Planeedi Maa päästmine

Siin arutletakse naljakate juhtumite üle ehitusvaldkonnas
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Miks ma peaksin muutuma konstrueerimisbürooks, lahendamaks teemat, mida riik on hakanud nõudma? Ilmselgelt ei ole tavakodanikul oskust ega vahendeid teha sellistele nõuetele vastavaid mahuteid, mis täidaksid ka orgaanika kontrollitud lagunemise nõuet.
Ja mulle tundub, et mõistliku hinnaga neid ka pole kaubandusvõrgus.
Tõsi, on saada asju, mis justkui oleksid see.
Äärmus on isegi selline (seega mu varem väljapaktud 10x10x10 cm asjandus polnudki ulme) https://www.decora.ee/komposter-maku-la ... -bambusest

Või siis selline asi https://www.yalco.ro/41286/compostor-ne ... 320-l-.jpg, mille saatuseks on ilmselgelt 5- 10 a pärast muutuda ise plastijäätmeks (st 1 probleemi lahendamisega tekitakase uus probleem juurde, plastjääde on probleemjääde) ja pole sugugi kindel, et ta ni ideaalselt toimib, kui pilt väidab ja eelkirjutatud ideaalnõudeid ta ilmselgelt ei täida.

Eeldusel, et nõuded järjekordne ametnku ajunikastus pole. Kui nõuded on ajunikastus, st pole tehnikute, vaid mingite kanade väljamõeldud, siis nii võikski öelda, et sry, me küll tegime mingid nõuded, aga noh, te tehke mingi aialippidest ja eterniidiga kaetud asjandus. Ja siis meie kujutame ette, et see peab närilisi, baktereid, usse ja paha haisu ning lisaks selle juures tagab aeroobse lagunemise.
Ja kui me, ametnikud, selle kodaniku nurina peaksime omale kraesse saama, siis meil on juba tagataskust kenad eeskirjad olemas, mis mitte kuidagi ei lahenda eespool kirjeldatud tehnilist probleemi, aga millega me surume vait ka kõige tülikamad sellised kodanikud, mis sest et meie argumentatsioonis igasugune tervemõistlikkus puudub. Aga see ongi parem, sest olematu loogikaga on parem vett sogada.

Miskipärast tuli rohepõmmpeadele teha eraldi oma rohepläma selgitus- ja elluviimisjuhend, kus oli öeldud, et asi peab olema tervemõistuslik ja haakuma loodusseadustega. Normaalstele inimestele pole sellist juhéndit vaja.
Ka see seltskond eeldas, et ajavad õiget asja parimal viisil https://youtu.be/k1xyb72X9V0

Kui mu jutt ikkagi keeruline tundub, äkki see https://kontoris.blogspot.com/2019/02/k ... giaid.html teeb asja ametnikule paremini selgeks? Ikkagi ametniku sulest ametnikule...

Materjali läbikaevamisel jäi silma selline tore P. Pärna pilt kaasaegsetest kilplastest Pilt
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Saaremaa valla jäätmehoolduseeskiri § 28 lg 6: "Kompostitavat materjali peab paigutama, ladustama ja käitlema tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning nii, et see ei põhjustaks kahjurite ja haisu levikut. Biojäätmete kompostimisel tuleb tagada, et toimuksid aeroobsed lagunemisprotsessid ...."

Saue valla jäätmehoolduseeskiri § 23 lg 2: "Kompostitavaid biolagunevaid jäätmeid peab paigutama, ladustama ja käitlema tervisele ja ümbruskonnale ohutult ning nii, et need ei põhjustaks kahjurite ja haisu teket."

Tallinna jäätmehoolduseeskiri § 19 lg 5: "Keelatud on kompostida jäätmeid, mis kahjustavad komposti või muudavad selle kasutamiskõlbmatuks. Kompostitav materjal tuleb paigutada ja ladustada ning seda tuleb käidelda tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning selliselt, et see ei põhjusta kahjurite ja haisu levikut."
Ahjaa, alustasin tehnilise projekti koostamist, kuidas lahendada sama-aegselt nõue tagada mahuti aereerimine ja paha lõhna mitte-eraldumine? Kas mahutile tuleb lisada näiteks kompressor ja väljundisse aktiivsöe- filter? Või tuleb eralduv gaas koprimeerida teise kompressoriga ja suunata mahutisse, mille väljundist läbiks gaas kuumtöötluse vähemalt 1500 C põletileegis? Kas sel juhul on vaja ka happesuse neutralisaator? Milliseid baktereid valida? Mis saab bakteritest pärast protsessi läbiviimist, kas pean need antibiootikuga surmama?

