vanad ahjutüübid.

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ma ikkagi arvaks, et tegu uue uksega, aga uurin järgi. Mul oli omal ka varem sarnane uks. Soomes vedeleb neid asju ysna vabalt kasvöi keset metsa.Otsisin omaniku yles ja sain endale( kui omanik kuulis, et tunnen huvi ahjude vastu, siis pakkus ka nende kahe pottahju taasehitust, millest teemas juttu varem).
Manused
rauaromu soome metsas....jpg
rauaromu soome metsas....jpg (26.51 KiB) Vaadatud 4438 korda
väga sarnane uks.jpg
väga sarnane uks.jpg (27.13 KiB) Vaadatud 4438 korda
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Oli siin teemaks ka korstnalööri seguga katmisest seest. Ei tea palju ligi 9 m korstna 4 lööri tegemine maksis, aga foorumist leidsin teema, et 4 m korstna kahe lööi eest kysivad Soomes 1500 eurot. Selle eest saaks juba uue korstna. Möistus tule koju... http://keskustelu.suomi24.fi/node/8695170
koma2
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 54
Liitunud: 29 Aug 2011, 14:29
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas koma2 »

Raha peale vihane oled või? Sa ju ei pea tellima. :)
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ma ei telliks eluilmas seda, aga kui vahepeal puhkusel olin, siis klient oli mu pooleliolevale objektile ise selle teenuse ära tellind. Pärast sai muidugi ise ka aru, et lollisti tegi ja nyyd ei suhtle sellel teemal. Mingit kasu sellisest tööst ei ole kui lööri korralikult seest ära ei puhastata. Ja kui uue ehitamine odavam juba tuleb, siis ma ei saa yldse aru, et mida sellega vöidab... Lihtsalt Soomes tahetakse köikke kohe ja kiirelt saada...arvestamatta tegelikku( pikaajalist) tulemust. Oi, siin tehakse ka ikka sitta kokku...
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Õhtust .
Üks tuntud korstnafirma tehnoloogia on vist ka abiks Robile.
Koolituse ja materjalid saab ka samast firmast. Soovitan tutvuda.Alati ei pea lõhkuma ja lammutama....Odavusest kahjuks ei oska sõna sekka öelda..meil kardinaalselt erinevad arusaamad.)))))
Lugupidamisega Meelis Vaiksaar :hello:
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Arusaamad ei ole erinevad, lihtsalt ei loeta mida kirjutasin. Siin tehti lööride sisekrohvimine mustale pinnale ja löörid niigi liiga väikesed ja lapidud kahtlaselt.Peale seda lõõrikrohvi sulges Päästeamet osad lõõrid ja tehti kõrvale teine korsten läbi uue katuse. Palju targem oleks olnud kohe korsten korda teha. Mulle ei meeldi kui uue katuse peale tullakse kohe segu kallama ja asjatult talluma.
Naljakas ettekääne toodi ka veel: et ega ahju siin tingimatta iga päev ei köeta ja seega korsten ei pea väga hea olemagi. No kui vahepeal lõõr täiesti maha jahtub, siis peab just väga hea tõmme olema, et asi toimiks. Soomes on aga mittetömbavad korstnad suht tavaline nähtus ( põhjuseks näiteks levind lõõrimööt 14x14 ). Peab olema eriline fanatt, et tuli kuskile alla saada... :) .
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 505
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas raga »

