kas mu maaküte on optimaalne?

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Kõigepealt ma täpsustan,et maja ma ostsin möödunul aastal ja kindla eesmärgi pärast kõigi ta hea ja veaga,seega ei saanud kuidagi seda tööd tellida mina sest antud süsteem paigaldati sinna 2010 aastal (meeles pidamiseks)enne selle maja ostu.
Kui ostad suvel maja siis ka kõige kõige pädevamenergeetik ei arva ära kui pikk on maa kollektor või Te olete erand? Ja kui te tähelepanelikult olete mu postitusi lugenud siis seal on kirjutatud,et keskkütte katlamaja osa ma juba ehitasin ringi,sest seda oli teinud tõsine võhik.Teie rahustuseks võin ka temperatuurid öelda mis on tulev 0, ja minev -2;-3 praeguse ilmaga ja kui te leiate,et see on normaalne siis andke andeks.Ja ma rõhutan veelkord,et see ei ole meie vaheline teema Mina sain oma vitsad ja hoiatan lihtsalt ja ainult heatahtlikult teisi majaehitajaid!!!
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1011
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Paraku on tulev 0 ja minev -2;-3 horisontaalkontuuri puhul normaalne.
Eestis loetakse va Narva kant maapinna temperatuuriks olenevalt asukohast rannikul veidi üle 5 C ja sisemaal alla 5. Selleks et kontuur maapinnast soojust ära võtaks on kontuuri vedelik külmem kui maapind.Seega kui talve jooksul on maapnnast soojust võetud siis ongi nii nagu on.

Teine küsimus on jaanuari tippkoormus seda lihtviisil arvutades keegi ei arvesta ja on ka raske talve ette arvata või konkreetse maja seina sisse näha.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

No näed meil hakkab juba omavaheline arusaam tekkima.Aga kui mõelda näiteks selle peale mida teeb tagastuv miinus maa all ümber toru.Selle ümber tekkib omakorda jäätoru mis ei sula enne suve.Ja kui ta lõpuks maatoru teise otsa jõuab siis miinus tuleb ja miinus läheb ja vahe maksab peremees.Aga kui maha laduda kollektor mis on 4x300m ja kasutada seda üks kuu pool ja teine pool puhkab jne. Või kui puhkavat poolt soojendab kevadepoole päikesepaneel(id) mis soojaveetegemisest üle jääb.See on kindlasti kallim välja ehitada aga kindlasti odavam ekspluateerida.Oleme ausad paljud krundid ei annagi seda pinda välja ja šahtidega läheb asi hinnaliseks.Nii,et olemegi tõe ees et maakollektori puuduse maksab lõpuks ikkagi kinni peremees.Kaalusin ka Tartu külje alla uue maja ostu aga krunt oli nõks väike.Kui ma oleks noorem oleks ma kaalunud muid kütte liike. Aga vanas eas mugavam vast litsalt elektrit maksta.
Salech
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Salech »

Kirjuta oma maja,köetava pinna suurus.

Kui on maapind kuiv,ei aita palju midagi.Samuti ei tohi liiga pinna ligi trassi sisse kaevata (maapind külmub pealt ja alt külmub trassi voolik vastu),peaks olema 1,5 kuni 1,8m.

Kui on maatükk väike,saaks puurida kiirtena,ühest punktist,puuri kallutades,30 kuni 40m.,kui peaks jõudma veehorisondini,oleks kõik korras.

Et sa lased ühel kontuuril puhata,kuni teine töötab,arvan,palju kasu ei ole,kuiva maa puhul

Liht arvestus on normaalse,niiske maapinna puhul 1m2. köetava pinna kohta 3m. voolikut PE40,kuid kuiva maapinna puhul võib maatrassi pikkus olla kuni 5 korda pikem,et sa sama saaksid kätte.

Kui tahad õiget kasutegurit,siis tuleb arvutada,(näiteks PE40/2,4mm. voolikuga soojuse kättesaamiseks soojuspumbale,võttes sellelt 10kw.,et piirituse lahus soojuspumpa tagasi jõudes taastaks oma temperatuuri,andes soojuspumbale ära +3°,on vaja kaevata sisse voolikut 1.200 m.

