Kõige soodsam kütteliik eramajale

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma pidasingi siinkohal silmas füüsika ja matemaatika so arvutuste mõjutamist "poliitiliste" tambovi konstantidega
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

macintosh kirjutas: 19 Nov 2022, 23:18
ping kirjutas: 19 Nov 2022, 19:39 Mina olen ühele omaendale ehitatud majale saanud A energiamärgise juba üle 10 aasta tagasi ja sellele majale, milles hetkel elan on väljastatud A energiamärgis millele on energiakuluks kirjutatud 0kWh/m2xa ...
Mis selle hoone reaalne energiatarve (kulu) on? Ma eeldan, et see 0 saavutatakse siiski päikesest elektri tootmisega. Jätaks selle tootmise osa kõrvale, see on pigem bürokraatlik manööver ja ei ütle hoone tegeliku energiatarve kohta vähimatki.
Lihtne vastus - Ei tea, sest mul puuduvad mõõteriistad kõige mõõtmiseks.
Kõik elektrit kulutav kodutehnika (arvutid, telekad, pesumasinad, kuivati, köögitehnika, boiler, jne.) mis tarbib elektrit muundab enamuse kulutatud energiat soojuseks, mille hind on võrdne otseelektikütte hinnaga.
Õ/Õ soojuspumba poolt väljastatud soojakogust võib tootja andmete põhjal oletada.
Õ/V pumbale panin aasta tagasi mõõtjad peale ja näen üllatavaid tulemusi.

Samas põleb mul välisvalgus ja tänavavalgus, mille kulu ma sammuti ei mõõda.
Ehk ainuke täpselt mõõdetav suurus ongi liitumispunktist mõõdetud koguenergia, millest sõltub rahaline arvestus ja endale seatud ülesande täitumise kontrollimine.
Muidugi on kütteseadmetel eraldi voolumõõtjad vahel aga neid kasutan igapäevaseks statistikaks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 20 Nov 2022, 21:30
macintosh kirjutas: 19 Nov 2022, 23:18
ping kirjutas: 19 Nov 2022, 19:39 Mina olen ühele omaendale ehitatud majale saanud A energiamärgise juba üle 10 aasta tagasi ja sellele majale, milles hetkel elan on väljastatud A energiamärgis millele on energiakuluks kirjutatud 0kWh/m2xa ...
Mis selle hoone reaalne energiatarve (kulu) on? Ma eeldan, et see 0 saavutatakse siiski päikesest elektri tootmisega. Jätaks selle tootmise osa kõrvale, see on pigem bürokraatlik manööver ja ei ütle hoone tegeliku energiatarve kohta vähimatki.
Lihtne vastus - Ei tea, sest mul puuduvad mõõteriistad kõige mõõtmiseks.
Kõik elektrit kulutav kodutehnika (arvutid, telekad, pesumasinad, kuivati, köögitehnika, boiler, jne.) mis tarbib elektrit muundab enamuse kulutatud energiat soojuseks, mille hind on võrdne otseelektikütte hinnaga.
Õ/Õ soojuspumba poolt väljastatud soojakogust võib tootja andmete põhjal oletada.
Õ/V pumbale panin aasta tagasi mõõtjad peale ja näen üllatavaid tulemusi.

