automaatika

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
aretaja
külaline

automaatika

Lugemata postitus Postitas aretaja »

Millist automaatikat eelistada 3-t ventiili juhtimiseks Kas oumann-i, K1 ,danfoss-i või lago basic-ut.
Pakkujaid on liiga palju minuarust, mul vaja 3-t ventiil ära soetada ja arvasin et selle automaatikaga aega küll, aga ventiilid on erinevad vist, et siis, kes oskab argumenteeritud soovitusi anda? vajan ainult 1 kontuuri reguleerimiseks, aga kui hinnavahe tuleb väike siis muidugi mõtleks ka tuleviku peale. tänan
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Ja muidugi on kõigil paugust selge mida see ventiil juhib. 3t ventiil on lihtsalt üks segusõlm. Jutust ei saa mina küll aru, kas ta peab sul reguleerima põrandakütte või radiaatorite või hoopis näiteks katlaringi. Kui sa selle suudad välja mõelda siis saab ka targema vastuse.
aretaja
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas aretaja »

rahu rahu, ventiil segaks ilma termostaatiteta radikaid, kuigi plaaniks paari aasta pärast ka põrandakütte lisamist ruumidesse, kus radikad puuduvad
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Nonii, aga kas radikatele ei tule mingid asjad juurde ? Ehk siis kütavad kõiki tubasid/ruume ühtemoodi ?
Kasutaja avatar
wall-e
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 58
Liitunud: 08 Okt 2008, 11:39

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas wall-e »

http://www.regin.se/sv/index.html Vaadake seda firmat, äkki sobib.
aretaja
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas aretaja »

Jah, kütab ühtemoodi, kuna radikaring on ehitatud ammu ammu, asja mõte on see et mitte lasta akupaagist 90C vett otse radikasse ,vaid hoida powerit niikaua kui sooja vett paagis on!
http://www.regin.se/sv/index.html Vaadake seda firmat, äkki sobib.
Mnjaa, aga sooviks sellist asja mida saab ikka reaalselt minna ja poest osta!
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Et siis radikasse läheb mingi no ütleme 70 kraadi sõltumata sellest kas ta on paagis kuumem ja kui vesi on näiteks vähem kui 45 siis pannakse pump seisma ? Sellise asja saab ka elektrivabana osta. (Pump ise siiski vajab elektrit) 2 aastat tagasi torujüri (TLN, Nõmme) poes igatahes oli. Pole seal mitu aega käinud enam sestap ei tea ka kindlalt väita, kas hetkel on. Tol ajal oli hindeks kuskil 1600 raha. See oli siis ventiil koos juhtimisega. Kui sa aga tahad, et see juhtimine arvestab ka nädalapäevaga (näiteks tööpäeval pole majas kedagi ja siis võib temperatuur madalam olla) ja sellega, et kui õues on külmem, et siis peaks ka vesi soojem olema, kuna maja jahtub kiiremini ja muid taolisi asju siis on juba karmimat karbikest tarvis. Nende kohta aga on targem poest või netis mõni juhend otsida ja siis uurida, mida ta teeb või tegemata jätab.
aretaja
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas aretaja »

Kui sa aga tahad, et see juhtimine arvestab ka nädalapäevaga (näiteks tööpäeval pole majas kedagi ja siis võib temperatuur madalam olla) ja sellega, et kui õues on külmem, et siis peaks ka vesi soojem olema, kuna maja jahtub kiiremini ja muid taolisi asju siis on juba karmimat karbikest tarvis.
Jah ma tahaks "karmimat karbikest" aga elan saaremaal ja olen aru saanud et poest on mõtetu küsida sest alati on just see kõige "parem" lahendus neil välja pakkuda mis just poeriiulile seisma on jäänud, seep. vajangi ka laiema silmaringiga meeste arvamust erinevate tootjate kohta.
aaaai
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 318
Liitunud: 28 Mai 2007, 21:59

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas aaaai »