to kärab jah rohkem vendiks.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Täna tahaksin tutvustada ka positiivseid Soome uudiseid. Käin vähemalt korra nädalas mingit uut ( vana) ahju vaatamas ja jääb päris huvtavaid asju silma...Eriti meeldivad lihtsad ja töökindlad lahendused.
Pildil on 1915 ehitatud lihtne ahi. Omanik on väga rahul...ja ise ka imestasin, et läheb maani soojaks ja päris OK. Päästeameti inspektor kontrollis seda ahju hiljuti ja oli ka yllatunud hea seisukorra yle. Ma leidsin ukse pealt paar lahtist vuuki siiski ja täna parandan ka ära, sest vötan vaba päeva.
Pölemisöhku vöiks veidike isegi juurde anda sellele ahjule...aga ahi säilib muidugi paremini kui kuumus väga vöimas ei ole ja pölemine rahulikum.
Manused
Plekkahi.jpg
Plekkahi.jpg (18.19 KiB) Vaadatud 4232 korda
Kesklöör.jpg
Kesklöör.jpg (27.67 KiB) Vaadatud 4232 korda
Ukse pealt ( seest).jpg
Ukse pealt ( seest).jpg (29.48 KiB) Vaadatud 4232 korda
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10956
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 319 korda
On tänatud: 384 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Robi 1 kirjutas:...Ma leidsin ukse pealt paar lahtist vuuki siiski ja täna parandan ka ära, sest vötan vaba päeva.
..
Robi! Ega sa ei ole unustanud, et täna on laupäev ja vaba (mingi väljakujunenud? tava järgi) päev! Ma ei tea kuidas Soomes, aga Märjamaal kannatab juba grillida.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Urmas kirjutas:
Robi 1 kirjutas:...Ma leidsin ukse pealt paar lahtist vuuki siiski ja täna parandan ka ära, sest vötan vaba päeva.
..
Robi! Ega sa ei ole unustanud, et täna on laupäev ja vaba (mingi väljakujunenud? tava järgi) päev! Ma ei tea kuidas Soomes, aga Märjamaal kannatab juba grillida.
Märjamaal on täna ikka pilves pühapäev :shock:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10956
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 319 korda
On tänatud: 384 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kaminahi kirjutas:Märjamaal on täna ikka pilves pühapäev :shock:
Jaaaah, pühapäeva suhtes on sul õigus (nostalgiline nagu ma aeg-ajalt olen), aga Orgital (2km sinu pesast) oli tol hetkel päike väljas. :)
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Meil Askolas( Porvoo ligidal) oli eile gillipdu ja seepärast täna vaba päev oligi... Ahi ka vahepeal korda tehtud. Oli vaja ka uks uuesti kinnitada, muidu poleks muul remondil suurt mötet olnud. Öhtul tuleb palgaks saun ja kontsert ( ahi kuulub bändimehele...).
Mul siin ka yks Orgitainimene...Maailm on väike...ja alati paistab kuskil päike!
-------------
Vat hobipottsepa ellu kuulub igasugust( nyyd paluti ka uus pliita ehitada...).http://www.youtube.com/watch?v=nB7jr40AlXo
............
http://www.youtube.com/watch?v=9Zr9PkxCohs
Manused
väike öhtukonsert.jpg
väike öhtukonsert.jpg (20.71 KiB) Vaadatud 4139 korda
Ma kuulan....jpg
Ma kuulan....jpg (22.72 KiB) Vaadatud 4139 korda
Viimati muutis Robi 1, 03 Dets 2012, 13:42, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Robi 1 kirjutas:Lähen vaatan oma objektil ja näe...ilus ahjuuks!!! Siin hakatakse vist ahju tegema varsti. Tutikas uks ja nii ilus raisk...
-----------------------------------------------------------------------
Kui täna objektile jõudsin oli ahjutegu juba alanud...
Uks oli tõesti vana ja liivapritsiga üle tehtud. Siseuks siiski uus ( minu pool juttu oli ikka õige ka...)
Rääkisime vendadega pikalt Soome pottsepaelust -hindadest-materjalidest-levinumatest ahjutüüpidest...
Põhiliselt tellitakse ümara plekk-kestaga " kaminahju". Kasutavad vene shamotti jne.Tööd on neil palju ( telefon helises pool aega ja üks mees pidi pidevalt käed puhtad hoidma...). Ahjupotte neil ei ole ja vaatavad väga rõõmsalt selle peale kui eestlased neile neid müüks ( proovin mõned kontaktid ise leida). On varem toonud potte Minskist ja Lätist, aga mõlemas kohas tarnetega probleeme olnud. Soome oleks ka normaalset savisegu hädasti vaja...Piltidel Nõukogude liidu ahjupotid...
Vat nii... http://www.rainehuovila.com/kuvagalleria.php
Viimati muutis Robi 1, 08 Mai 2012, 05:07, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Näitasin kogenud Soome ahjumeistrile ka Eesti tellisahjusid, millel praod külgedel...( mul neid pildikesi ikka leidub arvutis...). Ta ütles kohe, et nendel ahjudel ei ole sisevoodrit!!! Sellised lähevadki laiali kui kuumad suitsugaasid käivad vastu väliskesta külgesid( keskmised osad paisuvad ju vähem ja küljed paisuvad laiali).
Tegelikult talvel tulin ise täpselt samale järeldusele ja see ka kirjas siin foorumis.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Sügisel alustatud Soome kerisahjuprojekt hakkab ka lõpusirgele jõudma. Vaja on veel üle võõbata ja uksed puhastada ja sammuti värvida. Talvel on kasutusel olnud edukalt. Et vältida kerisekivide paisumist, siis on ahi täidetud hoopis seest vanade tellistega, mis laotud nii, et seinu puruks ei suru. Peal on paar kihti ka looduskivi...et ilus vaadata kui luuk avada. Viimistluse suhtes jäin omanikuga veidike eriarvamusele, ise oleks nurkades ja võlvis jätnud nähtavale ilusaid vanu telliseid ja krohvind oleks veel ühe õhukese silumiskihi peale, aga omanik tahtis just, et jääks rohkem krobeliselt Eestipärane(?).
Ahi on muuarust väga praktiline.Näiteks eile... tulin...tuba külm ja niiske...Panin 6-7 halgu alla ja 1,5 tunni pärast sulgesin siibri. Seejärel avasin suure luugi ülevalt ja tuba oli 15 min. soe. Pooleteise tunni pärast pidin luugi sulgema, sest tuba oli liiga soe juba. Nüüd on kütmisest 24 tundi ja tuba ikka soe. Ei oska kurta ega tahta midagi paremat. Salvestavat kivimassi saab sellel ahjul reguleerida. Kui tundub, et lähevad liiga soojad gaasid korstnasse, siis saab iga kell kerist suuremaks laduda. Ja vastupidi, kui peaks tõmbega probleeme tekkima, siis pole raske kive ahjust välja visata.
Vahepeal olen juba mõelnud välja kolmanda põlvkonna( teise joonised ka siin olemas ju) kerisahju, aga sellest järgmistes projektides juba Eesti poolel...
Pildid ka ...
Manused
mosaiik....jpg
mosaiik....jpg (18.72 KiB) Vaadatud 3937 korda
kerisahi.jpg
kerisahi.jpg (22.48 KiB) Vaadatud 3940 korda
e.....jpg
e.....jpg (16.93 KiB) Vaadatud 3940 korda
keris....jpg
keris....jpg (21.1 KiB) Vaadatud 3940 korda
elava tule vastu ei saa miskit....jpg
elava tule vastu ei saa miskit....jpg (22.62 KiB) Vaadatud 3940 korda
Viimati muutis Robi 1, 13 Mai 2012, 12:06, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Täna peale tööd sai vaatams käidud ühe tuttava 60+ aastaseid ahjusid. Kuna samasugused, siis pildid ühest.Üle on krohvitud alles mõned mõistlikud aastad tagasi.Teiselt pildilt on näha kuidas sisevooder kahaneb ja tekib lõõr esiseina ja sisevoodri vahele, mis teeb ka esikülje kiiremini soojemaks ja samas ahi paisub ühtlasemalt. Eestile tüüpilisi pragusid külgedel ei täheldanud ( muidugi arvestama peab ka sellega, et tegu ikkagi umbkoldega ja need ei lähegi nii kergesti laiali, mis pole muidugi vabandus, et ubkole ennast õigustaks).
Ei olnud seest ka väga viga ja arvan, et 5 aastat aitavad veel kasutada. Omanik muidugi arvas, et mis nendega ikka juhtuda saab....sest nii hästi soojendavad. Ei tahtnud tuju rikkuda...
Manused
Vana soomeahi.jpg
Vana soomeahi.jpg (18.63 KiB) Vaadatud 3928 korda
Ukse pealt üles....jpg
Ukse pealt üles....jpg (19.12 KiB) Vaadatud 3928 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Väga naiselik ahjustiil igatahes...Päris head ideed muide...
Ka minu kerisahju käidi jälle kontrollimas ja tundub, et see üllatab paljusid...( siiani heas mõttes).
lepp
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 54
Liitunud: 14 Mär 2010, 22:18
On tänanud: 6 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas lepp »

