1. leht 2-st

kuivkäimla ventilatsioon

Postitatud: 07 Sept 2007, 09:49
Postitas Metsakutsa
Mul on veel 30ndatel ehitatud majas veel mõnda aega kuivkäimla (kuni kanalisatsioon välja ehitatakse), mis madalrõhkkonna ajal hirmsasti haiseb. Olen kuulnud, et aitab, kui panna majaseinale toru, mille alumine ots oleks veidi sügavamal kui "poti" ava. Kas aitab ja millise läbimõõdu ja pikkusega toru peaks valima, et toimiks loomulik tõmme? Kasutada võib vist kanalisatsiooni plasttorusid? Kas seda saab alt kaldesse viia, et välisfassaadi päris ära ei rikuks? Kas leiduks abiline v tegija?

Postitatud: 07 Sept 2007, 10:52
Postitas Ints
See tuulutustoru peaks ulatuma otsapidi kogumiskasti,aga üsna kogumiskasti ülemisse äärde,nii et sitt seda toru ära ei ummistaks.

Postitatud: 07 Sept 2007, 13:45
Postitas Metsakutsa
Tänan! Aga kui kõrgele ta peaks ulatuma? Räästa alla? ja kas 50sest torust piisaks?

Postitatud: 07 Sept 2007, 15:58
Postitas Ints
Mida kõrgemale toru ulatub,seda parem.50mm toru jääb minu meelest liiga peenikeseks.Mina paneksin 110mm toru.

Postitatud: 10 Sept 2007, 15:20
Postitas Metsakutsa
Tänan :D

Postitatud: 10 Sept 2007, 17:06
Postitas Hiid
ma panin sellele 110 torule muhvi vahele. ja sinna muhvi mahub täpselt 80x80 ventikas, mille saab näiteks vanast arvuti toiteplokist. See sööb 12V. Ja on küllalt ökonomne. Mingi paar ,W.

Postitatud: 10 Sept 2007, 17:47
Postitas Ints
Kui ventikat vahele panna,siis mina soovitaksin ikka 220V pealt töötavat isendit.Selle 12V puhul on häda,et sa pead talle vastavat toiteblokki otsima hakkama.Iseenesest ei ole see toiteblokk kah probleem,aga otse vooluvõrgust töötava ventikaga on asi lihtsam.

Postitatud: 10 Sept 2007, 20:30
Postitas siiber
Kuival peldikul peab olema poti toru alumine ots madalamal kui venttoru.
Siis ei haise.

Postitatud: 13 Sept 2007, 14:23
Postitas Metsakutsa
Tänan! Kodus meil vanu arvuteid, toiteplokke ja ventikaid jätkub :D Poiss tegeleb nendega. Kas ventika võiks panna üles otsa? Teise korruse aknast oleks hea juhtmeid panna.
Aga see, et potitoru peaks madalamale jääma? Kas ta siis sealt esimesena haisu sisse ei tõmba, enne kui venttoru "leiab"?

Postitatud: 13 Sept 2007, 14:52
Postitas Ints
Mulle tundub,et tavaline arvuti ventikas seal torus kaua ei kesta.Arvuti ventikad on suhteliselt lahtise konstruktsiooniga,vent torus oleva niiskuse tõttu sureb ta ilmselt üsna ruttu ära.Aga see on lihtsalt minu arvamus,proovida võid ju ikka. :)

Postitatud: 13 Sept 2007, 20:42
Postitas Hiid
Ints, ära fantaseeri! :lol:
Ma rääkisin toimivast lahendusest, kuidas mul on tehtud. Eeldad et ajan jama? Arvad et seal peldikus on õhuniiskus tohutult suurem, kui toas?
Ja vahet pole, kus see seal torus asub. Õhuhulk on ikka sama.
Miks ma ei pannud 220v isendit oli see, et ma ei tahtnud müra ja nii tohutut õhuhulka ei ole lihtsalt vajadust liigutada.
Arvuti propeller on vaid .25w vms. Seega üliöko.
Ei ole ka oluline, et see aladi oleks täpselt 12V. Ventikas töötab ka poole vähema pinge juures :wink:
Edu ehitamisel.

Postitatud: 13 Sept 2007, 23:04
Postitas Ints
Ints, ära fantaseeri!
Ma rääkisin toimivast lahendusest, kuidas mul on tehtud. Eeldad et ajan jama? Arvad et seal peldikus on õhuniiskus tohutult suurem, kui toas?
Ei,ma ei arva,et sa jama ajad.Lihtsalt minu enda kogemus nende arvuti ventikatega on selline (peldiku vent.torus ma neid kasutanud ei ole),et need odavad ventikad,mida arvutis kasutatakse,ei kesta isegi arvuti sees eriti kaua.Keskeltläbi üks kord aastas olen pidanud arvutil kõik ventikad välja vahetama.

Postitatud: 14 Sept 2007, 00:17
Postitas 2korda2
Ints, siis on vaja tihemini tolmuimeja järgi haarata :wink:
Endal vuhab laua all kast, kus 2,5 aasta jooksul pole veel ükski ventilaator vahetust nõudnud. Tõsi, tegemist ei ole odavama otsaga aga siiski. Varasemast olen ventilaatoreid vahetanud küll aga alati on olnud põhjus suurenenud müratasemes, asi, mis ei tohiks seal tuulutustorus eriti häirida.