Samas põleb mul välisvalgus ja tänavavalgus, mille kulu ma sammuti ei mõõda.
Ehk ainuke täpselt mõõdetav suurus ongi liitumispunktist mõõdetud koguenergia, millest sõltub rahaline arvestus ja endale seatud ülesande täitumise kontrollimine.
Muidugi on kütteseadmetel eraldi voolumõõtjad vahel aga neid kasutan igapäevaseks statistikaks.
:hello:
Esitame siis küsimuse teisti
Mis number on energiamärgisel...
So reaalne tarbitav energia ilma "tambovita" ning jättes välja lokaalselt toodetava sh nii omatarbe kui ekspordi...
Võiks ka märkida kas see on ETA või KEK ning juhul kui on ETA siis kui kaua kehtib veel...
Parimal juhul võiks esitada tabelina so kujul:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 20 Nov 2022, 22:18 ... Esitame siis küsimuse teisti
Mis number on energiamärgisel...
So reaalne tarbitav energia ilma "tambovita" ning jättes välja lokaalselt toodetava sh nii omatarbe kui ekspordi...
Võiks ka märkida kas see on ETA või KEK ning juhul kui on ETA siis kui kaua kehtib veel...
Parimal juhul võiks esitada tabelina so kujul:
Kuskohast sinu arvates peaks võetama "lokaalselt toodetud" ja "omatarbe" numbrid, kui energiamärgis on väljastatud reaalsete liitumispunktis mõõdetud elektritarbimise andmete (tareeritud mõõteseade) järgi?
Kehtib 10 aastat, kuni 2030 aastani.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui neid andmeid pole so seda tabelit pole siis kuidas on väljastatud märgis?
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

ping kirjutas: 20 Nov 2022, 21:30 Lihtne vastus - Ei tea, sest mul puuduvad mõõteriistad kõige mõõtmiseks.
Õ/Õ soojuspumba poolt väljastatud soojakogust võib tootja andmete põhjal oletada.
Õ/V pumbale panin aasta tagasi mõõtjad peale ja näen üllatavaid tulemusi.

Samas põleb mul välisvalgus ja tänavavalgus, mille kulu ma sammuti ei mõõda.
Ehk ainuke täpselt mõõdetav suurus ongi liitumispunktist mõõdetud koguenergia, millest sõltub rahaline arvestus ja endale seatud ülesande täitumise kontrollimine.
Muidugi on kütteseadmetel eraldi voolumõõtjad vahel aga neid kasutan igapäevaseks statistikaks.
:hello:
No aga millised on siis selle Õ/Õ pumba tootja andmed? Millised on need Õ/V pumba mõõtjate väljastatud üllatavad tulemused? Mingisugust statistikat sa ju enda tarbeks ikkagi pead, et oleks ettekujutus olmeas, palju majas energiat kulub, sest endale oled sa seadnu ju mingisuguse eesmärgi mille täitumist kontrollimas käid? Mingite näitajate põhjal oled oma majale ka pumbad ning kütteallikad ja paneelid valinud? :scratch: Siiani on minule silma hakanud vaid se, et kusagil postituses olid vist välja toodud maja ruutmeetrid?
Torutööd Tartus 56 932 898
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 21 Nov 2022, 08:51 Kui neid andmeid pole so seda tabelit pole siis kuidas on väljastatud märgis?
See, kui minul seda dokumenti käepärast pole, ei tähenda et andmeid pole olemas.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

ping kirjutas: 21 Nov 2022, 12:05
xxx111 kirjutas: 21 Nov 2022, 08:51 Kui neid andmeid pole so seda tabelit pole siis kuidas on väljastatud märgis?
See, kui minul seda dokumenti käepärast pole, ei tähenda et andmeid pole olemas.
:hello:
Aga Sul on ju võimalus see dokument saada... EHR-st...
Ehk siis ikkagi annad kaasfoorumlastele võimaluse näha seda tabelit...
Sellega kinnitaksid ju ka oma juttu...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

