Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
jdl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Juun 2022, 14:43
On tänanud: 2 korda

Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas jdl »

Tere!

Soetasin endale kodu, kus on vesipõrandaküte, millega varasem kogemus puudub. Remondi käigus sooviksin tubades termostaate ümber paigutada ja nendega erinevaid kontuure juhtida. Sellega seoses tekkis esmakordsel kokkupuutel kohe hunnik elementaarseid küsimusi. Lisaksin kõigepealt pildi kollektorist ning siis hakkan pärima :)

https://ibb.co/945JgM3

1) Kas saan õigesti aru, et parempoolsed on manuaalselt reguleeritavad kraanid, kus kinni/lahti keerates saan voolu hulka piirata?

2) Kas need vasakpoolsed ajamid käivad ka lahti või nad tulevad juba tehasest suletuna nii, et juhe on väljas? Proovisin pealmist plastikut õrnalt sikutada/pöörata, aga ei jäänud muljet, et ta avaneda tahaks. Küsin seetõttu, et sooviks kaks ajamit sillata ühe termostaadi alla. Kui nad lahti käivad oleks ju mugav otse ühest teise ühendada. Samas kui mitte, siis saan sama teha lihtsalt harutoosis kuhu nad praegu kokku jooksevad.

3) Kas vasakpoolsed ajamid töötavad põhimõttel, et kui vool on peal, siis nad on avatud asendis ja voolu katkestamisel sulgevad ennast? Kui nii, siis ma eeldan, et ajutistelt termostaadi puudumisel võin lihtsalt ajamile termostaadi toosis voolu peale anda ja sellega toas kütet pidevalt peal hoida?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

2) tulevad lahti ikka.
3) Sõltub kuidas on ostetud/projekteeritud. Mõlematpidi on neid klappe saada. Klapi tüübi manuaalist saab järgi vaadata kumb variant on töös (katsetamisega samamoodi)
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Ei pruugi lahti tulla see juhe (mõnedel tuleb, mõndel mitte, ei tea selle konkreetse kohta).
Parempoolsed manuaalselt keeratavad korgid teevad sama mis ajamid ehk lihtsalt sinna paarile kontuurile on jäetud need ajamid panemata (eeldatavasti vannituba/WC). Muidugi saab ka mingisse osaliselt avatud asendisse panna ehk piirata, aga üldiselt õige piiramise võimalus peaks olema teise kollektori küljes.
Need ajamid on voolu puudumisel suletud. Kui ajam küljest ära võtta, siis on küte peal (ventiil lahti).
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Caleffid ei käi jah ilma lõhkumata lahti - ühenda terminalis/toosis juhtmed kokku kui vaja. Üldiselt on nende konkreetsete termostaatide eluiga kümmekond aastat (mul enamus juba välja vahetatud), kontrolli kas need üldse töötavad (vool peal peab avanema). Uuematel ajamitel on näiteks väljast juba näha mis asendis nad on.
jdl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Juun 2022, 14:43
On tänanud: 2 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas jdl »

Tänud info eest. Ühendasin ajamid toosis kokku. Praeguste ilmadega on ainult veidi raske kontrollida kas ajamid on töökorras kuna nad lahti ei käi ja temperauurid on avatud ja suletud kontuuril väga minimaalse vahega. Arvatavasti nii sooja ilmaga tuleb soojuspumbast ka selline toa temperatuuril vesi välja.

Maja on muidu 20 aastat vana ning ma pakuksin, et need ajamid on seal algusest peale olnud. Ehk oleks õige aeg modernsema vastu vahetada küll.

Uuriks juurde kui standartsed need ajamid on? Kas uue ajami valimisel võin võtta sisuliselt suvalise firma 220v isendi või võib neil mingi keerme või tööpõhimõtte erinevs olla?