Postitatud: 14 Sept 2007, 06:57
Postitas Illar
Paar päeva tagasi uurisin ühe nõukaajal ehitatud suvila kuivkäimlat, et...et miks ei haise! Pole venti ega midagi! 100-ne toru algas suht kasti lae äärest ja jooksis kenasti katusele, katus küll lame, ja katusest ca`80 cm kõrgemale. Kõik. Maja ise asub suht tihedas metsas, võiks arvata, et ei tõmbagi kunagi, aga lõhna ei ole. Ka haisu mitte. EI ventilaatorit, ei puhurit, ei imurit. :)

Postitatud: 27 Okt 2007, 22:26
Postitas Tibi
Ma lasin kuivkäimla jaoks 5 tonnise klaasplastist mahuti teha ja üks ava on poti all ja teine ava 110-le torule paagi peal ja sealt on toru katusest 1m välja viidud.Üldiselt ei haise,aga kempsu seina sees on veel ventilaator 110-s torus,200kr ringis.Üldiselt on siiski parem suurema läbimõõduga(oli vist 160-ne) toru ja suurem ventilaator,mul kui koer koridoris magab ja lõõtsutab,panen suurema tööle,aga müra on ka väga suur.
Kunagi oli meil 60-tel aastatel ehitatud maja.Kuivkäimla kast oli betoonist valatud ja õhutustoru läks läbi teise korruse,seal küll iialgi ei haisenud.

Postitatud: 25 Nov 2007, 21:37
Postitas Vello Roots
Mul ka jama kuiv käimlaga vanas majas
ja ehitasin täpselt nagu vanades ehitusraamatutes,et venttoru algus vastu põrandat ja käimlatoru madalamale(allapoole,ei mäleta täpseid mõõte),kuid ikka haiseb?!?!?
Siis viisin toru korstna ventlõõri ka veel - no ei aita miski HAISEB.
Kungi kuskil FOORUMIS keegi lubas täpsemalt seletada,et milles võib viga olla, kui ta kohtub vanameistriga,kuid ei mäleta,et kus foorumis see oli.
Elekrilised asjad võivad muidugi aidata, kuid tahaks teada ikkagi seda nippi ja kindel see,et miski nipp on, kuna vanades talumajades ju enamasti ei haisenud ! ! ! Vanasti ju ei kasutatud neid nn. öko ja . . . toalette.
OOTAKS abi-nõu,et mis võib olla viltu ! ! !
ETTE TÄNADES ! ! !

Postitatud: 25 Nov 2007, 21:45
Postitas taastaja
No, Vello! Kuidas siis kütteseadmetel suits väljapääsu leiab? Kas siin on siis mõni teine nipp? :shock:

Postitatud: 25 Nov 2007, 22:18
Postitas Vello Roots
Täsemalt ootaks selgitust - TEIE (Sinu) loogikat korstna ja kuivkäimla vetilatsiooni töötamise kohta ! ! !

Postitatud: 25 Nov 2007, 22:41
Postitas taastaja
Suitsugaasidel on ju ikka raskem vertikaalsest lõõrist välja voolata, sest nad on teatavasti seal olevast õhust raskemad(madalamatel temperatuuridel) Sama on ju ka õhu endaga, kui soe jääb külmas korstnas külmale õhule alla, siis see surub sooja, kemmergukasti õhu, soojemast torust ülesse st. elamisse.

Postitatud: 25 Nov 2007, 22:46
Postitas Vello Roots
OK !
Kuid,miks siis KÜLM kuivkemmerg(toalet) haiseb,kui toaletis olev temperatuur on sama, mis . . . no ütleme välistemperatuur?
Minu no see . . väljaheide ei tõsta kohe KINDLAST seal kogumis kastis mittemingit temperatuuri ?

Postitatud: 25 Nov 2007, 22:53
Postitas taastaja
Kemmergus võib ju olla sama temperatuur(kui on sara), aga kemmergukastus on siis alati soojem, kui haiseb. Külmunud ess ei haise kunagi. :lol:

Postitatud: 25 Nov 2007, 23:15
Postitas Vello Roots
Selles olen minagi kindel,et soojuste vahed panevad õhu liikuma. Ja seepärast ongi kuivkäimlal sisestus (välhajaheidete) torude
(aukude,mis iganes) ja õhu välja ventileeritava toru(augu mis iganes) kõrguste-tasemete-vahede ja misveel, vahel mingi VALEM aga milline!?!?!
AGA ka külmunud värk HAISEB ju Sul(Teil)ei ole kogemust, aga HAISEB ! Ja kui selle teemaga (ka praktikas)saab ühele poole, siis olen nõus suitsukostnas õhuliikumisest edasi rääkima, kuid see läheb juba teise teema alla nagu "Ahjud, kaminad, korstnad "

Postitatud: 25 Nov 2007, 23:35
Postitas taastaja
Eks ta ka praktikas nii ole, sest külm ka kuivatab hästi ja paratamatult see lõhnab ka. Aga järskude õhurõhu muutustega kaasnevat jubedat haisurünnakut see ei tekita.
Kehva äratõmbe põhjuseks või ka olla, nagu kolletelgi, kehv kemmergukasti õhutihedus. Imeb sokli kivide vahelt külma lisaõhku jne. Aga üldiselt jah külmas korsnas pole õiget tõmmet, kui just tuuline ilm ei juhtu olema, mis võib väga head düüsi efekti tekitada.

Postitatud: 25 Nov 2007, 23:56
Postitas Vello Roots
Vast nendes vanade talumajade käimlates ongi mingi nipiga tehtud TUULETÕMME(ventilatsioon) torude-aukude kõrguste-kauguste-läbimõõtudega?
Mul endal kogemus sellega,et see aluminepool(kogumiskast) peaks küll olema ääretult õhukindel.Ja suitsukorstnast ma ikkagi räägiks teises kohas.

Re: kuivkäimla ventilatsioon

Postitatud: 15 Dets 2007, 12:50
Postitas jurrar
Sitatoru ots peab lampkastis olema venttorust ~30 cm allpool. Venttoru peab olema maja sees, mitte välisseinal.