Puurkaevule pumbamaja

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
Alaska Malamuut
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 63
Liitunud: 10 Veebr 2013, 19:18
On tänatud: 1 kord

Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas Alaska Malamuut »

Tervist. Puurkaev on majast umbes 10 meetri kaugusel. Hetkel on kaevu torus omakorda toru mida üritasin välja tõsta aga see sigudik on päris pikk ja jõudsin maja kõrguse jagu vaid tõsta ja siis lasin tagasi et hiljem tõsta ja lihtsalt maha hakata lõikama. Ise ei ole kokku puutunud sellega aga minu mõistus ütleb et selle sisemise toru küljes on olnud käsipump kunagi. Enne ostu lasi eelmine omanik nööriga raskust alla et näidata kui sügaval vesi on aga veeni ta ei jõudnud käis lihtsalt heli nagu oleks raskus vette jõudnud. Ju seal otsas siis mingi tagasivoolu klapp ees või ma ei tea ka pakkuda mis asi. Mingi kinni kiilunud varras jookseb ka alla, või siis pumbasüsteem all otsas? Ühesõnaga minu mõte on selline ja kui viitsimist siis täiendage, lükake ümber ja andke paremaid soovitusi🙂.
Kuna maja vajab kõvasti tegemist ja mingid aastad saab ka hoovipeal erinevaid töid tehtud oleks vaja vett kasutada. Esialgu on mõte selline suviseks kasutuseks et teeks kaevu kohale pumbamaja. Põhimõtteliselt mesitaru või koerakuut suuruselt. Paneks hürofoori sisse( või on olemas paremaid pumbasüsteeme selle jaoks et lasta põhimõtteliselt kastmisvett, vb autot pesta vahel ja niisama solistada et oleks vett) Alles alustasin isetegemistega ja korra jäi silma kuskil ehituspoes aiapump või kastmispump või midagi sarnast. Kui sellisele voolik ja ots kaevu lükata kas oleks ka piisav? Lapsepõlv möödus maal ja oli olemas tavaline vibapump millega sai vahel keldrist või mujalt vett vähemaks pumbatud. Üldiselt sellise pumbaga olin rahul aga vibreeriv pump ei tundu hea mõttena puurkaevus, või eksin? ( Ma muidugi ei tea kas ta sinna torust sisse ka mahuks😃) esialgu tahaks lihtsalt vett saada. Ma võin käsipumba ka sinna panna aga pean vist naguinii sisemise toru välja sikutama. Kuidas käsipumpadega muidu on üldse. Olen näinud ehituspoes seda kolakat. Keskmiselt sota maksab. Kas sinna juurde piisab kui ostan veetoru, tõenäoliselt põhjaklapp või tagasivoolu sulgur või kuidas päris nimed neil on, ühendan ära ja annan vänta? Kui see selliselt töötaks siis oleks äge küll. Pean vaid välja mõtlema selle flatsi vms mis torule peale kinnitada kui selline vigurvänt töötaks....
Lõpuks jõudsin käsipumba juurde ja kui selle kohta infot oskate jaga oleks suurepärane. Aga et pumbamaja mõte kaduma ei läheks võtan tuleviku mõtte nüüd lisaks. Kui teeks sellise 1m x 1m x 1m koerakuut kaevule? Kaevaks näiteks meetri sügavuselt lahti. Valaks vundamenditaldmiku, laoks plokkidest vundamendi. Soojustaks näiteks selle vahtplasiga( vist oli penoplast nimi, see valge, käe vastu paned tunned juba kui soe hakkab. Oli kunagi välipeldikus istumislaud tehtud sellest. Kohe oli soe ja mugav. Ma käisin talvel siis istusin tuisanud lumehange vastu puitu. Kõrval aiavärav paukus kui väljas oli -32.) Laoks korraga vb siis plokkidest vundamendist katuseni terve kuudi. Soojustaks ära. Paneks hürdufoori sisse ja kasutaks aastaringselt. Lisaks olen lugenud mingist külmavalvurist mis võiks pluss kraade talevel seal see hoida. Kas selline asi võiks toimima jääda üldse et pumbamaja mesitaru suurune või noh et see hürofoor sinna sisse mahuks. Torustikud veaks sügavamalt majani. See külmumispiir vist igalpool erinev ja üldiselt et talvel ka ikka vesi oleks paneks äkki 2 meetrit sügavale kohe? Maja põranda all võib see vist lausa mapinna peal olla?
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas netmaster »

