Puuküttega saunaahi

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
onu41
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 674
Liitunud: 09 Veebr 2006, 10:54
On tänanud: 43 korda
On tänatud: 5 korda

Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas onu41 »



Soovitage puuküttega saunaahju. Sooviks just varianti kus kivid ümber ahju. Hea kui ka soojusvaheti sees. Skametiga ja stovemaniga olen kursis
Plaatimistööd üle Eesti. AIVERIOU@GMAIL.COM
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Mis Skametil või Stovemanil viga, et need ei sobi?
onu41
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 674
Liitunud: 09 Veebr 2006, 10:54
On tänanud: 43 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas onu41 »

Ega otseselt polegi aga uurin lihtsalt maad
Plaatimistööd üle Eesti. AIVERIOU@GMAIL.COM
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Skametiti ei tunne, aga Stovemani kindlasti mitte :eek:
Man
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 24
Liitunud: 29 Nov 2019, 14:03
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 1 kord

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Man »

Hiid kirjutas: 21 Nov 2022, 16:55 Skametiti ei tunne, aga Stovemani kindlasti mitte :eek:

Miks mitte Stovemani ,
Nädal üleval 16-LS HEAVY, siiani rahul, hetkel ei oska midagi halba välja tuua. Seina paksus 8mm
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Man kirjutas: 21 Nov 2022, 22:26
Hiid kirjutas: 21 Nov 2022, 16:55 Skametiti ei tunne, aga Stovemani kindlasti mitte :eek:

Miks mitte Stovemani ,
Nädal üleval 16-LS HEAVY, siiani rahul, hetkel ei oska midagi halba välja tuua. Seina paksus 8mm
Mul Stoveman 5+ aastat ja ei oska ka nagu vigu leida. Täitsa toimib ja on täitsa ülesannete tasemel - saun on köetud.
Kõik tisleritööd aknalaudadest treppideni.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Hiid »

vbla nad on muutnud midagi oma saunaahjus.
Varasemad olid jube ikaldus. Kõik kuum läks otse korstnasse, et sauna veidikegi sooja saada, siis tuli seda kõvasti kütta, selle käigus aga keris kärises sõnaotseses mõttes tükkideks. :|
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Stoveman on algusaja ahjudega võrreldes disaini muutunud küll. Tuttaval on ca 12a tagasi ostetud ahi (ümmarguse kujuga võrk) seal on üks "vahelagi" enne korstnasse minekut. Minul 6a tagasi ostetud ahi (8 kanti painutatud võrk) ja sellel kaks "vahelage" enne korstnatoru. Uuemad ahjud siis pikema suitsukäiguga.
ristu
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 97
Liitunud: 05 Dets 2006, 17:10
Asukoht: Harjumaa
On tänatud: 3 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas ristu »

Mõned aastad tagasi olin sama valiku ees.
Soojusvaheti soov muudab valiku väga lihtsaks, "soomlased" saab kohe kõrvale heita.
Minu valik langes Skamet S-220 kasuks. Siiamaani väga rahul.
Robi 11
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 27
Liitunud: 03 Jaan 2021, 17:53
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Robi 11 »

aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas aero »

Robi 11 kirjutas: 26 Nov 2022, 11:40 Kõige parema leili annab Aito: http://www.kerised.ee/index.php?id_cate ... r=category
Kas just kõige parema, ei julge kinnitada (pole AK leili proovinud). Aito keris (leil ja ka hind paraku) ei ole soome sauna keristega samas liigas. AK-d peaks võrdlema "vene" keriste jt ühekordse kütmisega keristega.
onu41
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 674
Liitunud: 09 Veebr 2006, 10:54
On tänanud: 43 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas onu41 »

Aikol tundub kivide kogus maru väike seda sorti ahju jaoks . Olen sarnases venel saunas käinud , kus oli see suur kividest kast koos metall kaanega . Seal oli tõesti leil võimas ja pikaks ajaks aga see tundub kuidagi nikerdis
Plaatimistööd üle Eesti. AIVERIOU@GMAIL.COM
Robi 11
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 27
Liitunud: 03 Jaan 2021, 17:53
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Robi 11 »

