Generaatori valik varutoiteks?

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Riigi pidev hirmutamine ja manitsus, kuidas eeseisval talvel elektrikatkestused olla pigem võimalikud kui iial enne ning sõnumi kinnistamine kuidas igaüks peaks täna teadma, et nädal kriisi üle elada on igaühe enda vastutus.

Enda elamist analüüsides on nädal elektrita kõige probleemsem, kus katlasüsteem (pelletipõleti-teod-pumbad) vajavad toidet ning kaevus veepump, külmik jm majapidamise elekter võiks siis samuti toimida.
Olen küll paar ca 880Wh akupanka soetanud, mis tagab hädapärase "toimepidevuse" :) tundides ja olenevalt kuhu ühendada isegi ööpäevaks+ aga päevi või isegi nädalat varu akupankadele ehitada on liialt kulukas.

Nõuks võetud, et tuleb ikka generaator samuti koju tuua aga nagu ikka mida rohkem uurid seda keerulisem teema. Midagi väga võimast ei plaaniks ideaalis 3kW nimivõimsust peaks piisavaks ja lepiks ka 2kW. Aga nagu ikka, internet soovitab osta korra ja osta Honda aga Eesti ega lähiriikide e-poodides ei õnnestu enam Honda generaatorit osta, on läbi müüdud, tarneaeg&hind teadmata jne.
Saanud ühe ehitus-kütteseademte firmaga rääkida, kellel on töötegemiseks kaubikus ja järelkärus alati oma elekter kaasas ja aja jooksul samuti erinevaid genekaid kasutatud ning jäädud samuti lõpuks Honda peale pidama..
Mis oleks järgmine nö kindla peale valik Honda järel, tegelikult on ka muid küsimusi, eks täpsustab jooksvalt..
Kuna siinsetes teemades on näha vihaselt nõudlikke elektriala spetse, võite vabalt lasta oma teadmistel särada, küll võiks jääda konstruktiivse kriitika piiridesse - anda nõu mis aitaks edasi :thumbsup:

paar silmajäänud näidet ka, mille kohta ei oska ise arvata:
https://www.stokker.ee/inverter-generaa ... d=15597333
https://www.akromex.com/eshop/product.p ... roduct=471
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas ping »

Prill kirjutas: 25 Okt 2022, 09:05 Riigi pidev hirmutamine ....
... Enda elamist analüüsides on nädal elektrita kõige probleemsem, kus katlasüsteem (pelletipõleti-teod-pumbad) vajavad toidet ning kaevus veepump, külmik jm majapidamise elekter võiks siis samuti toimida. ...
Mõnda aega ilmas elanud inimesel võiks olla juba selge, et antud juhul pole tegu mitte " riigipoolse hirmutamisega" vaid riigivalitsus annab selgelt teada, et "uppuja päästmine on tema enda isiklik asi ja igaüks vaadaku ise kuidas edaspidi hakkama saab", täpselt nagu skandinaaviamaades juba mitmeid kuid on selgelt rahvale räägitud meie valitsuse ilusate lubaduste asemel.
Eilne ehituspoe külastus laseb aimata, et kes alles nüüd hakkab geneka peale mõtlema on juba hiljaks jäänud.

Suure impulssvooluga elektritarvitite jaoks nagu kaevupump, võib selle invertergeneka võimsusest väheks jääda.
Selle invertergenekaga koos kasutamiseks võik osta analoogse väikse (370W) hüdrofori: https://online.depo-diy.ee/product/23428

Siin on üks testvideo erinevate tootjate 3kW genekate võrdlusest. https://www.youtube.com/watch?v=KZ4UBF8 ... 0%BB%D0%BE
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Prill kirjutas: 25 Okt 2022, 09:05 paar silmajäänud näidet ka, mille kohta ei oska ise arvata:
https://www.stokker.ee/inverter-generaa ... d=15597333
https://www.akromex.com/eshop/product.p ... roduct=471
Esimesel lingil olev Gudnord tundub olema natuke ülehinnatud Scheppach, näiteks Scheppach SG2500i sai mõned päevad tagasi letist soodushinnaga 600€.
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

2kw (3kw) nominaalvõimsuse tagamine eeldaks juba 4-5kw genekat - näit. see:
https://xn--triistamarket-imba.ee/toori ... k-rg5.html
või sama poe 3-faasiline variant ka saadaval.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Tänud soovituste eest!
Generaatorite kirjelduses on silma jäänud sõnapaarid "invertergeneraator", "siinusgeneraator", samuti osadel on käsikäivitus ja lisaks ka elektrikäivitus, kuigi selle elektrikäivituse alla vist mahub erinevaid käivitusviise.