pikk88 kirjutas: 21 Nov 2022, 09:09 No aga millised on siis selle Õ/Õ pumba tootja andmed? Millised on need Õ/V pumba mõõtjate väljastatud üllatavad tulemused? Mingisugust statistikat sa ju enda tarbeks ikkagi pead, et oleks ettekujutus olmeas, palju majas energiat kulub, sest endale oled sa seadnu ju mingisuguse eesmärgi mille täitumist kontrollimas käid? Mingite näitajate põhjal oled oma majale ka pumbad ning kütteallikad ja paneelid valinud? :scratch: Siiani on minule silma hakanud vaid se, et kusagil postituses olid vist välja toodud maja ruutmeetrid?
Oma Õ/Õ seadmest ja selle valiku (minule vajalikest) kriteeriumisest olen juba siia kirjutanud pika teksti. ( Aga kes siis viitsib pikka teksti lugeda? Panasonic CU-Z25UFEA-1 )
Õ/V andmed kehtivad ainult minu seadme kohta mis on antud paigaldusega ja vaevalt nendega teistel midagi on teha.
(Õ/V tähelepanek. Isegi kui (minu Õ/V) seade töötab ainult ühe tunni ööpäevas, siis ülejäänud 23h jooksul kulutab see siiski ca 2kWh energiat, mis kevad ja sügiskuudel on üle 20% minu kuu kogutarbimisest.)
Seadmed olen valinud vastavalt oma arvutustele.
Muidugi on mul igapäevased temperatuuri ja kuluandmed olemas aga kuna need on käsitsi raamatusse kirjutatud, siis on need indikatiivsed ja üldiste trendide jälgimiseks, sest pole neid märkinud minuti täpsusega ja ka välistemperatuur muutub igal päeval. (Näiteks täna öösel oli mul -11C väljas.)
Köetavat pinda on 110m2 ja läbi voolumõõtja tuli sisse 2020 aastal 4400kWh, 2021a 5800 (sest püüdsin odavaid tunde ja piisavalt suure hinnavahe korral kasutasin ka otseelektrikütet) ja käesoleval aastal senini 3400kWh.

(Eesmärk on, et mõistliku investeeringuga oleks jooksvad kulud alla 0eur, mitte et energiakulu oleks eraldi eesmärgina võimalikult väike aga samas väiksem energiakulu aitab vähendada kulusid.)

Lisaeesmärk on see, et 20 aasta pärast peab olema kogu süsteem niivõrd lihtsa ehitusega, et seadmestiku hooldusteenus oleks sisseostetav ja "tavalise" elektriku/torumehe poolt remonditav. See tähendab, et lõpptulemus ei tohi sõltuda lühiaegsetest neti-/nutilahendustest.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 21 Nov 2022, 12:20
ping kirjutas: 21 Nov 2022, 12:05
xxx111 kirjutas: 21 Nov 2022, 08:51 Kui neid andmeid pole so seda tabelit pole siis kuidas on väljastatud märgis?
See, kui minul seda dokumenti käepärast pole, ei tähenda et andmeid pole olemas.
:hello:
Aga Sul on ju võimalus see dokument saada... EHR-st...
Ehk siis ikkagi annad kaasfoorumlastele võimaluse näha seda tabelit...
Sellega kinnitaksid ju ka oma juttu...
Hetkel kasutatav arvuti ei ava ASICE faili ja saan lisada PDF pildi seinale minevast märgist.
(Tavaliseks netis kolamiseks kasutan Cromboki.)
Screenshot SEINAMÄRGIST.png

:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See on muidugi ilus pilt...
Kuid kahjuks ei ütle ega kajasta midagi...
Aga OK - las olla...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