No mina panin endale mõned nädalad tagasi danfoss-i ja olen rahul eks talv näitab kuidas ära tasub aga praegu küll nii et varem kütsin iga päev nüüd aga ülepäeviti kokkuvõttes poole vähem kütet aga hinnaks oli 4300.-
xxNIMETUxx
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 823
Liitunud: 24 Jaan 2006, 16:14
Asukoht: Tartu ja kogu Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas xxNIMETUxx »

saaremaal üks asjalik toimetaja 58370695 Andrus nimeks. öelge, et Andriselt saite numbri.
ise saaremaal 8 november. kui abi ei saa siis minu number 58367067
vee- ja küttesüsteemid, ventilatsioon, soojuspumbad, elekter, kodumasinad/seadmed: müük, projekteerimine, hooldus, remont 58367067 spegrupp@gmail.com
aretaja
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas aretaja »

No mina panin endale mõned nädalad tagasi danfoss-i ja olen rahul eks talv näitab kuidas ära tasub aga praegu küll nii et varem kütsin iga päev nüüd aga ülepäeviti kokkuvõttes poole vähem kütet aga hinnaks oli 4300.-
Ahah, aga mis mudel ja äkki ääriveeri maini kust kohast täpsemalt.
Vaatasin et esbe teeb koos täiturmootoriga mark 90c ja maksab 4700.- +km, mis sellisest ajust arvata?
Kv=12
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas Kv=12 »

aretaja kirjutas:
No mina panin endale mõned nädalad tagasi danfoss-i ja olen rahul eks talv näitab kuidas ära tasub aga praegu küll nii et varem kütsin iga päev nüüd aga ülepäeviti kokkuvõttes poole vähem kütet aga hinnaks oli 4300.-
Ahah, aga mis mudel ja äkki ääriveeri maini kust kohast täpsemalt.
Vaatasin et esbe teeb koos täiturmootoriga mark 90c ja maksab 4700.- +km, mis sellisest ajust arvata?
pigem siis juba Danfoss ECL 110, see on digitaalne ja kell on ka sisse ehitatud, millega saab küttevee temperatuuri tööpäevaks ja ööseks langetada
maksab ca 5000.- + km
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas muhlui »

Et siis Danfoss jah? tundub ,et foorumispetsid eriti automaatikat ei paigalda, vähemalt eriti ei soovitata. mis vahe on ecl-110 ja ecl-200-l
Viimati muutis muhlui, 28 Okt 2008, 21:38, muudetud 1 kord kokku.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

trumm
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas trumm »

Kas keegi (Rostfrei või keegi teine) oskaks mulle nõu anda asjas, millega ma päris hädas olen.

Katel on Pelle, pumbad salmson, automaatika.. no õieti polegi teist – see pakett, mis SB-s kokku pannakse, see on. Katla taga on soojaveeboiler (eraldi pump), põrandaküte (eraldi pump) ja radikad (eraldi pump).

PÕmst on olemas ka miski EVR automaatika, aga kuna seda ma väga selgeks ei saanud, siis on see välja lülitatud. Ja kuna see on välisõhu anduriga, siis see pole tegelikult ka see, mida vaja on.

Radikad on termopeadega (aga minu meelest see väga hästi ei funka, sest kui panna kõik samasse asendisse, siis hoiavad nad toad erineva temperatuuriga - samas see pole ka hetkel probleem, kuna ei ole raske neid käsitsi sobivasse asendisse keerata).

Nii põrandakütte kui ka radikate ees on siuke segamisventiil, kus näidik vahemikus 1-10 –sellega siis saab reguleerida katlast tuleva kuuma vee ja tagastuva külma vee vahekorda. Vajalikke kraade sellega määrata ei saa, ainult nö x kogus kuuma ja x kogus tagastuvat vett. kas see ongi 3tee ventiil?

Probleem on selles, et radikatesse mineva vee temperatuur kõigub liiga palju. Kord on ta 40, kord 60 kraadi. Esiteks teeb see elu selles mõttes ebamugavaks, et on üsna häiriv, kui õhtul paikakeeratud radikas öösel liiga kuumaks läheb ja palavuse tõttu üles ärkad. Teiseks - kas niimoodi katlakivi ei teki radikasüsteemi? Kruttinud olen seda nuppu seal ventiili küles kord siia- kord sinnapoole, kuid paika ma seda temperatuuri ei saa. PÕmst ma saan aru, et eks see „ühinenud vee“ lõpptemperatuur sõltub sajast asjast, muuhulgas sellest, kui soe on tagastuv vesi (mida soojem see on, seda soojem on ka radikasse uuesti pealejooksev vesi) jne. Aga möödunud kütteperioodil seda muret ei olnud.