Kas ma siiski võin kasutada tema katusel eterniiti?

Kas võin kasutada seintes mürgitatud sügavimmutatud puitu?

Lisaks mul tekkis küsimus, kas sellise hoonest eraldiasuva tehnosüsteemi lisamisel pean taotlema ehitusloa või piisab ehitusteatisest? Loogline vist oleks EhS lisa1 alusel ehitusluba.

Kas paigaldise jaoks tuleb pärast valmimist võtta ka kasutusluba?
Millised ametnikud teda loamenetluse ajal kontrollivad?

Kas mul peab tema projekteerimiseks olema MTR-i kehtiv registreering? Kui ja, siis millises osas?

Kas teda peab ehitama pädevust omav isik?

Millistele standarditele projekt peab tuginema? Paluks loetelu.

Ju tuleb küsimusi veel.

Asi ei ole üldse naljakas, kogu see kanitell on näiteks vaja käia läbi mõne päikesepaneeli paigaldusel. Ega need ju üksteisest palju ei erine, mõlemad on tehnorajatised, eriti, kui selle kompostikastile on keegi tõsimeeli kirjutanud nõuded nagu oleks tegu keemia- või farmaatsiatehasega.
Viimati muutis kunn24, 30 Mär 2023, 16:00, muudetud 1 kord kokku.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas val »

Suur enamus inimesi saavad aru, et toidujäätmeid ei ole mõtet prügilasse viia ja päris lahtiselt (vähemalt linnas) pole neid ka mõistlik kompostida (pigem heakorra teema). Järelikult tuleb neid eraldi koguda ja kompostimisele peavad mingid nõuded olema. Need põhimõtted ongi seaduses ja jäätmehoolduseeskirjas sätestatud.

Imho ei ole regulatsioonis idiootseid detaile ette kirjutaud, kuigi kunn24 justkui tahaks neid, st inimestel on võimalik valida kõikvõimalike variante, mis eesmärki täidavad. Kes veel ei kogu biojäätmeid eraldi, siis tuleb hakata koguma ja ise valib kas kompostib ja millise kompostriga või tellib konteineri. Positiivne on, et selle tulemusel saab prügiarve väiksemaks (ühes näites 6,6-8,44 € kuus). Tegelikult ei olegi mingit probleemi. Eluga tuleb kaasas käia ja nii lihtne ongi.

Praktilise poole pealt seda, et mul oli sarnane www.shorturl.at/DFILR - maha visatud raha, ei soovita. Enne kui omale biojäätmete kasti tellisin uurisin tuttavate kogemust. Ühel potipõllunduse huvilisel oli ja on vast siiani sarnane www.shorturl.at/pBIO7 ca 5+ aastat töötanud ja oli rahul, aga mulle soovitas sarnast 300 € -st, et pidavat veel parem olema, et saab mulla kiiremini vms.

Kes tahab vingumise asemel päriselt teada vt seda:
FB_IMG_1680179595447.jpg
Pildi allikas: www.shorturl.at/bhnMS

Siin üks professor selgitab asja: https://fb.watch/jBeyP35zKj/
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Need pildiloevad kastid ei täida ju loetletud nõudeid!

Kui eespool loetletud jura oleks vaid mõnes standardis, saaks veel ära pugeda. Kuid need on on seaduse alusel kehtestatud määruses, st õigusaktis! Ise ju ütlesid, et kuna on õigusaktis, pole mõtetki vaidlema minna kohustus täita! St täita tuleb viisil, nagu määrustes kirjas.