Samuti kas vahetamisel on mingeid kavalusi millest teadma peaksin? Mulle peale vaadates tundubki hetkel nii lihtne, et sisuliselt näppudega keeran vana ajami maha, ühendan harutoosist lahti ja keeran uue peale ning ühendan harutoosis samasse kohta, kus eelmine oli?
siim514
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 16 Okt 2012, 14:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas siim514 »

jdl kirjutas: 20 Juun 2022, 11:29 Uuriks juurde kui standartsed need ajamid on? Kas uue ajami valimisel võin võtta sisuliselt suvalise firma 220v isendi või võib neil mingi keerme või tööpõhimõtte erinevs olla?
Kalvis kirjutas: 19 Juun 2022, 16:07 3) Sõltub kuidas on ostetud/projekteeritud. Mõlematpidi on neid klappe saada. Klapi tüübi manuaalist saab järgi vaadata kumb variant on töös (katsetamisega samamoodi)
Ac457765 kirjutas: 19 Juun 2022, 20:22 Need ajamid on voolu puudumisel suletud. Kui ajam küljest ära võtta, siis on küte peal (ventiil lahti).
Keere on standartne M30x1,5.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Tahtsin ise öelda, et mine vaata mõnda ehituspoodi (Depo - seal on on M30 keermega klapp müügis) ja näed kuidas lahti-kinni käib.
Mina näiteks olen ostnud voolu puudumisel normaalselt avatud variandi.
Neid klappe müüakse 2l pingel. 220 V ja 24 V variant. Mina olen ostnud ainult 220 V varianti siis saab ikka väga lihtsalt teha.
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Ma vahetasin oma Caleffid Saluse vastu
https://begores.com/salus/
hind oli ok, lisaks Eesti maaletooja ning näeb ka kas ajam on avatud või suletud. Vahetamisel pead andma toite peale et ajam oleks avatud, siis keerad külge - muud kunsti seal pole. Antud tootel on suisa stopper peal - keerad külge ning vabastad stopperi. Vana korrasolekut saad ju mahakeeratud ajamil vaadata, kas südamik on pingestatud ajami korral sisse tõmbunud või ei.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas ping »

siim514 kirjutas: 20 Juun 2022, 12:09
jdl kirjutas: 20 Juun 2022, 11:29 Uuriks juurde kui standartsed need ajamid on? Kas uue ajami valimisel võin võtta sisuliselt suvalise firma 220v isendi või võib neil mingi keerme või tööpõhimõtte erinevs olla?
Keere on standartne M30x1,5.
Keere on standartne, kui on standartse keermega ajam.
Erinevad firmad kasutavad ka erinevaid kinnitusi, mis omavahel ei ühildu.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 20 Juun 2022, 21:23 Keere on standartne, kui on standartse keermega ajam.
Kopipeist mõne meie politiiku vastusest otsesele küsimusele. ;) Ajame asja veel sogasemaks https://et.wikipedia.org/wiki/Meeterkeere , kusjuures meie poodides müüakse asju,millede sildi juures on https://www.google.com/search?sxsrf=ALi ... =657&dpr=1
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 20 Juun 2022, 23:45
ping kirjutas: 20 Juun 2022, 21:23 Keere on standartne, kui on standartse keermega ajam.
Kopipeist mõne meie politiiku vastusest otsesele küsimusele. ;) Ajame asja veel sogasemaks https://et.wikipedia.org/wiki/Meeterkeere , kusjuures meie poodides müüakse asju,millede sildi juures on https://www.google.com/search?sxsrf=ALi ... =657&dpr=1
Näiteks Uponori kollektorile ja nii mõnelegi teise tootja kollektorile kinnitub ajam oma tüübikohase bajonett(mutriga) ühendusega, mitte üldse M30 keermega ja ei saa teise firma ajamit kasutada.

Ise olin hädas kord, kui oli vaja ühte uut (mitte M30 keermega) ajamit. Pea 120eur maksis tellimisel tükk.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui ma omale kollektorile seda klappi otsisin siis JAH, lisaks M30 keermele olid M29 ja täiesti oma firma kinnitustega asjad.
Siiski - M30 on kõige levinum just standardkinnitusena. Lõpuks sobiski mingi noname hiinakas, seejuures mainekad firmad (Danfoss? see Laki tänava pood) olid just oma lahendustega (st ei olnud M30). Noname algasid 15€ tükk.

