puukerisega sauna ventilatsioon

saunad, santehnika, boilerid jne
urmas333
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Juun 2013, 19:38

puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas urmas333 »

Tere!
Paluks abi ventilatsiooni tegemisel puukerisega sauna, mis on köetav leiliruumist väljaspoolt.Kerise kaugemast seinast (vastasseinast) on uks leiliruumi mille alumine osa on avatud .Kuhu peab paigaldama õhu sisse ja väljavoolu?Kas õhu sissevool on vajalik kuna uks on alt avatud? Tänud
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1113
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 41 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Meeleldi.
Aga kas varasemad samasisulised teemad siinsamas on läbi loetud?
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
urmas333
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Juun 2013, 19:38

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas urmas333 »

Otsisin ja ühtteist ka leidsin aga jäi arusaamatuks.Kui kütmine väljaspoolt leiliruumi siis saan aru,et sissetulevast õhust ukse alt peaks piisama,aga kuhu sellisel juhul õhuväljavool,kerisest kaugemasse nurka kandade kõrgusele? Aga seal ju kohe uksest õhu sissevool.Kas nad üksteist kuidagi segama ei hakka kuna siis jääks õhu sissevoolu ja väljavoolu vahemaaks max 90 cm?
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1113
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 41 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Keris tekitab oma põlemisega intensiivse õhuvoo enda kolde suunas. Minul vähemal tekib sundväljatõmbeta saunas selline õhu liikumine: ukse praost sisse ja kerise kraeavast välja. Värske õhk lavalolijatele on võimalik anda akna tihend-lahti asendiga. Mul on lava all ka tuulutusklapp, mis on peaaegu kogu aeg lahti, ja ma ei teagi, mis suunas õhk seal liigub, pigem on see sauna järeltuulutamise tagamiseks. Selles mõttes on sul õhu pealevoolu mõttes üsna OK.
Kui sa teed sundväljatõmbe, siis selle üks väljatõmbeava võiks küll olla ka kusagil kandade kõrgusel seinas lava all (tee ta siis uksest ja kerisest igaks juhuks umbes samale kaugusele), ja laes (või lae lähedal seinas) teine samasugune, mis leilitamise ajal aga oleks kinni. Kui ikka mootor õhku välja veab, tuleb seda asemele kas ukse alt (tegelikult soovitatakse seda prigu seal mitte üle 5cm teha) või kerise kraeavast (seega vastupidi, kui loomuliku tõmbe korral).
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
urmas333
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 11 Juun 2013, 19:38

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas urmas333 »

Suurimad tänud Rein.
Kasutaja avatar
PLAATIJA.EE
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 85
Liitunud: 28 Veebr 2013, 21:53
On tänatud: 1 kord

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas PLAATIJA.EE »

Kui sul on sundväljatõmme ja leiliruumist köetav keris, siis piisava õhu juurdevooluta jääb tugevam peale. Halvemal juhul hakkab ahi suitsu sisse ajama. NB! Puuküttekeris tarvitab tunnis hämmastava koguse õhku!!!
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Oluline on ka see, kust see kütmine toimub. Kas leiliruumi kõrvalruumist või asub kütmisruum sellises kohas, mis ei puutu leiliruumiga üldse kokku. Mul näiteks on see teine variant. Plaanin läbi seina köetava kerist, kusjuures ahjusuu jääb tehnilisse ruumi ja et sinna saada, tuleb leili- ja pesuruumidest väljuda, minna läbi garaazhi tehnilisse ruumi. Seega kerise põlemisega seotud õhuliikumine sel juhul ei mängi rolli.

Olles hulga kirjandusmaterjali läbi töötanud, tundub, et parim variant on lakke kerisest kõige kaugemale nurka väljatõmme, mis on avatud ainult siis kui sauna ei kasutata, kuivatamiseks. Teine äratõmme peaks tulema lava alla, see on siis saunatamise ajal lahti. Sissepuhe peaks tulema kerise kohale umbes 50 cm kõrgusele kividest, sealt tuleb siis värske õhk õuest, mis langeb kerise kohale (nagu elektrikerise puhul). Selleks tuleb vedada toru läbi tehnilise ruumi.