Ega mul õiget ettekujutust sellest elektrigeneraatoriga elamise toitmisest ei ole, lihtsama skeemi kohaselt elektri äraminekul ma ju tegelikult ei tea, kas katkestus on 15 minutit, 15 tundi, elektrilevi rikete lehel mõne aja pärast rikke kõrvaldamise indikatiivne aeg tekib ja enam vähem on see ka paika pidanud ja reeglina elekter sellest ajast kiiremini naasnud.
Kui ikka kisub toas jahedaks ja elekter tagasi ei tule otsin kuurialt geneka, vajadusel tangin, tõmban nöörist ja loodan käivitumist, kui genekas töökorras, otsin välja pikendusjuhtemete varud ning vean kuskilt ukse-aknavahelt pikenduse(d) elamisse ja vajalikud tarbijad sinna külge.
Ei tundu elegantne majandamine aga tegemist ikkagi kriisijuhtumiga :) Kuna paar akupanka ka, siis vaimusilmas kütaks geneka pealt pelletipõletit kuni akupaak (1500l) soe, samuti pere pesuskäik (veepump 1100W) samas, vbl saab supi ka soojaks või mikrolaineahjus midagi soojendada ning akupangad laetud, lülitaks ööseks geneka välja ning küttesüsteemi pump (25W) elab akupanga enda ennustuse järgi kolme ööpäeva kanti ja hoiab maja sooja.
Hommikul siis tõmbab geneka käima saab WC potist sinna kogunenu alla loputada, kohvi-putru keeta ja uuele päevale vastu minna.

Samas elektriühendus on 3x20A ehk kolm faasi, ning parem lahendus oleks 3 faasiline genekas, mis oleks ühendatud maja elektrikilpi mida saaks rubilnikust lülitada kuidagi nii, et geneka peale lülitades lülitaks samas võrguelektrist lahti - et ei tekiks olukorda, kus elektri taastudes pralleelselt genekas ka toidaks tarbimist. Ega ma ei tea mis sel juhul üldse juhtub või kas juhtub, sagedus vist ei sünkrooni või midagi sinna suunda probleemistik.
Veel elegantsem lahendus oleks, kui generaator on kilpi ühendatud ja oskab end võrguelektri kadudes käima tõmmata ja elektri naastes seisata.
Paraku need viimased lahendused tunduvad kulukaks minevat, vaja kobedamat 3 faasilist generaatorit, ümberehitustöid kilbis ehk vaja projektigi ja pädevuse-kutsetega tegelasi kõike ehitama.

Kas selline variant ka on, et võtta 1-faasiline 2-3kW genekas ja see kuidagi rubilnikuga kilpi ühendada kolme faasi toitma - ikka nii, et võrguühenduse füüsiliselt geneka kasutamise ajaks ära lahutaks rubilnikust. Kas lahutamist vajaksid ainult faasid või ka neutraal (kas ka maandus - kuigi põhjust nagu ei näe).
Tarbimine siis teadlikult nii, et suuri õgardeid nagu elektripliit jm ei kasuta või vähemalt teiste võimsamate tarbijatega koos ei kasuta, enamus pädevatel genekatel ülekoormuskaitse ja eks selle rakendumine annab ise märku kui tarbimine üle võlli kisub.
Sel juhul oleks geneka kasutamine kuidagi mugavam juhtmemajanduse mõttes, kasvõi elamise valgustus, mis LED-ide ajastul ei ole suur elektritarbija, on valgustus ju kilbis otse gruppide all ja seda kuidagi tahtes generaatoriga ajutiselt ühendada on pehmelt öeldes komplitseeritud. Aga see on ka narr, kui genekas mürrab õues aga elamine ikka pime ja tasku-pea-jm-akulampide peal. Lihtsam juba osta elamisse pistikuga laua-põrandalampe ja need pikendusjuhtmete rägastikku ühendada..
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Olin mõnda aega tagasi ka genekavaliku ees ning teemat sügavamalt uurides selgus hulgaliselt nüansse, millele tuleb tähelepanu pöörata.

