TN-C + rikkevoolukaitse

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
TNC
külaline

TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Tere

Oleks küsimus rikkevoolukaitse ühendamise kohta, et kas skeemil toodu on õige. Skeem:

Pilt

Kortermaja: vana nõukaaegne maja ja juhistik, TN-C, koridori kilbis on PEN latt, maandust ei ole.
Korter: paigaldatud uus juhtmestik: faas, PE, N.

Koridori kilbist on veetud korteri kilpi MMJ3G4.

Kas on õige, et jätta PE soon ühendamata ning N soon jääb töösse PEN soonena?
Kas see PEN soon tuleks ühendada korteri kilbis a) PE latiga ja sealt RVK-sse või b) otse RVK-sse?

RVK alt läheb siis muidugi N latile.
N latiga ühendaks kõik korteri juhistiku N sooned.
PE latiga ühendaks korteri juhistiku kõik PE sooned. Aga variandi b korral jääks PE sooned kasutuks...?

Jäin kõhklema variandis a selles osas, et mis juhtub, kas ei juhtu jama, kui kortermaja PEN soon katkeb ja korteri kilbis on ju PE maandamata...Kuigi variant a nagu tunduks selles suhtes õige, et siis jäävad korteris PE sooned kasutusse, kuid kas üleminek TN-C pealt TN-S peale korteri kilbis on ikka õige...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6802
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 135 korda
On tänatud: 154 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kõik on õige, mingit paremat varianti enne kogu maja juhtmestiku ümberehitust ei ole olemas.
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Et võib nii varianti a kui ka b?
Tänud.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6802
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 135 korda
On tänatud: 154 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Nii tuleb ühendada, nagu skeemil näidatud.
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Siis sai esialgu ikka õige tehtud.

Kas ühe kaitselüliti alla kahe sama ristlõikega soone ühendamine on hea või paha mõte? Või teha kilbis wagoga hargnemine ja siis ühega edasi lüliti alla?
Külaline
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kes sind kilpi ehitama lubas?
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Oleks ikka praktikute nõu vaja, mitte irooniat. Osaliselt on praktilised teadmised rooste läinud, kuid usun, et tegustsen läbimõeldumalt ja hoolikamalt, kui eelkõneleja;)

Niisiis, kaks küsimust:

1. Kas ühe kaitselüliti alla kahe sama ristlõikega soone ühendamine on hea või paha mõte? Või teha kilbis wagoga hargnemine ja siis ühega edasi lüliti alla?
2. Jämedakiuline MMJ Cu 4mm2 soon - kaitselüliti alla ühendades kas hülssida või mitte? N ja PE latil kruvi alla kindlasti hülss, kuid kaitselülitil ja RVK-l klemmid on natuke teistsugused ja tootjate kataloogid on selle kohapealt väga nõrgad.
Praktilinenõu
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Praktilinenõu »

Ega kunagised teadmised, mis juba roostes, ei anna õigust kilpi ehitada.
Külaline
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mis tähendab seak PE juures kiri, "ei ühendata" ?

Kui korteris on juhistik vahetatud, kas siis PE ripub õhus?
A.S.
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas A.S. »

Külaline kirjutas: 21 Jaan 2018, 09:38 Mis tähendab seak PE juures kiri, "ei ühendata" ?
Äkki siis tähendab seda, et pole lihtsalt kuhugi ühendada, trepikoja kilpi sisse PE soont ei tule (tuleb PEN).
 
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 11638
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 336 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

1. võib aga pole ideaalne lahendus.
2. Plankkaablit klemmi alla pannes hülssida pole vaja.
Külaline
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Klemmid on väga erineva ehitusega.
Kaarsilmusklemmi alla võis panna väga erinevaid juhte kasvõi puntras koos.
Neljakandiliste "silmuste" alla juba enam mitte.
Neljakandilise alt hakkab juba ka jämedakiuline (NB! ei ole plank) välja libisema, sest juhi kooritud ots surutakse lapikuks, isolatsiooni juures on see aga endiselt ümmargune, ehk siis külgvaates näed prakku torgatud kiilu...
jne..
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Tänud vastajatele.

Asi jah selles, et PE soont pole koridori kilbis kuhugi ühendada.

