Õhuliini asemele maakaabel

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
lauri84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 09 Mär 2012, 06:37

Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas lauri84 »

Ostsin Tartust vana maja, mis elektrivõrku ühendatud õhuliiniga, liitumiskilp esikus. Ampreid 3x40. Elektrilevi käis palumise peale maja õhuliinist lahti ühendamas. Lammutasin maja ära, uue maja tarvis soovin tekitada krundi nurgale liitumiskilbi, kust saaks ajutiselt töömaa tarvis elektrit ja edaspidi veaks sealt maakaabliga siis majja elektri.

Selleks võtsin pakkumise Elektrilevist. Hind u. 6000€, millest projekteerimine 2100€, madalpingekaabli ehitamine 1740€ ja 1-kohalise liitumiskilbi ehitamine soklile 1820€. Hind tundub krõbe, arvestades, et plaanitava liitumiskilbi asukoht krundi nurgal on u. 2 meetrit tänaval asuvast elektripostist (sealt tuli varme õhuliingi).

Elektrilevi kodulehel on loetlud hulk võrgu ümberehitustöid mida võib teha kolmepoolse lepinguga, sinna kuulub muuhulgas "võrgu ümberehituseks, Elektrilevile kuuluva kesk- või madalpinge elektriliini või alajaama elektripaigaldise ümbertõstmiseks või õhuliini asendamiseks maakaabliga, mis on vajalik näiteks kinnistu vabastamiseks õhuliinist". Tunduks justkui käivat selle kohta mida ma vajan, aga Elektrilevi teenindaja ja kohapeal käinud Elektrilevi alltöövõtjad väidavad vastupidist.

Kas nii tõesti ongi, et Elektrilevi pakkumine on "võta või jäta" ja kuidagi odavamat viisi seda võrdlemisi lihtsakoelist tööd teha pole? Saan aru küll, et projekti tarvis, geoalust jms. kuid siiski. Maja enda projekt pole ka pmste nii kallis kui selle elektriliini projekteerimine. :D
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Klassikaline ullikestele läkiläki nabani tõmbamise juhtum. Osad tööd on hullult ulmeliste hindadega.
Tea - oma Liitumispunktist edasi võid mistahes pädevustunnistust omava elektrifirmaga diili teha (Liitumispunkti vaata lepingus kuid klassikaks on sul õhuliini juhtmed elektrilevi liini otsas seega just see koht kus võid asendada). Elektrilevi hind on krõbe, kui otsid leiad isegi 2x odavamad kõik paberid korras joped. Mul oli kunagi juhus kus sarnane juhtum õnnestus 4x odavamalt saada võrreldes elektrileviga.
Sinu juhtum - võta google lahti ja küsi elektritööde firmadelt hinnapakkumist võtmed kätte meetodil.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 03 Mai 2022, 07:27 oma Liitumispunktist edasi võid mistahes pädevustunnistust omava elektrifirmaga diili teha
Ma arvan, et see pakkumine ongi uue liitumise ehituseks ja ei sisalda maja toitekaablit.
kalmaarikalmer
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 13 Aug 2018, 08:56
On tänatud: 3 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas kalmaarikalmer »

Pane kilp mastile ja vea kaabel sobivasse kohta. Kulu jääb all 1k. kui tuttavaid on. Pärast lihtsalt kutsud plommima. Eeldusel, et tarbimisleping ikka olemas on.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

kalmaarikalmer kirjutas: 03 Mai 2022, 08:48Pane kilp mastile ... Pärast lihtsalt kutsud plommima
Milline kilp? Kas Elektrilevile kuuluv arvestiga liitumiskilp?
kalmaarikalmer
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 13 Aug 2018, 08:56
On tänatud: 3 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas kalmaarikalmer »

Küülaline kirjutas: 03 Mai 2022, 10:09
kalmaarikalmer kirjutas: 03 Mai 2022, 08:48Pane kilp mastile ... Pärast lihtsalt kutsud plommima
Milline kilp? Kas Elektrilevile kuuluv arvestiga liitumiskilp?
Just. Nii tehakse, kui veel kursis ei ole.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas ping »

lauri84 kirjutas: 03 Mai 2022, 00:27 ... Elektrilevi käis palumise peale maja õhuliinist lahti ühendamas. Lammutasin maja ära, uue maja tarvis soovin tekitada krundi nurgale liitumiskilbi, kust saaks ajutiselt töömaa tarvis elektrit ja edaspidi veaks sealt maakaabliga siis majja elektri.

Selleks võtsin pakkumise Elektrilevist. Hind u. 6000€, millest projekteerimine 2100€, madalpingekaabli ehitamine 1740€ ja 1-kohalise liitumiskilbi ehitamine soklile 1820€. Hind tundub krõbe, arvestades, et plaanitava liitumiskilbi asukoht krundi nurgal on u. 2 meetrit tänaval asuvast elektripostist (sealt tuli varme õhuliingi). ...
Nii juhtub kui spetsialistidelt varem nõu ei küsita ja asutakse hurraaga toimetama.
Likvideerisid liitumispunkti ja lammutasid maja maha ning nüüd on vaja osta uued liitumised koos kõigi bürokraatia mõnudega.

