Peno prusside vahel?

kuidas soojustada oma elamist
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

Kuidas on lood nende mõradega mis väidetavalt peno ja puitkarkassi vahele tekivad kui puit mängib aastate jooksul? või on se nö linnalegend? Mõtlesin et kui voodrilaua panen siis pean ju panema 50x100 karkassi seina vist 60nese sammuga ? ja sinna vahele vahuga peno? et kui kindel se on et aastate jooksul se vaht seal peno ja puidu vahel järgi ei anna. Olen näinud maja kus se on juhtunud aga mõtlen kas se on nüüd erand, reegel või 50/50 kas kahe peno vahe tuleb samuti vahuga täita või kokku suruda?kas vahe oleks tuntav kui kasutaksin 50x50 prusse ja 50nest penot 2 kihti? (esimene karkass horisontaalselt a teine vertikaalselt) või tekitaks se liiast ühendusi mis kõik mängivad?
Sama lugu on ka maa sisse ja umbes pool meetrit välja jääva osaga, mille tahaks katta luja plaadiga või siis selel killistikuga kaetud lujaga vms iganes aga see vajab ju kah kinnitamist ja karkassi taha ?
Ettetänades....
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4250
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 87 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

ma alles teist talve sees ja seina lahti kiskunud ka ei ole, et vaadata, on seal praod või ei.
Mul on 50x200 püstikarkass ja seal vahel on 2x100 peno ülekattega. Prusside ja peno vahele on lastud vaht umbes sendi jagu. Ametlikult selline konstrui ei anna norme välja, aga mul alla 20.C toas temp ei lange. Kütan üle päeva. Kuus kulub umbes 1rumm puid. Köetavat pinda ka muidugi vähe, mingi 90m2 ehk.
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

nojah, penot sul ka 2x rohkem kui minul plaanis...
Valmis olevas osas on mul 10 cm villa ja see on ka kõik, ning kui on üle 10kraadi külma kütan iga päev (1 väiksem ahjutäis: 6-7halgu) ja kui on -5 kuni + 5 siis üle päeviti sama kogus, ööga jahtub 3 kraadi (kui õhtul 28 siis hommikul 25....olen üsna soojalembeline) aga se kütte teema pole praegu väga oluline, pigem see kas puitkarkass pluss peno sobivad omavahel või ei ja kui siis kuidas...
Kasutaja avatar
numan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 383
Liitunud: 15 Mai 2006, 16:16
Asukoht: Soome
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas numan »

Praod tulevad sel juhul kui sa prussid-penod armeerid üle (klaaskiudvõrk+tsementbaasil liimsegu) teada olevatel põhjustel (ja kui mõni projekteerija ei tea neid põhjusi siis mingu vaadaku Kotka tn 20 maja seinu Tallinnas). Kui peno vahel olev karkass kaetakse voodrilauaga vms siis ei juhtu sellega midagi (kui just mingi Xvaht kahe rubla eest hiina maaletoojalt ostetud kahanema ei hakka, tavaline vaht pigem paisub veel mõne millimeetri aastaga) PU vaht kardab päikese valgust- see sööb ta ära. Mida peab tegema selle väldimiseks teab igaüks :) Loomulikult pruss ka immutada et mingid enneaegset mädanemist poleks. :amen: edu ja jaksu
Alati on alternatiivlahendus!
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

selge, kergem kohe. Plaan oli voodrilauda kasutada kuna kõrvalmaja on voodrilauaga ja selle paigaldusega saan ilusti ise hakkama, krohvimisega aga mitte..... Mõtlesin et kui seina rihti ajansiis prussid tulevad ehk paar sm väljapoole ja peno liimin vastu seina et kas siis on kah distants liistu vaja? ja kas peno jääb vaid prusside vahele või tuleb se ka seina kinnitada?
Kasutaja avatar
numan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 383
Liitunud: 15 Mai 2006, 16:16
Asukoht: Soome
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas numan »

Seina kinnitamine ei tee paha (teed ju ikka endale, siis tee nii hästi kui oskad) distantsliist pane siis kui peno prussiga tasa ja/või tuuletõkke puhul.
Tuuletõkke panemises on minu arvamus, et seda pole vaja. Samas mina pole inseneer.
Alati on alternatiivlahendus!
maik
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 10 Veebr 2007, 21:02
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 24 korda

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas maik »

Tulemuseks järjekordne puukuur väga hea loomuliku vendiga.Kuidas see oligi enne niisutame prussid impraga roheliseks nii,et tilguvad ja peno vahuga nende vahele vaht pidi ka veel paar mm aastaga paisuma.TORE loen siin tarku nõuandeid ja päike loojub! Puit on suurepärane materjal ehitamiseks ainult mõned hälbed kaasnevad kui valesti kasutada ja üleüldse mees kus on su maja projekt,seal peaks õige läbilõige olema joonistatud pädeva mehe poolt. Mina sinu asemel usuks linnalegendi.
jeff01
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 257
Liitunud: 22 Nov 2007, 19:22
On tänatud: 1 kord

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas jeff01 »

projekti pole....tegu on 1938a ehitatud kõrvalhoonega millest elamut püüan teha. Seinad 30cm tolleaegset betooni kus maakivid sees. (Mitte ilu pärast tahutud maakivid, väljast tavaline inetu betoon ikka)
Soovitad siis prusside vahele villa ja peale tuuletõket + distantsliistu? maa sisse ikka peno ilmselt :roll:
maik
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 10 Veebr 2007, 21:02
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 24 korda

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas maik »

Netis erinevad firmad pakkuvad enam vähem ühesuguseid puitkarkassi läbilõikeid penot seal ei leia kusagil,traditsiooniline lahendus vill karkassi vahel,tuuletõkke,dis.liist,vooder. Sinu jaoks veel lahendus oleks fasaadipeno otse olemasolevale nn,betoon seinale ja üle krohvida. sokli osas ma soovitaks penot aga see ei ole ka kõige õigem lahendus ,tahad teada miks ,loe veteran Alar Piirfeldi postitusi sokli kohta .
Kasutaja avatar
numan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 383
Liitunud: 15 Mai 2006, 16:16
Asukoht: Soome
On tänanud: 1 kord
Kontakt:

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas numan »

Alati on alternatiivlahendus!
maik
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 10 Veebr 2007, 21:02
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 24 korda

Re: Peno prusside vahel?

Lugemata postitus Postitas maik »

Hingav ja tuuletõke,Iga koer liputab oma saba
Vasta