Igat praktiline ahi.Pererahva sõnul küpsetab ka leiba.
Manused
ahjud 094.JPG
ahjud 094.JPG (76.82 KiB) Vaadatud 3765 korda
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ahi pliita soemüüri! Jah, mul tekkis ka kunagi sarnane olukord, kuna alguses sai tühja ülakorruse soojendamiseks ehitatud pliita semüürile teine korrus peale, mida alt küttes eraldi kasutada sai.Hiljem tuli, aga mõte sinna ka ahi külge pookida ( pilt ka varem siin foorumis).
Normaalset toimival ahjul peaks koldes olema vähemalt tuharest ja kolle ikka 5-7 kivirida kõrge kui just spets leivaahjuga tegu pole. Tuharuumi saab leivateo ajaks liiva täis tõmmata ( leiba ju tehaks suht harva ikkagi ja enamus aja võiks ahi max kasu anda).
Manused
kassiahi.jpg
kassiahi.jpg (15.65 KiB) Vaadatud 3758 korda
lepp
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 54
Liitunud: 14 Mär 2010, 22:18
On tänanud: 6 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas lepp »

antud ahi kulgeb läbi oma soemüüri ,läbi selle mis jääb ahju otsa.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

On Sul Lepp mõni enda ahi ka näidata? Soomes ei tomu praegu midagi ( st. toimub Soome-USA hokivõistlus ja ma pakin kojusõiduks autot...) ja tore oleks midagi räigelt ilusat näha. Õhtul lähme motikaga veel Orimattilasse kauneid ahjusid vaatama ja saan sealtki pilte kaasa....ja pole kade jagama hiljem...
lepp
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 54
Liitunud: 14 Mär 2010, 22:18
On tänanud: 6 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas lepp »

DSCF9212.JPG
DSCF9212.JPG (121.36 KiB) Vaadatud 3724 korda
Loodetavasti silub natuke mu toru soojamüüri ajamise plaani.posting.php?mode=reply&f=1&t=31140#
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

lepp kirjutas:
DSCF9212.JPG
Loodetavasti silub natuke mu toru soojamüüri ajamise plaani.posting.php?mode=reply&f=1&t=31140#
Teades meister Lepa käelist kvaliteeti, jääb oodata temale tunnustavat teenistust :) , et ülesvõtted tehtust vastaksid teostatud kvaliteedile :good: .

kena köik
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: vanad ahjutüübid.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Hei Lepp, ma ei saanud lõpuni aru mis torust Sa räägid ja kust kandi mees üldse oled? On abi vaja toruga? Ma olen terve elu plekitööd teinud ja saan ikka nõu anda privas.
Vasta