Invertergeneraator vs tavageneraator.
Levinud argument on see, et tundlikku elektroonikat tohib kasutada ainult invertergeneraatori taga, kuna tavageneraatori väljund on moonutatud. Ja väide, et tavaline generaator võib elektroonika maha põletada.

Mul läks päris jupp aega, et välja selgitada, miks see nii on - kuna minu elektroonikuteadmiste põhjal teeb just inverter sünteetilise siinuse, aga tavageneraatorist peakski ju välja tulema see puhas analoogsiinus.
Tegelikult on põhjus selles, et tavageneraatoris on AVR - automaatne pingeregulaator, mis reguleerib väljundpinget ergutusmähise pinge piiramisega. Odavamates genekates tehakse seda astmeliselt ja nii tekib siinusesse "jõnks". Kui nüüd tarbija impulsstoiteploki power faktor on kehva (loe: plokk odav), siis võib selle piikidena toimiv voolutarve kooskõlas geneka AVR-iga põhjustada nö. üksteisele vastu töötamist, täiendavaid häireid ja halvemal juhul ka riknemist. Seega kui on tarvis geneka pealt toita ja laadida arvutustehnikat ja sideseadmeid, siis võiks eelistada inverterit. Aktiivtarbijate korral (hõõglambid, küttekehad) pole vahet, ka tavageneraator teeb oma töö ära.

Inverteri kasuks räägib veel see, et väikese koormuse all oskab ta mootori pöörded maha võtta ja vaiksemalt ning ökonoomsemalt toimetada. Tavaline generaator peab sageduse hoidmiseks ühtlaselt (kõrgete) pööretega käima.

Küttekehadest rääkides - sisepõlemismootori kasutegur on seal paar-kolmkümmend %. Seega vedelkütusega generaatori ringi ajamisel läheb suur hulk energiat lihtsalt soojuseks. Seega kui genekas ei ole just vesijahutusega, mille jääksoojust saaks küttesüsteemi suunata, siis kasuteguri poolest on raiskamine käitada generaatorit selleks, et elektripliidil süüa valmistada või elektriga otse tuba kütta. Pigem võiks kriisiolukorras teha süüa gaasipriimuse peal ja kütteks otse kütust põletada. Omaette teema on soojuspumbad ja keskküttesüsteemide ja tsirkulatsioonipumpade toimimine.

Alguses tundus mulle ka jube ahvatlev mõte osta 3F generaator ja see piltlikult maja jaotuskilbi sisendisse lülitada. Kõigepealt tuleb arvestada, et iga faas annab välja ainult kuni kolmandiku nimivõimsusest, seega 6kW 3F genekas annab ühe faasi pealt max. 2kW. Teine asi, tootjad nõuavad 3F odavgeneraatorite korral, et faasid peavad olema koormatud ühtlaselt ja erinevused koormuses ei tohiks ületada 20...25. Seega mõte, et ühes faasis on 2kW veekeetja ja teistes tiksuvad paar 5W LED pirni, tuleks ära unustada.

Elektrikäivitusest - jah, on nöörist käima tõmmatavad genekad ja on aku ja starteriga genekad. Paraku viimased on ainult "võimlemise" mugavamaks tegemiseks ning ei ole veel võimelised iseseisvalt juhtsignaali peale käivituma. Viimase jaoks on vaja täiendavat keerukust (nn. ATS), mis avab kõigepealt kütusekraani, sulgeb käivitamise ajaks õhuklapi ("tooreklapi"), käivitab starteriga mootori, saab aru, millal mootor läks käima ning oskab siis õhuklappi uuesti avada. ATS lisab geneka hinnale korralikult juurde.

