1. leht 2-st

Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 23 Sept 2022, 23:22
Postitas RaJy
Kuna elamisest eemal oleval abihoonel puudub elektriühendus ja pole ka mõistlik seda sinna vedada siis sai otsustatud asi päikesepaneeliga lahendada. Särts on üksnes valguse saamiseks kõige pimedamatel kuudel. Kuna varasem kogemus päikesepataeiga väiksemate n.ö. tänavavalgustitega on positiivne siis tellisin selle hoone jaoks sellise valgusti kus paneel eraldi 5 m juhtmega.
Nüüd siis küsimus - millise nurga alla on mõistlik paneel paigaldada. Üldiselt tootmiseks mõeldud paneelid vist paigaldatakse 40 kraadise nurgaga, aga see ilmselt mõeldud suvekuid silmas pidades, et võimalikult suur tootlus oleks. Mul oleks vaja pigem võimalikult suurt tootlust okt-märts. Pluss oleks ka muidugi see, et mida püstisem seda vähem lund peale pidama jääb.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 04:33
Postitas new1
Kinnita siis juba otse seinale, laeb ilmselt mingit akut see sul seal. Mõõda esmalt ära palju toodab pilves ilmaga ja päikesega seal seinal, kui tilgutab piisavalt, siis las jääda seinale. Mul garaazis samamoodi kaks paneeli, üks lamekatusel vaatab suht otse taevasse, teine kusagil suht põõsaste vahel seinal ja talvel on ainult see seinal olev mis toodab midagi, lamekatusel olev jääb paksu lumekihi alla ja ei viitsi seda sealt välja kaevamas käia. Mul kaks mingit kasutatud 230W paneeli muidugi, mis vähe võimekamad, samas mul see valgus jms kraam ka seal vähe toekam, laeb 12V 50Ah akut ja valgustuse võimsus mingi 150W kui kõik põlema panna täisvõimsusel. Muidugi kui sul mingi komplekt seal ja liitiumaku, siis ma ei ole kindel, kas miinuskraadidega see aku üldse laeb seal ja kas kestab kuigi pikalt, kui pakasega see aku laadimine toimub seal.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 08:48
Postitas RaJy
Seinale kinnitamine jääb ära - ainus sein kuhu mimgigi päikesevalgus jõuab on idapoolne. Jääb üle vaid katus ja ilmselt katuseharja peale - hari pöhja-lõuna suunaline. Komplektis jah akud, aga ma millegipärast arvan, et need akud on valgusti mitte paneeli sees ja valgusti läheb siseruumi kus eeldatavasti päris pakane valitsema ei hakka.Toode ise selline https://www.lambimaailm.ee/led-hamardat ... ip65-pult/

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 09:30
Postitas ping
RaJy kirjutas: 24 Sept 2022, 08:48 Seinale kinnitamine jääb ära - ainus sein kuhu mingigi päikesevalgus jõuab on idapoolne. Jääb üle vaid katus ja ilmselt katuseharja peale - hari põhja-lõuna suunaline. ...
Kui hari on Põhja-Lõuna suunaline, siis kinnita Lõunapoolse kelba külge vertikaalselt.
Siis talvel, lumelt peegelduv valgus suurendab kiirgusvoogu ja lumi ei jää paneeli peale ning kaablit saab alati pikendada.
Pilt
:hello:

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 09:35
Postitas Kalvis
Talvise nurga leiab kah ülesse aga minu teada oli mälu järgi 10 kraadi suurem (st 50 kraadi)

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 09:53
Postitas Scott
Talvisel pööripäeval ei tõuse Päike Põhja-Eestis kõrgemale kui 7 kraadi. Kuna siis on ajaliselt kõige vähem päikesevalgust, ei anna suurem nurk mingit eelist. Sügisel ja kevadel on Päike kõrgemal ning tuleks paneeli nurka suurendada. Samas võib seda ka mitte teha, sest pikem päikesepaiste kompenseerib madala nurga. Paneeli suurus tuleks muidugi dimensioneerida detsembri järgi.