Igal ahjul on antud ruumi suurus ja kui seda järgida, siis probleemi ei teki. Elasin Soomes pool aastat sellises majas kus oli Aito keris ja esimesest korrast peale imestasin, et kui hea leil ikka on...See, et Aito kallim on...see on nii, sest kestab isalt pojale ja põhimõtteliselt tegemist ongi Venekerisega.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad (seinaplekk väändub, murdub keevitusest lahti). Esimest lappisin ja keevitasin mitu korda, siis ostsin teise, jälle keevitasin. Ja nüüd kolmas läks hiljuti paika.
Põhjusi on mitmeid.
Esiteks, liiga tihe saunatamine, vahest kuni kolm korda nädalas.
Teiseks, kogu saun sai sooja ainult sellest ahjust, seega pikaajaline kütmine.
Kolmandaks, lasin lastel kütta. Nemad aga panevad puid nii palju kui mahub, ehk liiga täis kolle, tagajärjeks liiga kuum tuli.
Neljandaks, liiga vägevad puusordid: lepp, kask.
No ja viiendaks, vee soojendamine sama ahjuga. Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks. Vesi aga selle ajaga valmis ei saa, vaja kauem kütta.
Vigade parandus: saun ainult kord nädalas. Saunas põrandaküte (ehk saunaahju vaja kütta ainult kerise jaoks). Lapsed ei viitsi enam nii tihti saunatada ja ega ei lasegi neil puid alla panna. Metsakuiva peale läksin üle. No ja soe vesi ka nüüd üldboilerist.
Aga see vahelagi, see põleb niikuinii mõne aastaga läbi. Sest ei ole midagi, käib ka ilma.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas aero »

jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:28 Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad … Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks.
Kui suur leiliruum ja millise kraadini läheb 1 ahjutäiega?
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Hiid »

minul on 14m3 ja ühe ahjutäiega läks 40ehk.
100 sai sisse 2.5h intensiivset kütmist.
Telliskorsten oli pmst sama kuum, kui stovemanikärakas ise :lol:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas ping »

Hiid kirjutas: 27 Nov 2022, 20:58 minul on 14m3 ja ühe ahjutäiega läks 40ehk.
100 sai sisse 2.5h intensiivset kütmist.
Telliskorsten oli pmst sama kuum, kui stovemanikärakas ise :lol:
Kas sellise puude kulu juures ei oleks paras aeg sauna efektiivsuse parandamiseks?

Mul oli saun, kus leili võtmiseks pidin kerises põletama vähemalt 2 sületäit 0,5m pikkusega ahjupuid. Kõva leili sai 3 sületäiega.

Aasta pärast tegin leiliruumi ringi, vähe väiksemaks ja vahetasin ahju. 2,5m lavast sai 2,0m pikkusega lava.
Pärast remonti sai 4 (nelja) haluga, 20 minutiga, leiliruumi temperatuuriks ca +85C ja mitmetunnisel leilitamisel lisasin ühekaupa hiljem halge juurde.
Lavale panin tavaliselt toored kanamunad ritta ja mulle ning sõpradele meeldisid õllevahele, "laval keedetud" mõnusalt pehme sisuga keedumunad.

(Pärast remonti, ükskord jäin pooleliolevat spordiülekannet vaatama ja lisasin puid kohe juurde, siis voolas sulanud saunavalgusti seinalt alla ja IR termomeetriga mõõtsin lavalaudade temperatuuriks üle +130C.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Hiid »

see oligi varem.
Probleem kadus, koos stovemani ahju väljaviskamisega :mrgreen:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Urmas »

onu41 kirjutas: 20 Nov 2022, 22:04
Soovitage puuküttega saunaahju. Sooviks just varianti kus kivid ümber ahju. Hea kui ka soojusvaheti sees.
Miks just variant, kus kivid on ümber ahju? Sul on nn ringlava, kus kõigil laval istuvatel on kopsik kulbiga ja saavad kordamööda leili visata? Olgu, see selleks. Meil maal sauanas oli mingi 25+(?) aastat Skameti soojusvahetiga keris. Eks soojusvaheti torusid sain paar korda lahti võetud ja katlakivist puhtamaks koputatud, aga noh, kusagil on piir. Paar aasta tagasi saime aru, et see keris on oma aja üle elanud ja ostsime uue(Skamet). Nagu öö ja päeva vahe. Kui vana kerisega oli vaja kütta ca 3-4 tundi, et sooja vee tünnist(200l) saaks kuuma vett võtta, kuigi leili sai võtta, siis nüüd on 1-1,5 tundi, mine sauna ja vesi tünnis ka kuum. Kui rohkem saunatajaid, siis tasapisi pistetakse tuld juurde. Mälu järgi leiliruumi mõõtmeid pranglides on kubatuuriks ca 14m3.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

aero kirjutas: 27 Nov 2022, 19:23
jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:28 Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad … Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks.
Kui suur leiliruum ja millise kraadini läheb 1 ahjutäiega?
Saun ise mingi 25m2. Leil, no mis ta võib olla, 3x1,5 ehk (kolme inimese lava).