Ja seda niiske maapinna puhul,kuiva,eriti kuiva ja liivase pinna puhul pikeneb trass kuni 5 korda.
;)
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Lõpuks ometi üks kes mõistlikku juttu ajab ma pean silmas Teid hr.Salech.Meil pakuti omal aja 1m2 kuni 5m toru ja seda lõuna eestis kus savikad maad. Praegu otseselt kuhu me uue kodu ostsime on naabrimehe jutu järgi 2m puhast liiva. Isegi kui kõrval krunt ära osta ei jätkuks pindalast.Mis seal pindalast maa kuhu maja on ehitatud hõlmab nii jõe kui teekaitse vööndit nii ,et praeguste seaduste juures kaeveluba saada on võrdlemisi mõtetu.Ma arvan,et graanulkamin veesärgi ja 300-400l puhverpaagiga tuleb majanduslikult mõistlikum.Lugupidamisega kool!
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Hakkab tulema, õieti dimensioneeritud lahendusi on meil tegelikult protsendiliselt päris vähe.
On siis näiteks üldse keegi 200m2 maja puhul 1.5km toru 1,8m sügavusele paigaldanud?


Eelmine talv samal ajal oli 7m sügavune kaev pea täitsa kuiv, täna algab vesi 1.4m pealt.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

No vot sellest minagi ühes eelnevas kirjas kirjeldasin maakütte praegust paigaldus süsteemi ja just sellepärast kutsun ka teisi üles otsima sellele mingit lahendust,et tõesti saaks inimesed toasooja normaalse hinna eest.Võib olla sobivad kombineeritud lahendused või veel midagi mille peale pole veel keegi tulnud.200m2 majale pole nii pikast kuulnud aga 800m tiigipõhjas tean kindlalt kellel on aga kulude andmed puuduvad kahjuks.Arvan,et on päris öko.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1234
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 20 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas val »

Kool, mille eest sa täpsemalt hoiatad, millele kutsud lahendust otsima ? Sul on ...2-3x liiga lühike kontuur vms häda ja seetõttu süsteem ei tööta korralikult (valesti dimensioneeritud, ei ole optimaalne), aga milles on soojuspump süüdi ? Parem õpeta kuidas küttesüsteemi "õigesti tellida", mida tähele panna jms.
kütja2
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 03 Okt 2014, 07:42
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kütja2 »

Võtan ka sõna natuke :)
Hetkel endal maas 2x350m toru, pakkumiste faasis oli kõige lühem pakkumine 480m ja pikem 700m, valisin kõige pikema.
Hetkel on jm hind 2,9€ .
480x2,9=1392€
700x2,9=2030€
1200x2,9=3490€

Siin härrad soovitavad 1200m maha panna, hinnavahe 480m oleks jämedalt 2100€ ,oskab keegi öelda kui palju säästu siis peremehele tekiks selle 1200m kontuuriga? 2100€ eest saab särtsu u 19000kWh osta.
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

See 19 000 kWh oli minu maja ühe aasta koguellektrikulu otseelektriküttel. Praeguseks olen kulu vähendanud 10 000 kWh-ni.

Kui praegu maa seest 0 tuleb, siis pole ju vist hullu? talv peaaegu läbi.
Võib-olla on sellisel peremehel just mõistlik vaadata päikesekollektorite poole... praegu need juba annaks ehk enamuse vajaminevast soojusest ja aprillis saaks ehk juba midagi hakata maa alla tagasi kah ajama...
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4250
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 87 korda
On tänatud: 76 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

mul sai maasse üks kontuur, 480m. Pump 8Kw
köetavat pinda 150m2
kahel korrusel põrandaküte.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Jutt ei käi minu majast sellega tulen ise toime.Jutt käib sellest ,et inimesed hakkaksid tõsisemalt suhtuma san-tehniliste kommunikatsioonide väljaehitamisse.Maja seina sa võid või iga päev üle värvida aga kas san- tehnikaga saad seda teha? Seal eelnevalt kirjutajale .2100€-ga on nii, et kui(vähem mahalaotud kollektoriga) maja elektri eest maksad 210€ siis see vahe on vaid 10 kuud.(kui aga asi õigesti teha siis piisab sellest rahast, juba 1,5-1,8 aastaks vot sinna ma tahan välja jõuda.See 10 kuud on all kahe meie talve,sest kütteperiood on paremal aastal 6 ja kehvemal aastal 7-7,5 kuud.
Jaa, maja välist ilu näeb igaüks,aga mis peidus seda ka näete või?
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kool kirjutas:aga mis peidus seda ka näete või?
Me ei näe kus on sinu ettevõte kes kõike seda kulda mida maha matta meile lihtsal, usaldatavana ja arusaadavalt pakuks :). Pea igas valdkonnas võib ütelda, et "suhtuge tõsisemalt", aga reaalsuses on asi teine ja oma lühikese elu jooksul jõuad süvitsi tegeleda ainult poma partneri penetreerimisega (mõni jõuab ka teisi jne) või valitud teemade käsitlemisega.