Hooldus. Odavama otsa genekad tahavad õlivahetust iga paarikümne kuni poolesaja töötunni järel ja/või kord aastas või pooles. See on reaalne tüli ja kulu, millega tuleks arvestada.

Tööiga. Koduseks kasutuseks sobivad kvaliteet-generaatorid lubavad suurusjärk 3000 töötundi ressurssi. Paduhiinakad ilmselt veel vähem. See tähendab, et pidevalt 24/7 tiksumisega saaks see ressurss mingi 4 kuuga otsa. Teine asi on see, et juba tühijooksu kütusekulu poolest ei ole mõistlik genekat lasta pidevalt töötada. Varustuskindluse tagamise korral oleks mõtet välja ehitada akusüsteem, mis tagab elutähtsate tarbijate katkematu toite ning generaatori tõmbad automaatselt käima selleks ajaks, kui akud vajavad laadimist.

Seega täisautomaatse varutoite väljaehitamine on küllaltki kallis ja tekib küsimus, kas on mõtet. Kui Sul on haigla või mingi juhtimisstaap, siis küll, aga kodumajapidamise korral tasub hinnata, mis on selle ebamugavuse hind. Kas elekter käib ära mõni tund, mõni päev või kaob ära nädalateks. Viimasel juhul on ilmselt juba sõda lahti ning meil on palju suuremad probleemid, kui ainult elektri kadumine.

Seega minu arvates on täna kodumajapidamisse mõistlik osta paari-kilovatine odavam invertergeneraator ning mõnest tunnist pikema katkestuse korral käsitsi olulised tarbijad ümber kommuteerida.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Väga hea, kaldun ise ka sinnapoole, et pole hetkel jaksu väga keeruliseks ajada ja tuleb mõni lihtsam invertergenekas ligi võtta ja loota ehk ei lähe vaja :)
Sellega tuleb ka nõustuda, kus genekaga otseelektriküte või toidutegemine ei ole parim mõte ning selleks priimused-gaasipliidid mõistlikumad, ainult kui oskaks õige osta ja kas veel saada on :D peab vist eraldi teema tegema..
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas ping »

Walter2 kirjutas: 25 Okt 2022, 14:59 2kw (3kw) nominaalvõimsuse tagamine eeldaks juba 4-5kw genekat - näit. see:
https://xn--triistamarket-imba.ee/toori ... k-rg5.html
või sama poe 3-faasiline variant ka saadaval.
Kui tahta 3 faasilise genekaga toita 1 faasilist 3kW tarbijat, siis peaks see 3 faasiline generaator olema 9kW võimsusega, ehk vajaliku generaatori hind ja kaal ning kütusekulu tõuseb kordades.

Kui kasutada elamise avariigeneraatorina 3F generaatorit, siis peaks selle vajadus olema ka põhjendatud ja läbimõeldud.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas ping »

Prill kirjutas: 25 Okt 2022, 19:36 Väga hea, kaldun ise ka sinnapoole, et pole hetkel jaksu väga keeruliseks ajada ja tuleb mõni lihtsam invertergenekas ligi võtta ja loota ehk ei lähe vaja :)
Sellega tuleb ka nõustuda, kus genekaga otseelektriküte või toidutegemine ei ole parim mõte ning selleks priimused-gaasipliidid mõistlikumad, ainult kui oskaks õige osta ja kas veel saada on :D peab vist eraldi teema tegema..
Selline 25eur maksev gaasipliit on täitsa legaalne siseruumides kasutamiseks ja grillgaasiballoon tagavad sooja söögi pikaks ajaks ning saab reetva mürinata, vaikselt suppi keeta.
Pilt
Pilt
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas ping »

vtl kirjutas: 25 Okt 2022, 18:14 ... Tegelikult on põhjus selles, et tavageneraatoris on AVR - automaatne pingeregulaator, mis reguleerib väljundpinget ergutusmähise pinge piiramisega. Odavamates genekates tehakse seda astmeliselt ja nii tekib siinusesse "jõnks". Kui nüüd tarbija impulsstoiteploki power faktor on kehva (loe: plokk odav), siis võib selle piikidena toimiv voolutarve kooskõlas geneka AVR-iga põhjustada nö. üksteisele vastu töötamist, täiendavaid häireid ja halvemal juhul ka riknemist. Seega kui on tarvis geneka pealt toita ja laadida arvutustehnikat ja sideseadmeid, siis võiks eelistada inverterit. Aktiivtarbijate korral (hõõglambid, küttekehad) pole vahet, ka tavageneraator teeb oma töö ära. ...
Kui on vaja tavalise (ilma inverterita) geneka taga peenemat elektroonikat kasutada, siis peaks generaatorit koormama pidevalt kasvõi 100W tavalise hõõglambiga, mis peaks vähendama geneka tühikäigul toimuvaid pingepiike.
Ehk enne tuleb panna põlema hõõglambiga (vana laua)lamp ja kui pirn ühtlaselt põleb, alles siis lisada pikendusjuhtmesse muud tarvitid.

AVR on selline spetsiifiline vidin, mis ülekoormuse korral armastab hetkega läbipõleda ja mis tuleb kuskilt tellida.
Vene kulibinid on katsetanud, et praktiliselt kõik ehitusel kasutatavad elektritööriistad töötavad ka ilma AVRita väikse geneka taga rahuldavalt kui juhtmed otse geneka mähistele ühendada.
Pinge küll kõigub aga kannatab ka suuremate saagide käivitamist mõningase urisemisega.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Prill kirjutas: 25 Okt 2022, 19:36 Sellega tuleb ka nõustuda, kus genekaga otseelektriküte või toidutegemine ei ole parim mõte ning selleks priimused-gaasipliidid mõistlikumad, ainult kui oskaks õige osta ja kas veel saada on :D peab vist eraldi teema tegema..
Võin sulle sümboolse tasu eest pakkuda paar punast gaasiballooni. Teed ühe huvireisi Lätti, pistad paar ballooni autosse ja ega Läti piirist eriti kaugele sõitma ei pea, sest balloonide vahetust saab teha ka Super Alkos. ;) Tuleb ikka tunduvalt soodsam kui meie balloonimonopolist ostes. ;) Gaasipliit on sama, mis akf pingi viitel, kuid ei kasuta pliiti toidu valmistamiseks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

vtl kirjutas: 25 Okt 2022, 18:14käsitsi olulised tarbijad ümber kommuteerida
Üsna lihtne on ka elektrikilbis mõni grupp (sõltuvalt kilbi skeemist) - elutoa valgus, külmkappide pistikupesad ja veel mõni pistikupesa telefonide laadimiseks, kütte pump jms ühendada ühe faasi peale kokku ja panna ülejäänud kilbi vahele ümberlüliti. Siis tuleb lihtsalt elektrikatkestuse korral see lüliti keerata generaatori asendisse ja tõmmata generaator käima.
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 25 Okt 2022, 20:08Võin sulle sümboolse tasu eest pakkuda paar punast gaasiballooni. Teed ühe huvireisi Lätti, pistad paar ballooni autosse ja ega Läti piirist eriti kaugele sõitma ei pea, sest balloonide vahetust saab teha ka Super Alkos. ;) Tuleb ikka tunduvalt soodsam kui meie balloonimonopolist ostes. ;) Gaasipliit on sama, mis akf pingi viitel, kuid ei kasuta pliiti toidu valmistamiseks. ;)
Mis selle Superalko hind tuleb vahetusele?
Just eile käisin Alexelas 11kg kiirliitmikuga grillgaasiballoone ringi vahetamas. 34 raha taheti tükist.

Waze arvab, et Tallinnast Ikla Super-Alkosse on 210 km, edasi-tagasi 420 km. Minu auto kulutab maanteel ca 6 liitrit sajale bensu ehk selle sõidu peale jämedalt 25 liitri jagu. Kütusehind on praegu suurusjärgus 1.9 €/l ja sõidu kogumaksumus tuleb ~48€.

Sõiduajaks hinnatakse 2:22h üks ots, veidi läheb kohapeal ka ehk jämedalt võttes alla 6 tunni pole mõtet arvestada.
Kui see aeg rahaks ümber arvestada, siis tasub endalt küsida, kumba eelistada, kas väidetava kokkuhoi nimel kitsal Pärnu maanteel rekkade taga venides autoroolis tiksuda või sama aja oma igapäevatööd tehes raha juurde teenida ja see gaas siiski kohalikust bensujaamast või ehituspoest ära tuua.

Suvel kulus mul gaasigrilli peale poolteist ballooni.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

vtl kirjutas: 25 Okt 2022, 20:46 Mis selle Superalko hind tuleb vahetusele?
Just eile käisin Alexelas 11kg kiirliitmikuga grillgaasiballoone ringi vahetamas. 34 raha taheti tükist.

Waze arvab, et Tallinnast Ikla Super-Alkosse on 210 km, edasi-tagasi 420 km. Minu auto kulutab maanteel ca 6 liitrit sajale bensu ehk selle sõidu peale jämedalt 25 liitri jagu. Kütusehind on praegu suurusjärgus 1.9 €/l ja sõidu kogumaksumus tuleb ~48€.

Sõiduajaks hinnatakse 2:22h üks ots, veidi läheb kohapeal ka ehk jämedalt võttes alla 6 tunni pole mõtet arvestada.
Kui see aeg rahaks ümber arvestada, siis tasub endalt küsida, kumba eelistada, kas väidetava kokkuhoi nimel kitsal Pärnu maanteel rekkade taga venides autoroolis tiksuda või sama aja oma igapäevatööd tehes raha juurde teenida ja see gaas siiski kohalikust bensujaamast või ehituspoest ära tuua.

Suvel kulus mul gaasigrilli peale poolteist ballooni.
Oi jeerum-jeerum! Miks sa arvad, et me sõitsime spetsiaalselt Iklasse/Valmierasse balloonide vahetuseks? Tuleb lihtsalt ühendada meeldiv kasulikuga. ;) Paar aastat tagasi(enne koroonat) oli asja Lätti ja sai paar tühja ballooni peale visatud. Mitu liitrit on punane balloon? Kui mälu ei peta, siis maksis vist 27€. Meil maksis poole väiksem sama palju kui punane Lätis. Kui Depot Eestis veel ei olnud, siis järelkäruga Riia Depos asjade järel käies oli hinnavõit ca 400-500 euro vahel, kusjuures kulutused olid maha arvatud. Autoks oli Dacia Dokker + kerghaagis. Ise ma kulude-tulude arvestust ei teinud, seda tegi mu direktor(elukutseline raamatupidaja). Mei ei käinud Lätis 200 grammise juustutüki järel. ;) Eks järgmisel kevadel tule jälle ühendada meeldiv kasulikuga, sest direktor tahab nagunii minna Sigulda laadale ja Super Alko külastus on vist iga eestlase kohustuslik kontrollpunkt, kus peab ennast fikseerima. ;) Mul alkoholi muret ei ole, on gaasi mure ja saab jälle 2-3 ballooni vahetatud.
PS. AGA/Linde või kes iganes on väga head lobistid endale leidnud, kes meie mail lasid ära keelata veneaegsete gaasiballoonide kasutamise. Lätlased oleks nagu ka EU-s, aga neil need punased ballonid millegipärast vastavad EU standarditele. Miks?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Urmas kirjutas: 25 Okt 2022, 22:50 Oi jeerum-jeerum! Miks sa arvad, et me sõitsime spetsiaalselt Iklasse/Valmierasse balloonide vahetuseks? Tuleb lihtsalt ühendada meeldiv kasulikuga...
Noh jah... see aeg, kus oli põhjust Läti Deposse minna ja tee pealt kastide kaupa õlut vms. odavat kärakat kaasa haarata, on õnneks ammu möödas. Mida ma sinna enam sõidan - puhkamiseks on ka teisi kohti.
Urmas kirjutas: 25 Okt 2022, 22:50PS. AGA/Linde või kes iganes on väga head lobistid endale leidnud, kes meie mail lasid ära keelata veneaegsete gaasiballoonide kasutamise. Lätlased oleks nagu ka EU-s, aga neil need punased ballonid millegipärast vastavad EU standarditele. Miks?
Ma saan nende "murest" aru, kellel vanast ajast punase ballooniga gaasipliit. Minul on kõik asjad (gaasigrillist alates ja terassisoojendi ning rullmaterjali-leeklambi-põletiga lõpetades) kiirliitmikuga grillgaasi ballooni(de) peal ja ausalt öeldes mingit keeratavat jura ei taha endale.
Viimati muutis vtl, 26 Okt 2022, 01:00, muudetud 1 kord kokku.
Metsakraav
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 176
Liitunud: 11 Dets 2019, 23:27
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Metsakraav »

https://www.lpg.lv/lv/private/gas-cylinders/
Oleneb müüjast võib maksta ka 40 raha.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Metsakraav kirjutas: 25 Okt 2022, 23:16 https://www.lpg.lv/lv/private/gas-cylinders/
Oleneb müüjast võib maksta ka 40 raha.
Aitäh Metsakraav viite eest! Lisan ka omalt poolt viite https://olerex.ee/era/balloonigaas
Nonii, nüüd hakake arvutama 3(kolme) balloni vahetust Iklas vs Olerexis(spetsiaalselt balloonide vahetuseks sõites). Mu Dacia võtab keskmiselt 5l/100km(kui kiirust ei ületa) ja vahemaa on 2x128km. Arvutamisel ikka võtke arvesse, et mul on autos 3(kolm) 50liitrist ballooni ja Olerexis on kõige suurem balloon 17kg(?). Kas EU balloonigaasi müümiseks ei olegi siiani veel kehtestanud ühtseid ühikuid ja kestab anarhia ehk tarbijate lollitamine? :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Urmas kirjutas: 25 Okt 2022, 23:43 Aitäh Metsakraav viite eest! Lisan ka omalt poolt viite https://olerex.ee/era/balloonigaas
Nonii, nüüd hakake arvutama 3(kolme) balloni vahetust Iklas vs Olerexis(spetsiaalselt balloonide vahetuseks sõites). Mu Dacia võtab keskmiselt 5l/100km(kui kiirust ei ületa) ja vahemaa on 2x128km. Arvutamisel ikka võtke arvesse, et mul on autos 3(kolm) 50liitrist ballooni ja Olerexis on kõige suurem balloon 17kg(?). Kas EU balloonigaasi müümiseks ei olegi siiani veel kehtestanud ühtseid ühikuid ja kestab anarhia ehk tarbijate lollitamine? :scratch:
See sinu 50 liitrine balloon mahutab 21 kg gaasi - kui juba mõõtühikuid mainisid siis võiks võrreldavad ühele mõõdule sättida. Samas olen muidugi nõus, et kui lõunanaabri juures käik niikunii ja vanad balloonid alles siis on kindlasti majanduslikult kasulik sealt gaasi osta. Olenevalt ostukohast ja hetkehinnast säästab ühe kg gaasi pealt ca 0,75 € ehk 21 kg pealt ca 15€
Viimati muutis RaJy, 26 Okt 2022, 00:22, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

RaJy kirjutas: 25 Okt 2022, 23:56 See sinu 50 liitrine balloon mahutab 21 kg gaasi - kui juba mõõtühikuid mainisid siis võiks võrreldavad ühele mõõdule sättida.
Olgu, kui 50l punane balloon mahutab 21kg gaasi, siis mulle jääb veidi arusaamatuks, et kuidas visuaalselt palju väiksem EU balloon mahutab nii palju(17kg). tanklates müüakse LPG gaasi jälle liitrites. Miks? Mis kuradi jama see on? Tarbija eksitamiseks? Miks ma pean hakkama teisendama mingit erikaalu õige hinna teada saamiseks? Kas see teisendamine on ka kõigi tarbijate aju hallrakkudedele seeditav? :scratch:
RaJy, need erinevad mõõtühikud ei ole minu poolt netiavarustesse üles riputatud, olen vaid sõnumitooja. EU võiks oma liikmesriikide valitsusi korrale kutsuda. Ajaks kamba kokku küll,barrikadeeriks punaste balloonidega tee Toompeale ja läheks riigikogulaste parkimisplatsile protestima, aga aega ei ole. ;)
Viimati muutis Urmas, 26 Okt 2022, 00:28, muudetud 1 kord kokku.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Urmas kirjutas: 26 Okt 2022, 00:20
RaJy kirjutas: 25 Okt 2022, 23:56 See sinu 50 liitrine balloon mahutab 21 kg gaasi - kui juba mõõtühikuid mainisid siis võiks võrreldavad ühele mõõdule sättida.
Olgu, kui 50l punane balloon mahutab 21kg gaasi, siis mulle jääb veidi arusaamatuks, et kuidas visuaalselt palju väiksem EU balloon mahutab nii palju(17kg). tanklates müüakse LPG gaasi jälle liitrites. Miks? Mis kuradi jama see on? Tarbija eksitamiseks? Miks ma pean hakkama teisendama mingit erikaalu õige hinna teada saamiseks? Kas see teisendamine on ka kõigi tarbijate aju hallrakkudedele seeditav? :scratch:
See "eksitus" on vanadel vene balloonidel alumiiniumist krae peal täitsa pressitud kirjas - 50L/21 kg - mine homme valges ja vaata. Lihtsalt meil kasutatakse müügil mõõduna kg ja lätlased ilmselt liitrit.
Silindrilise mahuti mahu hindamine "silma järgi" on suht ebatäpne.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