val kirjutas: 20 Nov 2022, 14:40 Ehitusega seotud regulatsioonid (energiatõhususe miinimumnõuded, energiamärgis ...) suunavad ja teatud piirini sunnivad ehitama varasemast oluliselt soojapidavamaid hooneid. Energiamärgis suunab inimeste ostukäitumist jättes samal ajal võimaluse märgise sisust (see ei koosne vaid värvilisest esilehelest) vajalikud numbrid leida, et oma jaoks täpsemaid arvutusi teha. Poliitikutel (rahval, valimiste kaudu) on võimalus lihtsalt muuta märgise poliitilist osa ehk siis kaalumistegureid ...või üldse ära kaotada see nii hirmus ja paha asi on.
Oli võimalus kohtuda inimesega, kes natuke oli energiamärgise seaduse loomise juures. Ütles keerutamatta välja - Tegu oli poliitilise otsusega. Seaduse eesmärk oligi inimeses luua pettekujutelm ja anda kaalumisteguritega eelistus teatud lahendustele ja materjalidele, et ehitajad just neid variante eelistaksid.
Seega pesueht pettus riiklikul tasandil.
Ehitaja, arendaja, märgise arvutaja - kes käitub energiamärgisega riiklikul tasandil seadust näpuga täites - on pettuse eest kaitstud ka kohtuvõimu poolt. Ja nagu nägime kohtulahendist - kui plaanid pettust mitte seadust järgides siis saad ise karistada. Paraku tavaline märgiseusku tarbija - sellele tõmmatakse riiklikul tasandil läkiläki varvasteni ja saab vaid peeglisse vaadata ning süüdlast seal vaadat, et loll oli.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas val »

Kõik seadused on poliitiline otsus. Neid reegleid ei oleks vaja, kui inimesed ehitaks ka ilma "sundimata" hästi soojustatud maju, aga miks see nii ei ole? Energiakandja eelistus (kaalumistegurid) on maitse asi, aga suures plaanis on vabadus teha igasugu erinevaid lahendusi. Kui ostjat energiamärgisega petetakse, siis tagab seadus ostjale kaitse, st vastupidi mütsi pähe tõmbamine on just keerukama võrreldes sellega kui neid reegleid ei oleks. Regulatsioonid täidavad oma eesmärki.

Mulle tundub, et vaalaskalakese katsega on mingi jama, sest positiivseid uudiseid ei ole tulnud?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

val kirjutas: 22 Nov 2022, 08:22 Kõik seadused on poliitiline otsus. Neid reegleid ei oleks vaja, kui inimesed ehitaks ka ilma "sundimata" hästi soojustatud maju, aga miks see nii ei ole? Energiakandja eelistus (kaalumistegurid) on maitse asi, aga suures plaanis on vabadus teha igasugu erinevaid lahendusi. Kui ostjat energiamärgisega petetakse, siis tagab seadus ostjale kaitse, st vastupidi mütsi pähe tõmbamine on just keerukama võrreldes sellega kui neid reegleid ei oleks. Regulatsioonid täidavad oma eesmärki.

Mulle tundub, et vaalaskalakese katsega on mingi jama, sest positiivseid uudiseid ei ole tulnud?
Nõus - kõik seadused on poliitiline otsus
Kuid konkreetne seadus on füüsik- ja matemaatikareeglite tahtlik eiramine
Ja laused, mida "söödetakse" elanikkonnale - a la "mida parem energiaklass seda väiksemad kulud" on vale
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Lisaks on elanikkonna täielik petmine nt elektri kaalumisteguri muudatus 1,5-lt 2,0-le
Lisaks pole mõistetav see, et aasta aastalt näitab statistika nn "taastuvelektri" tõusu kuid kaalumistegur jääb sellest muutumata...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

...aga miks see nii ei ole?...
...sest osa elanikkonnast oskab arvutada ja ei usu pimesi igasugust soga mida neile aetakse ning loeb ka raha...
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

ping kirjutas: 21 Nov 2022, 13:02 Aga kes siis viitsib pikka teksti lugeda?
(Eesmärk on, et mõistliku investeeringuga oleks jooksvad kulud alla 0eur, mitte et energiakulu oleks eraldi eesmärgina võimalikult väike aga samas väiksem energiakulu aitab vähendada kulusid.)
Lisaeesmärk on see, et 20 aasta pärast peab olema kogu süsteem niivõrd lihtsa ehitusega, et seadmestiku hooldusteenus oleks sisseostetav ja "tavalise" elektriku/torumehe poolt remonditav. See tähendab, et lõpptulemus ei tohi sõltuda lühiaegsetest neti-/nutilahendustest.
:hello:
Ma vähemalt ühte lolli tean, kes neid tekste aeg-ajalt ikka loeb. Paistab, et vähemalt eesmärk on paljutõotav.
Torutööd Tartus 56 932 898
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas val »

xxx111 kirjutas: 22 Nov 2022, 09:18 ...sest osa elanikkonnast oskab arvutada ja ei usu pimesi igasugust soga mida neile aetakse ning loeb ka raha...
Sinu optimism rahva tarkusesse on innustav.
Ise paraku kahtlustan, et enamus inimesi oskab vaadata rahakotti ja kuna sealt väga palju rõõmu ei paista, siis saab ehitada odavalt.... nii suvila moodi maja ja küll hiljem (kui raha rohkem) vaatab mis saab.
See, kes oskab täpsemalt arvutada, ei vaja tõesti seaduse kaitset, aga teda ka ei sega see regulatsioon, sest ta ehitab niikuinii omale väga soojapidava maja.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

val kirjutas: 22 Nov 2022, 10:12
xxx111 kirjutas: 22 Nov 2022, 09:18 ...sest osa elanikkonnast oskab arvutada ja ei usu pimesi igasugust soga mida neile aetakse ning loeb ka raha...
Sinu optimism rahva tarkusesse on innustav.
Ise paraku kahtlustan, et enamus inimesi oskab vaadata rahakotti ja kuna sealt väga palju rõõmu ei paista, siis saab ehitada odavalt.... nii suvila moodi maja ja küll hiljem (kui raha rohkem) vaatab mis saab.
See, kes oskab täpsemalt arvutada, ei vaja tõesti seaduse kaitset, aga teda ka ei sega see regulatsioon, sest ta ehitab niikuinii omale väga soojapidava maja.
Ja see on siis õigustus rikkumaks seadustes / määrustes loodusseadusi ning ajamaks elanikkonnale sulaselget jama...
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 22 Nov 2022, 12:01 Rahvas väärib valitsejaid. Kui enamus kiidab sellist jama heaks, eriti, kui sellele roheline tempel peale löödud, siis on koššer.
Sm Ping, kas te maja talvel energiat ei tarbi? Kui tarbib, siis millist?
Ikka tarbib ja olen sellel samal lehel ka numbrid välja toonud, elektrit, ega ma koopas ei ela.

Muidugi võib ka sellise maja ehitada aga ei tea, et kas tänapäeval meil sellisele eluhoone ehitusluba ikka väljastatakse:
https://www.google.com/search?q=earth+s ... X_enEE1028
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 22 Nov 2022, 12:01 Rahvas väärib valitsejaid. Kui enamus kiidab sellist jama heaks, eriti, kui sellele roheline tempel peale löödud, siis on koššer. ...
Kas selle avastab "keskmine valija" alles nüüd, kui energiamärgise teema on olnud kasutuses juba ca 15 aastat?

Ja 8 aasta pärast imestab "keskmine valija" jälle, et "Kuidas me autovärgiga sellisesse seisu oleme jõudnud?"
(Sporditeemas kõlas selgitus viimaste F1 võitude kohta, et: "Kuna ainult ühes võistkonnas on alles vanema põlvkonna insener, kes mäletab kuidas võidusõiduautosid ehitatakse, siis võidabki ainult see meeskond.")
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 408
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas võhik »

minul tuli vahepeal selline mõte, et ülesande peaks ka teistpidi püstitada saama...
Et kui krundile on juba pandud püsti elektritootmine, siis saab arhitekt sellest lähtuvalt rehkendada, kui sure maja ta saab sellega siduda, et nõutav energiaklass (või energia aastane nullkulu...või maja jooksvad nullkulud..... mida keegi parasjagu taga ajab...) veel välja tuleb....?

Muidugi - iseenesst asi see paar paneeli alati juurde panna on.... ?