Kas keegi oskaks soovitada, mida ette võtta või kuidas asi korda saada. Ise olen üsna mehhanika- ja küttekauge inimene, asja endale olude sunnil mingilgi määral selgeks teinud.

Ette tänades,

Trumm
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Termopeadega radikad käituvad õigesti. Sa ei arvesta aga seda, et iga tuba on erineva soojusvajadusega. Ehk siis kui on kõik termopead ühes asendis siis saavad toad küll ühepalju soojust aga nad jahtuvad erinevalt ja sellega tulebki see kõikumine. Arvestama peab veel ka sellega, et radiaatorite suurused ka erinevad.

Järgmisena kirjeldatud asi on tõepoolest 3T ventiil. Praegu ta hoiab end ühes asendis, ehk see mis katlast tuleb see pääseb alati ühepalju sinna ja see mis tagasi tuleb ja nö uuele ringile läheb see pääseb ka täpselt ühepalju sinna. Kuna see vesi mis tuleb ei ole koguaeg ühtalse temperatuuriga aga segamise vahekord on koguaeg ühtemoodi siis õõtsub ka lõpptulemus. Asja parandamiseks peab seda ventiili liigutama selliselt, et kui välja läheb liiga kuum siis võetakse katlast vähem ja vastupidi. Seda tööd teeb ajam. Ja ajami juhtimiseks, et mispidi ta seda ventiili peab keerama on temperatuuriinfot vaja. Selle saab täpselt teada väljuva vee küljest. Ja polegi muud, kui tuleb sinna ventiili otsa see ajam kruttida. Edasi on olemas lollimad a targemad ajamid. Lollidele öeldakse ette, et vot välja peab alati minema no ütleme 40 ja seda ta siis ka taga ajab. Õigemine ei lähe temperatuur sellest üle. Kuna juhtumil kui mõlemast otsast tuleb külm vesi sisse siis niisama külmalt see ka välja läheb. Targem tükk aga oskab arvestada ka sellega, et kui õues on -25 siis jahtub tuba kiiremini ja selle kompenseerimiseks peab ka kuumeme vesi radiaatorisse minema. Kogu see asi omab veel igasugu muid reguleerimise võimalusi kah. Eelmise talve puhul oli temperatuurikõikumine üsna väike ja selle nö lolli ajamiga sai ka hakkama. Kui aga väliskraad käib nädala jooksul vahemikus 15 kraadi üles-alla siis ei viitsi küll koguaeg seda käsitis seadistamist teha ja sel juhul on see targem võimalus igati hea lahendus. Praktika on veel omaette teema, kuna kõik see asjandus peab ka omavahel veel kokku sobima. Ja see ei pruugi väga lihtsalt toimuda. Sestap on alati targem osta juba valmisasi, kui ise aretada. Muidugi kui on kogemusi siis saab igasugu asju kokku aretada. Aga võimalik, et mõne spetsi suust/sulest tuleb ka mõni parem lahendus, millest mul pole aimugi.
Viimati muutis dumbuser, 29 Okt 2008, 17:03, muudetud 1 kord kokku.
trumm
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas trumm »

termopeade ja radikate kohta ei saanud päris aru - ma ise arvasin, et kui ntx kõik termopead on seatud asendisse oletame "3", siis hoiavad nad kõigis ruumides kindlat temperatuuri - oletame, et ntx 22 kraadi. seega peaks termopea mõõtma toa temperatuuri ja kui see langeb alla selle 22 kraadi, siis radika nö sisse lülitama. praktika on aga selline, et tubades on erinev temperatuur - põmst võiks seda selgitada sellega, et ntx külmemas toas ei jõua radikas seda tuba nii soojaks kütta... samas aga peaks selles külmemas toas siis radikas kogu aeg kütma... tegelikkuses aga on radikas külm. soojaks läheb siis, kui ta keerata ntx asendisse "4" või "5". ja tegelikult on mul radikate suurused arvestatud tubade suuruse järgi, seega seal seda jõudluse probleemi olla ei tohiks.