Sul on küll väga sorav jutt, aga kahjuks Eestis (ja ilmselt mujalgi) on ehitusvaldkonna teenuste ostmisega pigem nii, et tarnijat usaldada ei saa ja peab väga täpselt ise teadma mida tellida ja kuidas tellitu üle järelvalvet teostada. Kui sa paned kogu selle "tõsisemalt suhtuma" ajalisele teljlele, kus eraklient , et kuskilt ettevõttest pakkumist saada kulutab nädalaid, siis võrreldavate pakkumiste saamiseks läheb aega veelgi rohkem ja selleks, et pakkumisi sisuliselt võrrelda tuleks saada valdkonna kohta ka arvestatavad teadmised mis ei olegi kõigile jõukohane tegevus (füüsiliselt, vaimselt, finantsilisel) . Seniks, kuni kõik see käib 98% elanikkonnale lihtsalt üle jõu , seniks pakutaksegi turul lahendusi "nagu oskame ja nagu kontrollisid". Kvaliteet tuleb otseselt järelvalve tasemest , kes oskab rohkem saabki parema.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Hr.Hiid ma ei tea aga minu isikliku arvestuse järgi antud maja tahab 12.5kw otse energiat plus soojavee tegemine olenevalt vee tarbimisest võib see olla 3-5kw.See arvutus katab ka-30 mitte rohkem (selline keskmise soojustusega maja).Aga varsti hakkavad hispaanlased sulle oma variante pakkuma.
Toon ühe piltliku näite (mõlemale korrusele kaks 2kw puhur ja väljas -20 külma) mis sa arvad tahad maika väel käija? See,et mõlemal korrusel põrandaküte siis küsimus kas otseselt agregaadist läheb korrustele või kas või ühele neist korrustele toaandur.Sellel on päris oluline vajadus.Ma ei mõtle põrandakütte kollektori andureid.
kütja2
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 03 Okt 2014, 07:42
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 5 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kütja2 »

kool kirjutas: Seal eelnevalt kirjutajale .2100€-ga on nii, et kui(vähem mahalaotud kollektoriga) maja elektri eest maksad 210€ siis see vahe on vaid 10 kuud.(kui aga asi õigesti teha siis piisab sellest rahast, juba 1,5-1,8 aastaks vot sinna ma tahan välja jõuda.See 10 kuud on all kahe meie talve,sest kütteperiood on paremal aastal 6 ja kehvemal aastal 7-7,5 kuud.
Jaa, maja välist ilu näeb igaüks,aga mis peidus seda ka näete või?
Palju need maakütte pumbad teil sis elektrit kulutavad?
Minu oma võttis aastaga 5500kWh (aasta keskmine 460kWh kuus), jaaunaris kui kaks nädalat tavapärasest külmem oli siis võttis kuu peale 950kWh . Aastas paaril külmal kuul maksta +55€ pole märkimisväärne.
Enamus inimestel ei mahu ilmselt 1200m kontuur krundile äragi.

Ei taha oma jutuga siin kellegigagi vaidlusesse laskuda.

Enamus inimesiehmatas jaanuari küttarveid nähes ära. arvestada tuleks,et sellist külma kuud pole mitu aastat olnu ja ühe külma kuu tavatult suur arve ei muuda aasta keskmist kulu just väga märkmisväärselt.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Või on see nii et välist peremees näeb teeme selle korralikult.Silmailu jaoks pole haridust ja tedmisi vaja.Nagu te aru saite on see vastus külalisele.
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kool kirjutas:Või on see nii et välist peremees näeb teeme selle korralikult.Silmailu jaoks pole haridust ja tedmisi vaja.Nagu te aru saite on see vastus külalisele.
ja isegi, kui ta sisemist näeks (keegi selle telis ja keegi seda ka nägi), siis hariduse ja teadmiseta võib ka teha ju ainult asja seest ilusaks , aga see ei garanteeri ju toimivust :) sellest ka selline olukord või ma eksin ?
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Ei Külaline sa ei eksi.Kala hakka mädanema peast või nimetame seda projektiks.Mitu täiuslikku projekti sa oled üldse elus näinud.Maja üldjoonised on enam vähem ja kui jõuad tehnilise ruumini mis üldjuhul 2x3m ja kuhu peab ära mahtuma katel,soojussalvesti, paisupaak, kahesüsteemne boiler, põrandakütte sõlm ,põrandakütte kollektor, radiaatorkütte sõlm,tarbevee kollektor koos veefiltritega ja võib olla ka veepehmendi siis need kes seda nn projekte teevad on ju haritud või mis.Või palju sa oled näinud kanalisatsiooni projekte. Paremal juhul üld plaani peal liitumispunkt no nii 3m raadiusega.Kui maja elektriga on midagi nihu või tuleohutus pole täidetud maja vastu ei võeta,aga san tehnikast on küll kõigil savi.Muidugi on see järjekortselt teemast mööda aga nii ta paljudel juhtudel on mida ikka silmaga ei näe ju see on korras tuntud firma ju tegi.Aga kas ÕIGESTI?
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kool kirjutas: jõuad tehnilise ruumini mis üldjuhul 2x3m ja kuhu peab ära mahtuma katel,soojussalvesti, paisupaak, kahesüsteemne boiler, põrandakütte sõlm ,põrandakütte kollektor, radiaatorkütte sõlm,tarbevee kollektor koos veefiltritega ja võib olla ka veepehmendi
Mul on neist asjadest põhimõtteliselt ainult soojuspumba kapp (tarbevee boileriga). Koos paisupaagi, torude ja vidinatega pumbakapi kohal - kokku napp 1m2 põrandapinda. Põrandakütte kollektor on seinakapis ja veearvesti filtritega garaage seinaääres. 6m2 tehnoruum oleks priiskamine. Köetavat pinda on ~200 m2.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Sa kõigepealt loe mis pidid ÜHTE ruumi mahtuma.See oli näide ainult ühest majast ja konkreetsest tellija soovist.Kui astusingi varbapeale siis läks vähemalt asja ette.
siimsusi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 208
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:53
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 5 korda

