Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

PV inverteri ühendamisel mul tekkisid mõned küsimused.

Kas tema ette on vaja lokaalseid turvalüliteid toite ja PV paneelide poolele?
Eeldusel, et mõned turvalültid peavad olemas, siis:
Millised mudelid (hea oleks saada Esvika viited)? Inverter on 3f 6 kW.
Kas optimeeerijate kasutamisel võib alalispinge turvalülitist loobuda? Need lülitavad paneelid ise välja.
Kas toite turvalülitis tuleb lahutada ka N? Inverterite ühendusskeemidel ma sellist asja ei näinud, kuid kõlakad käivad, et justkui peaks. Kui N tuleb lahutada, siis oleks ka hea saada põhjendus.
Kus lülitid peavad asuma (kas väljast ligipääsetavana või asuma inverteri paigaldusruumis)?
Kui nad peavad olema selgelt tähistatud ja on olemas valmis silte, siis palun ka viiteid nendele.

Kui on inverteri ühendamise kohta veel infot, siis võib julgelt lisada.
kollane koer
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 19 Mär 2023, 08:53

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kollane koer »

Päästeamet ütles mulle, et paneelide ja inverteri vahel peab olema lüliti, asukohta ei mainitud. Mina panin inverteri kõrvale. N lahutamise kohta ka ei öeldud aga tegin selle ikkagi oma lolli loogika kohaselt. Siin on ainult üks konks... Koormuse all lahutades ei kujuta ma hästi ette, kui võimas ja milline see lüliti peaks olema, et ei tekiks kaarleeki. Mina olen enne inverteri välja lülitanud ja siis alles paneelid.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kui elektriteemat ise ei jaga, siis tasuks ikka elektrik kutsuda, mitte ise mingit käkki kokku keerama hakata. Soovitaks Poola elektrikuid. :scratch:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Näiteks selline CHNT NB1-63 4P C16A sobib võrgu poolele kaitseautomaadiks.
https://www.google.com/search?q=chint+n ... 17&dpr=1.5
CHNT_NB1-63_4P.jpg

(Oma pilt.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Mul ongi küss selles, et mis kurami kaalutlusel N lahutatakse, kas see on nõue ja kas on kindlasti vaja kaitseaparaati? Ma olen üldpõhimõttes vastu samade parameetritega kaitselülitite kaskaadile, PK on mul 16A.
Esvika kataloogist turvalültid: https://pood.esvika.ee/Catalog/Search?p ... %C3%BCliti
1 inverteri puhul on "savi", kas ta N ka lasta lülitist läbi, kuid ma ei kujuta ette, kui on inverteriga koos mingi süsteem ja siis on osades kohtes võimalik N-i lahutus.

Mis puudutab DC poolset turvalülitit, kas selleks on spets 2-pooluseline lüliti, mis saab hakkama kaare kustutamisega? Oletame, et pistan DC ahelasse midagi eelnimetatud turvalülititest ja kui siis esimene väljalülitus ta seest ära kõrvetab, kas ta siis jääb pärast seda isolatsiooni mõttes 8 kV imp pingega lülitiks?
Kusjuures inverteri all on ka DC-switsh, kas sellest jääb väheks?
Viimati muutis kunn24, 19 Mär 2023, 19:54, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kollane koer kirjutas: 19 Mär 2023, 17:54 Päästeamet ütles mulle, et paneelide ja inverteri vahel peab olema lüliti, asukohta ei mainitud. Mina panin inverteri kõrvale. N lahutamise kohta ka ei öeldud aga tegin selle ikkagi oma lolli loogika kohaselt. Siin on ainult üks konks... Koormuse all lahutades ei kujuta ma hästi ette, kui võimas ja milline see lüliti peaks olema, et ei tekiks kaarleeki. Mina olen enne inverteri välja lülitanud ja siis alles paneelid.
Kaitselüliti käib ikka inverteri ja kilbi vahele!
kollane koer
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 19 Mär 2023, 08:53

