Lüliti viskab pinget üle.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Tere,

see vb. ei olegi midagi erilist aga kuna eile juhtus mul juba arvatavasti 10-nda (uue) lülitiga sama asi, seekord oma kodus. Mõtlesin, et küsin, kui tavaline see on, ja kellel veel ette tulnud sarnaseid asju. Nimelt mul umbes 7 aastat tagasi tekkis probleem kliendiga. No ta ehitas kaks korterit kokku ja sinna läks mitu grupiveksellülitit, mõned tavalised vekslid ja paar ristlülitit nende vahele veel. Ühesõnaga korralik lülitussüsteem, eks. :) Aga see üks klient oli selline "tähenärija" - ta ostis poest indikaatori enne üle andmist ja kutsus mind pidevalt välja, et "näe, lamp ei põle, aga elekter on sees!". Mina siis kontrollin oma kallite "Fluke"-de ja asjadega ja ennäe, uitpinge jah. Ühendused on korras, kõik on timmis. Ma teadsin, et nii võib juhtuda, ja sellest ei ole midagi. Panin siis tema nähes selle tavalise indikaatori vastu juhet ja siis enda sõrme ka - indikaator kustus, pärast hakkas jälle põlema. Umbes 12-13 volti viskab üle. Mõõtsin igaks juhuks kõik isolatsioonitakistused isegi üle - oi seal läks palju tühja aega... Lõpuks panin ta enda nähes märja sõrme vastu, kaks juhet kokku (L-N) ja sada trikki.
Lõpuks ülemus (elektriinsener) suutis talle kuidagi ära seletada, et see ongi nii ära rohkem meid välja kutsu. :grin:

Aga eile õhtul paigaldasin oma kodus uued lambid sauna ja sauna eesruumi. Uued juhtmed, harutoos ja lüliti. Ja grupilüliti üks pool viskab 13V üle sama moodi. Ainult vasak klahv. Huvi pärast vahetasin kaabli, kõik oli veel lahti, mõõtsin lülitilt megaoome aga mu kodune tester näitab maksimaalselt ainult 60 miljonit oomi! :lol:

Kõik nagu OK. Need veksli jutud olid Exxact "Artic" sari. Ei, tea, odavad lülitid? Mitte, et sellest midagi oleks aga

MIKS?


Tervitused,

MarcOpolo_42
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Pane selline lüliti, mis katkestab nii faasi kui neutraali. :jooma
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Ei päde väga.

Kui ma nulli lahti võtan ja faas on lüliti poolt katkestatud, siis lüliti viskab ikkagi faasi väljalülitatud asendis 13V üle. Ainult üks klahv kahesest lülitist. Teine klahv ei viska. Ja kõik need intsidendid on mul olnud uute lülititega, mitte mingi "tütreke mingi second-hand". Ja ma teema tegingi selle pärast, et MIDA KURADIT lülitid need on? Kas kellelgi veel (100%, et on) kogemusi? Muidu kõik töötab.
Aga odavad Hiina LED-id, kunagi aastaid tagasi sai tellitud 0.40€ tükk võivad hakata helendama. Ka sellise väikese pinge juures. Nagu lihtindikaatori tulukenegi õrnalt. :P
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Misasi see on üldse "Ja grupilüliti üks pool viskab 13V üle sama moodi." ?
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Sai veidi segaselt jah kirja siia. Ühesõnaga vahest mõne lülitiga väljalülitatud asendis on siiski lüliti väljundis veidi pinget peal. Nii palju, et indikaator õrnalt näitab. Ja täpsemad seadmed näitavad 13V~. Näpuga katsudes ei ole midagi ja kui lambi faas 0-iga kokku panna, ei juhtu ka midagi. (Väljalülitatud asendis, loomulikult.) :D
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
kotermann
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 28 Jaan 2005, 19:51
On tänatud: 10 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas kotermann »

Kas lugupeetu siis varem tavalise indutseeritud potentsiaaliga tõesti kunagi kokku pole puutunud?

Ehk äraseletatult: kui pingestatud juhi lähedal, seda enam, lausa paralleelselt asetseb mitte millegi, loomulikult ka mitte neutraaljuhi ega kaitsejuhi külge ühendatud juhtmejupp, siis igasugune indikaator ja ka enamus paigaldiste testreid näitavad sellel juhil mingit nullist erinevat indutseeritud potentsiaali. See ei tohiks ühelegi elektriala tegelasele küll mingi uudis olla.
tom15
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 44
Liitunud: 13 Jaan 2012, 19:59
Asukoht: Pärnu maakond

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas tom15 »

Aga võta pirn lambist välja ja mõõda,et kas veel (viskab üle)
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mine maga välja ja siis võta mõni füüsikaraamat ette ja loe natuke misasi on induktsioon. Kuna sul jäi see koolis õigel ajal tegemata siis nüüd vaevledki igasugu väljaimetud muredega.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas new1 »