Nüüd on vaja ajutist kilpi ehitusvooluks ja hilisemaks uuesti liitumiseks, mille iga toimingu jaoks tuleb eraldi maksta.

Oleks pidanud esimese asjana viima liitumiskilbi majast välja ja siis asunud krundil oleva ehitisega toimetama ning poleks edaspidiseks olnud vaja EEd tülitada.

Mul oli sarnane lugu, kus peakaitse oli varem 16A ja 4A juurdeostmisel (uus peakaitse 20A) vahetati kilp tasuta (paigaldati uus kilp postile) ning maksta tuli ainult 4A juurdeostmisetasu.

Ja maja dokumentide järgi mitte ei lammutanud, vaid teostasin "hoone kapremondi koos olulise laiendamise ja vundamendi vahetusega", mille käigus sai 36m2 suvilast 220m2 ehitusaluse pinnaga elumaja.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Siin on oluline pisiasi - Kui Elektrilevi ehitab uue Liitumiskilbi siis see on kõik nende kulu ja kirjadega kaetud ja nad ei tohi kliendilt raha küsida (va. ampritasu). Klient ühendab oma kaabli uude liitumiskilpi. Kes ja kuidas seda ehitab pole ELV asi.
Targem oleks lihtsalt liiniühenduse maha võtnud aga lepingu alles jätnud. Kui aga on kehtiv leping (väheusutav?) siis võib klient muidugi ühendse taastada
Aga jah, lolle pekstakse elektrileviski, mitte ainult kirikus
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 03 Mai 2022, 13:29 ... Nii, et monopolistide ja kaablifirmadega asju ajades on õige strateegia ülioluline. Vahel ka õige ajastus (näiteks on vaja suure maantee ehituse ajal maha panna reservtoru jms).
:good:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas ping »

kunn24 kirjutas: 03 Mai 2022, 13:55 Kalvis:
Nii juhtub kui spetsialistidelt varem nõu ei küsita ja asutakse hurraaga toimetama.
Likvideerisid liitumispunkti ja lammutasid maja maha ning nüüd on vaja osta uued liitumised koos kõigi bürokraatia mõnudega.
Ma nii kategooriliselt kohe ei väidaks. Enne tuleb täpselt selgeks teha, millised lepingud maha jäid. Teema algses kirjas ka pole väidet, et uuesti liitumistasu küsitaks.
Muidugi tuleb kõigepealt olemasolevaid dokumente uurida.
Et teema sassi ei läheks ei ole mõtet hakata erinevaid asju oletama, kui teemaalgataja ise pole neid välja toonud.

Kirjas on, et lahti ühendatud, õhuliini sisend demonteeritud ja hoone lammutatud, seega olemasolev liitumispunkt on likvideeritud.
:hello:
Viimati muutis ping, 03 Mai 2022, 14:57, muudetud 1 kord kokku.
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
kalmaarikalmer
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 13 Aug 2018, 08:56
On tänatud: 3 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas kalmaarikalmer »

Ma kordan, kui tarbimisleping alles, siis kilp mastile ja anna minna.
lauri84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 09 Mär 2012, 06:37

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas lauri84 »

Mõned vahekommentaarid:
Lepingut ei lõpetanud vaid sama liitumisleping on alles. Elektrilevilt sai lihtsalt palutud pakkumine tarbimistingimuste muutmiseks. Tartus enam liitumiskilpi postile kinnitada ei tohi.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui leping alles siis paned uue kilbi kuhu meeldib koos arvestialusega ja lepingus määratud peakaitsega (eespool keegi ütles). Nüüd postilt õhukaabliga/õhuliiniga võid kohe visata samas koridoris oma kinnistule. Kui on soov mööda maapinda tulla siis KOV alal peaksid töö teostama esitama ehitisteatisega (eeldusel, et post on kaugemal kui 1 meeter). Kui on väga lähedal kinnistul siis "ise tead kas määrid pabereid". Eeldan, et post ei asu kellegi eramaal.
Kui tööd valmis siis kutsud elektrilevi arvestit ja kaitset plommima ja ongi kõik.
Kui soovid paremat lahendust siis kõik on võimalik elektrileviga läbirääkimistel.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kas tänapäeval tiheasustuses kilbi paigaldus krundii piirile ei peaks olema mitte EL või EE kohustus? Kilp jääb nende omaks ja nemad tahavad ju kilbile ligi pääseda nii, et ei saaks kurja ämma poolt läbi sõimatud või kurja koera käest hammustada. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

