Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
külaline1988
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 03 Dets 2016, 21:02

Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas külaline1988 »

Tere.
Mõned päevad tagasi ostsin kaltsukast paari euriga sellise rikkevoolukaitsme mis käib otsapidi pistikupessa ja sellesse saab omakorda ühendada igasuguseid elektritarbijaid.
Mõtlesin panna selle ühe vanamuti vannituppa soojaveeboileri vahele et äkki on siis ohutum et kui kütteelemendist hakkab elektrivoolu vette lekkima siis ehk lülitab boileri õigel ajal välja.
Ainult et kuidas seda kontrollida saaks, kas see RVK ikka töötab? Kahjuks ei antud kaltsukast sellele garantiid kuid lubasid tagasi osta kui ei tööta. A kus ma tean kas töötab või mitte. Ma ei hakka ju sellepärast soojaveeboileri kütteelementi lõhkuma et seda teada saada.
Peab olema mingi muu võimalus seda kontrollida.
Seadmel on 2 nuppu TEST ja RESET.
Ühendasin siis RVK pistikupessa ja panin sellele laualambi taha. Kui lamp põleb ja vajutan TEST nupule siis lamp kustub ära. Seejärel vajutan RESET ja lamp läheb jälle põlema. Kas selle järgi võib kindlalt järeldada et RVK on töökorras?
Mõtlesin et kui see on rikkevoolu kaitse ju siis rakendub see siis kui töötavast elektritarbijast liigub vool mujale. Kui näiteks mul on sellele järele ühendatud töötav laualamp ja ma kooriksin lambi juhtmelt isolatsiooni maha ja puudutaksin selle koha palja traadiga näiteks keskkütteradiaatorit, siis kas see võikski olla samahea mis lekkiv vool ja sellepeale peakski RVK rakenduma?
Tahaksin seda järele proovida kuid mõtlesin et küsin siit enne järele kuna kardan et äkki keegi allkorruselt katsub parajasti radikat sel ajal kui ma juhet vastu radikat hoian ja võib voolu saada.
Kui kedagi huvitab milline täpselt see RVK välja näeb, siis siit saab seda näha:
https://www.upload.ee/gallery/23078/Rik ... aitse.html
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas vtl »

külaline1988 kirjutas: 02 Jaan 2023, 20:37 Seadmel on 2 nuppu TEST ja RESET.
Ühendasin siis RVK pistikupessa ja panin sellele laualambi taha. Kui lamp põleb ja vajutan TEST nupule siis lamp kustub ära. Seejärel vajutan RESET ja lamp läheb jälle põlema. Kas selle järgi võib kindlalt järeldada et RVK on töökorras?
TEST nupp tekitabki seadmesiseselt testimise-rikkevoolu ning ongi mõeldud seadme töökorras oleku kontrolliks.
külaline1988 kirjutas: 02 Jaan 2023, 20:37Kui näiteks mul on sellele järele ühendatud töötav laualamp ja ma kooriksin lambi juhtmelt isolatsiooni maha ja puudutaksin selle koha palja traadiga näiteks keskkütteradiaatorit, siis kas see võikski olla samahea mis lekkiv vool ja sellepeale peakski RVK rakenduma?
Palun ära selliseid eksperimente tee. Sellise ühendusega tekitad sa mitte ainult rikkevoolu, vaid ka sisulise lühise faasi ja maanduse vahel ning see võib olla väga ohtlik.
Võrdlus on umbes sama, nagu tulekustuti kontrollimiseks ämber bensiini põrandale kallata ja põlema panna.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

On ka RVK kus test nuppu pole, seal tehti läbi takisti küll sedasi katseid. Aga selle asja tegemine jäta spetsile.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Meenub kuidas omal teise korruse elektrivärgi testimine käis, elektrik andis mingi jubina mis käis pistikupessa ja millel pidin nuppu vajutama, ja sellega kõikide gruppide/tubade pistikupesad läbi jooksma, elektrik ise oli kilbi juures ja jälgis vist kaitseautomaatide rakendumisi.
Mis jublakaga tegemist oli, paraku ei tea.