Uksealune vahe sellise skeemi puhul võib olla, aga ei tarvitse. Kui jätan vahe, siis väiksema ilmselt.
-ivar-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 01 Mai 2012, 21:45
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 1 kord

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas -ivar- »

http://www.saunavesa.fi/esitys/index.htm seal näitab animatsioonidega kuidas õhk liigub
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 419
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Vaatasin seda soomlaste animatsiooni ja ei saa enam mõhkugi aru. Igal pool kirjutatakse, et puuküttega kerisel peab tulema õhuvool alt, siin aga näidatakse, et kerise kohalt?
-ivar-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 01 Mai 2012, 21:45
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 1 kord

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas -ivar- »

Nagu mina sellest animatsioonist aru sain , siis kui kui värske õhk tuua üles kerise kohale siis seguneb ta seal keriselt tuleva sooja õhuga ja hakkab leiliruuumis ringlema tänu sellele propellerile. Muidu jääb külm õhk põranda lähedale (seal ka selline animatsioon olemas kus õhk on toodud kerise alla Malli 1 ). Ja mis tundus veel imelik oli see , et leilist välja minev vendi auk tuleb üldse kinni panna .
PS: Kuna ventilatsioon ei ole minu eriala siis seda juttu ei tasu tõe pähe võtta. :D
-ivar-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 01 Mai 2012, 21:45
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 1 kord

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas -ivar- »

Kuna kogu see sauna vendi süsteem on nüüd segane, siis küsin kuidas teie lahendaksite sellise leiliruumi ventilatsiooni
Keris stoveman 20
korsten isokern
Leiliruumis 600x600 aken
Pilt
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10711
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 290 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Vent.mees ehitas puukerisega sauna kerise kohale sissepuhke ava, põhjendus oli, et puhub piisavalt tugevasti otse kerise kohale, sest piisab. Väljatõmme oli siis kaugemas nurgas. Pisisaunadel on leiliruumis vaid väljatõmbe ava, sisse lastakse õhk ukse alt (klaasuksed)
-ivar-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 01 Mai 2012, 21:45
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 1 kord

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas -ivar- »

Kalvis kirjutas:Vent.mees ehitas puukerisega sauna kerise kohale sissepuhke ava, põhjendus oli, et puhub piisavalt tugevasti otse kerise kohale, sest piisab. Väljatõmme oli siis kaugemas nurgas. Pisisaunadel on leiliruumis vaid väljatõmbe ava, sisse lastakse õhk ukse alt (klaasuksed)
Ehk siis sama süsteem nagu sellel soome lehel ainult propellerit ei pannud. Aga kas väljatõmme läheb lae alla või lava alla ?
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Mulle ütles täna projekteerija, et välja tõmbad kaugemast nurgast, kerise suhtes. Sissepuhe (sund) tuleb kerise kohale, otse lakke.
Soome joonise järgi just kui 3 variant, kus väljatõmme üleval ja ei peaks sobima. Samas ei ole võimalust väljavõtet mujale teha, ning jääb sinna.
Külaline
külaline

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rostfrei kirjutas:Mulle ütles täna projekteerija, et välja tõmbad kaugemast nurgast, kerise suhtes. Sissepuhe (sund) tuleb kerise kohale, otse lakke.
Sellega on kogu põhitõde öeldud. :thumbsup:
siimsusi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 208
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:53
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 5 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas siimsusi »

-ivar- kirjutas:. Ja mis tundus veel imelik oli see , et leilist välja minev vendi auk tuleb üldse kinni panna .
PS: Kuna ventilatsioon ei ole minu eriala siis seda juttu ei tasu tõe pähe võtta. :D
Kui kütmine on lavaruumist, siis kerise õhutarve on piisavalt suur, et paras väljatõmme tekitada.
Mul ka kasutusele variant, kus külm õhk tuleb kerise kohale. Mulle täitsa meeldib, lavaruumis ei teki allpool nn külma tsooni.
Olen olnud laval, kus varvastel sõna otseses mõttes hakkab jahe ja samal ajal pea kõrbeb. Värske õhk toodi seal ukse alt sisse ja liikus otse koldesse.
siimsusi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 208
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:53
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 5 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas siimsusi »

