Aiakuuri plaatvundament

aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

Plaanis ~20m kütteta aiakuur ehitada. Varasem ehituskogemus suht 0.
Pinnast väga ei oska veel hinnata kahjuks, aga pakuks, et pigem niiske ja külmakerkeline.

Vundamendiks plaanin plaati, sest teiste variantide puhul tuleks põrand minu eelistuste kohaselt liiga kõrge.
Lisaks tuleb ehitis üsna kõrge, sest ühe seina külge on plaanis ehitada ronimissein - seega lisamass võrreldes postide ja lindiga annab rohkem kindlust, et see kõrge mast tuulega ümber ei lähe.
Ning kolmandaks on väga suur tõenäosus, et nt postide paigaldamisel jääks kive või paas ette, millega ei viitsi jännata.

Üks ehitajast tuttav soovitas eps plaate betooni alla, et külmakerget vältida, aga siin foorumis teisi teemasid lugedes hakkasin selles soovituses kahtlema.

Ehk siis esialgne plaan oli selline:
Koorida vastavalt vajadusele sügavale (ääred 100mm? sügavamad),
killustik kõige alla - 200mm?,
niiskuskaitse kile tambitud killu peale,
100mm? eps kiht
ja 100mm betooni peale ning äärtesse 200-300mm laiune topeltsügavusega (200mm) betoon.

Kuidas teie teeks?
Viimati muutis aiakuur, 14 Apr 2023, 20:28, muudetud 1 kord kokku.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Tere

Võimalik, et teeksin nii: https://vuuk.ee/sk_kuur_1.php
Aga inimesed on erinevad ja erinevad on ka nende rahakottide paksused ning ootused konkreetsetele tulemustele.
Samuti võidakse kuuride all silmas pidada üsna erinevaid ehitisi.
Igatahes lähtuvalt teema pealkirjast tuli mul esimeses järjekorras mõte, et vabalt võiks piisata niisugusest lahendusest kui tegu väikese puitkarkassil aiakuuriga. Kõrge ja suure kuuri puhul on tegelikult nõutav ehitusprojekt. Ja kui juba tellida projekt, siis võiks ideaalis ju tellitud projektis sisalduda ka vundamendi ehitamise informatsioon, lisaks sellele, mis vastavalt standardile projektides sisaldub.

Tegelikult tutvustan siinkohal oma oskusi arvutiga ehitamisel ja samuti oskust lisada see interaktiivsel kujul internetti - ehk pakub mõnele inimesele huvi vaadata.
aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

vuuk kirjutas: 14 Apr 2023, 06:16 Tere

Võimalik, et teeksin nii: https://vuuk.ee/sk_kuur_1.php
Aga inimesed on erinevad ja erinevad on ka nende rahakottide paksused ning ootused konkreetsetele tulemustele.
Samuti võidakse kuuride all silmas pidada üsna erinevaid ehitisi.
Igatahes lähtuvalt teema pealkirjast tuli mul esimeses järjekorras mõte, et vabalt võiks piisata niisugusest lahendusest kui tegu väikese puitkarkassil aiakuuriga. Kõrge ja suure kuuri puhul on tegelikult nõutav ehitusprojekt. Ja kui juba tellida projekt, siis võiks ideaalis ju tellitud projektis sisalduda ka vundamendi ehitamise informatsioon, lisaks sellele, mis vastavalt standardile projektides sisaldub.

Tegelikult tutvustan siinkohal oma oskusi arvutiga ehitamisel ja samuti oskust lisada see interaktiivsel kujul internetti - ehk pakub mõnele inimesele huvi vaadata.
See kuur jääb ikkagi sellistesse mõõtmetesse, et projekti pole vaja, aga piisavalt kõrge (~4.5m kõrgemast küljest), et ei julgeks seda üksikute sillutuskivide külge panna. Asub üsna tuulisel alal ja hea une nimel tahaks siiski plaati valada.

Kui peaksid plaadi valama, siis mis sa selle alla paneksid, et külmakerkest jagu saada?

Jagatud materjal on muidugi tänuväärt ja kindlasti aitab mõelda edasisel ehitusel.
Oma kuuri joonistasin samuti sketchupis :)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kõrgusepiiranguks on kuuri nullpunktist (N:vundament). 5 meetrit. Sõltuvalt kuuri mõttest on võimalik lihtsalt ja kiirelt teha ka postvundament või Kivid (tavaliselt fibo plokk) seinte all.
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas macintosh »

