Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Teed nii nagu Sinu palgatud elektrik ( kes annab allkirja)ütleb. Minul võrguleping olemas.
Mingis mõttes olen kunn24-ga nõus - standard ei tohi arengut peatada, aga samas juba välja töötatud lahendused võivad normiks olla küll kui nad on tõestatult toimivad
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Siinkohal tuli meelde üks tsitaat (ei mäleta enam kelle oma, aga leiutaja oli):"Inimesi on kahte tüüpi - esimesed on need kes teavad kuidas asjad peavad olema ja teised kes ei tea. Need teised ongi leiutajad"
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

Jah, ma ei ole eitanud, et ma ei ole kõige kirkam kriit ning ei saa elektrist aru ja kipun jaurama. Sellegi poolest sooviks esitada täpsutavad küsimusi, et ma saaks lõpuks aru.


Niisiis, siin on mitu korda juba öeldud, et "kõik oleneb". Ma proovin rumala inimesena lahti seletada kuidas ma hetkel aru olen saanud.

Elektrilevi tingimused elektripaigaldisele lähtuvad sellest, et see on ohutult paigaldatud (SeOS https://www.riigiteataja.ee/akt/123032015004?leiaKehtiv järgi). Mis omakorda ütleb näiteks "2) Kui õigusaktis ei ole sätestatud täpseid nõudeid rakendatava abinõu kohta, hinnatakse abinõu sobivust hea inseneritava kohaselt. Eeldatakse, et abinõu vastab heale inseneritavale, kui seda soovitatakse Eesti, Euroopa või rahvusvahelises standardis."

Standardis ei ole tänapäeval enam kirjas konkreetset maandustakistuse numbrit ja ohutus tuleb tagada puutepingega (50V).

Leidsin sellise raamatu nagu "Madalpingevõrgud" (©TTÜ elektroenergeetika instituut 2008 M. Meldorf; J. Kilter https://petz.planet.ee/elekter/ttu/3_Ma ... vorgud.pdf), kus LK 126 algav peatükk "3.1.2 Juhistikusüsteemid" aitab mul mõista 50V puutepinge mõttekäiku ja seal järgnevad maanduse peatükk.
Lugesin ka https://web.archive.org/web/20170930132 ... 4kevad.pdf ja https://www.elfafoorum.eu/forum/tehnika ... ria/58588- teemat, kus käsitletakse maandust.

Ehk, kui mul on 20A peakaitse juures 20A maaühendusvool/rike, siis ohutu 50V arvutame

Ra * Id <= 50V
Ra - paigaldise maandustakistus
Id - maaühendusvool

20A * 2.5 oomi <= 50V

ehk maandustakitus peaks olema vähem või kuni 2.5 oomi. Mis loetu põhjal võib olla praktiliselt võimatu pinnase tõttu või vähemalt ebapraktiline majanduslikult. Sellisel juhul on mõistlik ohutuse saavutamiseks KASUTADA MUID KAISEVIISE.

muud/lisa kaitseviisid on siis näiteks:
* kasutada "II klassi kuuluvad seadmed, mis on varustatud kaitseisolatsiooniga, s.t kahekordse või tugevdatud isolatsiooniga. II klassi elektriseadet ei saa ühendada kaitsejuhiga ja tema kaitsevõime ei olene paigaldusoludest"
* kasutada RVK'd, sest see rakendub juba 0.3A rikkevoolu juures.

Panen korra RVK 0.3A valemisse:

Ra * 0.3A <= 50v
Ra <= 166.6 oomi

ehk siis saan aru, et kaitsemaandus peaks sellisel olema kuni 166.6 oomi, et puutepinge ei ületaks 50V?


Küsin siit 2 küsimust:

Situatsiooni kirjeldus:
* Liitumine: 20A
* Ajutise kilbi kaugus liitumiskilbist: 70m
* Ajutise kilbi ja liitumiskilbi vaheline kaabel: AXPK 4g16
* Ajutine kilp: plastmasskorpus, IP44 või rohkem, 1x5P 3x230V pistikud, ala max 16A aparaadid
* Tarbimine: ehitusseadmed ala 1f segumasin, 3f ja 1f pump (II kaitseklassiga seadmed)
* Pinnas: liigniiske