aga tagasi katlamaja juurde tulles - kogu see jutt on väga loogiline - aga tekitab mus ainult ühe küsimuse - miks eelmisel kütteperioodil sellist kõikumist ei olnud? s.t. praegu pole ju ka suurt kõikumist välistemperatuuris, kuid radikatesse mineva vee temperatuur kõigub. samas eelmisel kütteperioodil (ei sügisel ega ka talvel kui oli külm) seda probleemi ei olnud.

aga kokkuvõtteks - kas ma saan õigesti aru, et ma peaks selle olemasoleva EVR automaatika tööle panema ja vaatama, kas saan asja korda. kurb on muidugi see, et ma ei oska seda, aga võibolla mõtlen kuidagi välja...
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Võimalik, et mõnel termopeal ongi temperatuuriandur ka sees. Sel juhul ma muidugi ei saa aru, mis uba tal on, kuna ta mõõdab ju ainult radika enda juures seda kraadi ja toa kaugemas otsas olevast pole tal aimugi. Seega ma pakun, et need termopead on sama lollid nagu see 3 T ventiil, et nad hoiavad lihtsalt ühte ja sama asendit ja tulemus sõltub sellest kui kuum vesi sinna läheb. Aga eelmise ja selle talve erinevuste põhjusi ma ei tea.
Automaatika võib tööle panna aga kui ta on sitasti häälestatud siis on kasu üsna nullilähedane. Kui ise tahad jamada siis see tuleb kindlasti odavam aga peab ka teooria selgeks saama, et oleks teada mis hakkab juhtuma kui mõnda kangi või pedaali keerata.Tavaliselt on neil ka juhendid olemas. Mõned on küll sellised, et ainult juhendi autor saab aru mis toimuma hakkab. Edasi peaks aga arvestama ka sellega kuidas õhk seal toas liigub, kas uks on lahti või kinni, kas päike paistab anduri peale ja muud taolised "pisiasjad". Olen maadelnud kohtades kus laud on radika ees ja siis on külm, kuna laud on vastu maad ja radika poolt köetav õhk ei saa soojust mööda tuba laiali kanda. Teises kohas oli andur seina peal, ukse juures. Uks oli koguaeg lahti, jahe õhk tuli sisse. Andurmuidugi hakkas selle peale kütma ja see kes radika juures oli elas peaaegu saunas. Kokkuvõttes köeti toaga tervet koridori. Mingit head lahendust ilmselt polegi olemas, igal asjal on head ja vead. Ka see mõjub, millise temperatuuriga keskkonnast inimene tuleb. Kui ta satub -20 kraadi juurest tuppa kus on +10 siis on see soe, samas kui teine tüüp tuleb samasse tuppa kohast kus oli +20 siis tal on seal jälle jahe. Eks ta üks proovimise värk ole, et mis juhul peab kõige vähem automaatikale ise kaasa aitama. Aga mina pole ka mingi spets. Vbl ajan lihtsalt jama ja tegelikkus on palju lihtsam.
trumm
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas trumm »

nojah, tegelt mu probleem on see, mida alguses kirjeldasin - tahaks, et radikatesse läheks kogu aeg sama temperatuuriga vesi - 40 kraadi ntx. see tagaks selle, et kui ma ööseks panen radika temopea asendisse "3", siis ma tean, mis temperatuuri ta hoiab. mitte nii, nagu praegu, et õhtul on katlast radikasse mineva vee temp 40, radika asend 3 on ok. öösel aga läheb katlast väljuva vee temp 60 peale ja radika "3" muutub tulikuumaks ja lihtsalt magamise jaoks on palav. kütte raiskamine peale selle.
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Siis peaks sellest 3 T ventiili juhtimisest täitsa piisama. Kuna sel juhul saab etteantava vee kraadi üheselt määrata.Pead vist ikka selle automaatikaga mässama hakkama. Jõudu.
Allan
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 8 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas Allan »