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas siimsusi »

kool kirjutas:Maja üldjoonised on enam vähem ja kui jõuad tehnilise ruumini mis üldjuhul 2x3m ja kuhu peab ära mahtuma katel,soojussalvesti, paisupaak, kahesüsteemne boiler, põrandakütte sõlm ,põrandakütte kollektor, radiaatorkütte sõlm,tarbevee kollektor koos veefiltritega ja võib olla ka veepehmendi
Mul on kütteruum 2,3m X 1,7m
Seal on sinu loetletust puudu soojussalvesti, selle eest on aga sundvent koos soojusvahetiga. Katla asemel on maasoojuspump koos sisemise 150 l boileriga + lisaboiler 150 l.
Lisaks on seal koha leidnud jalanõude riiul ja hunnik muud sessoonset sodi (vaja kas ainult talvel või ainult suvel).
2x3m tundub küll natuke luksusena. tuleb asju lihtsalt õigesti planeerida.
kool
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 40
Liitunud: 11 Mär 2016, 15:50

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas kool »

Need,kes teavad millest jutt käib need pole neid lolle maapumba näiteid ka välja toonud.Kui teil ei ole KATELT ja SOOJUSSALVESTIT siis ei ole teil ka mulle näidet tuua.Ja kui Teil siimsusi on maasoojuspump,mis võtab 0,7x0,7 m2 ruumi pindalast siis näitena üks tahkekütte katel (200m2majale)võtab 0,7x1,5ja katla ettepoole lisandub katla puhastusmaa umbes 1,0-1-2 m ja kui me lisame soojussalvesti,mis koos montaaži ja isoleerimisega vajab umbes 1,5x 1,5m2,ja kui selle ruumi ühes nurgas on Fibo korsten ja kui uks on ka sellise kohapeal nagu nad tavaliselt pannakse (keset seina) Siis ole mees ja paigalda ära sinna veel 9 liiniga põrandakütte kollektor ja kuna tarbevee ots on ka sinna ruumi x-kohapeale toodud siis ideaal tingimustes läheb ka üpris keeruliseks.Need kes on selliste asjadega kokku puutund need teavad millest ma räägin .Nüüd võiks veel mõni gaasiküttega maja omanik sõna võtta ja maaküttemeestele öelda,et 2,3x1,7 m2 põranda pinda on täielik tantsusaal.Aga paistab,et astusin ikka mõnele mehele kõvasti varbapeale järelikult oli valus.Ja teadmiseks teile,et Hr. hiid tahab ikka veel teada kas ta maaküte on optimaalne ja kui on või ei ole siis andke palun küsijale teada teil ju praktika olemas.Kui aga minu jutt kedagi väga huvitab teeme uue teema!
Külaline
külaline

Re: kas mu maaküte on optimaalne?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kool kirjutas:.Aga paistab,et astusin ikka mõnele mehele kõvasti varbapeale järelikult oli valus.Ja teadmiseks teile,et Hr. hiid tahab ikka veel teada kas ta maaküte on optimaalne ja kui on või ei ole siis andke palun küsijale teada teil ju praktika olemas.Kui aga minu jutt kedagi väga huvitab teeme uue teema!
vaevalt et kellelgi su jutu pärast valus :) ja seda , et su elu raske on saime su esimesest postitusest aru ja muidugi tee uus teema , Hiid sai vast juba ennem teada, et seda kas maaküte on optimaalne või mitte ei saa ta peale paigaldamist kuidagi hinnata , läheb ikka aega. Mul on katlaruumis 5m2 ainult boiler , korstnajalg ja torud lähevad risti üle lae :wave: ostsin sellisena ja sellisena ilmselt jääbki :)
Vasta