Sa heitad hüll kõvasti, aga jätad ütlemata kaks põhilist asja. Kui sügaval vesi tegelikult siis ikkagi on ja mis materjalist oli see toru, mida sa ei saanud välja sikutatud. Nendest kahest asjast sõltub, mida sa edasi teha saad.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ilmselgelt on seal kaevus pumbatoru koos pumbaga, lihtsalt ülemine tender on puudu. Põhimõtteliselt on kõige lihtsam lahendus see toru välja tõsta ja siis paigaldad uue pumba nii nagu ise soovid. Variant on ka olemasolev pump remontida (kui leiad kellegi kes seda teha oskab või viitsib), lasta uus tender peale taha ja voilaa - käsipump olemas.
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas netmaster »

ei ole ilmselge. Kui seal on näteks metalltoru, võis seal kunagi kooguga käsipump peal olla, mis tähendab, et vesi on suht kõrgel ja hüdrofoor peaks toimima. Kui plastikust toru, siis võis seal all otsas kas vibropump, või mingisugune muu tänapäevasem lahendus olla, mis viitab, et hüdrofoori jaoks võib vesi liiga sügaval olla. Kui elekter on majapidamises olemas, siis on käsipump pigem enesepiinamise vahend.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas ping »

Alaska Malamuut kirjutas: 21 Mai 2023, 00:40 ... Hetkel on kaevu torus omakorda toru mida üritasin välja tõsta aga see sigudik on päris pikk ... ...Mingi kinni kiilunud varras jookseb ka alla, või siis pumbasüsteem all otsas? ...
Kui on vana maja, siis (käsi)pumba töösilinder võibki all, isegi mitmekümne meetri sügavusel olla.
Hiljem ühendati (käsi)pumba kolb elektrimootoriga ja selline lahendus võimaldas vett saada sügavamalt, kui tolleaegsed laiatarbepumbad.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Eelmine omanik oleks pidanud täpsemalt selgitama mis seal kaevus on. Hüdrofori (ilmselt mõeldakse komplektset veeautomaati) sinna koerakuutpumbamajja paigaldada pole mõtet seni kuni sa seal ei suuda aastaringset plussi tagada. Tavaliselt tuuakse puurkaevust toru külmumispiirist madalamal hoonesse kus on hüdrofor ja rõhurelee. Puurkaevu läheb siis süvapuurkaevu pump. Kui hoone on suvises kasutuses võib ka trass kõrgemalt joosta, talveks pead selle lihtsalt tühjaks laskma (selleks pannakse pumba šahti ülestulevale torule rõhuklapp, mis avaneb kui surve maha lasta ja vesi jookseb tagasi puurkaevu).
Kui lahenduseks jääb veeautomaat põhjaklapiga siis enne tuleks kindlaks teha kui sügaval on vesi nagu soovitati. Lisaks tavalahendusele on olemas ka ejektor-süsteemiga veeautomaadid, mille tõstekõrgus on sügavamalt kui standardlahendusel.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Puurkaevule pumbamaja

Lugemata postitus Postitas RaJy »

netmaster kirjutas: 21 Mai 2023, 09:50 ei ole ilmselge. Kui seal on näteks metalltoru, võis seal kunagi kooguga käsipump peal olla, mis tähendab, et vesi on suht kõrgel ja hüdrofoor peaks toimima. Kui plastikust toru, siis võis seal all otsas kas vibropump, või mingisugune muu tänapäevasem lahendus olla, mis viitab, et hüdrofoori jaoks võib vesi liiga sügaval olla. Kui elekter on majapidamises olemas, siis on käsipump pigem enesepiinamise vahend.
Kui kogu trekst mõttega läbi lugedas mitte ülerea siis on minu jaoks ilmselge. Olen maal üleskasvanud ja käsipumpadega kokku puutunud küll ja veel. Kogu jutt viitab üsna üheselt käsipumbale ja vaevalt sel PEM toru on milles omakorda pumba liigutamiseks terasvarras mis väidetavalt kinni kiilunud (tegelikult kui pump üsna sügaval siis ilma hoovata ongi selle varda liigutamine suht raske. Käsipumba mõeldavusele viitas teemaalgataja ise - kui majapidamises survega vee järele vajadus puudub ja tarbimine paar ämbrit päevas siis täitsa ok.
Vasta