vuuk kirjutas: 14 Apr 2023, 06:16 Võimalik, et teeksin nii: https://vuuk.ee/sk_kuur_1.php
Palju peaks seal kivide all killustikku olema?
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Palju peaks seal kivide all killustikku olema?
Asendaks mulla (kasvupinnase) killustiku või kruusaga, tihendaks ja tasandaks laseri abil nii, et killu pind oleks mõne cm täpsusega. Plaatide ja killu (kild ehk lühendatult maakeeli killustik) vahele paneksin peene fraktsiooni killu (0...10) kuna vahetult jämedale killule on suhteliselt võimatu plaate hea täpsusega korrektselt paigaldada. Külmakerke pragusid pole karta, kuna väikesest tükkmaterjalist põrandaplaat saab vabalt vastavalt vajadusele deformeeruda.
Pühkida on muidugi ebamugavam võrrelduna sileda betoonplaadiga.
Samas, lihtsam on vajadusel ka lammutada ja teisaldada.
Küllalt on kuure ehitatud, mis seisavad oma raskuse mõjul lahtiselt kividel (postvundamentidel, kui nii võib väljenduda) nagu kasutaja Kalvis nõu andis.
Seisnud oma kohtadel aastakümneid. Pole kuulda olnud, et tuul mõnda oleks lennutanud.
Aga muidugi, kui inimene tahab, võib ehitada kapitaalsemalt. Iseküsimus - mis on konkreetsel juhul optimaalne.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Põranda teeks nii nagu kasutaja vuuk...
Ümber perimeetri karkassi toetuseks ja kinnitusteks teeks vöö nt Col plokist / betoneeriks täis ja armeeriks
Et moodustuks monoliitne RB vöö
A23
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 193
Liitunud: 05 Mär 2023, 01:06
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas A23 »

Kalvis kirjutas: 14 Apr 2023, 11:23 Kõrgusepiiranguks on kuuri nullpunktist (N:vundament). 5 meetrit.
Kas see tähendab, et maapinna suhtes mõõtes võib harja tipp ulatuda kõrgemale kui 5 meetrit?
(Mul sarnase putka ehitus kohe ees, esialgu soojakuks, hiljem jääks vast kuuriks vms.)
A23
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 193
Liitunud: 05 Mär 2023, 01:06
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas A23 »

vuuk kirjutas: 14 Apr 2023, 06:16 Tere

Võimalik, et teeksin nii: https://vuuk.ee/sk_kuur_1.php
Igati lahe animatsioon!
Paar küsimust ka.
- Kuidas sellise ehitise alumist osa repetumise eest kõige paremini kaitsta, kas on piisavalt mõjusat kaitsevahendit, mida peale pintseldada?
- Kui pikalt võib katuse väljaulatuva osa jätta toetuma ainult roovlattide peale? (Mul sarnase hüti tegemine ees, küll viilkatusega. Plaanisin katuse üleulatuva osa raamiga toestada, aga kui piisab vaid roovlattidele jätmisest, siis ei hakkakski raami tegema? Mul ka väike tuuleoht, tuleb pakkvundament, alt tuulduva põrandaga ja unerahu tarvis nelja tõmmitsaga maa külge kinni)
aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

Ma tegelikult sõnastasin oma esialgse küsimuse võib-olla natuke liiga vabalt. Pigem olen plaatvundamendi valikus kindel erinevatel eelpoolmainitud põhjustel, aga pole kindel, kuidas seda kõige mõistlikum oleks teostada, arvestades külmakerke potentsiaali.

Ehk kui teha plaat, kas siis EPS (või hoopiski XPS) aitab kuidagi külmakerke mõjude vastu või võiks lihtsalt korraliku killu kihi teha, paksem kile peale ja sellele betoon? Olen lugenud vastakaid arvamusi selle kohta.

Ja kas need algses postituses nimetatud mõõdud on mõistlikud või võiks seal midagi muud ka teisiti olla?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Esimese posti küsimus:
Kuidas teie teeks?
Inimesed on selles suhtes huvitavad...
Nad justkui küsivad kõrvalist arvamust / nõu aga peaaegu kunagi tegelikult neid see ei huvita
Püütakse lihtsalt saada kinnitust oma arvamusele...

Sellest tulenevalt: tee nagu heaks arvad...
aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

A23 kirjutas: 14 Apr 2023, 14:54
Kalvis kirjutas: 14 Apr 2023, 11:23 Kõrgusepiiranguks on kuuri nullpunktist (N:vundament). 5 meetrit.
Kas see tähendab, et maapinna suhtes mõõtes võib harja tipp ulatuda kõrgemale kui 5 meetrit?
Ei tohi.
aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

xxx111 kirjutas: 14 Apr 2023, 20:28 Esimese posti küsimus:
Kuidas teie teeks?
Inimesed on selles suhtes huvitavad...
Nad justkui küsivad kõrvalist arvamust / nõu aga peaaegu kunagi tegelikult neid see ei huvita
Püütakse lihtsalt saada kinnitust oma arvamusele...

