Garaaži maandamine

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Mis sul seal suriseb, eks võta tester, mõõda korpuse pinge ära näiteks torude või ka märjale põrandale asetatud metallitüki suhtes. Märjaga on tunda surinana juba 5 V pinget. Lahendus oleks arvatavalt lokaalne pot ühtlustus (pesumasina kaitsejuht ühendada torudega) ja vajadusel spets kohale kutsuda, kes mõõdab kaitsejuhid läbi. Võib olla var, et pesumasinal pole üldse kaitsejuhti veetud, siis on ta sisendis tavaliselt mahtuvuslik toitefilter, milles on 2 kondet masina korpusega ühendatud ja korpusel kujuneb ca 115 V pinge. Maa ei puutu jälle asjasse, asjasse puutub ahel, kuhu vahele sa surinat tundes satud.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

jaguar3 kirjutas: 26 Apr 2023, 21:05pildil on 24V süsteem...+/- värk
Tähendab kogu see juhtmestik seinal ja need seadmed on alalisvool 24 V?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 26 Apr 2023, 20:54 Neid pilte vaadates hakkab üsna kõhe. Ühekordse isolatsiooniga juhtmesooned spellidega seinale löödud, pruunid ja kolla-rohelised läbisegi sinisel latil jne.
Ära karda.
Vanasti tehti alajaamade seadmed kiviplaadile ja lahtiste lülititega.

Selle alajaama sisu oli marmorplaatidel.
https://tartu.postimees.ee/7298945/gale ... semel-gaas
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Küülaline kirjutas: 27 Apr 2023, 09:18
jaguar3 kirjutas: 26 Apr 2023, 21:05pildil on 24V süsteem...+/- värk
Tähendab kogu see juhtmestik seinal ja need seadmed on alalisvool 24 V?
Alalisvool 24V on nendes karpides kus juhtmete värvid läbisegi. Nendesse ei ole kellelgi asja ega ole vaja aru saada mis juhe kuhu läheb. Mina tean, sellest piisab.
Seinal on 4g16 jõukaabli sooned kasutusel, nendega oli lihtsam opereerida ja painutada. See on selline betoonist alajaama moodi ruum keldrikorrusel 2x1,5m mis on lukus ja kuhu samuti kellelgi ei ole asja peale minu (ega mulgi pole asja sinna olnud juba aastaid), niiet keegi kirvega sinna vehkima ei pääse.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

ping kirjutas: 27 Apr 2023, 10:56tehti alajaamade seadmed kiviplaadile ja lahtiste lülititega
See ei ole mulle uudiseks ja tänapäevalgi on õhuliinide lülitid üsna lahtised. Teine asi on iseõppijast elektriku aretused garaaži seinal.
Viimati muutis Küülaline, 27 Apr 2023, 16:52, muudetud 1 kord kokku.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Küll on tige rahvas need elektrikud. Ei tea kas ei saa elektriga läbi? Või on kahju et teised ronivad nende liivakasti? Ilmselt nii ongi, no kus sa siis tunnistad et pole sa midagi nii asendamatu. Soovitan pits viina vahest visata, aitab.
Vaata need kes aretavad nendel ka on, kes mitte need kas toovad raha teile või neil lihtsalt ei ole. Minul näe on ja raha ka alles.
Sõnajalad näiteks ka iseõppijana ronivad igasugustesse teemadesse, soojalt soovitan eeskuju võtta.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jaguar3 kirjutas: 27 Apr 2023, 12:52 Küll on tige rahvas need elektrikud. Ei tea kas ei saa elektriga läbi? Või on kahju et teised ronivad nende liivakasti? Ilmselt nii ongi, no kus sa siis tunnistad et pole sa midagi nii asendamatu.
Sa vist ei saa aru profide märkustest ja kommentaaridest. Asi selles, et see, mida sa tahad teha ja mis sul on seina peal, lihtsalt kriibib proffide silma. Kui profid ütlevad, et nii ei tehta, siis võiks seda teadmiseks võtta, mitte ilkuda. Usu, tigedaid elektrikuid absoluutselt ei huvita sinu isetegevuse tagajärg, lihtsalt nemad on oma arvamuse öelnud. ;) Ma ei saanud teema mõttest aru kui sa nagunii teed nii nagu su kinnisidee oli. :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Urmas kirjutas: 27 Apr 2023, 19:58
jaguar3 kirjutas: 27 Apr 2023, 12:52
;) Ma ei saanud teema mõttest aru kui sa nagunii teed nii nagu su kinnisidee oli. :scratch:
Ei pruugi, mõningad näpunäited suurte vaidluste käigus ikkagi tulid.

See et kui lihtsalt öeldakse et nii ei tehta, see läheb mul ühest kõrvast sisse teisest välja. Aga vot kui argumenteeritakse (vahest harva seda siin ka tehti), loen, analüüsin, ja kui iva sees võtan kuulda.

Siin maailmas paljugi mis ei tehta, näiteks ei vahetata käigukasti õli. Minul on selle kohta oma arvamus ja kuni keegi argumenteeritult ei tõesta mulle vastupidist, lihtsalt vilistan selle "tehtakse - ei tehta" jutu peale.

Seina paigaldisel ei ole mitte midagi viga, ruumis kus ei käida (loe: spetsiaalselt selle jaoks eraldatud ruum, alajaam pms.) oleksin võinud või lahtiste juhtmetega teha, ikka oleks hea olnud.
Igal tööl on mingi eesmärk. Seina paigaldise eesmärk oli teha oma tööd, millega ta edukalt on hakkama saanud juba 7 aastat ja teeb seda ka edaspidi kuni seadmete ressurss otsa saab. Aga kui nii, siis on minu seatud eesmärk täidetud, m.o.t., ja oh üllatus, täidab ka edaspidi sellises seisus kuidas "ei tehta".
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

jaguar3 kirjutas: 27 Apr 2023, 21:20 See et kui lihtsalt öeldakse et nii ei tehta, see läheb mul ühest kõrvast sisse teisest välja. Aga vot kui argumenteeritakse (vahest harva seda siin ka tehti), loen, analüüsin, ja kui iva sees võtan kuulda.
Oeh, püüa aru saada, et mõned siinse foorumi kasutajad on selleks, et targemaks saada, nühkinud koolipinki palju kauem kui sina ja nõuda nüüd nende käest tasuta info/teadmiste jagamist on minu arvates veidi egoistlik. Eriti viidates, et see on teadmiste jagamise foorum. Jah, foorum on avalik, aga teadmiste jagamine ei ole foorumi kasutajatele kohustuslik. Õpi aru saama vihjetest kui kirjutatakse, et nii ei tehta st, et miskit on sinu idees mäda. Mis on mäda, pead ise välja seedima või oma teadmatust serveerima, et oldaks vabatahtlikult nõu andma, mitte kirjutama, et tahan just nii teha ja kas ma võtan oma küsimustega proffidelt töö ära. Ei, proffidelt sa tööd ära ei võta, aga sellised ütlemised jäävad siinsetele kasutajatele meelde ja nad teinekord ei pruugi kommenteerida või nõu anda sinu järgmisele murele. Julge olla loll! Nii lihtne see ongi! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

jaguar3 kirjutas: 27 Apr 2023, 21:20mõningad näpunäited suurte vaidluste käigus ikkagi tulid
Ma annan siiski ühe näpunäite veel, sellest on kogu aeg juttu olnud, aga otse vist välja ei ole öeldud. Et tee kordusmaandus ikka maja peakilbi juurde (kasvõi nende supervarrastega). Sealt viid selle maanduse (tegelikult kaitsejuhi nime all) kollarohelise kaablisoonega kõigi seadmete ja pistikupesadeni. Siis rakendub kilbis kaitse ka seadme rikke (kereühenduse) korral, kuna sel juhul võrdub kereühendus ühefaasilise lühisega.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kas ilma kordusmaanduseta ei rakendu? Või eeldad PEN-i katkestust võrgu poolt? Kui liin nõukaaegne, tuleks TT peale mõelda, sest sellise liiniga ei pruugi PE kvaliteedinõuetele vastata. Mingi 100- oomine kordusmaandus ei päästa midagi.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

No võtsin õhtul veidi napsi ja teemat lugedes tekkis nii üldhuvi mõtttes küsimus, et milleks on hoovi vaja basseini, mille kohta on kasvõi selles teemas nii-nii palju probleemseid vasturääkivusi teema algataja idee ja tema idee teostuste-tahtmiste kohta kasvõi elektrisüsteemi osas. Teema oli alguses vist "Garaaži maandamine".
Seoes basseiniga tuleb mulle meie korteri ümberehitusel alati meelde mu dirktori kindel tahtmine saada vannituppa mullivann. Mingil määral jäi mu sõna peale, et vann peab olema vähemalt 2m pikk. Leiti selline ja ka siis jäid mu põlved või tissid mullidest puutumata. 16 aastat hiljem on mullika asemel 100x120cm dušinurk ja ruumi nagideks, kus ripuvad käterätikud. ;)
Nüüd esitaks mõningaid küsimusi. Vastamine ei ole kohustuslik,kuid üldhuvi mõttes ikkagi ootaks põhjendatud vastuseid. Ähk lääb tarvis. ;)
Kui tihti hakkad kasutama basseini ja millisel perioodil? 1x päevas? 2x päevas? Või ikkagi harvemalt? Sa vist oled aktivist ka PV teemas(omad neid ?), kuid küsiks, et kas sa ei ole mõelnud basseini soojenduseks PV kollektoreid? Ei ole ega viitsi sellealast arvutust teha, sest tean, et igatsugune välisbassein on väga aldis rohelisele(looduslikule) tegevusele. Basseini ujuvale ollusele oled mõelnud? Basseini filterpump vist ei ime globaalselt. ;)
Ahjaa, jäi õhku veel küsimus, et kui tihti hakkad kasutama välibasseini? Nädalas 1-2x saunast tulles? Aga talvel kui bassein on jääs? 6 kuud on bassein kasutu? Minu poolest tee oma bassein, maanda, aga ikkagi .... Olen kunagi olnud sarnaste unistsutega, kuid reaalsus või kellegi vihje, et milleks, on mind tagasi toonud planeedile Maa.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Vanniga olen nõus, sama asi, seisab nurgas ja ehk paar korda aastas kasutatakse, ja sedagi aind sellepärast et ta ju on, "peab" kasutama. Basseiniga on teine lugu. Kasutusel juba hulka hulka aastaid, äkki 8. Kasutuses märtsist jaanuarini (sõltuvalt talve saabumisest, eelmine aasta tuli pakane juba novembris nt).
90% ongi saunast hüppamiseks, nii 2 korda nädalas, eriti pehmel talvel on ülimalt hea asi. Õige basseinis ujumine käib aga ainult nendel suve palavatel päevadel, milliseid meil ju suht vähe, ehk paarkümmend päeva tuleb aastas. Lisaks ta on lihtsalt iluasjana hoovis.
Ei ole päikesepaneelide aktivist, need tegelikult saidki paigaldatud seoses basseiniga, et filtripumpa hommikust õhtuni käitada ja vett soojendada. Kollektoritele ei ole mõelnud, õhksoojuspump saab palju edukamalt hakkama, saades voolu omakorda päikesejaamast.
Basseini ollusega tegeleb liivafilter + korra nädalas käib robot põhja puhastamas. Filter ei ime jah globaalselt, iga hommikune protseduur kohvi kõrvale on käsiskimmeriga pealt üle käia (kui ilus väljanägemine on tähtis).
Ehk siis, iga kevad on korralik pesu ja filtrisüsteemi hooldus. Iga nädalane protseduur on liivafiltri pesu, roboti panek, PH mõõtmine ja korrigeerimine. Igapäevane protseduur on pealt prahi kokku korjamine. Eks igaüks vaadaku on tal seda lisakohustust vaja või mitte. Tegemist sellega natuke ikka on küll. Aga teeb sama välja nagu kõigega hoovis, okste lõikamisest lillepeenardeni jne.
Rohkem lugemist siin:
viewtopic.php?p=355549&hilit=basseini+ehitus#p355549
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