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kollane koer »

Sinna nagunii. Päästeamet nõudis ka paneelide ja inverteri vahele.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Selle paigutuse puhul mul tekkis küsimus, milline pool loetakse inverteri ja kilbi vahel liini alguseks ehk kummast otsast liini kaitsa? 1. eeldus on see, et inverter ise piirab enda poolt liini toodetavat voolu.
Kui inverterit loetakse ise voolu piiravaks generaatoriks, siis mis pagana kaitselülitit tema poolt kilpi minev liin vajab? Liinikaitse pannakse ju liini algusesse.
Viimati muutis kunn24, 19 Mär 2023, 20:04, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Pildid liiga suured ja siia ei lase panna aga ma võin huvilisele mailile saata.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Onnineni PV lülitite valik ja enamikel koduinverteritel on tänapäeval paneelide turvalüliti juba küljes:
https://www.onninen.ee/02-elektrimaterj ... 4_20544924

Eraldiseisvaid stringilüliteid on vaja kindlasti suurtel inverteritel, kus võibolla isegi üle nelja stringi pannakse paraleeli.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 19 Mär 2023, 19:58 Selle paigutuse puhul mul tekkis küsimus, milline pool loetakse inverteri ja kilbi vahel liini alguseks ehk kummast otsast liini kaitsa? 1. eeldus on see, et inverter ise piirab enda poolt liini toodetavat voolu.
Kui inverterit loetakse ise voolu piiravaks generaatoriks, siis mis pagana kaitselülitit tema poolt kilpi minev liin vajab? Liinikaitse pannakse ju liini algusesse.
Teatud juhtudel saab toota inverter suuremat voolu, kui nimiandmetes on lubatud ja pole ime, kui ilusal päeval lööb inverterikaitsme välja.

Muidugi, kuna inverter on pooljuhtseade, siis ka selle väljund saab lühisesse minna.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vaatasin, et päris pull värk, hr Rannamehel on pistud paneelide poolt tuleva ahela 1-e harusse selline lüliti, mis on isolating switch, kuid oma parameetrite poolt pole ta üldse normeeritud üle 1000 V DC jaoks.
https://www.onninen.ee/katko-turvalulit ... %C3%BCliti

Kui hr Rannamees lubab, ma võin temaPV elektrivarustuse pildid üles siia pista, toitepoolne on ka päris põnev, seal on kaitselüliti ja lahklüliti järjest.
Viimati muutis kunn24, 19 Mär 2023, 21:27, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kunn24 kirjutas: 19 Mär 2023, 20:21 Vaatasin, et päris pull värk, hr Rannamehel on pistud paneelide poolt tuleva ahela 1-e harusse selline lüliti, mis on isolating switsh, kuid oma parameetrite poolt pole ta üldse normeeritud üle 1000 V DC jaoks.
https://www.onninen.ee/katko-turvalulit ... %C3%BCliti

Kui hr Rannamees lubab, ma võin temaPV elektrivarustuse pildid üles siia pista, toitepoolne on ka päris põnev, seal on katselüliti ja lahklüliti järjest.
See turvalüliti ikka kilbi ja inverteri vahel ju Mis 1000V DC seal on?
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

ping kirjutas: 19 Mär 2023, 20:18 Teatud juhtudel saab toota inverter suuremat voolu, kui nimiandmetes on lubatud ja pole ime, kui ilusal päeval lööb inverterikaitsme välja.