Sellest tulenevalt: tee nagu heaks arvad...
Pigem minupoolse kommunikatsiooni erroriga tegu. Tahtsin nõu konkreetsemate asjade kohta, millele kahjuks keegi pole siiamaani vastanud. Aga kuna kirja sai kehvasti, siis läks nii nagu läks.

Kui mul niikuinii on juba otsustatud plaadi kasuks juba eelnevalt nimetatud põhjustel, siis paraku pole teiste lahendustega praktilises mõttes midagi peale hakata.

Ainus lahendus, millele enne ei mõelnud, oligi vuuki pakutud ja hea meelega teekski nii kui suudaks selle massi pimesi usaldada, et suur tuul seda 4.5m kõrgust masti liigutama ei hakka. Aga nagu juba mainisin, siis meelerahu eest olen nõus keerulisemalt, kapitaalsemalt (ja vbla ka kallimalt) asja lahendama. Ei tasu ju seepärast kohe hukka mõista...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aiakuur kirjutas: 13 Apr 2023, 23:55 Ehk siis esialgne plaan oli selline:
Koorida vastavalt vajadusele sügavale (ääred 100mm? sügavamad),
killustik kõige alla - 200mm?,
niiskuskaitse kile tambitud killu peale,
100mm? eps kiht
ja 100mm betooni peale ning äärtesse 200-300mm laiune topeltsügavusega (200mm) betoon.
Sinu plaani järgi eelmise ehitusbuumi ajal pandi Saue kandis püsti terve eramute rajoon ja sa tahad omale kuuri ehitada eramu projekti järgi? Aeg ajalt sealtkandist mööda sõites on kõik need tol ajal ehitatud majad veel püsti ja inimesed elavad sees. :scratch:
aiakuur kirjutas: 13 Apr 2023, 23:55 Kuidas teie teeks?
Nii kapitaalselt kohe kindlasti mitte.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
aiakuur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 13 Apr 2023, 23:25

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas aiakuur »

Urmas kirjutas: 14 Apr 2023, 21:35
aiakuur kirjutas: 13 Apr 2023, 23:55 Ehk siis esialgne plaan oli selline:
Koorida vastavalt vajadusele sügavale (ääred 100mm? sügavamad),
killustik kõige alla - 200mm?,
niiskuskaitse kile tambitud killu peale,
100mm? eps kiht
ja 100mm betooni peale ning äärtesse 200-300mm laiune topeltsügavusega (200mm) betoon.
Sinu plaani järgi eelmise ehitusbuumi ajal pandi Saue kandis püsti terve eramute rajoon ja sa tahad omale kuuri ehitada eramu projekti järgi? Aeg ajalt sealtkandist mööda sõites on kõik need tol ajal ehitatud majad veel püsti ja inimesed elavad sees. :scratch:
No vot! Kuna ma ehitusest suurt tuhkagi ei tea, siis antud tagasiside on juba vägagi tänuväärt! :good:
Pole aimugi, milliste standardite järgi üldse midagi kuskil ehitatud on.
Esialgne plaan on väga fragmenteeritud googeldamise tulemus ja võib vabalt olla üledimensioneeritud. Aga pigem teen esimese korraga üle kui ala.

Põhiküsimusele endiselt vastust pole tulnud, et kas sel vahtplastil on siis mingit pointi või mitte kui tegu on kütteta hoonega.
Aga hakkab järjest enam tunduma, et väga vahet pole ja tõenäoliselt jääb betoon terveks ka ilma selle kihita.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 916
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas T25 »

Siin on ingliskeelset materjali:

https://www.homeinnovation.com/~/media/ ... ations.pdf

Lk 17 algab jutt kütteta hoone kohta.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

A23 kirjutas: 14 Apr 2023, 14:54
Kalvis kirjutas: 14 Apr 2023, 11:23 Kõrgusepiiranguks on kuuri nullpunktist (N:vundament). 5 meetrit.
Kas see tähendab, et maapinna suhtes mõõtes võib harja tipp ulatuda kõrgemale kui 5 meetrit?
(Mul sarnase putka ehitus kohe ees, esialgu soojakuks, hiljem jääks vast kuuriks vms.)
JAH. Olen seda korduvalt kasutanud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

aiakuur kirjutas: 14 Apr 2023, 23:05 Põhiküsimusele endiselt vastust pole tulnud, et kas sel vahtplastil on siis mingit pointi või mitte kui tegu on kütteta hoonega.
Aga hakkab järjest enam tunduma, et väga vahet pole ja tõenäoliselt jääb betoon terveks ka ilma selle kihita.
Ei ole pointi. Seni pole valatud põrandaplaadiga midagi juhtunud kütmata kuuris. Plaadi alt sai eemaldatud külmakerkeline pinnas kuni savikihini.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas vuuk »