Google otsing annab sarnaseid asju:
https://www.vabadusepood.ee/pood/pistik ... pinge-rvk/
https://www.photopoint.ee/en/measure-la ... tse-tester

Kas need antud juhul testimiseks sobilikud on, jääb minu amatöör-harrastuselektriku teadmistest puudu..
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Näiteks sellise testriga saab muuhulgas ka RVK toimimist kontrollida: https://www.weg.ee/media/catalog/produc ... 564255.jpg
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 446
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

külaline1988 kirjutas: 02 Jaan 2023, 20:37 Ainult et kuidas seda kontrollida saaks, kas see RVK ikka töötab? Kahjuks ei antud kaltsukast sellele garantiid kuid lubasid tagasi osta kui ei tööta. A kus ma tean kas töötab või mitte. Ma ei hakka ju sellepärast soojaveeboileri kütteelementi lõhkuma et seda teada saada.
Maanduseta tarbijal nagu pildilolev lamp pole sellest fignjaast suurt tolku kuna lekkiv vool nagu aru saan jookseb maha maandusklemmi kaudu ning niimoodi tekkivat pingelangu ja lekkevoolu peab rvk tuvastama. Sama mõttetu on seda testida maanduseta veneaegse pistikupesa kaudu. Boileri puhul võiks asi isegi töötada kui koormusvool jääb lubatud piiresse (16A) ning maandus on pesas korralik aga kõige kindlam on töökorda tuvastada sellega, kas vanamutt jääb ellu või mitte.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2780
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas trebla »

Prill kirjutas: 03 Jaan 2023, 09:35 Meenub kuidas omal teise korruse elektrivärgi testimine käis, elektrik andis mingi jubina mis käis pistikupessa ja millel pidin nuppu vajutama, ja sellega kõikide gruppide/tubade pistikupesad läbi jooksma, elektrik ise oli kilbi juures ja jälgis vist kaitseautomaatide rakendumisi.
Mis jublakaga tegemist oli, paraku ei tea.

Google otsing annab sarnaseid asju:
https://www.vabadusepood.ee/pood/pistik ... pinge-rvk/
https://www.photopoint.ee/en/measure-la ... tse-tester

Kas need antud juhul testimiseks sobilikud on, jääb minu amatöör-harrastuselektriku teadmistest puudu..
Sinu tegevuse kirjeldus sobiks pistikupesade liinide kaitseautomaatide õige tunnusjoone kontrollimisena.
Et iga pesa lühise korral liinikaitse ikka hetkeliselt rakenduks ? Aga kui see hetkeliselt ei rakendu, kuidas elektrik all kilbi juures teada sai.. kas kandsid telefoni teel iga kord ette, et nüüd suskan sisse ?

Kas seda hetkelise rakendumise kontrolli praktikas tõesti tehakse ?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Täis lühisega nüüd küll RVK ei testita. Ikka paarikilose takiga, et 30 mA täis tuleks. Täislühise test võib testijale endale kui elektrivõrgu mõningatele komponentidele jääda viimaseks!
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2780
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis kirjutas: 03 Jaan 2023, 15:14 Täis lühisega nüüd küll RVK ei testita. Ikka paarikilose takiga, et 30 mA täis tuleks. Täislühise test võib testijale endale kui elektrivõrgu mõningatele komponentidele jääda viimaseks!
???
mina ei räägigi siin mitte RVK testimisest vaid liinikaitse rakendumise testimisest.

Juba Marksi Karla ütles, et praktika on tõe kriteerium ja kuidas sa muidu ikka teada saad, kas su kaitselüliti tegelikkuses ka ikka rakendub või mitte... võid ju rikkesilmuse takistust igasugu vidinatega mõõta, aga tegelik lühisolukord on teistsugune.

