Keskkütte kamin põhikütteks

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
v220
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 80
Liitunud: 17 Juun 2014, 18:01
On tänanud: 2 korda

Keskkütte kamin põhikütteks

Lugemata postitus Postitas v220 »

Tere,

Uuel aastal on ees kolimine ajutisse (ala 5a) elukohta. Hoone pole küll enda aga siiski perekonna oma. Kõik on tore, maja uus aga mõned aastad seisnud ning siiani puudus seal igasugune küte. Sügisel sai Toshiba Daiseikai 9 7.7kW soojuspump pandud, et hoiaks plusskraadid sees. Siiani (kuni -13C) on see oma tööga hakkama saanud ja toas on 15-17C sees (pump 17C peale seadistatud). 0 kuni -5C juures näitas elektrilevi tunni tarbimiseks ca 0.8-1kWh. +5 juures kukkus 0.4-0.5 juurde. Järgmisele talvele ei tahaks aga kindlasti sellise lahendusega vastu minna ja plaan on lisada halupuu küte. Kuna majas puudub nö kütteruum ja pole seda kuhugi otseselt ka tekitada tekkis mõte kasutada keskkütte kaminat, akupaaki ja radikaid. Korstna lisamine vajalikku kohta tundub tehtav olevat ja akupaagile leiaks ka koha. Radika torude vedamine pole samuti probleem.

Hoone ise: 110 ruutu, ühekordne, 3 tuba + koridor ja panipaik, ca 350m3 (jah, laed on mõnes kohas isegi 4m kõrged). Välisseinad 50-100mm torkreetbetoon + 130-150mm PUR vahtu. Aknapinda tänapäeva mõistes pigem vähe.

Kuna tegu maakohaga siis jätaks muud sorti "pumbad" hetkel plaanidest välja. Lisaks on maja kõrval mets olemas kust kütet teha.

Hariliku salvestava ahju osas olen veidi skeptiline kuna nö keskset kohta majas pole kuhu selle panna saaks ja kust soe kõigisse tubadesse jõuaks.

Kamina poolt on silma jäänud Teba TF-25 mis peaks olema 8,45+4,25kW. Esimene siis ilmselt õhkkütte ja teine veesärgi võimsus? Kiitke, laitke ideed või saatke projekteerija juurde :roll:
Viimati muutis v220, 09 Dets 2022, 17:48, muudetud 1 kord kokku.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Keskkütte kamin põhikütteks

Lugemata postitus Postitas ifffff »

No siis tee katlaruum kasvõi kõrvalhoonesse. Kamin on iluasi õdusa meeleolu loomiseks ja ka ehk kiire lisasooja tuppa saamiseks, kuid mittemingil juhul ei ole kamin katel millele hommikust õhtuni puid alla uhada.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2783
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Keskkütte kamin põhikütteks

Lugemata postitus Postitas trebla »

Minu soovitus oleks ikka ehitada tavaline salvestav ahi...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Keskkütte kamin põhikütteks

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Omale justnimelt eelmine aasta lükkasin soojuspumbad välja. Lisasin veesärgiga kamina - kuna SP oli õhk-vesi.
Küttepuud on õues, tavaliselt päev ette toon järgmise päeva puud ette - st. üks-kaks sületäit. Sellisena pole nad jalus ees ja kenasti on kogu talve küttepuud kergesti saadaval. JAH kamin on kenasti elutoas ja kord poole tunni takka tuleb üks halg alla visata. Selle süsteemil on kasutusmugavuse kohapealt puudused - esiteks temperatuur ei ole kunagi nii paigas kui on SP. radikatega saab siiski teha - küttes on temp. OK ja hommikuks on natuke mitte OK. siis teen tule ülesse ja varsti on jälle temp OK. Kütta õieti ma oskan - siin on terve rida nõkse, mida peab teadma - ka õiget hetke, mil tuld rohkem teha ei tohi sest veesärgiga süsteemis saab vee kaminas keema ajada küll kui loll oled. Ja siis sa ei taha teada mis juhtub ...
Teine puudus saab sul olema - su kamin on nõrga küttevõimsusega aga see sõltub ka kui suur on maja... Siin tuleb täpselt kompromissi osata otsida - liiga suur kamin - muutub saunaks + vee keemaminemise oht. Saab timmida veeosaga nii, et läheb salvestusse (mul on nii). Teine määrav asi mis su kaminal vale on - veesärgi soojus ülekande osa on liiga väike. Liiga väike kamin - hommikust saati küttes - no ei saa ruume soojaks. Natuke kasulikum on kamin võimsam võtta, eriti just veesärgi võimsus. Kui veesärgi võimsus on liiga väike siis - kamina ruumis kena saun ja mujal vaevu radikad leiged.
Mul on 9,5 kW, seejuures veesärgi võimsus 8 kW. Ideaalne. Kamina ruumis ei ole kunagi palav. Minu arust on sul halb valik - veesärgi võimsus on 4,25 kW, kokku on 8 kW. Võibolla sobib, mina eelistaksin suuremat veesärgi võimsust.Ja selliseid on saada.
Veel üks asi mis kaminat ostes väga oluline on - vaata kolde mõõtmeid. Ma arvan, et sul on max 40 cm, tõenäoliselt vaid 35 cm puuhalud sinna ette nähtud. Mul aga olidki puuhalud 40-50 cm vahemikus ja seega koldesse ei mahuks. Seepärast ma esimese kamnina ostust loobusin ja ostsin teise - natuke suurema (ja ka võimsama) sellel paneb 45 cm puuhalu veel sisse - seega puuhalge talvel õues ma poolitama ei pea.
Korstnaga on lihtne - ostad pleku ja laeest väljapoole teed läbiviigu katusest - ostad selleks selle kuumakindla kummiluti ning korralik korstnavill. võid ka lbi seina viia - pleku on lihtsalt sobitatav. Korstna ostsin Tinforist - saatsin joonised sinna, nemad arve ja nädala pärast oli korsten käes.
Küttesüsteem - lihtlabane sooja annab aga sellel on palju miinuseid. Kõige raskem ongi just ehitada käsikütte oma. Mul on oskused olemas ja sai veel poole pealt isegi paremaks ehitatud. Kerge see olema ei saa.
Süsteem töötab kenasti. Aga siin on üksjagu lisasi - et süsteem toimima saada - selleks peab oskama ka küttesüsteemi ehitada. Niipalju lohutan - kui oskad siis saad kõike teha - salvestab, kütab jne.
Vasta