Mahtuvus ja vahelduvpingest tulenev omapära jah, paralleelselt jooksvad kaablisooned moodustavad justkui väiksema mahuga kondensaatori omavahel ja sealt see vahelduv õrnalt läbi lekibki. Veksellülitites tavaline teema, kuna ühe lüliti poolses kaablis jäävad sooned pikalt omavahel paralleelselt. Aegajalt on ette tulnud, et mõned tänapäevased LED lambid jäävad vilkuma vms jaburusi tegema selle kerge lekkega, siis olen valgustitega paralleelselt parameetritele sobiva takisti/kondeka lisanud ning olen lekke maha surunud.
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Selge pilt. Selleni ma tegelikult ise jõudsingi, et 10-15 aastat tagasi meil ju sellist probleemi polnud. Tänapäeva ülitündlikud nanotehnoloogilised lambid hakkavad viperusi tegema selle induktsioonpingega... Ühesõnaga sain kinnituse jah, aitäh. Ja kaineks sa võid ise magada kallis lollkasutaja, kes öösel veerand neli mulle seda soovitab! @dumbuser. :D
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Jah, loomulikult muutub kaabel kondensaatoriks. Aga ma ei uskunud, et ka 2-e meetri pikkuse 3x1,5mm2 jupi puhul juba...

Loomulikult kui mingi pikem liin lahti ühendada, tuleb maandada mõlemad otsad.

Okei, teema kinni sel juhul.
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

MarcOpolo_42 kirjutas: 29 Mai 2022, 11:22loomulikult muutub kaabel kondensaatoriks
Aga sa rääkisid enne, et mõni lüliti viskab pinget üle?
MarcOpolo_42
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: 22 Mär 2019, 21:45
Asukoht: Tallinn, Helsinki, Hiiumaa
On tänanud: 5 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas MarcOpolo_42 »

Jah, mul indikaatorlampidega lüliteid ei ole olnud. Aga selge, pilt, ega seal midagi viga pole. Lihtsalt huvi pärast kirjutasin, et, mida teised paigaldajad siin arvavad asjast. Ja sain teada, et erilist midagi.

Mõnel objektil on olnud, teisel mitte. Närvidele hakkas see teadmatus käima, kuna paar päeva tagasi panin endale kodus 2m. uut kaablit ja uue lüliti. Ja ilmselgelt seekord on mul asi lülitis, kuna proovisin kõik 3 soont eraldi läbi Ja grupilüliti vasak klahv on see, mis seda pinget lekitab. Parempoolsest ei tule midagi läbi, 0 asendis.

Teate, vahet ei ole, paigas ta on ja ilmselt on neid sadu selliseid sattunud - ei roni indikaatoriga mööda lagesid ringi ju üldjuhul, eks? Kui õn lõppmõõtmised, siis installatsioonitestriga ju kõik toimib, keegi ei tea, et seal kerge uitpinge vb. on :D

Ilmselt see oleneb kaablipartiidest või lülitite partiidest või kurat teab, millest vahest see 10-13V sinna peale jääb. (Kui välja lülitada.) Ma tean päris kindlalt, et DRAKA hoidis kunagi isolatsiooni pealt kokku ja üks teine suurem tootja isegi vase ristlõike pindala pealt. Mõõtsime üle, tundus kahtlane. Ei tea, palju seda kusagile paigaldati, aga jah.
Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus... :)
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

MarcOpolo_42 kirjutas: 29 Mai 2022, 17:56grupilüliti vasak klahv on see, mis seda pinget lekitab ... lülitite partiidest või kurat teab, millest vahest see 10-13V sinna peale jääb
Sa ajad siin asjad ikka täiesti segamini.
Mingist lüliti (praak)partiist olenemata ei saa lüliti väljalülitatud asendis 230 voldist 13 volti teisele poole "lekkida".
Tavaline valgustuse lüliti on täiesti "digitaalne" seade: 0 või 1, kinni või lahti - muid võimalusi ei ole.
Viimati muutis Küülaline, 30 Mai 2022, 08:57, muudetud 1 kord kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas ping »

MarcOpolo_42 kirjutas: 29 Mai 2022, 17:56 ... kuna paar päeva tagasi panin endale kodus 2m. uut kaablit ja uue lüliti. ...
... Ilmselt see oleneb kaablipartiidest või lülitite partiidest või kurat teab, millest vahest see 10-13V sinna peale jääb. (Kui välja lülitada.) Ma tean päris kindlalt, et DRAKA hoidis kunagi isolatsiooni pealt kokku ja üks teine suurem tootja isegi vase ristlõike pindala pealt. Mõõtsime üle, tundus kahtlane. Ei tea, palju seda kusagile paigaldati, aga jah.
Ei saa ka uusi kaableid usaldada.
Tänapäeval mõõdetakse tavaliselt isolatsioonitakistust ainult koro ja faasijuhi vahel, mitte kõiki sooni eraldi ja sellest piisab akti jaoks.