Urmas kirjutas: 28 Apr 2023, 01:13 No võtsin õhtul veidi napsi ja teemat lugedes tekkis nii üldhuvi mõtttes küsimus, et milleks on hoovi vaja basseini, mille kohta on kasvõi selles teemas nii-nii palju probleemseid vasturääkivusi teema algataja idee ja tema idee teostuste-tahtmiste kohta kasvõi elektrisüsteemi osas. Teema oli alguses vist "Garaaži maandamine".
Seoes basseiniga tuleb mulle meie korteri ümberehitusel alati meelde mu dirktori kindel tahtmine saada vannituppa mullivann. Mingil määral jäi mu sõna peale, et vann peab olema vähemalt 2m pikk. Leiti selline ja ka siis jäid mu põlved või tissid mullidest puutumata. 16 aastat hiljem on mullika asemel 100x120cm dušinurk ja ruumi nagideks, kus ripuvad käterätikud. ;)
Nüüd esitaks mõningaid küsimusi. Vastamine ei ole kohustuslik,kuid üldhuvi mõttes ikkagi ootaks põhjendatud vastuseid. Ähk lääb tarvis. ;)
Kui tihti hakkad kasutama basseini ja millisel perioodil? 1x päevas? 2x päevas? Või ikkagi harvemalt? Sa vist oled aktivist ka PV teemas(omad neid ?), kuid küsiks, et kas sa ei ole mõelnud basseini soojenduseks PV kollektoreid? Ei ole ega viitsi sellealast arvutust teha, sest tean, et igatsugune välisbassein on väga aldis rohelisele(looduslikule) tegevusele. Basseini ujuvale ollusele oled mõelnud? Basseini filterpump vist ei ime globaalselt. ;)
Ahjaa, jäi õhku veel küsimus, et kui tihti hakkad kasutama välibasseini? Nädalas 1-2x saunast tulles? Aga talvel kui bassein on jääs? 6 kuud on bassein kasutu? Minu poolest tee oma bassein, maanda, aga ikkagi .... Olen kunagi olnud sarnaste unistsutega, kuid reaalsus või kellegi vihje, et milleks, on mind tagasi toonud planeedile Maa.
.......seda vanni juttu oled juba mitmes teemas sisse toonud, küll ikka võib inimene ainult oma maailmavaateid promoda ja meid siin ikka maapeale püüda tuua. Kas enam inimesed ei või teha mis neile meelidb. Millise väite/kavala nipi sa omale kõrvataha panid mida kasutaja jaguar3 oma basseini kasutamisest rääkis. Paljudel on ka oma jahid(suuremad ja väiksemad) mis ka enamusajast tegelt ju seisavad, et nagu missassja. See kui sina sõidad oma daciaga et tähenda et Audi peaks tehase kinni panema.....
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kunn24 kirjutas: 28 Apr 2023, 00:18Kas ilma kordusmaanduseta ei rakendu ... Mingi 100- oomine kordusmaandus ei päästa midagi
Ma pidasin pigem seda silmas, et kui hakata mingit kordusmaandust tegama, siis ikka PENi lahutuspunkti, mitte iga seadme juurde eraldi.
Rakendub muidugi, kui rikkesilmus töötab. Tegelikult kõige parem maandus ongi ju PEN.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Küülaline kirjutas: 28 Apr 2023, 10:59
kunn24 kirjutas: 28 Apr 2023, 00:18
Tegelikult kõige parem maandus ongi ju PEN.
No näed, saab ju küll keerutamata vastatud. Sedasorti vastust ma just otsisingi.
Ja veel viimane küsimus. Kas on vaja maja kilbile eraldi maandust teha maasse, kui liitumiskilbini/postini on 6m? Kui korralik see on seal liitumiskilbi juures? Mingi raud läheb küll seal maasse, aga ma ei tahaks uskuda et see kuigi sügav on, kuigi ma ei tea.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kui ei saavuta PEN-iga võrdväärset maandustakistust, pole mingit mõtet. Kui niisama tahad vardaid kuskile toppida ja traati külge ühendada, siis lao riiulisse ja seo traat külge. Eriti kehtib see nende kohta, kes teevad palehigis maandusi liivapinnasesse. Või üritavad neid rajada graniiti. :mrgreen: Vanast ajast on toredad kombed.
Tee omale lõplikult selgeks, mida tähendab "PEN".
http://www.elektrik.pri.ee/failid/dokum ... STIKUD.pdf