Ma võin aru saada, et sul kaude on piinlik, et selline jamps on kehtestatud ja üritad seda loominguliselt (omas demagoogimahlas) pehmendada. Kuid mine pehmenda siis neid lolle määrusi ja teemat rohkem polegi.
Viimati muutis kunn24, 30 Mär 2023, 18:32, muudetud 2 korda kokku.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas val »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 16:01 Need pildid ei täida ju loetletud nõudeid!
Kas oled loll või lihtsalt pooletoobine?...
Miks peab kohe sõimama, aga heakene küll. Vasakpoolne on toidujäätmetele, panen kaane peale ja nõue on täidetud, st linnud ja närilised ligi ei saa. Haisu ei teki, kui korrektselt teen, st õiges vahekorras materjal, segan piisavalt jms, vt seda professori videot. Parempoolne on aiajäätmetele, mis võiks ka lihtsalt hunnikus olla. Mis nõue sul veel täitma on?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Sa eeldad, et haisu ei teki. Kuid sa ei tea. Segades lased tekkinud gaasitaskud lahti ja gaasi õhku. Aga sa ei tea.
Gaas on paljuski ka metaan, väävelvesinik (roheteema ju!) jne
Kahjurite levikut takistavad? Kahjurid ei ole ainult hiired.
Pildil on kastid pealt lahti. Vareste ja kajakate söögilaud. Käärivatest õunetest nad jäävad lisaks purju. Kas see on eetiline linde purju sööta/ joota? Minul kahju pole, kuid olevat ju NÕUDED!

Kui su pilte veel vaatan ja panen kokku su raudpolt väite, et ma 10 a rikkusin, siis nüüd võin öelda, et mul olid 3-s küljes lauad ja aia vastas euroalus. Mis probleem siis reaalselt oli? Või järgmine küsimus, kui ruumi on ja visuaal ei häiri (garaazhi tagune, teiselpool aeda ka naabri putkatagune), siis milleks need paar laudagi vajalikud? Saad ise ka aru, et su "kandev" idee vaikselt laguneb ja mädaneb (nagu nende 2 kasti alumised lauadki).

Val:
Siin üks professor selgitab asja: https://fb.watch/jBeyP35zKj/
Sissejuhatus:
-Kompost peegeldab biolooglist aineringet....
-Et koduaias kompostimine õnnestub... peab meil olema komposter
-Teadmised
-Termomeetri näit ronib kuskile 60- 70 kanti.

Et siis biol aineringe jaoks PEAB olema komposter??!!

Siin ma vaatamise lõpetasin, kui lp professor väitis, et komposteerumine toimub sellisel temperatuuril, mil enamus mikroobe juba hävinevad.

https://et.wikipedia.org/wiki/Kompostim ... organismid
Viimati muutis kunn24, 30 Mär 2023, 16:36, muudetud 2 korda kokku.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 931
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Kui aktsepteerida kliimaeesmärke:
miinimum - inimese tekitatud atmosfääri saaste ei tohi suureneda
keskmine - saastamine peab ajas vähenema
maksimaalne - tuleb panustada tehnoloogiatesse, mis koguvad atmosfäärist saastet kokku ehk likvideerivad kliimale probleemi tekitavad gaasid.
Regulatsiooni kriitikute läbiv häda on, et nad ei paku paremaid alternatiive probleemi lahendamiseks, äärmuskriitikud eitavad probleemi olemasolu sootuks.
CO2 pole saaste. CO2 ei tõsta temperatuuri. Külmem gaas ei saa soojemat maapinda tagasi soojendada. Maakera temperatuuri pole võimalik mõõta, eriti veel 0,5 kraadi täpsusega.
Meenutame nüüd vanu karbussiga autosid ja tänapäevaseid. Öö ja päev. EGR lahendas sudu probleemi, kuna vähendas põlemiskambri temperatuuri ja niiviisi tekib vähem NOx heitgaasi. Ei saa eitada suuri edusamme võrreldes kunagisega.
Elektriautod on minevik, olid nad ju olemas enne sisepõlemismootoritega autosid, kuid tänaseks on neid alles jäänud alla 1% kogu autodest, kuna nad pole praktilised. Vajavad pikka laadimist( öö otsa stepslis), pole laadimisvõrku ning väiksemag kõksu korral läheb kogu masin mahakandmisele, kuna pole mõtet parandada, sest kui akupakk on peetis, siis pole enam midagi teha. Lisaks sellele, põleb hästi ja intensiivselt ja kustutamiseks on vaja mitme linna brigaadid kokku ajada. Kandevõimet ka eriti pole, kuna aku on massiivne. Kõige hullem on muidugi ikka see, et laadimine võtab tunde ja tunde, võrreldes bensu või diiselmootoriga autoga, mille paagi täitmine kestab mõne minuti.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 931
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Miks peab kohe sõimama, aga heakene küll
Minu arust sina ise oled siin kordades rohkem paljusid uhhuudeks nimetanud.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas val »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 16:09 Sa eeldad, et haisu ei teki. Kuid sa ei tea. Segades lased tekkinud gaasitaskud lahti ja gaasi õhku. Aga sa ei tea.
Gaas on paljuski ka metaan, väävelvesinik (roheteema ju!) jne
Kahjurite levikut takistavad? Kahjurid ei ole ainult hiired.
Pildil on kastid pealt lahti. Vareste ja kajakate söögilaud. Käärivatest õunetest nad jäävad lisaks purju. Kas see on eetiline linde purju sööta/ joota? Minul kahju pole, kuid olevat ju NÕUDED!...
Kas nüüd hakkasid järelevalve inspektoriks ja tuled mind kottima? Hea küll, oletame, et elan Tallinnas ja loeme uuesti Tallinna jäätmehoolduseeskirja § 19 lõiget 5:
"Keelatud on kompostida jäätmeid, mis kahjustavad komposti või muudavad selle kasutamiskõlbmatuks. Kompostitav materjal tuleb paigutada ja ladustada ning seda tuleb käidelda tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning selliselt, et see ei põhjusta kahjurite ja haisu levikut."
Mul on nt vasakpoolne võrguga komposter toidujäätmetele ja sellel on ka ka võrgust kaas peal. Väidan, et sellega täidan nõude teist lauset: "Kompostitav materjal tuleb paigutada ja ladustada ning seda tuleb käidelda tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning selliselt, et see ei põhjusta kahjurite ja haisu levikut." Vajadusel saadan pildi valda pildi oma kompostrist. Kui ei usu, siis tulgu kohale paikvaatluse tegema. Reaalsuses on nii, et kui naabritelt kaebusi ei laeku, siis vald eeldab, et probleemi pole ja nõue on täidetud.

