Kõige soodsam kütteliik eramajale

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ac457765 kirjutas: 16 Dets 2022, 19:15 Mõttetu jauramine sellise asjaga nagu elekter. Oleks see mingi eriliset suur kuluallikas, siis veel mõistaks. Võibolla mõnel ongi, kas siis lihtsalt kulu on tõesti nii tohutult suur või siis ei suudeta peres normaalselt raha teenida. Mul moodustavad elektriarved u. 4-5% aastasest pere sissetulekutest. "Kindlasti" viitsin nahast välja hüpata, et seda iga hinna eest väiksemaks teha saaks. :lol:
Oleneb...
Nt kas Sinu el arved kajastavad ka kütet? Jahutust? Venti (vendi kütet)? jne...
Vabalt võib ju olla ka nii, et el arve moodustab suure osa sissetulekust...
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kõik võib olla. Mõnel võib elekter kümneid protsente pere aastasest sissetulekust ka võtta. Mul sisaldab elektriarve kogu elektrit, sealhulgas küte. Millistest vidinatest keegi oma elektril tahab lasta läbi käia ja mille eest maksta, on juba tema valik.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 16 Dets 2022, 18:37
...siis oleks kuluefektiivsem tegeleda hoone soojustamisega, mitte börsispekulatsioonidega....
"Börsispekulatsioonidega" võib tegeleda ikka ja see võib olla kuluefektiivsem kui soojustamine - lihtsalt küsimus on milliste "börsispekulatsioonidega"...
Kui odava tunni püüdjate arv ületab kriitilise piiri, siis kaob ka sellise äri tootlus.
Aga passiivse soojustuse parandamise rahaline efektiivsus ajas, sõltub majanduskasvust.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

Ac457765 kirjutas: 16 Dets 2022, 19:15 Mõttetu jauramine sellise asjaga nagu elekter. Oleks see mingi eriliset suur kuluallikas, siis veel mõistaks. Võibolla mõnel ongi, kas siis lihtsalt kulu on tõesti nii tohutult suur või siis ei suudeta peres normaalselt raha teenida. Mul moodustavad elektriarved u. 4-5% aastasest pere sissetulekutest. "Kindlasti" viitsin nahast välja hüpata, et seda iga hinna eest väiksemaks teha saaks. :lol:
Kui vaadata elanikkonna vanuselist jaotust praegu ja prognoositavas tulevikus, siis ei oma erilist tähtsust mitte "hetke elamiskulu hoones suhet kuupalka" vaid "hoone elamiskulu võrreldes oodatava pensioniga".

Oma maja ei ehitata mitte ainult üheks aastaks ja vaatama peaks mitukümmend aastat ette.
Ehk kui täna ehitada kallis energiat raiskav hoone, mille hetkekulu ei tekita omanikule täna probleeme, siis 20 aasta pärast võib sellise hoone mille aastane energiakulu on samas suurusjärgus liisingukuluga, müümine osutuda ootamatult keeruliseks.

Selle mõistmiseks on hea omada "ajaloolist mälu".
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ ping

Mina nt ei kavatse "pensionipõlve" veeta Eestis omas majas
Mul on kindel plaan asuda selleks ajaks elama "soojemasse kohta"
Ja kindel plaan on jääda "pensionile" enne riiklikku 65a
Ja kohe kindlasti ei raja ma oma pensionipõlve riiklikule vanaduspensionile
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Ac457765 kirjutas: 16 Dets 2022, 19:15 Mõttetu jauramine sellise asjaga nagu elekter. Oleks see mingi eriliset suur kuluallikas, siis veel mõistaks. Võibolla mõnel ongi, kas siis lihtsalt kulu on tõesti nii tohutult suur või siis ei suudeta peres normaalselt raha teenida. Mul moodustavad elektriarved u. 4-5% aastasest pere sissetulekutest. "Kindlasti" viitsin nahast välja hüpata, et seda iga hinna eest väiksemaks teha saaks. :lol:
Kui Sul nii hästi läheb, et raha üldse lugema ei pea siis miks siin selliseid teemasid loed? Igav?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ac457765 kirjutas: 16 Dets 2022, 19:36 Kõik võib olla. Mõnel võib elekter kümneid protsente pere aastasest sissetulekust ka võtta. Mul sisaldab elektriarve kogu elektrit, sealhulgas küte. Millistest vidinatest keegi oma elektril tahab lasta läbi käia ja mille eest maksta, on juba tema valik.
Tihtipeale võib juhtuda ka nii, et suurt valikut pole (jutt pole ainult elektrist)...
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas RaJy »