lauri84 kirjutas: 03 Mai 2022, 16:07 Mõned vahekommentaarid:
Tartus enam liitumiskilpi postile kinnitada ei tohi.
Mille külge Tartu linnas siis liitumiskilbi kinnitada võib? Kilbi soovivad nad ju paigaldada krundi piirile, et neil oleks sellele pidev ligipääs. Minul liigutati posti 2m õiges suunas ja paigaldati uus post, et asi jääks krundi piirile. Tõsi, minul jookseb küll kasutuses olev liin diagonaalis üle krundi ja vastasel korral oleks nende kilp jäänud minu aeda, kuid kui sinul jookseb liin paralleelselt aiaga siis minu ettekujutuse järgi paigaldatakse lihtsalt õigesse kohta uus post. Samas sa väidad, et postile enam kinnitada ei tohi...
Torutööd Tartus 56 932 898
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 292
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas rst »

Pilt

Ma lasin Elektrilevil viia garaažis oleva arvesti posti külge.
Maksis see teenus ~1200€ kokku umbes 2a tagasi.

Posti küljest viisin ise maakaabliga peakilpi tagasi voolu.
Kuna maakaabel oli juba ennem veetud, kui nad tulid arvestit vahetama, siis VÄGA normaalse suhtumisega elektrikud ühendasid mul uue maakaabli nii arvesti juures ära kui majas. :good:
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mina teadsin kogu aeg, et mul on liitumispunkt aias oleva posti külge kinnitatud arvestikilbis, mis pealegi olevat EL oma, nii et midagi ümber teha seal ei tohi.
Üllatusega aga avastasin, et liitumispunkt on kolinud tänavakilpi... Ja arvestikilp kuuluvat mulle ?
OK. Sobib - sain seal kohe hargneda sauna kaabliga...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 04 Mai 2022, 11:49 Mina teadsin kogu aeg, et mul on liitumispunkt aias oleva posti külge kinnitatud arvestikilbis, mis pealegi olevat EL oma, nii et midagi ümber teha seal ei tohi.
Üllatusega aga avastasin, et liitumispunkt on kolinud tänavakilpi... Ja arvestikilp kuuluvat mulle ?
OK. Sobib - sain seal kohe hargneda sauna kaabliga...
Kui sa kätt pole ise sellele alla visanud siis nii lihtsalt ikkagi liitumispunkti liigutamine ei käi.
Elektrilevi kasutab standardvormelit ja telefoni teel või klienditeeninduses liigub see punkt igapäevaselt edasi tagasi sõltuvalt näitsiku teadmistest ja sinu küsimusest.
Tõsi - arvesti ei pea asuma Liitumiskilbis. See võib olla kustahes kliendi juures. Reeglina on liitumispunkt standardvormeli alusel kas õhuliini visangus elektrilevi magistraalliini otsas, Kui tuleb sellelt postilt alla kaabel kilpi ja seal on sinu krundi peakaitse siis on seal. Levinud on kaabelliinide puhul jaotuskilbid, kus siis on kuskil krundist eemal arvesti ja peakaitse - siis on seal.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas trebla »

Küsimus taandub sellele, kes suudab esitada uuema kuupäevaga allkirjaga paberi.
Mul oli kunagi kellegi poolt juba enne mind ilmselt nõukaaegne poolhaltuurakorras tekitatud 50 A liitumine muutunud (sellesama elektrivarustuse kaablisse paneku käigus kus ka liitumispunkt kolis) 25 A-seks.
Kui õiguma läksin, siis öeldi, et tõestage ära, et selline üldse oli... kuna mul polnud kohe ette näidata, siis läksid üha rohkem õigust täis.
Tükk otsimist oli, aga leidsin juhuslikult ühe üleminekuaegse ilma pealkirjata paberi, kus oli see 50 A ka ära näidatud.
Siis lasid kohe kõrvad lonti ja küsisid viisakalt, et kas paneme selle 50 A tagasi ?

Soostusin armulikult 35 A-ga, et isegi elektrikütteks ei peaks rohkem tarvis olema.
Praeguse elektritootmise arenemise käigus sellegipoolest ehk ei lähe linnatingimustes rohkem vaja .... :scratch:
lauri84
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 09 Mär 2012, 06:37

Re: Õhuliini asemele maakaabel

Lugemata postitus Postitas lauri84 »

Aitäh kaasamõtlemast. Keegi seda mulle ei öelnud ja ilmselt sama tulemuseni oleks pääsenud lõpetades liitumine ja võttes uus hinnaga 156,00€ per amper. Kuna praegu 40A ja selle jätan hea meelega alles isegi kui tundub üledimensioneeritud tänapäevase energiaefektiivse maaküttega eramu puhul kus ka päikesepaneelid saavad olema. Elektriautot veel pole, aga kunagi äkki saab olema ja vajadusel saaks ka nobedalt seda laadida jne. Lepingutingimuste muutmine siis ligikaudu sama hinnaga v.a. võimalusega et võib minna odavamaks või ka kallimaks.
Vasta