Talvel tulen sauna, ruumid külmad ja miinuskraadid põhimõtteliselt sees. Hakkan kütma, leili uks lahti et ruumid soojeneksid. 2 tundi läheb et saun soojaks saada (kannatab juba istuda ja õlut limpsida). Leil on selleks ajaks enam-vähem valmis, aga plaaditud seinad ja põrandad veel õhkavad külma (natuke ebamugav veemõnusid sellistes tingimustes nautida). Õlle lahti ja tunnike veel kütmist. Siis alles hakkab õige sauna moodi välja nägema. Kokku mingi 4-5 ahjutäit. Leiliruumi uks kogu kütmise vältel lahti, sest ega mina ei küta leiliruumi tulikuumaks, ma viskan selle leiliga kuumaks. Muidu on ebameeldivalt kuiv ja kõrvetav. Rohke auruga mulle meeldib. Klaasuks on mul indikaatoriks, kui see higist voolama hakkab on leil õnnestunud. Kui ei hakka - on üleköetud. Ja leilist otse jääkülma välibasseini :thumbsup:
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas RaJy »

jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:46
aero kirjutas: 27 Nov 2022, 19:23
jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:28 Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad … Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks.
Kui suur leiliruum ja millise kraadini läheb 1 ahjutäiega?
Saun ise mingi 25m2. Leil, no mis ta võib olla, 3x1,5 ehk (kolme inimese lava).

Talvel tulen sauna, ruumid külmad ja miinuskraadid põhimõtteliselt sees. Hakkan kütma, leili uks lahti et ruumid soojeneksid. 2 tundi läheb et saun soojaks saada (kannatab juba istuda ja õlut limpsida). Leil on selleks ajaks enam-vähem valmis, aga plaaditud seinad ja põrandad veel õhkavad külma (natuke ebamugav veemõnusid sellistes tingimustes nautida). Õlle lahti ja tunnike veel kütmist. Siis alles hakkab õige sauna moodi välja nägema. Kokku mingi 4-5 ahjutäit. Leiliruumi uks kogu kütmise vältel lahti, sest ega mina ei küta leiliruumi tulikuumaks, ma viskan selle leiliga kuumaks. Muidu on ebameeldivalt kuiv ja kõrvetav. Rohke auruga mulle meeldib. Klaasuks on mul indikaatoriks, kui see higist voolama hakkab on leil õnnestunud. Kui ei hakka - on üleköetud. Ja leilist otse jääkülma välibasseini :thumbsup:
Et siis termomeetrit üldse pole?
Omal ikka on ja nende kõvatajate kirjutised 100 + kraadi panevad ikka suht suure põntsu enesehinnangule - võimalik, et asi termomeetri asukohas ja minul kerise vastas seinas ja natuke n.ö. nurga taga kerise suhtes (natuke erikujuline leiliruum). Seal on maks mida võimalik ilma nahka kuivatamata taluda 75 kraadi - üle selle on liig. Kütteks stovman mille sain mõned aastad tagasi suht soodsalt kuna oli ehituspoodi seisma jäänud ja oli vaja lihtsalt maha müüa - mingi 200 €. Lisaks on olemas ka soojusvaheti mida pole kasutanud - ahjutäis puid ja minule sobiv leil olemas - pikema sauna puhul tunnis halg juurde.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas aero »

RaJy kirjutas: 28 Nov 2022, 21:43
jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:46
aero kirjutas: 27 Nov 2022, 19:23
jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:28 Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad … Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks.
Kui suur leiliruum ja millise kraadini läheb 1 ahjutäiega?
Saun ise mingi 25m2. Leil, no mis ta võib olla, 3x1,5 ehk (kolme inimese lava).