xxx111 kirjutas: 16 Dets 2022, 20:27 @ ping

Mina nt ei kavatse "pensionipõlve" veeta Eestis omas majas
Mul on kindel plaan asuda selleks ajaks elama "soojemasse kohta"
Ja kindel plaan on jääda "pensionile" enne riiklikku 65a
Ja kohe kindlasti ei raja ma oma pensionipõlve riiklikule vanaduspensionile
Täpselt poolega nõus - selle teise poolega ehk kahe viimase lausega.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 16 Dets 2022, 20:27 @ ping

Mina nt ei kavatse "pensionipõlve" veeta Eestis omas majas
Mul on kindel plaan asuda selleks ajaks elama "soojemasse kohta"
Ja kindel plaan on jääda "pensionile" enne riiklikku 65a
Ja kohe kindlasti ei raja ma oma pensionipõlve riiklikule vanaduspensionile
Ei maksa võtta personaalselt ja võiks vaadata kaugemale oma konnatiigist.
Ma olen küll näinud, kuidas ühes pajas saab nelja erinevat suppi keeta aga ilmselt näeme suure tõenäosusega tulevikus, et "ühtsel" energiaturul vahed eri riikide vahel vähenevad.

(Sai ka pikalt kliimapagulase plaani peetud ja erineval pool proovielatud aga leidsin, et kodumaale ehitatud energiasäästlik elamine tagaks minule sobivama elukvaliteedi.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ ping

Ega tegelikult personaalselt / isiklikult ei võtnudki...
Ning loomulikult on eelistused erinevad...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2785
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ac457765 kirjutas: 16 Dets 2022, 19:36 Kõik võib olla. Mõnel võib elekter kümneid protsente pere aastasest sissetulekust ka võtta. Mul sisaldab elektriarve kogu elektrit, sealhulgas küte. Millistest vidinatest keegi oma elektril tahab lasta läbi käia ja mille eest maksta, on juba tema valik.
Elektriarve võib katta ka kõik maja jooksvad kommunaalkulud pluss maamaksu ja kindlustuse ning ka auto edasiviimiseks vajaliku energia. Lisaks ka teenida pensionilisa.
Videos näidatud persoon piirab ennast nõukaaegse 500 m2 territooriumiga. Sellel lahendusel oleks turgu tihedalt rahvastatud Lääne-Euroopas, kus majaomaniku valik on, kas paigaldada katusele 8 päikesepaneeli või miski andekama paigutusega mahub ehk ära üheksa?

PS
Soojemal maal võib kergesti nahavähi saada...
:jooma
edvard.
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 05 Veebr 2013, 13:13
On tänanud: 23 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas edvard. »

Nii , lugesin kõik 17 lehekülge läbi , milline on siis hetke hindade juures soodsaim kütteviis ?
Minu elamine 104 ruutmeetrit , elektrit kulub aastas ümardatult 11000 kWh , see sisaldab kütet õhk-õhk soojuspumbaga , kulu sooja vee saamiseks ning elektripliidil toidu valmistamist ja muidugi külmikud ning muud elektririistad .
Praeguste -10 ja külmemate ilmadega soojuspump on lahja .
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

edvard. kirjutas: 14 Jaan 2024, 19:15 ...
Minu elamine 104 ruutmeetrit , elektrit kulub aastas ümardatult 11000 kWh , see sisaldab kütet õhk-õhk soojuspumbaga , kulu sooja vee saamiseks ning elektripliidil toidu valmistamist ja muidugi külmikud ning muud elektririistad .
Praeguste -10 ja külmemate ilmadega soojuspump on lahja .
Kõigepealt peab uurima, et kuhu energia kulub, soojustada, vähendada energiakulu 2 korda ja siis uuesti arvutada.

Üks võimalus on osta kohe põhjamaisesse kliimasse sobiv, külmas kütmist võimaldav soojapump.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

edvard. kirjutas: 14 Jaan 2024, 19:15 Nii , lugesin kõik 17 lehekülge läbi , milline on siis hetke hindade juures soodsaim kütteviis ?
Minu elamine 104 ruutmeetrit , elektrit kulub aastas ümardatult 11000 kWh , see sisaldab kütet õhk-õhk soojuspumbaga , kulu sooja vee saamiseks ning elektripliidil toidu valmistamist ja muidugi külmikud ning muud elektririistad .
Praeguste -10 ja külmemate ilmadega soojuspump on lahja .
Energiakandjate hinnad on pidevas muutumises ja riik teeb kah valusaid seaduseid mis muudab balansi.
Kuid arvuta ise
Võta maja soojakaoks 4-8 kW vahemikus sinu maja iseloomustav number.
tahkekütus,gaas nafta - on ühiku kütteväärtus (kWh kohta) x katla kasutegur. Korralikul keskküttekatlal on kasutegur 0,8.
soojuspump. Seda iseloomustab COP (mida suurem seda parem) aasta kseskmine on heal juhul 3, loeks pigem 2 kanti. Seega küttehooaja elektrikulu SP oleks soojakadu/COP.
Leiad iga kütteliigile rahanumbri per kWh.
N: gaasi hind kasvas hüppeliselt, seega tuttaval, kel gaasiküte asendas 100% puhta elektriküttega, kuna see oli odavam (tal oli siis elektri püsipakett)
Õliküttele lükkas riik kütuseaktsiisi otsa - jälle sama - hind läks kallimaks kui SP-ga kütta.
Momendil on umbes nii - odavaim on puuga kütta (pellet). Siis on SP. Edasi on pikem vahe ja samas hinnaklassis gaas, õli või elekter.
Kogu see rivi oli paar aastat tagasi teises järjekorras.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Maaküte jäi välja sest?
:read:
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Maaküttel on COP 4. Küsiti jooksvate kuludega soodsamat.
Õige on soetumusmaksumus eluea kohta ka sisse lükata aga siis on jälle järjekord veelgi erinev, sest MSP ja õhk-vesi SP on suht kalli kuluga.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Kalvis kirjutas: 15 Jaan 2024, 11:47 Maaküttel on COP 4
Fakt? Mul on näiteks viimased 12 kuud 5.1
Kalvis kirjutas: 15 Jaan 2024, 11:47 Küsiti jooksvate kuludega soodsamat.
No just, halupuu annab mu arvutustega best-case-scenario 43eur/MWh (95eur/m3, 5,3kWh/kg, 500kg/m3, katel 80%)
:read:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

nexus4 kirjutas: 15 Jaan 2024, 11:56
Kalvis kirjutas: 15 Jaan 2024, 11:47 Maaküttel on COP 4
Fakt? Mul on näiteks viimased 12 kuud 5.1 ...
Kas kutsud kõiki oma hoovi kontuure paigaldama, sest maakütte COP sõltub ka pinnasest?

100m2 maja kütteks kuluva energia kulu peaks olema nii väike, et nii suure soetusmaksumusega seadmed ei tasu majanduslikult ära.

Kui 10 000eur soetusmaksumusega ja 10 aastase planeeritud elueaga seade ei tekita igaaastast kokkuhoidu 1000eur, siis selline seade ei saa olla selles hoones majanduslikult tasuv.

Ehk kui elektri hind on 0,2eur/kWh, siis peaks kütteseade tekitama aastas küttele kuluvat energiasäästu 5000kWh, et selle seadme soetamisest üldse tulu tõuseks aga antud juhtumil ei ole teada, et kui palju energiat kulub selles 100m2 majas 4 talvekuul kütteks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Maakütte paigaldamisel on sedavõrd palju nüansse, et arvutuste tegija peab sealt ise õige COP valima. Näiteks lühemal kontuuril on juba üsna varsti COP 3 kuna pinnas jäätunud... jne.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

ping kirjutas: 15 Jaan 2024, 13:55 Kas kutsud kõiki oma hoovi kontuure paigaldama, sest maakütte COP sõltub ka pinnasest?
Maailmas kus kontuuri võtad konstandiks võib öelda küll, et eksisteerib COP ja pinnasetüübi vaheline sõltuvus. Normaalsuses siiski valitakse kontuuride pikkus ja arv vastavalt arvutustele ja COP jääb ikka samaks mis tootelehelt vastu vaatab.
:read:
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

