Põrandaalust ei ole vaja soojustada, samuti mitte vundamenti. Kuna endal sama asi käsil, uurisin päris erinevatest kohtadest, eriti just neilt, kes tegelevad vanade talumajadega või siis on ise oma vanal majal põrandat soojustanud.
Jagan oma kogemust ja infot, mida sain.
Kaeva pinnas vajadusel sügavamaks (kas ja kui palju, sõltub sellest, kui kõrgel Sul laagid pinnasest on). Keskmise jämedusega killustik maha (ca 15-20 cm) selle peale geotekstiil ja ca 10-15 cm kergkruusa. Nüüd peaks jääma laagide ja kergkruusa vahele ca 40 cm õhuvahe (sellest sõltubki, palju sa pead välja kaevama. Mina pidin kohati ca 50 cm).
Miks see kõik ?
Killustiku vahekt voolab võimalik niiskus ära ja Sul ei ole otse põranda all märga, geotekstiil selle peal ei lase niiskusel üles tõusta ja kergkruusal killustiku vahele vajuda, kergkruus hoiab eemale närilised ja ei lase peale kasvada igasugusel niiskust kinnihoidval "orgaanikal".
Mida vähem orgaanikat puidu all, seda parem. Muld hoiab rohkem niiskust, see
omakorda nii omaette kui hallitustega (ka vammiga) sööb puitkonstruktsiooni.
Killustik ja liiv lubavad liigniiskusel kergemini ära vajuda, samuti ei lase
nii palju kapillaarniiskusel tõusta.
Edasi - laagid ja must põrand alt tõrvaõliga (pärast lase kaks-kolm päeva tuulduda), mina ladusin endale igaks juhuks ka uued lisapostid, mis laage toetavad. Musta põranda peale kas tselluvill (soovitan puistevillana) ja tuuletõkkeplaat või siis veel parem versioon (aga kallim) Steico puistevill (vaata
www.tervemaja.ee). Sellel on niiskustõkkekangas kohe kaasas. Soovitan igal juhul eelistada puistevilla, mitte plaate või rulle, saab
lihtsalt soojema tulemuse.
Päikest ja jõudu !