Muidugi, kuna inverter on pooljuhtseade, siis ka selle väljund saab lühisesse minna.
:hello:
Ok, siis võib öelda, et seda liini tuleb kaitsta mõlemast otsast kaitselülititega?
Viimati muutis kunn24, 19 Mär 2023, 20:29, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

rannamees kirjutas: 19 Mär 2023, 20:25
See turvalüliti ikka kilbi ja inverteri vahel ju Mis 1000V DC seal on?
Paneelide strigi pinge antakse tänapäevastel kuni 1100 V tühijooksul ja kui juba katkestada, siis tuleks seda IMO teha stringi mõlemates otstes, sest inverteris pole eraldustrafot ja viitasin, et teh doku andis sellele lülitile lubatavaks pingeks AC kuni 690V, alalispinge (DC) oli üldse normeerimata.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas rannamees »

kunn24 kirjutas: 19 Mär 2023, 20:21 Kui hr Rannamees lubab, ma võin temaPV elektrivarustuse pildid üles siia pista, toitepoolne on ka päris põnev, seal on katselüliti ja lahklüliti järjest.
Võib küll pilte siia panna. :hello:
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

1 sain panna (foorum esitab pilti valesti), teisega foorumi script nöögib, valetab liiga suureks.
20220219_111847.jpg
Täiendus, otse Uploadi pistes:
Pilt
Viimati muutis kunn24, 19 Mär 2023, 20:43, muudetud 1 kord kokku.
hajameelne
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 67
Liitunud: 13 Dets 2007, 18:41
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas hajameelne »

kunn24 kirjutas: 19 Mär 2023, 19:03 Mul ongi küss selles, et mis kurami kaalutlusel N.....
Ma nüüd natuke püüan meenutada mis ise uurinud. Järgnev jutt käib siis kuni kahe sisendiga ühe MPPT ees olevate inverterite kohta.
Inverteri vahelduv- ja alalispinge poole peal peab olema kaitselahutusfunktsiooniga lüliti. DC oma võib olla ka inverterisse sisse ehitatud. Samas, kui paneelid asuvad eemal (nt teise hoone katusel), siis võib olla mõistlik inverteris olevale sobivale kaitselahutuslülitile täiendava kaitselahutuslüliti paigaldamine avarii korral suurema kahju ära hoidmiseks. Siis see peab võimaldama ahela koormuse all lahutamist.
AC poolel N lahutamise nõue Eestis puudub.

Kilbi ja inverteri vahelise kaabli kohta: Kui näiteks lugeda, et kaabel saab alguse kilbist, siis inverter on lõpp-punkt ja selle järgi valitakse kaitse. Kui lugeda, et inverterist kulgeb kaabel kilpi, siis on inverteri juhendis toodud kaitseseadme väärtus (minu Huawei puhul küll seal soovituslik väärtus).
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Koormuse all DC lahutamine reeglina eeldab vastava vahelduvvooluga tähistatud aparaadi 10x üledimensioneerimist. Kui näiteks paneelide lühisvool on 15A, siis peaks pistma 150 A AC aparaadi?
Päris põnevaks läheb. Samas vajab alalisvoolu lahutamine korralikku kaarekustust, muidu on meil tegu elektrikeevitusega, mis ei kustugi enne õhtut.

Ma vaatan, et on tekkinud palju mõtteid ja võimalust igatsugu kola kokku kuhjata.
Kas on mingi normdokument, millest inverteri ühendamisel lähtuda, et loba vähem oleks?

Huawei skeemil on tõepoolest maja ja inverteri vahel kaitselüliti, kuid pole kirjas, kus liini otsas ta on. Ütleme nii, et ta on diplomaatliselt keset liini. :D Skeemil on B- DC switch ja D- AC switch. Kusjuures kuni 6 kW mudelil viimane 16 A, sama, mis mul PK.
Huawei skeemil eraldi stringide järgi olevad 2 DC switch-i annavad võimaluse stringide eraldamiseks või kommuteerimiseks, aga kui on kasutusel vaid 1 string, kas siis on vajalik ja kas see (need) lülitid peavad olema dimensioneeritud koormuse all vabastamiseks või mitte? Ja nagu ise ütlesid, võib olla inverterisse sisseehitatud (antud Huaweil on). Et iis 1 stringi kasutamisel paelad otse inverterisse?
Huawei.JPG
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kollane koer kirjutas: 19 Mär 2023, 19:56 Sinna nagunii. Päästeamet nõudis ka paneelide ja inverteri vahele.
See on tüüpiline ametniku karjumine kes elektrit ei jaga.
esiteks - KL saab nõuda vaid elektripädevusega isik kui ta majale auditit teeb. Päästeametnikul vaevalt on elektrialane pädevustunnistus ette näidata....
Kuid ma tean miks ta nõuab.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

