Põrandakütte normaalne voolukiirus

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
põrandakütja
külaline

Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas põrandakütja »

Milline on normaalne temperatuuri langus põrandaküttesüsteemis ja milline on normaalne voolukiirus?

Mul on 4 kontuuri pikkusega 30-50m ja Uponori punased mõõtjad näitavad nende vooluhulgaks ca 0,5 l/min. Kokku siis 2l/min. Kollektorisse siseneva ja sealt väljuva vee temperatuuride vahe on 15-17 kraadi.

Mulle endale näib, et voolukiirus peaks suurem olema ja siis ka vesi ei jahtuks süsteemis nii palju, s.t. soojuse jaotus põrandas oleks ühtlasem.

Samas olemasolev pump (Wilo-Smart) peaks olema suuteline andma kuni 42 l/min (2,5 m3/h) - aga miskipärast see voolukiiruses ei kajastu.
vanakala
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 436
Liitunud: 19 Okt 2008, 11:38
On tänatud: 2 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas vanakala »

kas tahad, et keegi süsteemi üle vaataks ja ütleks mida teha või soovid siin kiiret vastust?
põrandakütja
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas põrandakütja »

Algatuseks võtaks meelsasti selle kiire vastuse :)

Püüan enda kompetentsi tõsta, et ehitajaga suhtlemine paremaid tulemusi annaks.
vanakala
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 436
Liitunud: 19 Okt 2008, 11:38
On tänatud: 2 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas vanakala »

siis pumba jõudlus oleneb ka takistustest ehk siis millise tootlikusega pump soovitati projektis paigaldada. mina siin hetkel vastust ei suuda sulle anda kuna aega napib ja oletada pole suurt mõtet vaid on vaja näha kohapeal. aga ehk keegi annab ka sulle siin vastuse.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Mis on selle Wilo-Smart arendatav rõhk vooluhulgall 2,5 m3/h? Kui suur on sul rõhukadu kontuurides? Vaata projekti, seal on vajalikud vooluhulgad - rõhukaod olemas. Temp. vahe peaks olemas 5-8 kraadi, seega oled õigel teel, vooluhulk on väike.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas motamees »

Kas sul on ringlussüsteemis mingi filter ja kas oled seda kontrollinud?
.
Tel 5o9279o
põrandakütja
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas põrandakütja »

Projektiga on nii, et see on vaid ehitaja peas... aga kuna vooluhulga mõõtjad võimaldavad mõõta vahemikus 0..4 l/min, siis arvaks, et 0,5 on suhteliselt vähe.

Filtrit minu arust seal süsteemis ei ole, et see pidurdada saaks. Pumbast läheb otse kollektorisse. Ja 50m 20mm toru pole ju ka mingi eriti suur takistus.

Pumba kohta pole mingit rõhu-hulga seost antud. On vaid 1 lihtne graafik, kus tõstekõrgus ja vooluhulk: http://www.wilo.ee/cps/rde/xchg/ee-et/l ... l/1717.htm

Teoreetiliselt peaks selle pumba 2,5 m2 tunnis tähendama sama, mis 42 l/min. Aga tegelikkuses tuleb sealt ainult 2l/min (4 kontuuri peale kokku)
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Ei ole küll suurem pumbaspetsialist, kuid see Wilo-pump näib olevat natuke "targaks" tehtud:

"Operating modes

* Speed-stage switching
* Differential pressure control
* Δp-c for constant differential pressure"

Ehk on ta seadistatud konstantset rõhuvahet hoidma?
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

On selline tore mõiste, nagu süsteemi takistus või süsteemi rõhukadu, mis on ruutsõltuvuses vooluhulgast.
Vaata nüüd neid Wilo graafikuid. Üks pumpadest EI SUUDA 2,5 m3/h vooluhulgal erilist rõhukadu ületada (max 10 kPa).
Ehk siis "võta" see projekt ehitaja peast välja ning tuvasta vajalik vooluhulk ja selle juures tekkiv süsteemi rõhukadu.
Või osta suurem pump ja vaata, mis siis juhtub, ja kui ikka on pump lahja, osta järgmine, eelmisest veel suurem, kuni jõuad õige tulemuseni...
Püüa see Wilo isend tööle panna max ehk III kiirusel, kui see ei aita, siis loe uuesti ülal toodut.
Filtrite all mõeldi muda sõela, mis on enne pumpa imi poolel.
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Rostfrei kirjutas:Üks pumpadest EI SUUDA 2,5 m3/h vooluhulgal erilist rõhukadu ületada (max 10 kPa).
Oot-oot, teemaalgatajal ju näiturite järgi summaarne vooluhulk 2 liitrit minutis mis teeb tunnis hädise 0,12 m3 - selle tootluse juures peaks see pump ju nimirõhku arendama?
põrandakütja
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas põrandakütja »

Natuke kalkuleerisin Uponori graafikute abil. Praeguse vooluhulgaga on ühe 40m kontuuri rõhulangus 0,1kPa. Kui 4 kontuuri on paralleelis, siis peaks olema veel 4 korda vähem?

