Jälle see penoplast

kuidas soojustada oma elamist
PillePall
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 05 Juun 2023, 10:39

Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas PillePall »

Tere head ehituse asjatundjad.

Mul lihtne küsimus, kas panna penoplast soojustuseks?
Maja on meil puitkarkassiga esimese vabariigi aegne üllitis. Majale on tehtud prussidest, 100x100, juurdeehitis, mis pisut hõre. Pigem puukuurimoodi asjake on. Meil idee, et kenam oleks, kui majas talvel tuul ringi ei puhuks. Hetkel plaan puitlaudis välisvooder, kuid kaalume ka tsementkiudlaudasid. Aknad on mitteavatavad pvc raamiga paneelid. Plekk-katus. Juurdeehitise all, suur betoonlaega keller.
Talupojaloogika ütleb, et kui seina panna soojustuseks penoplast plaadid, vahed pur-vahtu täis, saab sooja asja, välja tuuletõke ja laudisvooder. Sisse aurutõke ja kipsplaat. Põrandad-laed sarnaselt. Tundub plaan. Vabandan, kui eksin nende kihtide järjestuses. Seina hind - rahakotisõbralik.
Kaalusime ka varianti, et tellida pur-vahu mehed, 5 kuupi suletud pooridega ollust (seinad, lagi, põrand) ning taas saab sooja karbikese. Pur-vahu mehed soovitasid muidugi, et tuuletõkke asemel osb-plaati kasutada. Ei oska sellest midagi arvata.
Pur-vaht kolm korda kallim aga oma olemuselt tundub sama, mis penoplast. Mõlemal suletud poorid. Mõlemad, kirjade järgi, ei idane ega mädane, ei hallita, ei seeneta.
Mul vend arvas, et penoplast hää vaid lakke ja põrandale, seina kivivill. Ei ole vist ka halb mõte aga siis hulk prusse vaja paksuseks juurde keevitada.

Eks neid penoplaste on poodides 600 erinevat ja ma hetkel ei oska arvata, mis mul vaja oleks ja mis neist sobiks. Aga kui pur-vahuga saab seina hoida saleda, 100x100 prussid, siis penoplasti puhul tahaks sama tulemust, et sein võimalikult sale hoida. Aga soe.

Kas on võimalik teha säästuversioon ja saada hea tulemus? Peamiselt tekitab lühise, et kui lagi ja põrand penoplasti alla ei hinga, pur-vaht seinas ei hinga, mis takistab penoplastiga seinade katmist?
Väga tänan, kui keegi teab ja oskab seletada.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2042
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Пено- vk-s vaht
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas Prill »

Üldiselt puitkonstruktsioonides mittehingavad soojustusmaterjalid on riskantsed. Risk seisneb puidus, kus puit on kestlik materjal kui puit saab niiskumise-märgumise järgselt ära kuivada. Kinnistes-umbsetes konstruktsioonides on risk, kus puit saab märguda aga ei saa ära kuivada. Vesi+puit kombinatsioon jällegi on alus kõiksugu hallitustele, seentele, mädanikele, mis hoone konstruktsioone kipuvad ohustama.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1818
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 93 korda

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Head ja olulised küsimused, mis vajavad kaalumist hoonete soojustamise teema juures.
Püüan omaltpoolt tuua selgust soojustusmaterjalide soojustuslikkuse poolelt.
Tasuks vaadata numbreid.
Soojustusmaterjali tegur "λ " ehk soojuserijuhtivus näitab materjali soojustuslikku tõhusust.
Materjali kihi või tarindi soojusjuhtivust näitab selle arvutuslik U-arv;
Mida väiksem materjali soojuserijuhtivus, seda tõhusama ehk väiksema U-arvuga ja ühtlasi õhuksema seina saab kuna U-arv sõltub peamiselt soojustusmaterjali λ väärtusest ja selle kihi paksusest.
Soojustusmaterjalide λ väärtusi (mis on nende olulisimad omadused) saab vaadata tootjate lehtedelt materjalide tehniliste omaduste alt.
U arvu arvutamise infoga saab lähemalt tutvuda lehel:
https://vuuk.ee/soojajuhtivus.php
Minu loodud U arvu arvutamise veebikalkulaator lihtsamateks juhtudeks siin:
https://vuuk.ee/u-arv.php
PillePall
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 05 Juun 2023, 10:39

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas PillePall »

Ma väga tänan nende toredate linkide eest. Kuidagi selgem hakkab saama. Ökosõbrad pistavad seina kivivilla ja jalga villased sokid. Mul tuleb vist ikka penoplast, sest peale paljusid päevi, survates veebiavarustes, pole ma veel leidnud, miks peaks eelistama pur-vahu kolmekordset hinda. Ehk ta ongi nii hea nagu paigaldajad kiidavad aga kas kolm korda parem. Ma nüüd muudkui arvutama, küll ma saan sealt parema tulemuse ka kui 1.3. Hetkel ei aita kasukas ka talve üle elada :).
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10848
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas Urmas »

PillePall kirjutas: 05 Juun 2023, 13:11 Kuidagi selgem hakkab saama.
Ei ole sul midagi selge. ;)
PillePall kirjutas: 05 Juun 2023, 13:11 Ökosõbrad pistavad seina kivivilla ja jalga villased sokid. Mul tuleb vist ikka penoplast, sest peale paljusid päevi, survates veebiavarustes, pole ma veel leidnud, miks peaks eelistama pur-vahu kolmekordset hinda. Ehk ta ongi nii hea nagu paigaldajad kiidavad aga kas kolm korda parem.
Millel põhinevad sinu vastupidised arvamused veebiavarustest loetule? Millegi teaduslikumale või veegiavarustes/NSR agentuuri leiliruumis räägitud vabas õhkkonnas läbi viidud "teaduslikele loengutele"? :scratch:
Kuna mu kommentaar soovitusi ei jaganud ja targemaks sa sellest ei saanud, siis vähemalt loodan, et ehk pani aju hallrakud tööle, et kõik ei olegi päris nii nagu netiavarustes kirjutatakse. On olemas asjalikumaid lahendusi.
Selmet raisata oma aju hallrakke mõttele, mis oleks soodsam soojustuse variant, et kas peno vs 3x kallim vill, võiksid eraldada mingi summa mõne asjaliku ehitusineneri tasku, selmet 10-20-30 aasta pärast vana maja kokku lükata, et omal ajal sai tehtud lollus foorumlaste soovituste järgi ja paigaldatud peno on palkmaja kandvad seinad ära mädandanud. Selline visioon sind vist ei huvita?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Jälle see penoplast

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Siin alati pole 1:1 vastust. Soojusjuhtivustegur on mõlemal enam vähem sama, hind samuti. suurim erinevus on niiskuse läbilaskes - vahtplast laseb 20-40 korda vähem niiskust läbi. See on probleemne puidule väljapoole vahtplasti pannes, kus niiskus koguneb puidule ja on heaks mädanemise põhjustajaks. seega teatud konstruktsioonilahendustes on vahtplasti kasutamine suisa ohtlik.
Vahtplast on aga eelistatud just kivist karkassiga krohvmajadel - hea lihtne ja kiire paigaldus, sama kiire krohvimine ja tuleb villamajast odavam. Puitkarkassmajadele sobib aga hästi vill.
Vasta