Ajutise elektripaigaldisse (plastmass korpus), mis on 20A peakaitsemega liitumist kilbist 70m kaugusel, ühendatud sellega 4g16AL kaabliga.
* Kui ajutise elektripaigaldise taga on kõik tarbijad II kaitse klassiga ehitusseadmed. Kas siis ei ole vaja maandust välja ehitada, sest (pole midagi maandada) ohutus on tagatud seadmete II kaitseklassiga ning kilbi enda ehitus tagab ohutuse?
* Kui ajutisse kilpi paigutada näitteks osadele pistikutele RVK ja käitada läbi selle ka muid elektriseadmeid kui II kaitseklassiga, kas sellisel juhul on vajalik ehitada maandus, mille maandustakistus oleks vähem kui 166Ω?


kui midagi väga puusse panen, siis äkki keegi proovib seletada nagu 5 aastasele lapsele.
Volt
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 53
Liitunud: 15 Sept 2014, 17:38
On tänatud: 6 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Volt »

Yrch, kas sul paigaldise projekt on? Ei ole meeles kas seda mainisid siin. Kui ei ole, siis telli ja lõpetame selle jauramise. Teed nii nagu insener on projekti kirjutanud. Kas oli piisavalt lapsele sobiv?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas ping »

Yrch kirjutas: 04 Nov 2023, 18:42 ....
* Kui ajutisse kilpi paigutada näitteks osadele pistikutele RVK ja käitada läbi selle ka muid elektriseadmeid kui II kaitseklassiga, kas sellisel juhul on vajalik ehitada maandus, mille maandustakistus oleks vähem kui 166Ω?
....
Jah, nii ongi et maandus peab tagama kaitseseadme rakendumisega inimeste kaitse ja selle pärast kui oleksid liitumiskilbist toonud 5 soonelise juhtme ei oleks lisamaandust üldse vaja.

Vanasti, RVK'de eelsel ajal, anti normides maandustakistuse vahemik oomides.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Tänapäeval on elektrivarustuses kaitsejuhi kontseptsioon. 2,5 oomiste maanduste jant käib vaid alajaamades ja vb olla mõnel erinõudega objektil. Tulge kiviajast välja. Kui on täidetud PEN-i vastupidavuse nõuded, siis ei ole vaja vedada kordusmaanduste vältimiseks 5-soonelisena TN-Si. Samas ka TN-Sile võib teha ka kordusmaandusi. Ehk 1 ei tingi/ välista teist.
Jah, nii ongi et maandus peab tagama kaitseseadme rakendumisega inimeste kaitse
Põhimõtteline viga- kaitsejuht on selleks. Ehk kaitsejuhi kontseptsioon, mida eespool mainisin. Ilma kaitsejuhita ei ole ette nähtud ka RVK kasutamine. Lisaks, inimest ei kaitsta RVK-ga sel teel, et lastakse vool läbi inimese, vaid RVK rakendub, kui on leke kaitsejuhti. Sellega on seotud ka PÜ. Madalpinges võib inimene olla ka pinge all, kuid ta ei tohi samaaegselt saada puututa teise pot-ga juhti.
Inimest kaitstakse korras paigaldisega ja inimese enda lolluste elimineerisega.
ehk siis saan aru, et kaitsemaandus peaks sellisel olema kuni 166.6 oomi, et puutepinge ei ületaks 50V?
Seda eeldusel, et sul on TT-juhistik. TN-i puhul ei ole teemat.

Mis puudutab nn pikendusjuhtme projekti, siis jääb üle vaid ohata.
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

Kuidas jääb neist 2 küsimsest esimesega.
Ajutise elektripaigaldisse (plastmass korpus), mis on 20A peakaitsemega liitumist kilbist 70m kaugusel, ühendatud sellega 4g16AL kaabliga.
* Kui ajutise elektripaigaldise taga on kõik tarbijad II kaitse klassiga ehitusseadmed. Kas siis ei ole vaja maandust välja ehitada, sest (pole midagi maandada) ohutus on tagatud seadmete II kaitseklassiga ning kilbi enda ehitus/materjal tagab ohutuse?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ei saa küsimusest aru.
Kuid parandada tuleb eepool olev RVK rakendumisvoolu viga, mis on 0,03A (30 mA).
Kasutatakse ka suuremaid, kuid mitte lõpp-punktides.

Teema-autor, lase see 1 varras siis maha vajutada kilbi juurde, kuid see ei aita sul kilbist eemal asuva segumasina korpuse pingestumisel PEN-i kaudu mitte kuidagi (sellisel juhul ei aita ka segumasina toite ees asuv RVK). Sellele pead siis järgmise varda laskma panna või siis segumasina ümber terve maandussüsteemi rajama. Nagu öeldakse, kuidas tellija tellib, nii tehaksegi- tellija annab ette kasutustingimused, seadmete parameetrid, ohuhinnangu jms. Tavaliselt kulutamise suunas teadlik või kartlik tellija on ehitaja rõõm, :).
Yrch
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 21 Mai 2023, 20:17
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Yrch »

kunn24 kirjutas: 05 Nov 2023, 00:51 Ei saa küsimusest aru.
Kuid parandada tuleb eepool olev RVK rakendumisvoolu viga, mis on 0,03A (30 mA).
Kasutatakse ka suuremaid, kuid mitte lõpp-punktides.