Soomes pidavat maja suurus olevat seotud krundi suurusega - kolleeg rääkis et tahab Soome järve äärde suurt maja ehitada, aga selleks olevat vaja ka mitmehektariline krunt osta...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

val kirjutas: 22 Nov 2022, 08:22 Kõik seadused on poliitiline otsus. Neid reegleid ei oleks vaja, kui inimesed ehitaks ka ilma "sundimata" hästi soojustatud maju, aga miks see nii ei ole? Energiakandja eelistus (kaalumistegurid) on maitse asi, aga suures plaanis on vabadus teha igasugu erinevaid lahendusi. Kui ostjat energiamärgisega petetakse, siis tagab seadus ostjale kaitse, st vastupidi mütsi pähe tõmbamine on just keerukama võrreldes sellega kui neid reegleid ei oleks. Regulatsioonid täidavad oma eesmärki.

Mulle tundub, et vaalaskalakese katsega on mingi jama, sest positiivseid uudiseid ei ole tulnud?
Keda rohkem petetakse - sinisilmset majaostjat kes arvab sinisilmselt et sai väikeste küttekuludega maja? Vastupidi kaitse saab nutikas arendaja/ehitaja, kes suutis trikitades maha äritseda üsna suurte küttekuludega maja aga B energiamärgisega.
Üsna palju tavainimesi (need keda mina tunnen, va. paar põmmpead) on kõik ilma energiamärgiseta läinud maja renoveerima. rõhku pannakse justnimelt soojustamisele - korralik kiht vahtplasti või villa, laelt vistakase saepuru minema ja asemele min 30 cm villa, uksed topelt ja aknad 3 kordsed. Õhksoojuspump (energiamärgises mitte väga tolereeritud), mõnel on ka ahi/katel jne. Küttekulud on pärast renoveerimist- suht väikesed. Müügil on raudselt max. F klass vältimaks ostja ostuhinna vähendamist.
Kahte põmmpead olen kohanud - mõlemad tagusid rinda ette - isegi 5cm soojustust on täiesti piisav tuhaplokk majale. Üks neist hiljem pani 10 cm vahtplasti sissepoole - kuidas sa oma lollust välja näitad kui panid vaid 5 cm villa väljapoole ja kogu külas karjusid - et sul on soe maja!

JAH, tavaline kontorirotist ostja - kes näeb ehitamist vaid autoaknast - nemad tõesti peavadki arvama, et parema tähega energiamärgis justkui on parem maja. Neile kahjuks pole mul häid nõuandeid va. koolipingi nühkimine, sest riiklikut pettust nad ei usu.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1187
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas val »

Kalvis, vt seda teemat ja saad teada, et "nutikas arendaja" sai kohtus oma nutikuse eest vastava karistuse. Ei aidanud ka päikesepsneelide pakkumine, mis oleks rahalist kulu alandanud, aga hoone soojapidavusele poleks sel mingit mõju olnud.

Usu mida tahad, mina ei hakka sind ümber veenma. Selles asja iva peitubki, et inimesemoom võtab omale mingi asja pähe ja on valmis selle nimel kasvõi surema, aga mitte oma usus taganema. Teisisõnu, kui märgis ikka on kõiges halvas süüdi siis nii on ja kõik. Kui sul on sedasi kergem elada, siis ära mind kuula.

Valaskalakene, anna teada kuidas sul läheb. Vaikuse korral hakkame kahtlustama, et su otseeleker on ikkagi kallim ja külmadega ei saa ilma akupaagita läbi.
Viimati muutis val, 23 Nov 2022, 11:20, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Märgisel iseenesest pole häda midagi
Tuleb vahet teha ETA-l ja KEK-l
Ning kasuks tuleb lugemisoskus ning arvutusoskus - liitmine ja lahutamine ning korrutamine ja jagamine
Ning siit siis järelduste tegemine

Eksitamine ja valetamine peitub "tähe" taga
Vasta