, äratõmme on alt, suvesiibrit ei ole.
Korsten on slepest 5,5m kõrge. Ahi on 5 kuud vana. Kütnud olen nii kuiva okaspuu lauaga kui ka kasega.
Väikseim tahmumine oli õunapuu halgudega. Ahjuuks on 410x410 mm, klaas.

Variante ahju parendamiseks on vist 2:
1)kütta ainult superkuiva haava ja lepaga (pole veel proovinud) ?
2) ehitada ära-tõmme ringi, ristlõike ava suuremaks? On töömahukas ja ebameeldiv, kahjuks.
3) tõsta põlemiskollet ahjus (tõmmatud metall-võrk ca 5 cm kõrge, saaks parema õhujuhtimise altpoolt?

Mida teadjad mehed arvavad? Palun abi?
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

Kui pikki puid kasutad? Liiga pikkade korral on ukse tahmumine tavaline nähtus.
Kas seda kollet saab kütta ka nii, et tuhaluuk kinni ja uks irvakil? või ei sobi se variant?
tõmme
külaline

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas tõmme »

mul sama probleem

olen proovinud nii pikkade kui lühikestega, vahet eriti pole
vt teemat viewtopic.php?f=1&t=2123

see vist sõltub sellest , kui palju on õhu reguleerimisvõimalusi kaminal
tõmme
külaline

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas tõmme »

link saio vähe vale

õige teema mida mõtlesin : kamina klaasaken pigitab ruttu ära
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

Kuidas teil kütmise ajal tule suund on ? kas kuidagi klaasi peale või vastupidi?

Mul on ema juures ahi millel on väike klaasuks ja mul on omal 100% samasugune ahi ainult et tal on 2x suurem klaasuks ja tuharest (Mõlemad on muidu ehituselt samasugused, vaid aastase vahega ehitatud, sama läbimõõduga ja sama kõrge korstna taga, sama kuju ja läbimõõduga lõõrid, sama kõrge võlv jne. Suure uksega ahjul tahmab uks nelja viie kütmisega ära nii, et ülemine äär on üsna tume.....panin tal tuhaluugi prooviks õhutihedalt kinni ning kütsin irvakil uksega ja siis tahmas mõnevõrra vähem aga ilus oli ikka vaid siis kui iga nädal klaasi pesin. Väikse uksega ahjus köetakse uks veidi lahti ja klaasi ei peagi tahmast küürima....ka kuu aega järjest küttes peab vaid väljastpoolt laste näpujälgi maha nühkima.

Oma teisel kamin-ahjul on samuti suurem klaasuks ja kui kütan avatud tuharestiga ja suletud uksega siis on leek klaasi suunas ja klaas läheb väga kuumaks ja kiiresti pruuniks....hiljem lausa mustaks. (paar kolm kütmiskorda ja üsna inetu juba) Viimasel ajal aga annan alt õhku vaid kiire stardi jaoks aga kui puud juba põlevad siis sulgen tuhaluugi ja jätan ukse irvakile...ukse vahelt õhku võttes on asi 2-3 korda parem ja tahmama ei hakka enam mitte ülemine klaasi osa vaid väikest viisi algab se hingede poolt liikudes keskele.

Korra proovisin ka puud laduda kolde tagaseina püsti ja kütta uks kinni ja tuhaluuk lahti. Tulemus oli väga hea....Ühe kütmiskorraga klaas pmt tooni ei muutnudki sest õhurest jäi puude ja ukse vahele.....tõmbas sealt tule vaid kolde taha otsa ja mitte ukse suunaski.
Külaline
külaline

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

jeff!See oli sul aus ja usutav jutt.Näed nüüd ise,et see on paras linnalegend,et klaas sellise süsteemiga ei tahma,tahmab küll.Võid proovida ka sellist varianti(kui viitsid muidugi),et katad kolderesti 2/3 kinni tagantpoolt.Muidugi oleks hea ka kerge tõus koldes eest tahapoole.Puude normpikkuse saad,kui mõõdad kolde pikkuse uksest tagaseinani miinus 20cm.Proovi ja anna märku,ehk tahmab vähem.
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

Ma kaldun arvama et se 2/3 osas tagumise ääre kinni katmine ei anna tulemust sest mul on tuharesti esimene äär uuemas ahjus umbes 45 cm ahju tagaseinast aga puud on 50nesed. st et rest jääb igat moodi puude alla ja puude esimene ots võtab väga kiiresti võimsa leegi üles....kahjuks ukse suunas kui uks on kinni :| ukse avamisel tõmbab leek klaasist kaugemale ja tahmab vähem....

Oma vana ahi on terve kivipikkuse jagu sügavam ja kui puud vastu tagaseina lükata jääb rest osaliselt puudest ukse poole ja niiviisi küttes tahmab kah poole vähem....nädalaga tõmbab vaid pruuniks mitte mustaks.

Ma ei tea küll midagi aga mulle tundub siiski et õhu peale andmise asukohal on suur tähtsus selles mis kujuga ja mis suunas on tuli ja see määrabki selle kas tahmab või ei.
Eks ma katsetan edasi.....1 mõte oli plekiga korstnale koonus teha ja siis uks lahti kütta et tuli veel kaugemale klaasist saada.