- Kuidas sellise ehitise alumist osa repetumise eest kõige paremini kaitsta, kas on piisavalt mõjusat kaitsevahendit, mida peale pintseldada?
Hea küsimus - ei oska vastata.
Mis üldse on kellegi jaoks piisavalt mõjus, see on üks küsimuste küsimus, aga mul analoogse kuuri lauad värvitud 2016 aastal mingi Eestis toodetud veepõhise värviga. Siiani värv korralikult peal. Loomulikult ma ei eelda, et kestab igavesti. Sel kuuril on hõre laudis maapinnani tegelikult ainult ühel küljel, mujal profiilplekk.
- Kui pikalt võib katuse väljaulatuva osa jätta toetuma ainult roovlattide peale?
22 x 150 mm roovilaudade otsad üle sarika 0,5 m on viimane piir, mida võiks teha. Pikemad otsad tahavad hakata ära vajuma.
Pikemate rooviotste soovi korral võimalik muidugi suurendada roovide paksust ja laiust.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ehita pikemad räästad ja/või lisa vihmaveetorud. Siis ei pritsi vesi vastu laudist ja ongi OK. Värvimine otse loomulikult
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sinu plaani järgi eelmise ehitusbuumi ajal pandi Saue kandis püsti terve eramute rajoon ja sa tahad omale kuuri ehitada eramu projekti järgi?
Ainult isiklikust professionaalsest vaatevinklist...
See, et "kusagil keegi on kilomeetreid pidi" lollusi teinud ei ole KUNAGI mingi argument...
rye
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 368
Liitunud: 15 Juul 2019, 22:54
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas rye »

Ma tegin nii:viewtopic.php?p=429078#p429078
Tõsi, mul on 60m2 kuur ja sul 3x väiksem, ehk minu lahendus võib olla sinu kuuri jaoks üledimensioneeritud.
Küsisid mis on peno point. Peno point on külmakergete vähendamine aga seda ainult siis, kui on ka ümber perimeetri nii meetri jagu pandud. Muidu ronib külm serva alt sisse ja tõstab ikka.
PS! väldime foorumis vastuseid stiilis "telli projekt", "mine esindusse", "kutsu professionaal" vms.
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Aiakuuri plaatvundament

Lugemata postitus Postitas netmaster »

Põhiküsimusele endiselt vastust pole tulnud, et kas sel vahtplastil on siis mingit pointi või mitte kui tegu on kütteta hoonega.
Ma saan aru, et sul on niiske pinnas, aga ma siiski heietasin sellise üldise jutu:

Kui maapind on piisavalt kõrge ja aastaringi suhteliselt kuiv, siis poleks penot justkui vaja. Võta näiteks asfalttee, mis oma olemusel on nagu pikk ja õhuke betoonplaat. Kindlasti ei panda sinna alla penot, kuid nähakse tõsist vaeva selle kuivana hoidmiseks. Seega, kui maapind on aastaringi kuiv,
koori pinnas
tee killustikust alus
tambi see korralikult tihedaks
kile või geotekstiil peale
tee saalungid
paigalda armatuur
vala alus valmis.
Kuna kuivas maapinnas killustiku sees on suhteliselt palju õhku, aga väga vähe vett, siis on külmakerke oht minimaalne. Palju olulisem on korralik tihendamine, et su kuur aja jooksul lihtsalt viltu ei vajuks. Sarnasel meetodil on vene ajal, kus penost ainult und nähti, tuhandete kuuride ja garaazide plaatvundamente valatud.

Kui pinnas on märg, siis võib su suhteliselt hästi soojust juhtiv betoonplaat läbi külmuda ja selle all olev vesi jääks muutuda. Selle vältimiseks pannakse betooni alla isolatsiooniks peno plaadid. Piisab 50mm XPS või midagi sellist. Kuna pinnas kuuri vundamendi ümber võib sellegipoolest külmuda, siis pannakse samasugune isolatsioon ka tulevase betoonplaadi ümber. Meetrist või lihtsalt umbes plaadi laiusest peaks piisama.
Seega, märja pinnasega
koori pinnas laiemalt
täida auk killustiku või liivaga
tihenda korralikult
aja alus loodi
aseta sinna peale XPS plaadid
pane ehituskile
täida vundamendi alt välja jääv osa, et kõik seal sees paremini paigal seisaks
tee saalungid
paigalda armatuur
vala plaat
See oleks ilmselt lollikindlam variant, kuid jändamist on kindlasti rohkem.

Kuina mina elan märja ja savise pinnasega kohas, siis mina teeks teise variandi. Samas valasin ma väliköögi aluse (3x2m) kuivenduskraavi kõrvale ilma penota ja kuigi ümbrus kevadeti suisa uputab, pole see ligi 10a. jooksul kuhugi kerkinud ja ilmselt ei kerki ka.
Vasta