dumbuser kirjutas:Võimalik, et mõnel termopeal ongi temperatuuriandur ka sees. Sel juhul ma muidugi ei saa aru, mis uba tal on, kuna ta mõõdab ju ainult radika enda juures seda kraadi ja toa kaugemas otsas olevast pole tal aimugi. Seega ma pakun, et need termopead on sama lollid nagu see 3 T ventiil, et nad hoiavad lihtsalt ühte ja sama asendit ja tulemus sõltub sellest kui kuum vesi sinna läheb.
:shock:
Ma olen siiani ikka aru saanud, et termopea asi on ruumi temperatuuri hoida, mitte radikasse lastava vee temperatuuri.
Kui ma soojema ilmaga kodus tuulutuseks akna lahti teen (s.t. enne seda on radiaator täitsa külm, sest ÕSP hoiab temp üleval), siis üsna lühikese ajaga keerab termopea ventiili lahti, ja üsna tugevalt lahti, sest radiaator läheb tuliseks. Natuke aega pärast akna sulgemist on radikas jälle külm.

Ma iseenesest ei saa aru, miks teemaalgataja tahab radiaatoris kindlasti 40 kraadi saada, mina tahaks tuppa 22C saada, vahet pole mis mul seal radikas on ja minu arusaamist pidi peakski termostaat seda tagama (kui ta just kuidagi kinni pole kaetud: paksu kardina taga vms).
xxNIMETUxx
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 823
Liitunud: 24 Jaan 2006, 16:14
Asukoht: Tartu ja kogu Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas xxNIMETUxx »

termopea all on ka eelseadistus. arvestama pead kindlasi ka radika liinide pikkusega. pikad liinid jahedamad või kaugemad punktid.

kui abi ei saa või vajad kes sulle kohapeal nõu annab, siis olen 7-9 novembril saaremal.

ecl110- ühe segusõlme (3tee), küttepumba ja tarbeveetsirkulatsiooni juhtimine, väli siseandur

ecl200- ühe segusõlme (3tee), kahe küttepumba ja tarbeveetsirkulatsiooni juhtimine, väli ja siseandur, arvuti ühenduse võimalus, 24voldi juhtimine.

ecl300- 2segusõlme, jne.

kui on õige evr automaatika, siis peaks ka see toimima kui paika panna.

kui võimalik, siis tee mõned pildid katlamajas sõlmedest jne. saada need t1ehitus@hot.ee, saab täpsemalt teada mida vaja ja kuidas teha...

lugupidamisega Andris
vee- ja küttesüsteemid, ventilatsioon, soojuspumbad, elekter, kodumasinad/seadmed: müük, projekteerimine, hooldus, remont 58367067 spegrupp@gmail.com
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas muhlui »

küsi sealt http://www.esbe.ee/index.php?lng=est&main=3&id=1 selle kohta kirjandust. ehk on abiks selle automaatika "hinge" mõistmisel
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas muhlui »

kui abi ei saa või vajad kes sulle kohapeal nõu annab, siis olen 7-9 novembril saaremal.
Suured tänud abipakkumise eest ikka, uurisin seda automaatika asja sp ,et teada milline 3.T ventiil vahele panna et hiljem ei oleks täiturmootori ühildusmuresi. Selgus et on igasugu vahetükid a´la 70 eeku. niiet pole vist oluline ,kes selle ventiili toodab.?
trumm
külaline

Re: automaatika

Lugemata postitus Postitas trumm »

siin läks vist mõnel segi nagu puder ja kapsad :)

esteks mitte teemaalgataja et tahtnud 40 kraadi, vaid mina
teiseks ei tahtnud ma 40 kraadi mitte radikasse, vaid katlast väljuvale veele radika suunas
kolmandaks on mul kõnealuses magamistoas soov saada tuppa mitte üle 18 kraadi :).. aga see katlast väljuva vee kõikumine muudab selle kohati 23 ja 25-ks ja nii on võimatu magada.
kuna aken on enivei praokil, siis temopea peaks suutma ennast lahti-kinni keeramisega õiges kohas hoida ja ilmselt suudaks ka, kui see vee temperatuur, mis radikasse läheb, nii kõvasti ei kõiguks

aga ma üritan siis toime tulla, eks küsin esbest ka, kuigi nad ei ole väga varmad selgitama
Vasta