Teema-autor, lase see 1 varras siis maha vajutada kilbi juurde, kuid see ei aita sul kilbist eemal asuva segumasina korpuse pingestumisel PEN-i kaudu mitte kuidagi (sellisel juhul ei aita ka segumasina toite ees asuv RVK). Sellele pead siis järgmise varda laskma panna või siis segumasina ümber terve maandussüsteemi rajama. Nagu öeldakse, kuidas tellija tellib, nii tehaksegi- tellija annab ette kasutustingimused, seadmete parameetrid, ohuhinnangu jms. Tavaliselt kulutamise suunas teadlik või kartlik tellija on ehitaja rõõm, :).
Küsin seda selle pärast, et kas mitte II kaitseklassi tarbijate pistikutel ei ole kaitsejuhti. Neil on see märgis "ruut ruudus".

"Madalpingevõrgud" https://petz.planet.ee/elekter/ttu/3_Ma ... vorgud.pdf LK142 räägib
II klassi kuuluvad seadmed, mis on varustatud kaitseisolatsiooniga, s.t kahekordse või tugevdatud isolatsiooniga. II klassi elektriseadet ei saa ühendada kaitsejuhiga ja tema kaitsevõime ei olene paigaldusoludest.
Wikipedia: https://et.wikipedia.org/wiki/Kaitseklass
II klass ‒ nii põhikaitse kui ka rikkekaitse on tagatud topeltisolatsiooniga või tugevdatud isolatsiooniga. Liikuvate seadmete (näiteks tolmuimeja, muruniiduki) pistikul (sarnane Shuko-pistikuga) puudub kaitsekontakt; sellise pistiku saab ühendada kaitsekontaktidega pistikupessa. Väikse voolutarbega seadmetel on lapik nn europistik (voolule kuni 2,5 A)
Ma nüüd küsin konkreetselt, et kui mitte ükski seade füüsiliselt ei kasuta kaitsejuhti (seda pole pistikul) ja kilp on ise plastmassist, mis ei saa materjali omaduse pärast ohtlik juht olla? Siis võiks ju eeldada, et maandust antud tingimises ei ehitata.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

On eelnevalt vastatud - tõenäoliselt on teil siin kõva teoretiseerimisega vägev ülepingutamine koos maanduste ja muu juraga.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

ping kirjutas: 04 Nov 2023, 23:40 Jah, nii ongi et maandus peab tagama kaitseseadme rakendumisega inimeste kaitse ja selle pärast kui oleksid liitumiskilbist toonud 5 soonelise juhtme ei oleks lisamaandust üldse vaja.

Vanasti, RVK'de eelsel ajal, anti normides maandustakistuse vahemik oomides.
:hello:
Huvipärast küsin, et kas tänapäeval on nõuetes midagi muutunud või ajasid omal ajal kümme aastat tagasi Empoweri töömehed mulle jama (või mäletan ma lihtsalt valesti) kuid mul on nagu meeles, et liitumiskilp ja kogu selle juurde kuuluv kaabeldus koos maandusega on EE oma ning seetõttu ei ole lubatud seda maandust enda tarbeks kasutada? Kui see on nii siis ei aitaks ka viie soonega kaabel.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Esimene osa on lauses õige aga teine täielik vale. Loomulikult võid Liitumiskilbis olevat tasuta maandust kasutada.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Ok, siis on kõige tõenäolisemalt lihtsalt minule asi valesti meelde jäänud ning tegemist asjatu paanikaga.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10643
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Eks võibolla aeti segamini mõisted. Kuna maandus kuulub Elektrilevile siis on see tema omand aga sa võid seda kasutada, sa ei tohi seda lõhkuda, kaotada jne. See vara hävitamise klausel tundub justkui keeluna. Mõtle ise kah PEN juhe töötab edasi sinu valduste poole ju klassikalise maandurina ja see peab olema katkematu. Kui elektrilevi keelaks seda maandurina kasutada siis on tõsine oht kellegi elule.... Kohe kindlasti ei tohi nad keelata seda funktsiooni milleks PEN on (PE ja N)
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Ehitusaegse elektrikilbi nõuded pingestamiseks

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Ega elekter küsi, kelle oma ahelas miski on.
Vasta