Kui küsijal klapp töötab siis parem ära torgi töötavat asja.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas ping »

Kalvis kirjutas: 21 Juun 2022, 08:05 Kui ma omale kollektorile seda klappi otsisin siis JAH, lisaks M30 keermele olid M29 ja täiesti oma firma kinnitustega asjad.
Siiski - M30 on kõige levinum just standardkinnitusena. Lõpuks sobiski mingi noname hiinakas, seejuures mainekad firmad (Danfoss? see Laki tänava pood) olid just oma lahendustega (st ei olnud M30). Noname algasid 15€ tükk. ...
"Mainekad firmad" näevad vaeva, et ei saaks teise tootja toodangut remondiks kasutada ja klient peab firma nime eest kõrgemat hinda maksma.
Kusjuures "mainekate firmade" vanemate mudelite kallid varuosad on tavaliselt tellimise peale sest "kalleid vidinaid kohapeal laos ei hoita".
Kusjuures Hiinlased toodavad ka vaheadaptereid erinevate täiturite sobitamiseks.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kalvis kirjutas: 21 Juun 2022, 08:05lisaks M30 keermele olid M29 ja täiesti oma firma kinnitustega asjad.
M29, mitte 28?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Võimalik, et oli M28.
Mul jäi just seepärast maineka firma oma ostmata. Tahtsin standartset lahendust. Rahavõit oli tühine ja ma oleksingi Danfossi M30 ära ostnud kui ei oleks seda pisikest lisaaga. Elu on näidanud, et aeg ajalt tuleb küttesüsteemis uuendusi teha ja kui sul on mittestandartne vidin siis ei tasu riskida. Palju olulisem on muidugi torud ja muu selline, ühel on 18 mm alupex torud ja sinna ei pane midagi juurde.
M30 eeliseks on, et sinna ei peagi kohe ostma ajamit, võib esmalähenduses mingi käsikraani pea panna ja siis hiljem kui automatiseerimist vaja (ruumiandurist) siis ostad pea ja see asemele.
jdl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Juun 2022, 14:43
On tänanud: 2 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas jdl »

Äratan korra vana teema ellu kuna tekkis ikkagi kahtlus esimeses postituses mainitud caleffi ajami töösoleku osas.

Asenduseks jäi silma selline toode: https://www.uponor.com/et-ee/s/uponor-v ... -5-1005605

Kuna teen seda esimest korda ja on veel lünki teadmistes, siis kontrollin üle, kas olen õigesti asjadest aru saanud.

Tööde järjekord oleks:
1) Vana ajam lahti keerata ja maha võtta
2) Kilbist kaitse välja
3) Vana ajam harutoosist lahti
4) Uus ajam harutoosi ühendada
5) Kilbist katise sisse
6) Ootan kuni uus ajam ennast lahti kerib
7) Uus ajam peale keerata

Kas kõlab õigesti? Samuti küsiks üle, et kas ajamid keeratakse peale lihtsalt näppudega või on vaja mingite torutangidega üle pingutada?
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Võiks nagu nii toimida jah see vahetamine. Peaks piisama käega keeramisest küll (lõpus natuke koos ajamiga proovida).
jdl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Juun 2022, 14:43
On tänanud: 2 korda

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas jdl »

Kui ma nüüd kaine peaga uuesti vaatan ja mõtlen, siis ega need uponorid vist ei sobigi minu praeguse kollektori külge? Tootekirjelduses tundub väga spetsiifiline kollektor mainitud olevat: "Uponor ajam 230 V M30 VK Vario Plus kollektorile"

Minu praegune lahendus: https://ibb.co/945JgM3
bladerunner
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 15 Aug 2022, 23:11
On tänatud: 1 kord

Re: Põrandakütte kollektorii ja termostaadi küsimused

Lugemata postitus Postitas bladerunner »

Caleffi andmed on kõik siin kirjas: https://www.caleffi.com/sites/default/f ... 042_en.pdf
Ei tohiks raske olla asenduse leidmine.
Vasta