RaJy kirjutas: 25 Okt 2022, 23:56 Samas olen muidugi nõus, et kui lõunanaabri juures käik niikunii ja vanad balloonid alles siis on kindlasti majanduslikult kasulik sealt gaasi osta. Olenevalt ostukohast ja hetkehinnast säästab ühe kg gaasi pealt ca 0,75 € ehk 21 kg pealt ca 15€
Õnneks on mul kodune direktor, kellele meeldib "kodutöö" enne mingi konkreetse asja ostmist. Ja talle meeldib see "kodutöö".
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

kunn24 kirjutas: 26 Okt 2022, 00:58 Täpsemalt, antud on ballooni maht, mitte vedelgaasi maht. Propaani on 21 kg puhul balloonis 42,5 l.
The density of liquid propane at 25 °C (77 °F) is 0.493 g/cm3
https://en.wikipedia.org/wiki/Propane#Density

Täiendus, vedela butaani tihedus on suurem, seega sama massi puhul on teda mahuna veelgi vähem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Butane#Density
Ega minagi mingeid absoluutseid numbreid ei öelnud - lihtsalt vaatasin, et naabrid müüvad 50 liitrist ballooni ja see samasugune mida meil müüdi kunagi 21 kilo gaasiga.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 26 Okt 2022, 01:15 Kui seal pumbataks praegu butaanisegu, siis saaks massi järgi rohkem, kui 21 kg.

Tühja punasesse ballooni siis mitte rohkem, kui 42,5 l!!!
Oli kunagi ka siinses VE foorumis juttu sellest nn punasesse ballooni täitmise adapterist avalikest tanklatest(kuigi seda ei tohtinud teha), aga kuna ei leidnud sobiva adapteri tegijat, siis jäi see idee minu poolt soiku. Oleks ka tahtnud Kernus(tol ajal lähim koht) punaseid balloone täita. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas vtl »

Alati on veider, kuidas vastavalt isiklikule huvile suhtumine muutub. Alles see oli, kui rida foorumlasi üritas mulle tõestada, et oma liitumiskilbis kaitsme lülitamine ei kuulu tarbija pädevuse alla ning võib hullemal juhul olla isegi ohtlik. Ja nüüd arutatakse tõsimeeli (samas "elektriseadmete" alajaotuses!) selle üle, kuidas käibelt mahavõetud vanu veneaegseid gaasiballoone avalikus tanklas isearetatud adapteritega täita. NB! MITTE ületades 40 liitrit!
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Generaatori valik varutoiteks?

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

kunn24 kirjutas: 26 Okt 2022, 11:04 Kus kirjas, mingi firma poolt enam mittekasutatavat ballooni ei tohi täita? Ja loodan, et nägud, et Läti firmas käibivad?
Vähemalt ühes tanklas olen näinud hoiatust et kaasaskantavaid balloone ei tohi täita - ainult stats. autoballoone.
Kaua aega mittekasut. balloon on ka testimata?
Vasta