Olen korralik ja ei viska kompostrisse läbisegi igast sodi, st oskan vastavalt professori soovitustele kompostida. Sellega täidan nõude esimest lauset: "Keelatud on kompostida jäätmeid, mis kahjustavad komposti või muudavad selle kasutamiskõlbmatuks."

Mille vastu ma täpsemalt eksin või kus on probleem?
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Saatan tehnosüsteemides peitub ALATI detailides. Siin see jäätmejura detailideks põgusaltki lahti võttes ei kannata kriitikat. Selles mõttes vabandan, et veidi probleemkohad üle käisin ja jutt pikemaks venis. Kas see jutt veenab lugejast "kohtunikke"? Eespool hr Val väitis, et sellise vaidluse võimalik kohtusseviimine muudaks istungid lõbusaks. :hello:

Hr Val, sulle lohutuseks, et mul puudub selline sadismialge, et hakata mingit prügi-inspektrit mängima. Nii, et komposterda rahus. Kuid pea silmas põhimõtet, ela ise ja lase ka teistel elada.
Kuid mulle tundub, et enamus sai kirja.
Viimati muutis kunn24, 30 Mär 2023, 16:48, muudetud 2 korda kokku.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas val »

T25 kirjutas: 30 Mär 2023, 16:36 Minu arust sina ise oled siin kordades rohkem paljusid uhhuudeks nimetanud.
Ma ainult vastasin kajale, st vaata kelle postitusest see täpsemalt pihta hakkas :)
...ja ma loodetavasti ei ole ka kedagi konkreetselt uhhuuks nimetanud. Kui olen, siis vabandan.
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 931
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Maakodus 100+ aastat vana õunaaed, kus mõnel aastal ca 2 tonni õunu maha kukub ja jäävadki sinna mädanema. Talvel käivad kitsed söömas jne. Kas võib nüüd mul mingi jama sellest tekkida, mõni naaber paneb kitse vms? Mõnel aastal olen ikka saanud maha müüa õunad mõnele veinitegijale, aga iga aasta ei õnnestu. Niisama koguda ja kuhugi kinnisesse kasti laagerdama panna eriti ei viitsiks.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas aero »

