Ahjust ving tuppa

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Ricoh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Mai 2017, 11:20

Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Ricoh »

Tere, pean jällegi ühe mureliku teema algatama. Panen natuke detailsemad joonised mõõtudega ka juurde, et mingi ettekujutus saaks tekkida. Tegemist siis suvel ehitatud kerisega ahi. Keriseks maakivi, ukseks on üsna suur klaas uks, korstnaks siibriga moodulkorsten. Probleem tekib küttmisega, nii kui ahju ukse avan tungib nähtavalt suits tuppa. Küttekolde põhjaks on suur malmist ribiplaat, mille all siis eraldi tuhakamber. Katsetasin tuhakambri eest paberilehega tõmmet, vaata et kisub paberi käest. Samamoodi moodulkorstna tuhavõtu luugist sai tõmmet proovida siis, kui tuld all polnud. Jällegi jäi paber täitsa augu ette ise püsima. Nii et tõmmet nagu on aga kohe, kui ukse avan eelistab mingi osa suitsust ikka jälle tuppa tungida. Nii ei saa vahepeal ahju ust avada enne, kui kõik täitsa põlenud. Olen katsetanud igasuguseid tõmbe varjante tõmbeluugiga siis kui ust olen avanud, aga pole aidanud midagi. Oma kahtlustega jõudnud sinna maani, et kas miski füüsika seadusega paigast ära. Selles mõttes, et mingi mõõtude vahekord. On ehk kellegil mingit kogemust või teadmisi, mis teha?
IMG_20221203_235654.jpg
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas ping »

Kui toas on klaasuksega ahi, siis miks peaks põlemise ajal üldse ahju ust avama, sest läbi klaasi on ju nagunii näha et mis ahjus toimub?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas aero »

Liiga suur uks selle kolde jaoks.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Liiga suur uks jah...Avad ukse siis läheb koldesse mega kogus õhku,see kogus kahjuks kivide vahelt läbi ei mahu nii kiiresti ja ongi tulemuseks suits toas...
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ma ei saa aru, mida tähendab kerisega ahi toas?
Ricoh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Mai 2017, 11:20

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Ricoh »

Täpsemini on siis kerisega ahi köögis, jah mitte toas. Ise ma ka kartnud, et uksega olen mööda pannud. Ust pean ma avama selleks, et viimaseid tukke ikka natuke liigutada ja segada. Tegelikult olen ma ka teinud katse jättes kerise kivide vahele suure augu, kust oleks õhul lihtne liikuda korstnasse aga mitte muhvigi ei aidanud. Peaksin vist matemaatiliselt välja arvutama, et kui suur uks võiks sellisel ahjul olla.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Kas see ei aita, kui sa ust avad hästi aeglaselt, et õhuvool saaks rahulikult tekkida? Võib-olla ukse avamine ise tõmbab suitsu toa poole?
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ricoh kirjutas: 04 Dets 2022, 15:26Täpsemini on siis kerisega ahi köögis, jah mitte toas
Köögis või toas, ma ei saa ikka aru, milleks see keris seal on? Saunas on leili viskamiseks, aga köögis?
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Suurt rolli mängib ka see kui suur vahe on jäetud ukse ülemise pinna ja kerise kivide vahele.kui vahe puudub siis ongi suits toas ja ei aita ükski ime...Tavalise ahju puhul on ca3 kivikihti normaalne ahju ukse kohale jätta ukse ülemisest servast võlvini või siis hetkel kivideni.Ka vanakooli pottsepad kes mõelda ei oska laovad klassikalise ringlõõridega ahju nagu vanasti umbkolle tehti.klient soovib suurt klaasust ja oinad panevad ka ja ukse kohal suitsukogumisruum puudub ja suits toas...Mõistust kupli all niipalju pole,et laoks siis kolde kõrguse uksest 3 kivikihti kõrgema. ahju üldkõrguse ka proportsionaalseltkõrgema ja olekski kõik korras ja reeglina toas lae all ruumi on piisavalt.Seliseid üllitisi küll eestimaal...
Ricoh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Mai 2017, 11:20

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Ricoh »

Aeglane ukse avamine ei aita. Aga paistab, et vead hakkavad välja tulema. Relsi alumine äär on väga vähe ukse ülemisest pinnast kõrgemal. Max 6 cm. Nii et kivid on siis relsi paksuse võrra kõrgemal. Kivid siis kõige rohkem 14 cm ukse äärest kõrgemal. Aga relss tõesti üsna madalal. See viga õnneks ka parandatav ilma ahju seinasid maha lõhkumata. Kerise kivid koos relssidega minema ja kasvatada kolde seinasid 2-3 kivi võrra.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Skeemi järgi on tegu keskaegse esimese ahju lahendusega kus jah köeti kivid kuumaks siis kui tuli kustu avati luuk ja kivid soendasid maja.
Tänapäeval on paremad ahju tüübid.
Küsija - kuidas on ahju tõmme. Jutu järgi on tõmme kehv ja/või tõesti uks liiga suur.
Ricoh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Mai 2017, 11:20

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Ricoh »

Tõmmet on aga võiks nagu rohkem olla. Seda vaatan selle järgi, et mul vanas talumajas samat tüüpi ahi ja seal põleb puu suure kohinaga, vaata et tirib puu ahjust minema. Sellel pole ka mingit tuharesti vaid kinnine põhi ja vana malm ahju uks.
Uuel ahjul vaadates puude põlemist ei teegi nagu vahet kumb on lahti, kas tuharesti alune suur luuk või ukse alune väike võre. Puud põlevad alati tuharesti peal ära nii eest, kui tagant aga need mis ei jää resti peale on vaja natuke hiljem nihutada ja segada.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Siis tuleb tegeleda tõmbe parandamisega. Kui aga algusest peale siis on süüdi kehvas tõmbes ahju konstruktsioon/liiga madal korsten ja esimesel juhul ahi lammutada - teisel juhul korstent pikendada.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kerise kivid ikka mõlemal ahjul ühesuurused?Kui uuel ahjul kivid väiksemad siis ka suitsul raskem läbi tungida ja ongi tõmme nõrgem...
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Kas ukse avamise ajaks alumise tuhaluugi õhuvõtu avad sulged? On selle õhuavad üldse? See võiks pisut aidata
Ricoh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Mai 2017, 11:20

Re: Ahjust ving tuppa

Lugemata postitus Postitas Ricoh »

Korsten katuse harjast sai 80 cm. Madalamast katuse kalde osast siis mingi 120 cm. Korstna kogu kõrgus midagi 8 m kanti. Tuhaluugil on jah õhuvõtu avad olemas ja katsetatud varem juba, et luugi ribid nii kinni kui lahti ukse avamisega. Ei aidanud. Kui nüüd kividest rääkida, siis kivide vahele katseks täitsa suur auk laotud nii, et suitsul oleks korralik auk sealt läbi liikuda. Kui miski ei aita siis läheb jah lammutusse. Nii seda jätta ei saa. Siis tuleks ikkagi teha lõõridega ahi järgmine suvi.
Vasta