nexus4 kirjutas: 15 Jaan 2024, 15:07
ping kirjutas: 15 Jaan 2024, 13:55 Kas kutsud kõiki oma hoovi kontuure paigaldama, sest maakütte COP sõltub ka pinnasest?
Maailmas kus kontuuri võtad konstandiks võib öelda küll, et eksisteerib COP ja pinnasetüübi vaheline sõltuvus. Normaalsuses siiski valitakse kontuuride pikkus ja arv vastavalt arvutustele ja COP jääb ikka samaks mis tootelehelt vastu vaatab.
Iga krunt on erinev.
Kui krundil on 30cm mulda ja selle all kuiv paas või kuiv liiv, siis tõuseb oluliselt vajaliku sügavusega maakontuuri soetusmaksumus ja väheneb sellest kontuurist saadav energiahulk.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Kalvis kirjutas: 15 Jaan 2024, 07:18 N: gaasi hind kasvas hüppeliselt, seega tuttaval, kel gaasiküte asendas 100% puhta elektriküttega, kuna see oli odavam (tal oli siis elektri püsipakett)
/.../
Momendil on umbes nii - odavaim on puuga kütta (pellet). Siis on SP. Edasi on pikem vahe ja samas hinnaklassis gaas, õli või elekter.
Kogu see rivi oli paar aastat tagasi teises järjekorras.
Kirjutada 15. jaan 2024 gaasi hinna hüppelisest kasvust pole päris kohane.
Hetkel on gaas konkurentsitult odavam JA mugavam (2 tingimuse koosmõju). Need, kes vahepealse gaasi hinnahüppega paigaldasid gaasikatla asemele Õ/V soojuspumpasid, imevad KÜLMAGA nüüd pöialt. Lisaks on mul ka ahi.
edvard.
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 05 Veebr 2013, 13:13
On tänanud: 23 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas edvard. »

Ma kunagi võtsin paberi ja pliiatsi ning rehkendasin maja soojavajadust -20 C juures sain 7 kW et majas oleks mugav +23 C .

Palun viidet põhjamaisesse kliimasse sobiva soojuspumba kohta , kõik soojuspumba müüjad kiidavad oma "riista" tekstiga : loodud põhjamaistesse karmidesse oludesse .

Ilmselt vaatan uuesti pelletikütte poole kuna see elektrivarustus või pigem selle kindlus on veidi kaheldav , siis pelletiküte töötaks mingi aja akult läbi muunduri , sellised mõtted hetkel . Kiitke või laitke , palun lahkesti .
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas ping »

edvard. kirjutas: 15 Jaan 2024, 17:18 Ma kunagi võtsin paberi ja pliiatsi ning rehkendasin maja soojavajadust -20 C juures sain 7 kW et majas oleks mugav +23 C .

Palun viidet põhjamaisesse kliimasse sobiva soojuspumba kohta , kõik soojuspumba müüjad kiidavad oma "riista" tekstiga : loodud põhjamaistesse karmidesse oludesse . ...
Kas 105m2 maja kütteks 7kW? :roll:

Rootsi poe otsingus saab valida -35C töötavad kütteseadmed:
https://varmepumpshopen.se/luftvarmepum ... mp=-35,-33

Rootsi lehelt valid seadme mudelinumbri ja paned otsingusse sama poe Eesti lehele ning siis näed hinda Eestis, millega seade koju tuuakse.
https://kliimamarket.ee/ohksoojuspumbad?heatCap=85,120

Hästisoojustatud 100m2 maja võiks ära kütta selline seade:
https://kliimamarket.ee/ohksoojuspumbad ... c-z25ufeaw
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kõige soodsam kütteliik eramajale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

edvard. kirjutas: 15 Jaan 2024, 17:18 Palun viidet põhjamaisesse kliimasse sobiva soojuspumba kohta , kõik soojuspumba müüjad kiidavad oma "riista" tekstiga : loodud põhjamaistesse karmidesse oludesse .
Selleks vaata leia COP kõver temperatuurist ja -15 C juures. Tavapumpade oma on +7C juures kus sa tavaliselt pumpa ei kasutagi. -15 C juures on palju suuremad vahed sees.
Vasta