T25 kirjutas: 30 Mär 2023, 16:58...õunu maha kukub ja jäävadki sinna mädanema. Talvel käivad kitsed söömas jne. Kas võib nüüd mul mingi jama sellest tekkida, mõni naaber paneb kitse...
Sinul nüüd vaevalt aga naabril võib küll jama tekkida kui ta kitsesid rahule ei jäta.
Viimati muutis aero, 30 Mär 2023, 17:23, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Val:
EGR lahendas sudu probleemi, kuna vähendas põlemiskambri temperatuuri ja niiviisi tekib vähem NOx heitgaasi.
Enam vähem ok jutt, kuid NOx vähenes põhjusel, et õhu asemel juhiti silindritesse mootori osalisel koormusel heitgaasi, milles oli vaba hapnikku vähe ja N2 selle tõttu ei oksüdeerunud. Põlemiskambri temp võis, vastupidi, tõusta.
EU6 puhul tegelatakse veel NOx ühendite eraldi katalüsaatoris järeltöötlemisega koos kusihappega.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 16:01 Kas oled loll või lihtsalt pooletoobine?
val kirjutas: 30 Mär 2023, 16:06 Miks peab kohe sõimama, aga heakene küll.
Kui inimene ei oska teha vahet küsilausel ja väitel ning lugedes sinu arusaamist küsilausest, siis arvan, et kunn24 poolt esitatud küsimus oli õigustatud. ;)
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 931
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Exhaust gas recirculation (EGR) reduces harmful emissions from petrol and diesel engines. Exhaust gas is diverted after the cylinders, routed through the EGR valve and mixed back in with the intake air. As a result, less oxygen reaches the cylinders. This leads to a lower combustion temperature, which can reduce the amount of nitrogen oxide by up to 70 percent - as the higher the temperature, the more harmful nitrogen oxides are produced. In petrol engines, this reduces carbon dioxide emissions and fuel consumption.
How do you reduce NOx emissions from diesel engines?
A. By lowering the combustion temperature, typically by Exhaust Gas Recirculating (EGR). Some exhaust gas is cooled and injected back into the combustion chamber. There is less oxygen in the exhaust gas because some has been consumed by previous combustion, so there is not as much to feed the flame. The exhaust gas also has a higher heat capacity than air, so it takes longer to heat up.
Mõned kiirelt leitud tsitaadid. Põhirõhk on põlemiskambri temperatuuri alandamisel.
Katalüsaator on autode puhul tegelikult suht väikese olulisusega vidin, räägitakse tast aga palju, kuna selle eest saab head raha, kui maha müüa. Suurema osa tööst teevad ära tänapäevane pritse( vs karbuss ) ja EGR.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas val »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 17:22Val: "EGR lahendas sudu probleemi, kuna vähendas põlemiskambri temperatuuri ja niiviisi tekib vähem NOx heitgaasi."...
Sorry, jäätmetest tean üht koma teist, aga EGR pole minu teema. Nagu siin targemad ütlesid "loll või lihtsalt pooletoobine". Ise arvan, et mõlemat.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

See oli küsimus, mitte väide. Vaatan, et on arenguruumi. ;) Aga, kui tunned ennast solvatuna, siis siirad vabandused ja loodan, et läheb üle. Ma eespoolt rookisin selle küsimuse ka välja.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas ping »

val kirjutas: 30 Mär 2023, 15:58 Suur enamus inimesi saavad aru, et toidujäätmeid ei ole mõtet prügilasse viia ja päris lahtiselt (vähemalt linnas) pole neid ka mõistlik kompostida (pigem heakorra teema). Järelikult tuleb neid eraldi koguda ja kompostimisele peavad mingid nõuded olema. Need põhimõtted ongi seaduses ja jäätmehoolduseeskirjas sätestatud. ...
Vähemalt linnades peaks saama biojäätmete probleemi vägagi tõhusalt lahendada nii, et isegi kogumisel tekkivaid heitmeid ei tekki, siis kui kõik linnades müüdavad toiduained talongide alusel müüki panna.

Kui ikka ainult 250gr leiba ja kartulit näo kohta päevas müüa, siis ei tekki biojäätmeid üldse.
Ja kui toidutalongide jaotamise eelduseks on tagastatud olmejäätmete kogus, siis saab sama seadusega ka igasuguse prügi kohustusliku korje ära lõpetada.
(Näiteks 50 suitsukoni toomine jäätmepunkti annaks õiguse lisa 50gr leivatalongile.)