OT: suunad ja -poolsed ei ole nimed, seega need kirjutatakse väikese algustähega - põhjasuunaline, lõunapoolsem.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 11:13
Postitas RaJy
ping kirjutas: 24 Sept 2022, 09:30
RaJy kirjutas: 24 Sept 2022, 08:48 Seinale kinnitamine jääb ära - ainus sein kuhu mingigi päikesevalgus jõuab on idapoolne. Jääb üle vaid katus ja ilmselt katuseharja peale - hari põhja-lõuna suunaline. ...
Kui hari on Põhja-Lõuna suunaline, siis kinnita Lõunapoolse kelba külge vertikaalselt.
Siis talvel, lumelt peegelduv valgus suurendab kiirgusvoogu ja lumi ei jää paneeli peale ning kaablit saab alati pikendada.
:hello:
Hoome on 20 m pikk ja ei ole minu ainuomand - mulle kuulub 1/4 ja just põhjapoolne ots

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 16:29
Postitas new1
Dimensioneeri räigelt üle, st pane nii suur paneel, et ka pilves ilmaga põhja suunast saaksid piisavalt akusse tilgutatud ja sel juhul ei ole mingit häda ka talvel, et puudu jääks. Need paneelid küll vist kallimaks läinud, aga ise sain mingi kasutatud 230W-se paneeli 50 euri tükk siitsamast foorumist kusagilt ja mul ta ka sellises kohas, kuhu otseselt päikesevalgust väga vähe peale paistab, ent pilves ilmaga 30V ja 0,3A saan sealt üldiselt igal juhul ehk siis 10W ligi, mis harva kasutatava valguse jaoks täiesti piisav. Talvel külmaga ma seal garaazis kuigi pikalt midagi jännata nagunii ei taha, pole sobiv kliima.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 19:45
Postitas RaJy
Pole mul siin midagi dimensioneerida - ostsin valmis komplekti - nii nagu ta on nii on.
Valgusti läheb kanaaeda - ehk siis paar korda päevas vaja omal toimetada ja mugavam oleks kui ei peaks seda taskulambiga tegema + kanadel valgemat aega rohkem ja teoreetiliselt peaks paremini munema.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 24 Sept 2022, 20:52
Postitas RaJy
Siiani siis ainsana mingigi adekvaatse vastuse andnud Kalvis, kui mingeid paremaid soovitusi ei tule siis paigaldan paneeli 50 kraadise nurgaga.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 25 Sept 2022, 00:43
Postitas Scott
Keegi ütleb, et "mälu järgi" on paneel talvel veel 10 kraadi rohkem ehk 50 kraadi ja see on ainus adekvaatne vastus? See nurk on ju veelgi rohkem Päikesest eemal kui 40-kraadine nurk. Kas Päike paistab talvel kõrgel taevas?

Kuna seinale paigaldamine ei tule kõne alla (põhjasein on õigustus suurele nurgale, et püüda võimalikult palju taeva ja pilvede peegeldatud valgust) ja üks võimalus on katus, siis kõrgel horisondile vaba vaatega kohas tuleb paneel paigaldada võimalikult risti kõige valgema suuna poole. Seega 10 - 20 kraadi kesktalvel oleks optimaalne (arvestades pilvise päeva taeva peegeldusi) ja kui katusele ronimine pole suur takistus, siis sügisel-kevadel nurka suurendada vastavalt Päikese taevakaare kõrgusele.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 25 Sept 2022, 07:30
Postitas Kalvis
Tegelikult on mu nurk pärit ei kuskilt mujalt kui taastuvenergia koolitusel antud päikesepaneelide paigaldusjuhendist. Lihtsalt, need materjalid on kuskil kapis hoiul ja ei viitsi neid praegu üles otsida.
Täpsustame siis põhikooli geograafiatunnis muudab maakera oma kaldetelge 22 kraadi selle keskmine on 11 kraadi.
Paneelide nurga täpsus on piisav 15 kraadi. Loodetavasti kõik paneeli püstitajad said nüüd teada nurgad.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 00:45
Postitas ping
Majakad merel töötavad väga ammu juba päiksepaneelidega ja paneelide nurk on neil 90 kraadi (vertikaalselt), sest peavad ka talvel elektrit tootma.
Kui lumi katab paneeli kasvõi 1cm kihiga on tootlus 0 (null) olenemata nurgast ja aku laadimine on sammuti 0 (null).
40 kraadine nurk oleks tarvis, et saada max aastatootlust aga antud juhul ei ole max aastatootlus vajalik, vaid vaja on igal päeval aku täis laadida ja suvel on päev nii pikk, et igal juhul laetakse aku täis olenemata paneeli nurgast.
:hello:

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 00:48
Postitas vtl
Mul jääb selline mulje, et mehed, te räägite üksteiset mööda. Paneelidel peetakse 0 kraadise paigaldusnurga all silmas horisontaalset asetust ehk vaatab lamekatusel otse üles taevasse. Vertikaalne paigaldus seinal on 90 kraadi.

Kui aga päikese kõrgusnurka ehk püstprojektsiooni mõõta horisondi suhtes, siis saame tagurpidi-numbri - päikesetõusul ja -loojangul on nurk 0 kraadi ja otse pea kohal 90 kraadi.

Kui juhendites on öeldud, et paneelide parim tootlikkus on (meie laiuskraadil) ca 40...45 kraadi (horisontaalse, "otse üles vaatamisega" võrreles), siis 10 kraadi siia-sinna mõjutavad tootlikkust ühe protsendi võrra. 20 kraadi siia-sinna mõjutab tootlikkust 4...5% võrra.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 01:14
Postitas vtl
Oma märkmetest leidsin veel sellise info:
Kiire nurga arvutamine: võta oma laiuskraad ja suveperioodiks lahuta sellest 15 kraadi.
Talveperioodiks liida laiuskraadile 15 kraadi

Tallinna laiuskraad on jämedalt 59 kraadi
Suvi 59 - 15 = 44 kraadi
Talv 59 + 15 = 74 kraadi

Täpsem meetod, suvi: võta oma laiuskraad, korruta see 0,9-ga ja lahuta 23,5 kraadi.
Täpsem meetod, talv: võta laiuskraad, korruta see 0,9-ga ja lisa seejärel 29 kraadi.
Täpsem meetod, kevad-sügis: võta laiuskraad ja lahuta 2,5 kraadi.

59 * 0.9 = 53.1
Suvi 53.1 - 23.5 = 29.6 kraadi
Talv 53.2 + 29 = 82.1 kraadi
Kevad-sügis 59 - 2.5 = 56.5 kraadi

Kõik kraadid on arvestatud samamoodi nagu katuse nurk, ehk horisontaalne on 0 kraadi ja vertikaalne 90 kraadi.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 01:30
Postitas Scott
Novot, vtl lahendas mõistatuse. Mina võtan igasuguste asjade paigaldusel nn töönurka, samuti mõjutab astronoomiataust. Satelliitantennil ja taevakehadel ei mõõda keegi, mitu kraadi selle tasapind taeva ja maa horisontaalsuuna suhtes on, vaid seal on üheselt selge - 0 kraadi on horisont ja 90 kraadi seniit. Päike on detsembris 7 kraadi kõrgusel, siis paneeli efektiivseim töösuund on nii kümne-viieteist kraadi kandis ja saab otsese päikesekiirguse lõuna suunast maksimaalse koguse. Ehk paneelimeeste arvutuse järgi 80 - 75 kraadi.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 02:00
Postitas vtl
Scott kirjutas: 26 Sept 2022, 01:30 Novot, vtl lahendas mõistatuse. Mina võtan igasuguste asjade paigaldusel nn töönurka...
Kui nii võtta, siis nii päikese kui paneeli nurka mõõdetakse ju samamoodi horisondi suhtes. Lihtsalt arusaamatus tuli sisse sealt, et paneel peaks (ideaalis) olema päikese kõrgusnurgaga suhtes 90 kraadi risti.

Päike 0 kraadi horisondil - 90 kraadi paneeli nurk
Päike 7 kraadi horisondist - 83 kraadi paneeli nurk
Päike 30 kraadi kõrgusel - 60 kraadi paneeli nurk
Päike 60 kraadi kõrgusel - 30 kraadi paneeli nurk

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 22:42
Postitas RaJy
Suured tänud arutelu eest. Mul omal kaks nurgamõõtjat ja igaüks mõõdab kraade isepidi, Kusjuures see mida pidevalt kasutan mõõdab tagurpidi miiusae nurgaga - nii, et see pole probleem (näiteks nurgamõõtjal 30 kraadi tähendab teistpidi 60 kraadi ja vastupidi)

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 22:50
Postitas Ac457765
Kõige mõistlikum on Eesti tingimustes päikesepaneelid jätta sellise nurga alla nagu nad poes seistes on.. ehk siis poest mitte ära tuuagi neid. :roll:

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 23:00
Postitas RaJy
No mul õue valgustus juba paar aastat toimib - selle usu peale selle paneeli tellisingi. Poes pole näinud neid väljamaalt tuli tellida.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 26 Sept 2022, 23:13
Postitas RaJy
Ac457765 kirjutas: 26 Sept 2022, 22:50 Kõige mõistlikum on Eesti tingimustes päikesepaneelid jätta sellise nurga alla nagu nad poes seistes on.. ehk siis poest mitte ära tuuagi neid. :roll:
Et siis taskulamp? Muid alternatiive pole.
Võta teadmiseks, et kõik inimesed ei ela linnas kus kaugeim pistikupesa on 20 m kaugusel.
Mul on vahemaa ca.300 meetrit ja sellest 6 m. on asfalttee mis on kõrvalkinnistul

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 02 Okt 2022, 06:00
Postitas jaguar3
Kuna teemaalgatajal elektrit vaja on just talvel, siis päikese nurka pole mõtet arvutada, päike paistab vaid heal juhul 5 päeva 100-st. 95 päeva on lihtsalt pime ja pilves ilm. Sellise ilmaga on kõige optimaalsem horisontaalne asend. Küll aga lumi katab paneeli ära. Kui ei viitsi puhastada, siis vaja leida see optimaalne, kus lumi kukub ise maha. Mul trackeri kogemusega (terve talv ta 72° vertikaalselt), isegi siis tihtipeale jääb lumi peale.
Ja ei sula ta midagi päikesega ära kui ikka pakane väljas.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 02 Okt 2022, 19:04
Postitas RaJy
Eks ma siis hakkan katsetama. Praegu panin täiesti püstiselt - midagi ikka toodab.
Nagu eelnevalt juba kirjutasin siis on kogemus tänavavalgustuslampidega, kus paneel lambi peal ja need pole sugugi päikese poole suunatud vaid suunatud ikka nii, et valgus langeks pimedas sinna kuhu vaja. Üks neist on isegi päikese suhtes tagurpidi kaldega, aga toimib, tõsi - ei põle nii pikalt kui teised, aga siiski töötab (töötab ka siis kui on päev läbi pilves ilm olnud).

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 02 Okt 2022, 19:51
Postitas new1
See Ac... on lihtsalt mingi ajuhiiglasest troll kes ei tea asjast ööd ega mütsi, ajab ainult oma kelbast igas teemas. Täiesti püstiselt ainuõige lahendus, kui talvel lumega sealt midagi saada loodad, küsimus ongi ainult, et kas paneeli suurusest piisab, proovi siis olemasolevaga ära ja kui väheks jääb, siis suurem seinale panna või teine paneel lisaks.

Re: Päikesepaneeli nurk

Postitatud: 02 Okt 2022, 21:42
Postitas RaJy
Ostsin selle asjanduse komplektina. Komplektil kirjas, et lambi akusid võib laadida max 20w võimsusega ja täpselt nii võimas on ka kaasasolev paneel. Ma saan aru, et see on selle paneeli maksimum mida suudab toota, aga ikkagi, kas suurem või lisapaneel ei kahjusta akut? Aku on lampi sisse ehitatud.