Põrndakütte

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
Alevik84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 20 Nov 2017, 20:52

Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Alevik84 »

Tere!

Lugu on selline: eelmisel aastal tegin oma eramajas remont valmis. Vana põranda peale panin OSB-3 paksusega 22mm, selle peale alusvaip (roheline 7mm) ja selle peale juba laminaatparkett 8mm. Nüüd tekkis mõtte teha majas põrandakütte. Osta on vaja õhk-vesi soojuspumpa. Esialgu tahan ümber ehitada põrandat. Võtan laminaatparkett ära koos alusvaibaga. Jääb mul osb-3 22mm, nagu põranda alus, selle peale panen Floore-16 paneelid 17x768x1175mm, küttetorude jaoks ja selle peale tahan panna ka osb-3, aga juba 8mm, ja 8 mm osb-3 peale juba laminaatparkett.
Nüüd on küsimus selline, kas tohib küttepaneelide peale panna osb-3 8mm? Kas läbi osb-3 ja laminaatparketti tuleb soe toasse? Kas üldse on mõistlik niimoodi teha, või ma teen kõik valesti?
Vastustega on KIIRE!

Aitäh
Aleksei
aleksei.alevik@gmail.com
58127306
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Ei ole mõistlik.
Mida vähem takistada soojuse liikumist seda parem.
Juhul kui kasutada nt 13... 14 mm laudparketti siis lõpptulemus ei tule hea ja põrandaküttes tuleb hoida kõrgemat temperatuuri mis otseselt mõjub rahakotile.
( sama halb siis ka OSB + laminaat)

1. Kui betoonpõranda all on soojustus.
Nt ühekordne maja mis on ehitatud betoonplaadile ning plaadi all soojustuskiht.
Saab paigaldada nt 16 mm põrandakütte toru olemasoleva plaadi külge ja valada 4..5 cm kihi peale nt kipsiga.
Valu peale parketi aluskate ja siis laminaat. 7 mm jääb ebastabiilne ning paha paigaldada. 8 mm ei ole mingit probleemi.

2. Kui on vanem maja, all kelder jne. Siis võib mõelda põrandakütte isoleerimisele betoonplaadist nt Floore kasutamist. Kuid OSB lisamine vaid isoleerib soojuse liikumist.

Kui põrandaplaat on alt isoleeritud siis soovitaks paigaldada põrandakütte ning põranda plaatida suuremate plaatidega, nt S100 seguga betoonikiht ja kohe plaat peale.
See on küll raskem teha kuid lõpptulemus võib üllatada.
Tubadesse 8..10 mm laminaat.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
Alevik84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 20 Nov 2017, 20:52

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Alevik84 »

Kas osb-3 asemel võib paigaldada tavalist kipsplaati?
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Põhimõtteliselt küll kuna kipsi soojusjuhtivus on sarnane betooniga.

Floore peale piisab alusvaip https://www.floore.ee/tehniline-info/
Kui see aluspõrand ei ole piisavalt tasane siis peaks esmalt betooni tasandama või isetasanduva seguga üle valama.
Nagu üks hiidlane ütles: "Kui maja on viltu ehitatud siis ei tohi loodi kasutada". See on küll tõde aga lõpuks läheb selline tõdemus päris kurvaks.
PS: Parem ikka kõik algusest peale korrektselt teha.

Küsimus on kuidas soojus tuppa pääseks mitte selles mis keelatud või lubatud.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1185
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 17:32 Kas osb-3 asemel võib paigaldada tavalist kipsplaati?
Võib, aga küsimus - milleks see Sinu arvates hea ja vajalik peaks olema?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas ping »

Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 10:48 ... Jääb mul osb-3 22mm, nagu põranda alus, selle peale panen Floore-16 paneelid 17x768x1175mm, küttetorude jaoks ja selle peale tahan panna ka osb-3, aga juba 8mm, ja 8 mm osb-3 peale juba laminaatparkett. ...
Kergpaigaldusega põrndakütte plaadile (ka Floore) läheb otse laminaatparkett peale ja iga soojust isoleeriv lisakiht parketi all ja torude vahel vähendab Õ/V soojuspumba kasutegurit.
Muidugi laminaatparkett on ka mõistlik valida selline, millele tootja on deklareerinud, et see sobib köetavale põrandale.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2028
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Põrandaküte

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kips on suht kehva soojusjuhtivusega, puiduga samasse suurusjärku (0,15 W/K*m). Nii, et selle järgi vahet pole, kas OSB või kips, kui paksus sama.