TN-C-süsteemi juhistiku olemuslikud tunnused on:
- trafo neutraalpunkt on jäigalt maandatud.
- elektriseadmete pingealtid osad on ühitatud kaitse- ja neutraaljuhi (PEN-juhi) ning trafo
neutraalpunkti kaudu maandatud
,
- kaitsejuht ja neutraaljuht on ühitatud kogu võrgu ulatuses.

Samast dokumendist on hoonesisendi juures kodumaandus TN-C-S lahutuskohas soovitatud teha (st kui on häirete võimalus, tuleb kordusmaandus lisada):

Kuna TN-C-S juhistikus võib
PEN-juhi vool ja pingelang tekitada samasuguseid häireid nagu TN-C juhistikus tuleb
hargnemispunkt hoonesisestuses ühendada maandatud peapotensiaaliühtustussüsteemiga.


NB! Vundamendimaanduri võib ikka PE latile ühendada.
Tavaliselt eramajas korras seadmetega pole mingeid (ülemääraseid) häireid. Lisaks häiretest saab TUNDUVALT efektiivsemalt lahti filtritega selmet vaiu maha toppida.
Ja ikka ning jälle: lihtsalt mingi varras kuskile topitud pole arvestatav maandus.
Kuid ennast petta võib ikka, keegi ei keela.

Potentsiaaliühtlustus on hoopis teine teema. Näiteks, kui tahad liitumiskilbi juurde teha maapinnaga potentsiaalühtlustust, siis ei ole selleks õige lahendus varras, vaid kilbi ette tuleb maha kaevata keevisvõrk, mis on ühendatud PEN-iga. See võib asjatundmatule näida maandusena, kuid tehniliselt pole seda mitte. Sellist "maandust" käikulaskmisel keegi ei mõõda/ kontrolli muus osas, kui et võrk on PEN-iga ühendatud. jne. Ehk kõik sellised tööd on teadlik tegevus, mitte sihitu rapsimine.

Teemasse tulles.
Peaksid ammu olema aru saanud, et vea oma garaažile kas PE juht eraldi juurde või uus 3-sooneline kaabel.
Lisaks. Kui garaazhis on metallist asju, mis võivad sattuda pinge alla, siis tuleb ka need ühendada PE juhiga, kuid siis me ei nimeta seda maandamiseks, vaid potentsiaaliühtlustuseks. Isegi, kui on mõned metallist asjad otsapidi maasse rammitud. Kuid ekstra mõttetuid asju selleks juurde rammida pole mingit mõtet.