DC lahutamisel tuleb üle kontrollida tema lahutusvõime DC-le. See ei ole sama mis AC-le. Ja see on oluliselt väiksem kui AC oma (kordades). PP juures on soodustavaks üks teine asi - nende lühisvõimsus pole see mis AC-s.
Teiseks - enamus inverter ja päikesepaneeli ühendus ei vaja KL. Ei hakka pikalt seletama aga seal sees on kaitse organiseeritud elektroonselt. Võibolla mõni hiina inverteril ei ole. Samas teades nende hingeelu siis ei kujuta ette miks see kaitse seal olema ei peaks kui selle tegemine on vaid üks programmi käsk.
Üldiselt eestis enamlevinud TN-C-S (Või TN-C või TN-S) neutraali ei lahutata. On lubatud aga normaalne inimene seda ei tee.
AC kaitselüliti pannakse inverteri ette (ja see on piisav selle lolli Päästeametniku nõude rahuldamiseks).
Normdokumendiks on EVS 60364 standard. Või kutsu auditi tegija, vastavat papiirust tahab elektrilevi ju saada. See Auditi tegija oskab vastata su küsimustele.
kollane koer
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 19 Mär 2023, 08:53

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kollane koer »

Kalvis kirjutas: 20 Mär 2023, 06:49 ..Kuid ma tean miks ta nõuab.
Miks ta nõudis siis? Samas on need kohalikud päästemehed nagu omad ja mina neid ametnikeks ei pea. Minul polnud raske seda lülitit sinna panna, vajadusel kulub omalegi ära, kui näiteks mingil põhjusel on vaja inverter süsteemist ära lahutada, siis saab seda rahulikult teha. Et mõningaid arusaamatusi vältida, mainin ära, et mul puudub elektriliitumine ja ma ehitasin offgrid süsteemi, hetkel 14kW aga tuleb veel muudatusi mõne lisapaneeli ja tuulegeneraatori näol.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Eks ta siis ütles sulle kah, miks ta tahab. Tean, et tahavad seepärast, et su maja kustutades kardavad särtsu saada päikesepaneelidest. Millegipärast- neile AC otsa KL väljalülimine ei sobi - pigem teadmatusest.
kunn24
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1983
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Paneelidest võivad voolikuvedajad saada ka koos lülitiga särtsu, sest paneel ise on pingeallikas, mitte inverteri lähedal asuv tema juhe. Inverteri juures asuva DC lahutusega võib jõuda absurdini pistes selle lüliti vahetult inverteriklemmide ette. :grin:
Tundub, et asja puhul on palju loomingulist lollust.
kollane koer
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 19 Mär 2023, 08:53

Re: Päikesepaneelide inverteri ühendamine

Lugemata postitus Postitas kollane koer »

Nagu juba siin teemas ülalpool mainiti, siis reaalsuses pole seda lülitit üldse vaja ja kui sul majas on päikeseelekter, siis tulekahju korral ei hakka keegi kustutama ka. Aga et päästeamet oma kooskõlastuse annaks, siis sai see lüliti pandud ja asjaga korras. Minul ongi see lüliti pigem selleks, et saaks vajadusel inverteri süsteemist lahutada. Loominguliste lolluste suhtes võid alati KOV pöörduda. Ma arvan, et seal sellest puudus ei tule.
Vasta