Coolhouse:
Põhimõtteliselt küll kuna kipsi soojusjuhtivus on sarnane betooniga.
Ei ole, on 10 x erinev betooni kasuks. Selle vea tõttu võiksid ka oma selle postituse üle vaadata viewtopic.php?p=423664#p423664
soojusjuhtivused.jpg
Pilt on võetud siit: https://homerenovates.com/et/records/672

Samas 1 m2 0,01 m (1 cm) kipsi (ka siis OSB-d) juhib 1 K temperatuurilanguga läbi 15 W. Kui temperatuurilang 5 K, siis juba 75 W. Ise teema on selle soojuse üleandmine toas olevale õhule. Kui eeldada hästi soojusatud maja puhul põrandkütte soojuskoormuseks 20-40 W/m2, siis ei kips, puitparkett ega ka OSB mingit olulist soojusülekande takistust ei kujuta. Nii, et pole ka põhjendatud praakida välja puitparketti ja nõuda kategoorliselt laminaati.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 14 Jaan 2023, 18:20 Kips on suht kehva soojusjuhtivusega, puiduga samasse suurusjärku (0,15 W/K*m). Nii, et selle järgi vahet pole, kas OSB või kips, kui paksus sama.

Coolhouse:
Põhimõtteliselt küll kuna kipsi soojusjuhtivus on sarnane betooniga.
Ei ole, on 10 x erinev betooni kasuks.
Olen sellest ennegi kirjutanud, et 16+ aastat tagasi oli korteri renoveerimisel samuti idee minna lihtsama vastupanu teed ja pista põrandaküttetorud kipsplaadi sisse. Läksin kipsplaati ostma ja ülla-ülla, kipsplaadi müüja ostus ülimalt ausaks ehk ei soovitanud põrandaküttetorusid sokutada kipsplaadi sisse, sest kipsplaat pidavat olema halb soojusjuht. Võib-olla tõi ka mingid numbrid mängu, aga täpselt ei mäleta. Kuulasin tema soovitust ja jätsin tol hetkel ca 160m2 kipsplaati ostmata. Enda käitumisest kipsplaatide ostust loobumisel saan veel aru, aga et selline soovitus tuli kipsplaadi müüjalt, sellest ei saa siiani aru. :scratch: ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Alevik84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 20 Nov 2017, 20:52

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Alevik84 »

Selge, nüüd ma saan aru, et võib põrandapaneelide peale paigaldada nii osb-3 8mm, nii ka kipsiplaati 8mm😀
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1185
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 19:20 Selge, nüüd ma saan aru, et võib põrandapaneelide peale paigaldada nii osb-3 8mm, nii ka kipsiplaati 8mm😀
Millest Sa aru said? Ikkagi jääb küsimus - milleks see soojuse isoleerimine hea peaks olema?
Alevik84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 20 Nov 2017, 20:52

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Alevik84 »