Peab tekitama elanikkonnas nõudluse prügi järgi ja defitsiidi tingimustes kaob igasugune prügi igalt poolt iseenesest.

Arvestades nutiseadmete poolt kogutavat andmehulka pole sellise korra kehtestamine linnades enam sugugi utoopia.
(Argentiinas (elasin seal kuu) ma jälgisin taolist asjatoimetust, ja sugugi ei osanud alul mõista, et kuidas seal prügikoristamine sellise entusiasmiga toimub.
Alles hiljem selgus, et kogutud prügi eest antakse kogujatele toidutalonge.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Vb olla nooremad ei tea, aga midagi sellist juurutati meil 91.-l
http://midagivana.blogspot.com/2010/06/ ... d.html?m=0
http://midagivana.blogspot.com/2010/06/ ... t.html?m=0
Savisaar, olles peaminister, käis Ääsmäel võiladu lahti murdmas https://www.ohtuleht.ee/246470/huvasti- ... e-eestimaa
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Asi ongi selles et lokku lüüakse krt. teab mille ümber ja täiesti absurdsetel põhjendustel. Keegi siin vihjas, et peabki represseerima, kuna nii tekkis linnadesse kanalisatsioon ja prügimajandus. Selle põhjendus ei olnud paraku repressioon vaid ühiskondlik kokkulepe ja tegevus rahva tervise ja elukeskkonna sanitaarsuse eesmärgil. Tegevusel oli reaalne põhjendus ja käegakatsutav tulemus. Ehk midagi muutus reaalselt paremaks ja kvaliteetsemaks. Peapõhjuseks oli linnastumine, maakohtades ei jõutud selleni veel niipea, sest puudus otsene vajadus.
Praegusel juhul me räägime mingist "kliima päästmisest", a la 24 000 tonni jäätmete liigiti kogumisega aastas ja komposteerimisega. Ülejäänud osal 45 000 km2 seisvad ja tekkivad jäätmed ikka teavad kuidas nad peavad õigesti komposteeruma?
Tegelik põhjus on pakendiprobleem, ületootmine/-tarbimine ja rahvastikutihedus aga nendega ju ometi ei hakka keegi tegelema (sest see on keerulisem). Eestlaste osa selles kõiges on olematu/marginaalne, aga noh-"paavstist püham", peaasi et hea välja paistaks.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas Imelik »

kunn24 kirjutas: 30 Mär 2023, 18:42 Vb olla nooremad ei tea, aga midagi sellist juurutati meil....
Selle põhjuseks oli muidugi teatud kaubagruppide defitsiit aga teemaga otse seotud on see lugu küll.
Ületarbimist ja tootmist saab sedasi normeerida küll aga paraku hävitab see turumajanduse ja motivatsiooni innovatsiooniks. Turumajandusega üks kohustuslikult kaasnevaid nähtuseid on ületootmine, seega defitsiit esineb vaid turutõrke korral.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Virumaa teatajas selline lugu komposteermise teemal. Nii palju, kui KOV-e, on ka vaidi erinevaid mõtteid. Parim "pirn" loost:"Rakvere linna poole on pöördunud paar murelikku vanaprouat ja küsinud, kas kompostikasti pildistamiseks tuleb fotograaf tellida?"
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 931
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Planeedi Maa päästmine

Lugemata postitus Postitas T25 »

Kuulasin täna Vikerraadiost, et kliima ja keskkonna päästmise nimelt on tulnud jälle euroliidust mingi direktiiv, mis nõuab paisjärvede tühjaks laskmist. Täpsemalt oli teemaks Saesaare paisjärv . Tuleb välja, et sealsetele elanikele see mõte väga ei meeldi, kui olemasolev järv ära kaoks. Aga midagi teha ei ole, keskkonna-ameti tädi rääkis ilusti ära, kui oluline on ikka vabavool, muidu lähevad hukka sealsed paljandid, kalad ei saa kudeda jpms. Nood paljandid pidid ka hirmsasti CO2-te eraldama, nagu jutust selgus.

Preagu tundub küll, et kui ükskõik, mis teemast rääkida, siis CO2 tuleb igaks juhuks sisse visata, et usutavust suurendada.
Vasta