Tegelikult tekkis mul uus kiuslik küsimus:
Kuna omaenese elektritootmine üha rohkem levib ja need võivad pinge tõsta kuni 252 V-ni, siis kas ei peaks ühtlasi nõudma paigaldise liinikaitsete ülekontrollimist kontrolli 0,4 sekundi asemel 0,2 sekundilise rakendumise nõudega ?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Neid kaitselülitieid testitakse ikka laborites (jah, seal nad tavaliselt plahvatavad, lendavad tükkideks ja teevad igasuguseid mõnusaid asju) See 0,4 on tulnud inimese statistilisest vastupidavusest. See mida soovid on standardi ümbertegemine.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2780
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas trebla »

Tükkideks lendavad need lahutusvõime mittevastavusel. Siis on voolud kiloamprites.
Mina räägin rakendumisest kodutarbija paigaldises kui meil on probleemiks pigem nõrk võrk ja mitterakendumine liigväikeste lühisvoolude tõttu. Ehk siis, ehkki pistikupesale pannakse C16, "et ikka vastu peaks" aga tegelikult on lühisvool 45 A ja üle B6 seal hetkelist rakendumist ei taga.
Viimati muutis trebla, 04 Jaan 2023, 12:54, muudetud 1 kord kokku.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 04 Jaan 2023, 08:010,4 on tulnud inimese statistilisest vastupidavusest. See mida soovid on standardi ümbertegemine
Ei ole ümbertegemine. Standardi järgi on TN süsteemis kuni 230 V nõutud väljalülitusaeg 0,4 s ja 230 - 400 V nõutud 0,2 s.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ja 230 V on nimipinge +-10% lubatud tolerantsiga....
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2780
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis kirjutas: 04 Jaan 2023, 11:06 Ja 230 V on nimipinge +-10% lubatud tolerantsiga....
õige jah...
...ehk siis vastavusprobleem tekiks kui järgiksin Elektrilevi tädi telefoni teel antud soovitust oma muunduri pingesätet üle 253 v tõsta....
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Seda sul ei teki, sest Elektrilevi vastutab +10% ülepinge eest juba rahaliselt.... Ja sellepärast päikeseparkidel on kohustus oma jaam välja lülitada kui on ülepinge.
Lauri234
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 171
Liitunud: 13 Apr 2010, 09:21
On tänatud: 8 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Lauri234 »

ElectroBOOM kui reisimas käib testib alati hotellide RVK-sid:
https://www.youtube.com/watch?v=UFrMcYX6IV4
https://www.youtube.com/watch?v=A3Dblph1fig
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 222
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Rikkevoolukaitse testimise funktsioon on paigaldise testritel olemas. Pöördu elektritööde ettevõtte poole kes mõõtmisi teeb ja saad vastuse, millise rakendusajaga ning millise rikkevoolu juures rakendub.
Mõõtmine on siiski kallim kui ostet rikkevoolukaitse kui protokolli tahad. Aga oma lapsed on vast kallimad.
Aastate jooksul olen kilpi paigaldatud rikkevoolukaitseid mõõtnud ja on olnud ka uusi praaktooteid tuntud firmadelt.
tcumen
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 359
Liitunud: 16 Juun 2006, 22:12
Asukoht: Läänemaa
On tänatud: 2 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas tcumen »

1000 oomise takisti abil saab selle keerulise testi läbi viia. 30mA rikkevoolukaitsme korral siis.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kaltsukast ostetud RVK. Kuidas kontrollida selle töökorda?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Olen testinud. Tuleb kaks testi läbi viia. Umbes kOom takiga teed algul seespüsivuse testi st. kuni 15 mA juures ei tohi RVK rakenduda. Ja teine test - 30 mA juures peab rakenduma. Võid ka esimese testi ära jätta.
Vasta