Nüüd sain teada et parem panna peale kipsiplaati😀 Mõnedel tuttavatel oli kogemus kipsiplaadiga 😀
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 19:20 Selge, nüüd ma saan aru, et võib põrandapaneelide peale paigaldada nii osb-3 8mm, nii ka kipsiplaati 8mm😀
Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 20:45 Nüüd sain teada et parem panna peale kipsiplaati😀 Mõnedel tuttavatel oli kogemus kipsiplaadiga 😀
Milleks tegid sellisel juhul teema kui foorumlased rääkisid vastupidist juttu, aga tuttavate kogemus saadab foorumlaste soovitused/tabelid pikalt? :scratch: Mul isiklikult on sõrmeotstest kahju. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2028
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Loe mu tabelialust juttu ka.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4422
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 14 Jaan 2023, 21:24 Loe mu tabelialust juttu ka.
Tabeli alune jutt kehtib sellisel juhul, kui erinevate pindade vahel on 100% kontakt aga kui erinevate pindade vahele jääb lisaks kohati õhuvahe + parketi alusvaip, siis soojuslik olukord muutub oluliselt.

Kui suurt temperatuurierinevust taluvad erinevad põrandakatted/parketid (temperatuurist ja niiskusest tekkiv kujumuutus) ja milline on nende max lubatav töötemperatuur?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Alevik84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 20 Nov 2017, 20:52

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Alevik84 »

Mul on puupõrand ja puumaja (palkmaja), põrandal on juba paigaldatud osb-3 22mm, selle peale lähebki põrandaplaat Floore-16 kaetud fooliumiga, plaadi sees paigaldan plasttorud 16mm, Floore peale kipsplaati, edasi läheb alusvaip ja viimasena laminaatparkett. Praegu leian, et teistmoodi ja teist varianti mul ei ole.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Alevik84 kirjutas: 14 Jaan 2023, 22:15 Mul on puupõrand ja puumaja (palkmaja), põrandal on juba paigaldatud osb-3 22mm, selle peale lähebki põrandaplaat Floore-16 kaetud fooliumiga, plaadi sees paigaldan plasttorud 16mm, Floore peale kipsplaati, edasi läheb alusvaip ja viimasena laminaatparkett. Praegu leian, et teistmoodi ja teist varianti mul ei ole.
Ära sa nüüd tootja kirjeldatud ja sinisega rõhutatud tsitaati on väga tõsiselt võta. Proovi küünlaleegi kohal šokolaadi fooliumit hoida. 2cm kaugusel leegist sa ei tunne soojusülekannet, kuigi leegi kohal on foolium juba ära põlenud. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas rst »

Ei kujuta ette kas selline asi reaalselt ka toimib, et otse OSB peale küttetoru ning 40mm kipsivalu OSB peale.
https://kipsporand.ee/tehtud-tood/

Ma ise ka sarnase probleemi ees, et vaja puitlaagidele teha põrandaküte lahendus, kuid mulle see floore/tyroci plaadi lahendus ei tundu nagisemise kindel. Pole lihtsalt kogemist antud tootega.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ise kindel pole - kuid kütteinseneridelt on kuuldud, et toru peale betoonis min 30mm

Siis ise edasi arvutades nt põrandaplaat
35 kaitsekiht alt / võrk D8 / toru 20 / 30 toru teale so 35 + 16 + 20 + 30 (kõik ilma tolerantsita) = 101mm
Ja nüüd vaja lõigata mahukahanemisvuugid 1/3 plaadi paksusest
Mis tuleb min plaadi paksuseks arvestama ühtegi mm tolerantsi üheski etapis...
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas rst »

https://kipsivalu.ee/tehniline-info/

Siin veits põhjalikumalt lahti seletatud kipsivalu ja betoonpõranda erinevusi. Eks ta "natukene" kallutatud tekst ole seal lehel.

Kuid jah suht vähe infot on leida kipsivalu kohta või noh tegelikult ei ole väga otsinud ka seda.
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Comment:
kunn24 märkus õige et minu poolt pakutud kipsi soojusjuhtivus ei ole siiski betooniga samas suurusjärgus!

