Mis juhtub toruga?

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
torukatki?
külaline

Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas torukatki? »

Juhei, vist on toru jääs. Betoonpõrandas esikus on alpex torud, kus siis soe vesi põrandakütteks liikus.
Äärmine toru siis välisukse lähedal ja arvan et jääs. Olin ära, küte oli väljas, mujal majas 10 kraadi aga arvatavasti seal esikus välisukse ääres läks siis toru betooni sees jäässe. Mis juhtub nüüd? Kas Alpex toru on elastne ja venib koos jääga kaasa? Ja sulab uuesti üles loodetavasti kui esiku puhuriga üles soojendan? Ei tahaks uskuda et plastiktoru plõks puruks läheb?

Arno
Kasutaja avatar
vaaderman
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1058
Liitunud: 24 Nov 2009, 15:19
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 51 korda
On tänatud: 7 korda
Kontakt:

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas vaaderman »

läheb puruks ikka
jamavärk
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas jamavärk »

jube jama värk siis, oleksin pidanud ikka põrandakütte pumba sees hoidma ja kasvõi 5 kraadist vett seal ringi ajama.
duplex
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 164
Liitunud: 10 Juun 2009, 18:31
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas duplex »

Mul maja küljes väljas kraan, olen unustanud talvel vee sisse. Pole puru läinud. Toruks on hiina al-pex (plast alumiinium). Samas põrandakütteks kasutatakse veel üleni plastist pex torusid. Küttesüsteemi rõhust on näha kui see langeb siis on toru ikkagi puru.

Oskab keegi kinnitada kuidas majasse sissetulev jäme PEM toru peab külmale vastu? Mul selline lugu, et uus maja poolik ja see toru kütmata majas vesi sees. Küll soojustatud aga ega see soojustus ei pea kah kui väljas väga külm on.
kuuvalgus
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas kuuvalgus »

Ka alupex toru külmub lõhki, kui veab, siis toru lihtsalt venib suuremaks ja kihid eralduvad üksteisest. niisuguse toru kasutusiga ei ole kindlasti enam 50 aastat.
Wirsbo toru venib külmumise tagajärjel suuremaks ja rõngast ei ole enam võimalik peale panna või on see väga raske (jääv deformatsioon)
x
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas x »

kuuvalgus kirjutas:Ka alupex toru külmub lõhki, kui veab, siis toru lihtsalt venib suuremaks ja kihid eralduvad üksteisest. niisuguse toru kasutusiga ei ole kindlasti enam 50 aastat.
Wirsbo toru venib külmumise tagajärjel suuremaks ja rõngast ei ole enam võimalik peale panna või on see väga raske (jääv deformatsioon)
pullikaka, wirsbo lase fööni soojaks ja algkuju on tagasi. Muidugi torukvaliteet ja vastupidavus peale külmumist on kaheldav, kuigi minu kogemusel on kõik torud ellu jäänud. Põrandas olevate ilma rüüsita torude kohta ei oska rääkida, usun, et seal jää surub toru vastu betooni puruks.
sky
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas sky »

Alupex(komposiit) toru nõrgaks kohaks on plastikihtide vahel olev alumiiniumikiht. Plast annab venima aga alumiiniumi venimisel on kindlad piirid. Selles mõttes on komposiittorule madalad temperatuurid ohtlikumad kui PEX-le. Uponor Wirsbo torule ( PEX-a ) külmumine ohtlik ei ole, toru küll venib kuid deformatsioon pole toru vastupidavusele saatuslik. Küll aga võivad puruneda liitmikud.
usr1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 07 Jaan 2009, 12:59
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas usr1 »

Tere

Nii wirsbo kui alupex ning PEM toru lähevad jääga krõps kati.
Lähevad jääs terastorud samuti lõhki.
Tavaliselt läheb toru pikki lõhki.
Kuna jää paisub kui uuesti sula tuleb ja soe on.
Sulatades sulab jää ning paisumismaa jääb väikseks aga ise sulades võib katki minna. Ei pruugi midagi juhtuda aga võib.
Katsu tuba üless soendada, ehk saad lahti.
kui ei siis kutsu sulatajad
Kõik torudest ja kaevetööd
55 118 46
http://www.Torumehed.ee
Külaline
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas te teate seda omast kogemusest, või ainult arvate, et ta seal betooni sees lõhki külmub.Siis peaks ju põrandas betooni ka lõhki ajama, mis on teoreetiliselt muidugi võimalik, kui jätta asi kevadet ootama. Õhupalli suudate te kõik lõhki puhuda, aga pange see õhupall pudelisse ja proovige siis, kas suudate.
Kasutaja avatar
vaaderman
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1058
Liitunud: 24 Nov 2009, 15:19
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 51 korda
On tänatud: 7 korda
Kontakt:

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas vaaderman »

usr1 kirjutas:Tere

Nii wirsbo kui alupex ning PEM toru lähevad jääga krõps kati.
Lähevad jääs terastorud samuti lõhki.
Tavaliselt läheb toru pikki lõhki.
Kuna jää paisub kui uuesti sula tuleb ja soe on.
Sulatades sulab jää ning paisumismaa jääb väikseks aga ise sulades võib katki minna. Ei pruugi midagi juhtuda aga võib.
Katsu tuba üless soendada, ehk saad lahti.
kui ei siis kutsu sulatajad
kõik on nii nagu siin kirjas rohkem pole vist midagi lisada
aga katsetajatele häid katseid
kui kellelgi vaja torusid remontida siis helistage
mõõduka tasu eest olen nõus abistama
Külaline
külaline

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

t..a, ma ei saa aru kuidas ta jäässe sai minna, temperatuur oli maksimum -15 kraadi, keldris ju ka alati +kraadid esikus õhk ka alla +3 ei langenud aga põranda sees toru jääs ikka vist
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Sitt soojustus, külmasild ukse all.
Keldrit ümbritseb soe maapind.
Pedaal
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 115
Liitunud: 23 Mai 2007, 22:19

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas Pedaal »

olen kokku puutunud 2 korral lõhki külmunud põrandaga
1. oli korraliku 5...7 cm betooni all alupex torud katki - ja ei näekuskilt kus viga on. ehitaja leidis mingi "suure kõrvaga ja nõiavitsaga" mehe kes otsis asja üles lappis ära mingi ehk 7 auku vist kusjuures tundus et augud olid nn. toru kõrgemates kohtades. pean mainima et süsteem seisis lahtiselt survestamata kuid mingis osas oli vesi sisse jäetud.
nüüd 3 talv ja rõhk seisab OK. siiani ei tea kuidas mees lekkeid otsis - mingit masinat/seadet ta ei kasutanud. ja vett sisse lastes põrand nagu märjaks kah ei läinud.
2. kord oli nüüd alles samuti seisma jäänud põrand ja vesi sees betooni kohati 1,5....2 cm toru peal ja seal oli lihtne.
paisumine oli betoonilt "kaaned" maha lükanud - ja lekked lihtsalt leitavad. kasutuses wirsbo toru.
kuid nüüd jälle samuti olid purunemised nn.kõrgemates kohtades. samuti olid lõhki kollektoris õhutid

siit ka talupojalik järeldus seal kus on vee ja õhu kokkupuude on asi kõige jõulisem ?

nüüd kuna on olnud kokkupuuteid siis ka küsimus - kas ja kus oleks mingi seade/detektor millega leiaks selliseid lekkeid ?
selle teise juhtumi korral oleks betooni olnud rohkem ja poleks välja näidanud pragu või auku siis ma ei tea kuidas oleks otsinud - vala või uus kiht selga.

ja vaadates erineva toru auke - siis polnud vahet alupex või wirsbo - väga sarnased olid pikki toru ja enamasti suunaga alla poole ning nagu oleks plahvatanud sellise terava väljakeeratud servaga. oli ka pikemaid venitusarme kus toru sein oli nagu kile juba ja seda umbes 20 cm ulatuses
Nõnda hea on olla uues majas Läbi ukse puhub tuul Nii hea on olla uues majas Läbi seina kumab kuu
Veidi veel, ja saangi oma kodu Ainult kolmkümmend aastat veel Veidi veel ja ongi minu kodu Kui ma elus olen veel .....
xxNIMETUxx
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 823
Liitunud: 24 Jaan 2006, 16:14
Asukoht: Tartu ja kogu Eesti
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Mis juhtub toruga?

Lugemata postitus Postitas xxNIMETUxx »

põrandakütte ei külmu tavaliselt lõhki välispiirides. valu pole kunagi ühtlaselt toru ümber ja jääb koht paisumiseks (võrk). lekete otsimiseks ja tuvastamiseks on erinevaid meetodeid
vee- ja küttesüsteemid, ventilatsioon, soojuspumbad, elekter, kodumasinad/seadmed: müük, projekteerimine, hooldus, remont 58367067 spegrupp@gmail.com
Vasta