Muud vahet pole temperatuurides täheldanud kui vaid seda et kui püüda tuld klaasist kaugel hoida, et klaasi ei tahmaks siis tõuseb toas temp kuni 1 kraad tunnis kütmise ajal. ja kui alt õhku peale anda siis ei saa ust enam palja käega avada sest se on väga kuum ja temperatuuri tõus kütmise ajal on kahekordne....st et vahet vaid kütmise ajal täheldanud ja öösel, hommikul või järgmisel päeval on nagu samamoodi.
siiber
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 223
Liitunud: 17 Mär 2007, 21:57
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 4 korda

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas siiber »

Minu ahjul on selline uks
http://www.svt.ee/svt/index.php?id=14&s ... roduct=408
ja klaas seisab puhas küll. Ahi on ka voodriga, seetõttu tuli uksest tiba kaugemal.
Külaline
külaline

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tundub,et rest ei kata kogu kollet ja on üsna ukse ees.Proovi sel juhul teha nii- paned 1 rea kive kolde põhja,et rest jääb vabaks ning lõika kividele faas.Kivid võivad olla 3cm paksused ning kerge tõusuga kolde tahaossa.Sae puud 35cm-i pikkusteks.Kui viitsid jännata muidugi,aga vahel on asi tõesti mõnes sentimeetris!
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas motamees »

Olen jätkuvalt seisukohal, et klaasi tahmab ära puudulik põlemine.
Ei loe seal puude asukoht, ega tõmbe suund. Lihtsalt piisaval põlemisel eraldub niipalju kuuma, et tahm põleb ära.
Ükspäev oli millegipärast viletsam tõmme (sõltub ilmaoludest). Mu ahju klaasile tekkis peale kohati päris paks tahm. Meelaga pole juba tükil ajal klaasi puhastanud. Nii ka nüüd. Järgmise tuletegemise korral põles klaas ise puhtaks. Algul jäid mingid servad mustaks, hiljem kadus seegi.
Puud mul praegu väga pikad. Vahel juhtub olema puu täpselt sama pikk, kui on kolde sügavus. Pole aga mingit vahet tahmamisel. Kui ka tule tegemisel (kolle jahe) mõne koha ära tahmab, siis hiljem põleb see puhtaks.
Leegi suund on nii, kuis puud juhtuvad teda suunama. Vahel otse vasta klaasi.

Õige põlemise/põletamise kohta tuleks teha lausa eraldi teema, kus pottsepad õpetavad suure kasuteguriga kütmist.
.
Tel 5o9279o
mitteteadja
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 05 Okt 2008, 19:18

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas mitteteadja »

Ühtin siinkohal motamehe arvamusega,klaasi tahmab nörk tõmme mille tulemusel on põlemistemperatuur madal ja tekibgi palju tama ja sealt edasi juba suur oht pigitamiseks.Kui tõmme nõrk siis suitsul pole muud teha kui mööda kollet uidata ja tahmabki klaasi ja ka küttekolde ära.Nõrka tõmmet pöhjustavad ka nn pottseppade puusepanekud,pole harvad juhused kui korstnas tõmme meeletu aga küttekoldes olevad kitsad sikksakk käigud teevad koldes tõmbe olematuks.Enamusel nn säästupitsidel mis tänapäeval väga levinud on samuti tõmme kesine kui mitte olematu.Kui ikka korstnas tõmme võimas siis puit põleb väga intensiivselt,tuleb sama kütte koguse pealt rohkem sooja ja suitsul pole aega koldes ringi uidata ja klaasi tahmata vaid suunduvad otsejoones korstna poole ja klaas püsib ilusti puhtana,võib olla kord kuus pisut puhastada tuhaga.
Selline siis minu arvamus.
edu
xp
külaline

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas xp »

parematel kaminasüdamikel saab õhku peale anda ka südamiku ülevalt poolt - see vähendab kõvasti tahmamist ja tuli põleb rahulikult piisavas hapnikus, mitte ei põle suure hooga, mis on põhjustatud läbi tuharesti tuuletõmbusest.

Ei tea, kas odavamatele annab juurde aretada õhuavasid, või piisab ukse irvakil hoidmisest?
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: kaminahi: tõmme ja klaasukse tahmumine?

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Tere Joosu.

Üks kogemus on olemas. See inimene, ahjuomanik, räägib seda, et oleks pidanud ikka Ahju ostma või laskma ehitada .

Hiekka kolde möödud siis:
laius 300
sügavus 350!
kõrgus 420
Arvutuslikult sobib sellisesse koldesse korraga ~~4kg puid.
Soovitan sinulgi lappida ahju 25-30 sm pikkused halud ja püsti,väikese kallakuga ning nii, et klaasist min 15sm. Rohkem sinna ahju lihtsalt ei mahu ja kaks korda täites saad ka ahjukese soojaks ning klaasi puhtusest kirjuta siia teistelegi kogemuseks.
joosu kirjutas:Probleem:
1)klaasuks tahmub alati mustaks peale igat kütmist
2) aegajalt on toas tunda suitsu/vingu

Ahi on Kermansavi, Hiekka 1700, (800x600mm), ripplõõridega, äratõmme on alt, suvesiibrit ei ole.
Korsten on slepest 5,5m kõrge. Ahi on 5 kuud vana. Kütnud olen nii kuiva okaspuu lauaga kui ka kasega.
Väikseim tahmumine oli õunapuu halgudega. Ahjuuks on 410x410 mm, klaas.

Variante ahju parendamiseks on vist 2:
1)kütta ainult superkuiva haava ja lepaga (pole veel proovinud) ?
2) ehitada ära-tõmme ringi, ristlõike ava suuremaks? On töömahukas ja ebameeldiv, kahjuks.
3) tõsta põlemiskollet ahjus (tõmmatud metall-võrk ca 5 cm kõrge, saaks parema õhujuhtimise altpoolt?

Mida teadjad mehed arvavad? Palun abi?
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Vasta