Talvel tulen sauna, ruumid külmad ja miinuskraadid põhimõtteliselt sees. Hakkan kütma, leili uks lahti et ruumid soojeneksid. 2 tundi läheb et saun soojaks saada (kannatab juba istuda ja õlut limpsida). Leil on selleks ajaks enam-vähem valmis, aga plaaditud seinad ja põrandad veel õhkavad külma (natuke ebamugav veemõnusid sellistes tingimustes nautida). Õlle lahti ja tunnike veel kütmist. Siis alles hakkab õige sauna moodi välja nägema. Kokku mingi 4-5 ahjutäit. Leiliruumi uks kogu kütmise vältel lahti, sest ega mina ei küta leiliruumi tulikuumaks, ma viskan selle leiliga kuumaks. Muidu on ebameeldivalt kuiv ja kõrvetav. Rohke auruga mulle meeldib. Klaasuks on mul indikaatoriks, kui see higist voolama hakkab on leil õnnestunud. Kui ei hakka - on üleköetud. Ja leilist otse jääkülma välibasseini :thumbsup:
Et siis termomeetrit üldse pole?
Omal ikka on ja nende kõvatajate kirjutised 100 + kraadi panevad ikka suht suure põntsu enesehinnangule...
Ilmaaegu. See 100+ üldiselt tuleb sellest, et keris väike, kive vähe ja 75° juures ei saaks sealt üldse leili kätte. Mitte kadestama vaid lohutama peaks neid 100+ mehi :). Näen, et kasutaja jaguar valdab teemat.
jaguar3
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 188
Liitunud: 21 Okt 2011, 13:40
On tänatud: 8 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas jaguar3 »

RaJy kirjutas: 28 Nov 2022, 21:43
jaguar3 kirjutas: 28 Nov 2022, 19:46
aero kirjutas: 27 Nov 2022, 19:23
jaguar3 kirjutas: 27 Nov 2022, 15:28 Kolmas Stovemani saunaahi juba käigus 20 aastaga. Läbi põlevad … Suvel näiteks piisaks ühest ahjutäiest leili jaoks.
Kui suur leiliruum ja millise kraadini läheb 1 ahjutäiega?
Saun ise mingi 25m2. Leil, no mis ta võib olla, 3x1,5 ehk (kolme inimese lava).

Talvel tulen sauna, ruumid külmad ja miinuskraadid põhimõtteliselt sees. Hakkan kütma, leili uks lahti et ruumid soojeneksid. 2 tundi läheb et saun soojaks saada (kannatab juba istuda ja õlut limpsida). Leil on selleks ajaks enam-vähem valmis, aga plaaditud seinad ja põrandad veel õhkavad külma (natuke ebamugav veemõnusid sellistes tingimustes nautida). Õlle lahti ja tunnike veel kütmist. Siis alles hakkab õige sauna moodi välja nägema. Kokku mingi 4-5 ahjutäit. Leiliruumi uks kogu kütmise vältel lahti, sest ega mina ei küta leiliruumi tulikuumaks, ma viskan selle leiliga kuumaks. Muidu on ebameeldivalt kuiv ja kõrvetav. Rohke auruga mulle meeldib. Klaasuks on mul indikaatoriks, kui see higist voolama hakkab on leil õnnestunud. Kui ei hakka - on üleköetud. Ja leilist otse jääkülma välibasseini :thumbsup:
Et siis termomeetrit üldse pole?
On, aga lapsed on ammuilma seierid kõveraks väänanud ja nii ta jäigi. Uue vastu ei ole huvi tundnud. Niiet kui kraade küsite siis ma ei tea. Tean et mõnus on, ongi kõik.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Enesehinnang tõusis märgatavalt :hello:
Käin siis edaspidigi saunas mis mõ'nus ja kusjuures sõprade saunades sarnane temperatuur. Termomeeter lihtsalt vidin mille järgi on lihtsam sama temperatuuri kontroll - no et ei läheks üle
Metsakraav
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 176
Liitunud: 11 Dets 2019, 23:27
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Puuküttega saunaahi

Lugemata postitus Postitas Metsakraav »

Kes soovib kuumemat sauna võib tõsta termomeetri kõrgemale.
10 cm tõstet tõstab temperatuuri umbes 10 kraadi.
Vasta