Rostfrei kirjutas:Mulle ütles täna projekteerija, et välja tõmbad kaugemast nurgast, kerise suhtes. Sissepuhe (sund) tuleb kerise kohale, otse lakke.
Soome joonise järgi just kui 3 variant, kus väljatõmme üleval ja ei peaks sobima. Samas ei ole võimalust väljavõtet mujale teha, ning jääb sinna.
Laes olev väljatõmme on mõeldud ainult hiljem ruumi kuivatamiseks. Saunatamise ajal peab seda saama sulgeda!
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 419
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Kui lae all olev väljatõmme on ainult pärast saunatamist väljatõmbeks, mis tähtsust sellel siis on, kus seinas see on? Mul näiteks on kahekambriline korsten, kus üks kamber on ventilatsiooniks, siis võib ju sinna pärastise väljatõmbe teha?
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Nii palju kui tuttavatel vaadanud, siis kõigil kisub keset lage välja ning ukse alt sisse.
Kui aus olla, siis ei taha uskuda, et ainult vendiga saad parandada kehva kerist või viletsat soojustust.
Ise saan veel mõelda sissepuhete ja väljatõmmete osas, ainult väljatõmmet ruumi alanurka tuua vist ei õnnestu, kahjuks.
Ning veel, ma tahaks näha, kes ronib lava alla vendi ava sulgema / avama?
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 419
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Ma olen nii aru saanud, et lava all, kui see üldse on, ei peagi sulgema, sulgema peab üleval lae all oleva ava, et leilisoojus enne leiliviskajat ei väljuks.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1113
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 41 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Rostfrei kirjutas:Nii palju kui tuttavatel vaadanud, siis kõigil kisub keset lage välja
See tähendab, et su tuttavatel kihutab leil otse kosmosesse, aga no kas sellel on mõtet... :) Mina tegin väljatõmbeava kandade kõrgusele lava alla seina sisse sellisesse kohta, kuhu käega ja silmaga vabalt ligi pääseb, see ei pea tõesti asuma kuskil raskesti ligipääsetavas tagaseinas.
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Ja see kosmosesse lendamise info on pärit kus kohast? - hetkel tundub, et matsu ei jaga eriti keegi :) Siiani ei ole leili puudust sellest veel olnud, et midagi kosmosesse või mujale lendab. Üks väide, mida viimati kuulsin, oli selline, et kerise kohale otse õuest toru tuua. Siin sama teema -Leili paneb ju otse kosmosesse? Mul saab väljatõmme asuma pesuruumi laes, õhk liigub välja lavaruumi ukse alt.
ändi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 139
Liitunud: 22 Mär 2011, 19:28
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas ändi »

Kerise kohale või alla tuua väljast otse toru, reguleeritava klapiga muidugi. 100ne toru peaks üldjuhul piisama. Kaks väljatõmmet, üks lakke,teine põrandast u 50cm.
Pilt
Ja igasugu kaminatele ja ahjudele võiks samuti eraldi õhutoru olla. Uue põranda tegemisel kohe põrandasse planeerida.
Külaline
külaline

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rostfrei kirjutas: Mul saab väljatõmme asuma pesuruumi laes, õhk liigub välja lavaruumi ukse alt.

Endal on ka täpselt samamoodi väljatõmme tehtud ja toimib ideaalselt juba aastaid. Sissepuhe on kerise kohal. Lava alla sai lisa väljatõmme ka paigaldatud, aga see klapp on koguaeg kinni ja on täitsa mõtetu soovitus, lahendus, sest saun kuivab ajaliselt täpselt sama kaua, olenemata kas lavaalune klapp on kinni või lahti, järgiproovitud.
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 419
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: puukerisega sauna ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Lavaalune klapp on mõeldud ju liigse õhu väljumiseks leili võtmise ajal, kui uut värsket õhku tuleb kerise peale juurde, aga tegelikult peaks see ehk väljuma ka siis leiliruumi ukse alt? Mul vanas saunaruumis oli pesemine ka leiliruumist, pärast tegime akna lahti ja ilusti tõmbas kõik kuivaks, lisaks ka saunaahju uks oli lahti ja eks sealtki väljus, mingit vajadust eraldi klappide järgi polnud. Nüüd teen seina vahele ja eks proovin seda värske õhu juhtimist kerise peale, aga kas see ilma sundtõmbeta toimub, kui just tuuline ilm pole?
Vasta