Lisa2. Oletame, et korraldad oma garaazhi vaatamata kõigile manitsustele väikse maandustakistusega maanduri ja ühendad selle maja PE-ga läbi peene kaabli (näiteks 3G1,5). Siis võrgu PEN-i katkemisel su maandur muutub talitlusmaanduriks ja läbi sama 1,5 mm2 kaabli hakkab liikuma vool vastavalt Ohmi seadusele. Näiteks oled teinud omale 5 oomi maandustakistuse, võrgu PEN lühistub alajamaas/ liinis faasile ja 1,5 mm2 juhtmes kujuneb vool ca 40 A (I=U/R).
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

jaguar3 kirjutas: 28 Apr 2023, 18:30 Ja veel viimane küsimus. Kas on vaja maja kilbile eraldi maandust teha maasse, kui liitumiskilbini/postini on 6m? Kui korralik see on seal liitumiskilbi juures? Mingi raud läheb küll seal maasse, aga ma ei tahaks uskuda et see kuigi sügav on, kuigi ma ei tea.
Maandusvardaid võid alati juurde lüüa aga kui on tegemist mängumaandusega siis see ei täida kaitsefunktsiooni. Mängumaandustega saab asja hullemaks teha, eriti äikese korral.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas new1 »

Mul ka lähiajal üks garaaziboksi elektrisüsteem uuendamisel, sisse jookseb nõukaaegne alukaabel, neutraal pluss kolm faasi, selle kaabli vahetus ei tule kõne alla(vähemalt esialgu mitte), jookseb läbi jumalteab mitme boksi ja seal ilmselt teised ka paralleelselt oma arvestitega samamoodi küljes. Paneks sinna uue pisikese din liistule mineva arvesti, peale seda 3 faasiline rikekas ja edasi paar automaati valgusele+pesadele. Maandust seal ilmselgelt hetkel pole, mõte on lihtsalt kilbi alt kohe läbi vundamendi puurida ja niipalju vardaid sinna tampida kui läheb ning see varras maanduse klemmliistuga kokku viia ja kõik. Olemasolevat neurtaali ei seoks selle maandusega. Ilmselt see maandustakistus kuigi hea ei saaks, ent proovin, kui rikeka rakendumiseks piisav maaühendus, siis pigem teha selline paar varrast maas küsitav maandus sinna, kui üldse niisama lahtiselt õhku rippuma jätta need maandusotsad? Võimalik, et tulevikus kunagi otsustatakse ka see põhiliin värskema vastu vahetada ja siis saaks vast ka õige kollarohelise sealt jaotuskilbist, ent hetkel see varras maas maandus oleks rikeka rakendumise tagamiseks siiski parem kui mitte midagi?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

new1 kirjutas: 15 Juun 2023, 22:54nõukaaegne alukaabel, neutraal pluss kolm faasi
Mille järgi sa tead, et see just neutraal (N) on, mitte PEN? Ja mis ristlõikega see kaabel on?
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas new1 »

Ega ei teagi täpselt, seal seinapeal mingi nõukaaegne harukarp on. Kaabli ristlõige silma järgi pakkudes mingi nelja ruudune alumiinium on vast., samas käib ilmselt läbi teiste samasuguste karpide kusagil eespool boksides ja eriti ei ahvatleks selline variant, et maandus sellega seal kokku viia, pärast katkeb ära kusagil vahepeal ja siis veel kahtlasem olukord, jääks läbi tarbijate see nn maandus kusagile hõljuma.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Iga rajatud lisamaandus aitab natukene ohutust juurde teha. Küll aga on oht mängumaandustega saada nuhtluseks süsteemi maandusvool sinu mängumaandusse ja siis lähevad asjad muus osas nutuseks.
Tehniliselt - kui saad piisavalt pika varda lüüa siis see on piisav ja tagab kaitse. Kui ühendad süsteemi PEN selle külge siis saad ühest küljest täielikku kaitse ja teisest küljest on oht süsteemi maandusvoolule sinu rajatud maandusele. Ilma PEN ühenduseta kaitseb maandus ohtliku puutepinge eest aga ei ole nii tõhus PEN katkemise korral.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas new1 »