Ja kui oleks vooluhulk 4l/min, siis tuleks kontuuri rõhulangus 3,8kPa. Nelja paralleelse kontuuri peale kokku siis ca 1kPa. Pole nagu üldse palju? Seda võiks pump jaksata ületada küll, kui talle on 10kPa ette nähtud.

Pumba kiiruse lüliti kahe pealt 3 peale keeramisega mingit erilist efekti ei saavutanud.
variant
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas variant »

põrandakütja kirjutas:Natuke kalkuleerisin Uponori graafikute abil. Praeguse vooluhulgaga on ühe 40m kontuuri rõhulangus 0,1kPa. Kui 4 kontuuri on paralleelis, siis peaks olema veel 4 korda vähem?

Ja kui oleks vooluhulk 4l/min, siis tuleks kontuuri rõhulangus 3,8kPa. Nelja paralleelse kontuuri peale kokku siis ca 1kPa. Pole nagu üldse palju? Seda võiks pump jaksata ületada küll, kui talle on 10kPa ette nähtud.

Pumba kiiruse lüliti kahe pealt 3 peale keeramisega mingit erilist efekti ei saavutanud.
On võimalus,et kollektoril vooluhulga reguleerimise poolel need avad küllalt peened ja seal lihtsalt sodi ees ja sellest kogu see läbivool puudulik.
pipeline
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas pipeline »

Arvutasin veidi kirvevalemitega. 4 kontuuri, kokku ca 180m toru, põrandat ca 55m2, 20 se toru puhul kesmiselt 70W/m2, see teeb kogu vooluhulgaks 5 kraadise languse puhul, mis on projekteerimisel aluseks, alla 3 liitri minutis kontuurile. Ka väiksem neist Vilo pumpadest peaks andma selle vooluhulga juurest rõhku 30 kPa, millest rohkem kui küllalt.
Külaline
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

põrandakütja kirjutas:Milline on normaalne temperatuuri langus põrandaküttesüsteemis ja milline on normaalne voolukiirus?

Mul on 4 kontuuri pikkusega 30-50m ja Uponori punased mõõtjad näitavad nende vooluhulgaks ca 0,5 l/min. Kokku siis 2l/min. Kollektorisse siseneva ja sealt väljuva vee temperatuuride vahe on 15-17 kraadi.

Mulle endale näib, et voolukiirus peaks suurem olema ja siis ka vesi ei jahtuks süsteemis nii palju, s.t. soojuse jaotus põrandas oleks ühtlasem.

Samas olemasolev pump (Wilo-Smart) peaks olema suuteline andma kuni 42 l/min (2,5 m3/h) - aga miskipärast see voolukiiruses ei kajastu.
seal võib olla probleemiks ka liiga väikese läbivooluga segamisventiil
põrandakütja
külaline

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas põrandakütja »

Tänan kõiki häid nõuandjaid.

Olen nädalavahetuse jooksul tutvunud teooriaga ja kalkuleerinud kõike, mida oskan kalkuleerida.

Teoreetiliselt peaks sealt pumbast keskmise kiiruse peal tulema ca 22kPa ja minu kalkull ütleb ka, et sellest peaks küll olema. Segamisventiili kVS on 1,6m3/h.. see võiks tegelikult natuke suurem olla, aga põhiline pidur peab kusagil mujal olema.

Võib-olla siis tõesti see mudafilter (leidsin üles, oli tõesti selline enne pumpa) torpedeerib või siis hoopis boiler (küttevett soojendab mul praegu elektriboiler, kuniks ükskord soojuspumba saab).

Ma küll ei saa aru, mida peaks täitsa uue süsteemi filter täis olema.. aga võib-olla siis, et glükooliga segatud vee jaoks on takistus suurem...
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas motamees »

põrandakütja kirjutas:...Ma küll ei saa aru, mida peaks täitsa uue süsteemi filter täis olema...
Just see mudafilter oli meil mingit musta ollust täis. Ja korduvalt. Seda tuleb ikka kvartalis korra puhastada.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
overspeed
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 163
Liitunud: 01 Juul 2010, 14:48
Asukoht: Saaremaa
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Põrandakütte normaalne voolukiirus

Lugemata postitus Postitas overspeed »

põrandakütja kirjutas: Ma küll ei saa aru, mida peaks täitsa uue süsteemi filter täis olema.. aga võib-olla siis, et glükooliga segatud vee jaoks on takistus suurem...
Uuel süsteemil torustikku ja voolikuid eelnevalt üldjuhul läbi ei loputata. Seega kogunes mul filtri torustiku ... tootmissodi.
Arrogance diminishes wisdom !

www.tulepesa.ee
Vasta