Võtsin väärtuse puuraukude programmist. Maapinnas võib esineda nii kuiva kui ka märja kipsi kihte. Aga isegi teadlased on vaidlema läinud ning hiljem numbreid vähendanud.
Kipsplaadi soojusjuhtivus on tõesti 10x väiksem kui betoonil.
----------------------------

Kui betoonplaat valatakse siis plaadi paksus on 8 cm.
Kunagi tegime Saksamaale suure palkmaja (vaid puitosa) ja projektis oli II korruse vahelagi kergbetoon. Muidugi tõsised talad olid all.
Olen valanud analoogselt ühe korteri pesuruumi põranda, segades betooni ja kergkruusa. Siis sai põrandasse paika elektriküte ja toimis küll.

Korra oli ka ühel ehitajall teema kas objekti II k radiaatorid või põrandaküte. Kuulas ära et põrandaküte on parem ning paari päeva pärast oli segupütt maja ees. Eriti just ei mõeldud ega arvutatud. Laetalad olid vist 50x200 mm. Sinna peale OSB, betoon ja laminaat. Seni on maja püsinud.

See et põrandakütte peal peaks olema 2..3 cm betooni tuleneb sellest et koos küttetorustikuga peaks plaat püsiv jääma. Ehk nt 1..2 mm betooni põrandakütte toru peal ei pruugi sinna püsima jääda.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

rst kirjutas: 15 Jaan 2023, 21:31 https://kipsivalu.ee/tehniline-info/

Siin veits põhjalikumalt lahti seletatud kipsivalu ja betoonpõranda erinevusi. Eks ta "natukene" kallutatud tekst ole seal lehel.

Kuid jah suht vähe infot on leida kipsivalu kohta või noh tegelikult ei ole väga otsinud ka seda.
Kipsivalu minu projektist ei leia...
Selles viites on muidugi huvitav see, et TESTPÕRANDAD on 35mm ja 45mm küttetoru PEAL
Aga tehn andmetes viitab min valuks põrandakütte puhul 35mm
Mina pole kusagil põranda paksust valinud selliselt, et küttetoru peale oleks vähem kui 30mm - ja selle juures arvestan ikka tolerantsid ka sisse ning vajadusel (oleneb pinna suurusest) ka mahukahanemisvuugid ja nii, et põrandaküttesse sisse ei lõikaks
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

xxx111 kirjutas: 15 Jaan 2023, 22:09 Mina pole kusagil põranda paksust valinud selliselt, et küttetoru peale oleks vähem kui 30mm - ja selle juures arvestan ikka tolerantsid ka sisse ning vajadusel (oleneb pinna suurusest) ka mahukahanemisvuugid ja nii, et põrandaküttesse sisse ei lõikaks
Eks siis põranda paksus minimaalselt 90…120mm?
Kuidas on kortermajade puhul?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Äärenurk kirjutas: 16 Jaan 2023, 00:21
xxx111 kirjutas: 15 Jaan 2023, 22:09 Mina pole kusagil põranda paksust valinud selliselt, et küttetoru peale oleks vähem kui 30mm - ja selle juures arvestan ikka tolerantsid ka sisse ning vajadusel (oleneb pinna suurusest) ka mahukahanemisvuugid ja nii, et põrandaküttesse sisse ei lõikaks
Eks siis põranda paksus minimaalselt 90…120mm?
Kuidas on kortermajade puhul?
Nagu aru said (kaitsekiht 35) on mõeldud põrandat pinnasel
Kortermaja vahelael on pisut teine olukord nt kaitsekihi vähendan 15-le, võrk D5 ja kuna põrand vaheseinte vahel (pind väiksem) siis mahukahenemisvuuke vaja pole
So 15+10+20+30 oleks min 80
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 805
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Põrndakütte

Lugemata postitus Postitas xil »

Minu arvates on vahelael oleva põrandakütte puhul 70mm paksus täiesti piisav. 10mm võrgu alla + 5mm võrk + 20mm toru + 20mm toru peale + 15mm, kuna kõike ei õnnestu ideaalselt tasaseks saada (võrgu kõrgus varieerub jne).
Kes võrgu asemel torude alusplaati kasutavad, saavad veel õhema põrandaküttega hakkama.
Vasta