Lihtsalt mõtlen, et kui see praegune PEN/neutraal või mis iganes seal on katkema kusagilt vahepealt peaks ja mul kilbis see mu lahjapoolse maandusega koos, siis jõuab sõltuvalt mingil faasil istuva tarbija suurusest kuni kogu faasipinge minu kilbi/pesade maanduskontaktidele ja idee poolest võiksin seetõttu seadme korpuselt korraliku nähvaka saada. Kui aga mul see nõrk maandus eraldatud täielikult sissetulevast neutraalist/PEN-st, sel juhul selle neutraali katkemise korral lihtsalt seadmed võivad maha kärsata ülepinge tõttu, ent sinna eraldatud maanduskontaktile ei saaks mingi rikkega pinge tekkida, mis seadme korpuste kaudu võiks kellegile sirakat anda. Ja kas ma kuidagimoodi veenduda saan selles, et garaazi vundamendi alt juhuslikult mingit kanalisatsioonitoru, kaablit või muud säärast läbi ei jookse? Pärast täristan oma varda otse kümnesse mõnda sarnasesse kommunikatsiooni ja siis jama kui palju. Nõukaaegse garaazi vundamendi all nagu igasuguse loogika järgi ei tohiks midagi olla aga samas kurat seda teab. Asub linnas sees ka see garaaz, seega mingeid trasse siin maa all peaks jooksma omajagu. Ehk kusagil mingi kaart või saab igaks juhuks miski Tartu linna asjapulkadele kirja saata ja küsida üle, et kas on ikka ohutu sinna asukohta hea õnne korral 3-4 meetrit varrast sisse suruda?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Just nii. Neutraali katkemisi on praktikas üsna palju ja seaded kärssavad kenasti. Tean juhtumeid alla kümne aga kodutehnikat läks arvutitest telekateni. Mõned elasid isegi üle.
Neutraalist tagasi külale maandusjuhtumeid tean ühte. Tegelikult keegi surma ei saanud ja aastaid elas peres teadmatuses, et nende maja kordusmaandur tegi külale maandust. Nimelt oli kenasti puurkaevu külge veetud. Kuid külale PE lati tegemisel oli siiski pinged veits üksjagu paigast ära aga kõige hullem - veevärk läks kenasti pinge alla ja sai pea 100 V litaka paljast vee katsumisest. Aitas ajutiselt pinget alla viia plasttoru panek puurkaevust tuleva raudtoru ja sisemise tsinktoru süsteemile vahele, kuid elekter jooksis kenasti mööda vett ikka edasi.
Probleem lahenes kui Elektrilevi liini renoveeris. Ühel päeval oli kõik korras, ei mingit elektrilööki enam.

Küsijale - kui kardad viletsast PEN lööki saada, kasuta maksimumis 2 klassi seadmeid. Ja kui saad, teavita kohe elektrivõrgu omanikku.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Garaaži maandamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

new1 kirjutas: 16 Juun 2023, 09:23 Lihtsalt mõtlen, et kui see praegune PEN/neutraal või mis iganes seal on katkema kusagilt vahepealt peaks ja mul kilbis see mu lahjapoolse maandusega koos, siis jõuab sõltuvalt mingil faasil istuva tarbija suurusest kuni kogu faasipinge minu kilbi/pesade maanduskontaktidele ja idee poolest võiksin seetõttu seadme korpuselt korraliku nähvaka saada. Kui aga mul see nõrk maandus eraldatud täielikult sissetulevast neutraalist/PEN-st, sel juhul selle neutraali katkemise korral lihtsalt seadmed võivad maha kärsata ülepinge tõttu, ent sinna eraldatud maanduskontaktile ei saaks mingi rikkega pinge tekkida, mis seadme korpuste kaudu võiks kellegile sirakat anda.
Sa ikka aru saad, mida üldse taotled? IMO, edasitegutsemine lõpeta ja võta ühendust elektriprojekteerijaga. Enne, kui hilja.
Vasta