1. Tegin siis kilbis hargnemise wagoga. Panin prooviks kaks 2,5 mm2 soont klemmi alla ja kui neid traate natukenegi liigutada, hakkavad lahti tulema, tundus kahtlane. Isegi kui kõvasti keerata ja otsad olid sirged jne.
2. Igaksjuhuks panin kõigile jämedakiulistele (mitte plankudele) otsa ka hülsid.

Selline mu esimene kilp sai. Elektritöid varem ikka tehtud, ametlikult ka, palju aastaid tagasi, aga vat kilpi polnud teinud.
Grupi tähistused, PEN soone korrektne tähistus jms on veel puudu, aga muidu valmis ma ta sain.

Pilt
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

1. jutt on siis kaitselüliti klemmist.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6802
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 135 korda
On tänatud: 154 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Päris ilusasti vormistatud kilp, arenguruumi muidugi veel on. Et asi veel parem oleks tõmba sisenevale sinisele üks ring kollarohelist linti ümber, et markeerida seda PEN-ina.
TNC
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas TNC »

Jah, see ja veel nipet näpet tuleb ära tähistada (nt "Pealüliti"). Tänud.
A.S.
külaline

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas A.S. »

TNC kirjutas: 21 Jaan 2018, 11:37 2. Igaksjuhuks panin kõigile jämedakiulistele (mitte plankudele) otsa ka hülsid.
Kui hülsid on korralikult otsa kinni pressimata, võivad need juhtmed sikutades kaitselüliti klemmi alt välja tulla. Lihtsalt hoiatan, ilma hülsita võib parema tulemuse saada.
 
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4720
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 52 korda
On tänatud: 160 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Juhtusin seda vana teemat nägema ja tekkis tahtmine kobiseda. Korteri skeem TN-S-ina ja RVK ühendamine sellisel kujul polnud lubatav ka aastal 2018. Ehk teema vastused on eksitavad antud aja kontekstis, praegusest rääkimata.

Põhiprobleem on korteri sisestuses, pidanuks tulema sisse 3G4 kaablina ja kõik sooned ühendatud. PEN-ina ei olnud lubatud 4mm2 kaablit ühendada. PEN-i lahutuse oleks pidanud tegema koridori kilbis (kas või primitiivselt 2 juhet samale latile eraldi klemmide või poltide alla), kus eeldatavalt juhtide ristlõigete min nõuded täidetud.
Vale on ka N-i ühendamine PE latile kui latt on selgelt tähistatud PE-ks.
Järgmiseks RVK-le minev N ühendada vaid N-i latile, mitte PE latile.
RVK kasutamine oli sel ajal lubatud VAID TN-S juhistikus (eraldi kaitsejuhiga). Seega TN-C kontekstis ei tulnud selle normikohane paigaldus kõne alla ja teema pealkirja ainuõige vastus on, et ei sobi.

Praktilise poole pealt, ka mina olen TN-C otsas olevale seadmele ühendanud RVK vahele, kuid see oli vaid inimese kaitseks ja valisin sinna 10 mA nimi-rakendusvooluga. Arusaadavalt see muudel puhkudel (lühisel korpusesse) ei rakendu. Kuid läbi inimese ja Maa selle rakendumiseks voolu laskmine ei kuulu selle kaitse põhifunktsiooni alla. See on hädalahendus, kuid antud teemast hädalahenduse vajadust ei paistnud kuskilt.
Viimati muutis kunn24, 25 Juun 2026, 20:15, muudetud 1 kord kokku.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6802
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 135 korda
On tänatud: 154 korda

Re: TN-C + rikkevoolukaitse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kunn24 kirjutas: 25 Juun 2026, 12:53pidanuks tulema sisse 3G4 kaablina ja kõik sooned ühendatud
Justnimelt, jutt jummala õige!
Ma olen ise varem seda teemat kommenteerinud ja heaks kiitnud. Ei süvenenud siis ega pannud vist seda ühendamata PE tähele. Elektronide jaoks kõik muidugi toimib, aga siin tuleb nn PEN-lahutus teha korrusekilbis ja seal PEN külge ühendatud 3G4 toitekaabli sinine ühendada korterikilbi N latile ja koro PE latile.
Vasta