Ühel objektil, kus rikkevoolukaitse hakkas välja lööma, ühendasin ühe 5 pesaga pistikuliini juppideks lahti ja mõõtsin kõik sooned eraldi megeriga üle, nagu peaks kaabli mõõtmine toimuma.
Mitte ühegi kaabliosa kuuest, isolatsioonitakistus ei vastanud ekspluatatsioonis oleva elektriseadme takistuse nõuetele. Isegi 2m pikkusega kaabliosad olid liiga väikse takistusega.
Kusjuures pool aastat varem tehtud auditi aktis olid isolatsioonitakistused märgitud max head.
Jätsin kõik juhtmeotsad lahti ja ütlesin, et mina sellist asja ei pingesta ning pöördugu tegija firma poole.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Ega kaabli tootjat ei tea nimetada ? Moodsad kaablid (võrreldes 5+ aasta vanuste isenditega) on õhema isolatsiooniga, mis peaks viitama sellele, et isolaatori omadused on paremad ja sama takistuse saavutamiseks piisab õhemast kihist. Praktikas aga võib juhtuda, et kaabli muljumise ja kerimise jne füüsilise mõjutamise puhul suudab vask seda õhemat isolatsiooni rohkem vigastada ning see õhuke asi läheb veelgi õhukesemaks.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

MarcOpolo_42 kirjutas: 29 Mai 2022, 11:19 Ja kaineks sa võid ise magada kallis lollkasutaja, kes öösel veerand neli mulle seda soovitab! @dumbuser. :D
Maadeavastaja võiks teada, et siinne foorum on avatud kommenteerimiseks 24 tundi ööpäevas ilma puhkepausideta, kõikidel nädalapäevadel ja nii terve aasta läbi! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas new1 »

Siin nimetavad nii mõnedki sellist pingeleket indutseeritud pingeks või kuidagi sarnaselt, see tegelikult pole vähimalgi määral ju induktsiooniga seotud see pinge üle ronimine sedasi. Indutseeritud pinge oleks see sel juhul, kui jookseks paralleelselt mõni kaablisoon sellise kõrvalasuva kaablisoonega, millest jookseb vähe suurem voolutugevus läbi, siis sellele koormuse all olevale niisama seisvale soonele tekiks mingisugune induktsioonist tulenev pinge, ent kümnetesse voltidesse kerkimiseks peaks voolutugevus või paralleelselt asetsevate soonte pikkus päris arvestatav olema.
Niiet jah mingi uus nimetus sellisele lekkele vaja mõelda.
tcumen
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 359
Liitunud: 16 Juun 2006, 22:12
Asukoht: Läänemaa
On tänatud: 2 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas tcumen »

Mul tekkis küsimus: Miks vajab selliseid küsimusi esitav temaalgataja kalleid Fluke riistu? :shock:
kotermann
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 210
Liitunud: 28 Jaan 2005, 19:51
On tänatud: 10 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas kotermann »

Mingit pikka paralleelkaablit pole induktsiooni tuvastamiseks vaja. Võtke ühel pistikupesal kaitsejuht kaitsekontakti alt lahti ja torkige seda kaitsekontakti pingepulgaga - särab, nii et vähe pole. Ja muidugi - ärge unustage seda kaitsejuhti tagasi ühendada!
dumbuser
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3777
Liitunud: 08 Jaan 2008, 23:08
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 79 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas dumbuser »

Mnjah. Tekita kõigepeal üks vooluvaba olukord.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kunn24 kirjutas: 30 Mai 2022, 23:00iseseisvalt õppima pole võimelised, minge kooli
Üsna tüüpiline lähenemine - kui mõnda segasemat juhtumit ei osata lihtsalt seletada, soovitatakse ikka kooli tagasi minna või hakatakse rääkima põhikooli füüsikatunnist.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

See jääb mulle igatahes segaseks, kuidas grupilüliti ühe klahvi avatud asendi korral jõuab 13 V teisele poole lülitit ja teisest klahvist ei jõua. Ja miks just 13 V?
Kuigi me ei tea ka seda, mille suhtes see 13 V mõõdeti ning millise mõõteriistaga.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Justnimelt, mida vana hea ТЛ-4М seal näitab?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Lüliti viskab pinget üle.

Lugemata postitus Postitas ping »

Küülaline kirjutas: 31 Mai 2022, 18:12 Justnimelt, mida vana hea ТЛ-4М seal näitab?
ТЛ-4М ei pruugi midagi näidata, sest selle sisendtakistus on võrreldes kaasaegsete testritega võrreldes suhteliselt väike, ehk 10KOhm/V kohta.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta