Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
SilveriKodu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Apr 2022, 22:53
On tänanud: 1 kord

Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas SilveriKodu »

Tere,

Esmalt mainin ära, et olen siin foorumis uus liige ja seega vabandan ette kui postitamisega mingiseid reegleid rikun.

Nimelt on mul siis pikalt seisnud üks vana saunaruum mida noore ja rumalana lammutama hakkasin(tol ajal oli ta juba kütmiskõlbmatu).
Lammutus jäi pooleli siis kui punastest tellistest voodrit lammutama hakkasin ja sealt tagant tuli välja paksust metallist, peaaegu ääreni maakive täis ning 1,7m pikk ja 70cm läbimõõduga jurakas.
Möödunud on sellest ajast tublid 6-7 aastat ning täna siis sattusin seda kerist uuesti vaatama ning uurisin asja. Tegu siis vana vene kerise, kast kerise ja mis iganes nimed sellel veel on,
Nii palju kui ma asja uurida olen jõudnud siis valdav enamus on öelnud samat asja: väärt keris, tasub taastada.

Siit ka siis soov teha siin foorumis postitus ning saada head ning asjaliku nõu kuidas sellele Vanakesele saaks eluvaimu sisse puhuda. Lootust anti, et sellest saab ilusti asja ning esialgne plaan ongi kerise osa toimima saada ning siis plaan taastada leiliruum ja ka eesruum. Taastada soov täpselt selliselt nagu see kunagi oli, ehk siis säilitada kõikide materjalide naturaalne välimus.

Lisan ka alla poole paar pilti. Katsun lähipäevil natuke paremad ja arusaadavamad pildid teha.

Aga kui kellelgi on kogemust ning huvi nõu anda siis oleksin väga tänulik ning tööde käigust plaan teha ka pidevalt ülevaade, tulevaste foorumikülastajats jaoks, et saaksid ka nemad vajadusel sama abi kasutada.

Siit ka olekski soov teada saada, mis on põhilised asjad sellel kerisel, mida peab kindlasti jälgima?

Pilt

Pilt
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ei, noh, mõte hea, kuid kui tihti sa oled käinud leilitamas ja pesemas nn vene kerisega sauna. Ise küll loobuks taastamisest, sest ellistaks natuke puhtamat varianti. Minupoolseteks märksõnadeks mõtteaineks ja uurimiseks oleks "lendtuhk kerisele leili viskamisel" ja "tahm". Olen küllalt käinud vene kerisega saunas ja leili kvaliteedi kohta mitte ühtegi paha sõna. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Metsakraav
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 176
Liitunud: 11 Dets 2019, 23:27
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Metsakraav »

Kui tavalise soome sauna saab soojaks umbes tunniga, siis seda tuleks kütta ilmselt pool päeva.
Kui sooja puudu jääb, siis seda kusagilt juurde võtta pole.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Hea leili saab heast saunast, hea kerisega. Higistada saab veel tuhandel erineval viisil.
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas aero »

Metsakraav kirjutas: 17 Apr 2022, 09:25 Kui sooja puudu jääb, siis seda kusagilt juurde võtta pole.
Olen analoogset kasutanud, aastaid. Kordagi ei tulnud leilist puudu. Päris iga nädal muidugi ei viitsiks seda kütta.

Urmase kriitikat ma ka ei mõista. Leilitamisel ja vihtlemisel mind steriilsus, puhtus küll ei huvita. Aastatega tõesti mingi tuha-tahmakiht seinapalkidele lõpuks kogunes, millist Soome saunas ei teki. Minu jaoks tühine trade-off võrreldes elamusega, mida selline keris saunalisele pakub.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1186
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Olen ka taolist sauna kasutanud. Ütleme nii et, nädala sees kiire leili võtmiseks ei sobi. Aga reede lõuna ajal küdema panna ja siis õhtul seltskonnaga saunatamiseks ja kui tellis ümber tagasi laduda siis järgmisel hommikul võimalik leili saada - superlux. Olen ka näinud, et taolise kerisega saunas on sinki tehtud - olevat üle küla parimad olnud. Seinad ja lava muidugi kiiskavvalged ei ole.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas motamees »

Tegin ühe sarnase kerisahju. Mõni aasta hiljem kutsuti sauna. Andsin ükspäev tääda, et nüüd saan tulla, kuna olen säälkandis (kodust kaugel). Premees murelikult telefoni otsas, et ta just sel päeval kutsutud valda panketile. Tahtsin siis edasi lükata, aga tema vastu, et saame hakkama... ja nüüd tuli minu jaoks imekspandav osa... Ma kütan hommikul ahju ära, vahepeal käin pidus ja sa tule õhta sauna. Nii saigi tehtud. Leili oli küllaga. Hästi mõnus/pehme leil.
Tavaliselt on saunaga nii, et saun sai valmis ja nüüd ruttu sauna, muidu jahtub ää.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 224
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Meil oli vanasti kodus samuti selline keris. Kerise kestasid sai mäletamist mööda 2-3x vahetatud, kivisid samuti 3-4x. See kui kiiresti soojeneb (=kui kaua sooja hoiab) sõltub otseselt kivide kogusest kerises. Viimased kestad olid mäletamist mööda mingid kombaini? trumlid? (~70..80cm läbimõõt, pealt mummuline) ja ~1,5m kest oli ~1/2 ulatuses kive täis. All siis suured (3-5L) ja üles vähehaaval väiksemaks.
Pärast kütmist esimese leili viskad avatud siibriga korstnasse ja edasi saad leili võtta nagu valge inimene :-) Mõnus pehme (niiske) leil oli.
Õhtul köetud sauna sai hommikuni veel sihipäraselt kasutada, aga kütmine jah võttis "natuke" kauem aega - enamasti alustati juba pärastlõunal.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Minul tuleb sauna kerise töö mais. Plaan on projekt patenteerida. Üks isend on ennast 4 aastat veatult näidanud.
Küsisin kord hommikupoolikul omanikult, et kuda rahul oled? Ütles, et eile õhtul sõpradega saunatas, agu kui tuled, saad veel leili. ;)
Pottseppmeister "Kaminahi"
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas aero »

See ühe kütmisega mitu päeva saunatamise võimalus on minu arvates kaheldava väärtusega argument. Selline keris on üledimensioneeritud, tarbib liigselt puid ja kütja aega. Kütteperioodil pole nii hull aga suvel pigem häiriks mind.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1186
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 34 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas RaJy »

aero kirjutas: 20 Apr 2022, 21:32 See ühe kütmisega mitu päeva saunatamise võimalus on minu arvates kaheldava väärtusega argument. Selline keris on üledimensioneeritud, tarbib liigselt puid ja kütja aega. Kütteperioodil pole nii hull aga suvel pigem häiriks mind.
Mnjah - tänapäeva nuti-pluti pigem vajutaks nuppu ja poole tunni pärast sulataks rasvasid mis pidevast istumisest tekkinud.
Sellised saunad reeglina eraldi hooned (niipalju kui mina neid näinud, kogenud olen) ja kütteperiood ei puutu asjasse. Talvel isegi hullem - olen ise ühte kütnud eelmisel päeval ette, et järgmine päev sauna teha - tegemist oli muidugi suurema üritusega (10+ inimest), mitte üksi peale tööd kerge higistamisega
Kui raha hakata lugema siis muidugi täiesti mõttetu projekt - nagu ka Ferrari omamine - Ford või Kia sõidab samuti.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Eks erinevate nõudmistega inimesi ongi palju. Kes lubab endale seda luksust, et ehitab endale traditsioonilise sauna, kes ostab poes käimiseks Land Cruiseri. Kes tellib endale igal õhtul söögi linna parimast restoranist Poltiga uksetaha ja kes käib kaks korda aastas soojal maal puhkamas. Rikaste inimeste värk. Vaene inimene ehitab endale garaazinurka väikese dušširuumi. Lisab sinna nurka pisikese leiliruumi ja paneb sisse korralikust rauast kerise mille saab kahe tunniga helepunaseks kütta.
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas motamees »

aero kirjutas: 20 Apr 2022, 21:32 See ühe kütmisega mitu päeva saunatamise võimalus on minu arvates kaheldava väärtusega argument. Selline keris on üledimensioneeritud, tarbib liigselt puid ja kütja aega. Kütteperioodil pole nii hull aga suvel pigem häiriks mind.
Jah, sul on õigus kiiruse ja kulukuse osas. Samas annab just see osa selle hea tunde. Leil on pehme. Kahe tunniga punaseks aetud raudkeris kõrvetab inimest ühe külje pealt ja teiselt poolt külm sein kiirgab jahedust.
Ja veel. Saunapäev on puhkepäev ja saunapäev hakkab pihta juba kütmise algusest. Tegelikult juba sauna maja juurde minekust. Sa lähed ära igapäeva virrvarri keskelt. See ei pole minu tarkus, vaid "saunauurijate" järeldus.
Minu seisukohaselt minnakse sauna just seltskonna ja sauna pärast, mitte pesema. Pesta saab ennast ka dussi all. Olen proovinud kodus üksi leilitada. No tundub täitsa sadomasona. Kälimehe juures aga 8 tundi saunas olla on puhas rõõm.
.
Tel 5o9279o
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas aero »

RaJy kirjutas: 20 Apr 2022, 23:34
aero kirjutas: 20 Apr 2022, 21:32 See ühe kütmisega mitu päeva saunatamise võimalus on minu arvates kaheldava väärtusega argument. Selline keris on üledimensioneeritud, tarbib liigselt puid ja kütja aega. Kütteperioodil pole nii hull aga suvel pigem häiriks mind.
Mnjah - tänapäeva nuti-pluti pigem vajutaks nuppu ja poole tunni pärast sulataks rasvasid mis pidevast istumisest tekkinud.
Sellised saunad reeglina eraldi hooned (niipalju kui mina neid näinud, kogenud olen)
Mul oligi eraldi hoone. Aga sama katuse all olid ka puhkeruumid/külaliste majutus.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas aero »

motamees kirjutas: 21 Apr 2022, 12:10
aero kirjutas: 20 Apr 2022, 21:32 See ühe kütmisega mitu päeva saunatamise võimalus on minu arvates kaheldava väärtusega argument. Selline keris on üledimensioneeritud, tarbib liigselt puid ja kütja aega. Kütteperioodil pole nii hull aga suvel pigem häiriks mind.
Jah, sul on õigus kiiruse ja kulukuse osas. Samas annab just see osa selle hea tunde. Leil on pehme. Kahe tunniga punaseks aetud raudkeris kõrvetab inimest ühe külje pealt ja teiselt poolt külm sein kiirgab jahedust.
Sa oled väga ekstreemse vastandi valinud. Mind kõrvetab moodne soome saun igast kuradima suunast :(. 90-100°, on vajalik, et väikesest kerisest mingitki leili saada ja foolium laudise all kiirgab nagu jaksab. Mu vene keris oli palkmajas, kuuma metalli polnud üldse. 60-70° pealt leilitada-vihelda on ülikõva. Ma oleks iga kell valmis seda ka üksi tegema aga vot 4-5h üksinda kütta - ei viitsi :).
motamees kirjutas: 21 Apr 2022, 12:10Olen proovinud kodus üksi leilitada. No tundub täitsa sadomasona. Kälimehe juures aga 8 tundi saunas olla on puhas rõõm.
Nüüd mul selline vahepealne variant - 200 kg kive kanavõrgus, ümber soome kerise. Saab 60-70° pealt sauna minna ja 70-80° juures saab saunatada nii, et leili puudu ei tule.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas motamees »

Noojah, foolium unus negatiivse poolena mainimatagi. Ja 90-100 kraadi pole ka mõnus minule. 70-80 kraadi on selline mõnulemise asi.
Tegime kälimehega ikka laupäeviti metsa. Kui pimedaks vedas, tulime metsast ja läksime sauna. Saunanaine oli selleks ajaks sauna soojaks kütnud. Üks laupäev oli aga selline, kus naised olid mandrile läinud. Tulime metsast ja hakkasime sauna kütma. Ootasime, millal sooja saab. Ma siis avastasin, et leiliruumis saab ka oodata, jahe igalpool. Kui sauna temp oli jõudnud 70 kraadini, tundus asi olema väga mõnus. Higi jooksis ilma leilitagi. Peale seda käiku polegi suurt sauna kuumemaks kütnud. Pika olemise peale tahab leiliruum küll kuumemkas minna (sooja vee saamiseks peab kütma), aga me jätame leiliruumi ukse lahti selleks ajaks, kui eesruumis istume. On ka juhuseid, kus sooja aknast-uksest õue laseme.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2066
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 41 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

SilveriKodu kirjutas: 15 Apr 2022, 23:14
Siit ka siis soov teha siin foorumis postitus ning saada head ning asjaliku nõu kuidas sellele Vanakesele saaks eluvaimu sisse puhuda. Lootust anti, et sellest saab ilusti asja ning esialgne plaan ongi kerise osa toimima saada ning siis plaan taastada leiliruum ja ka eesruum. Taastada soov täpselt selliselt nagu see kunagi oli, ehk siis säilitada kõikide materjalide naturaalne välimus.

Lisan ka alla poole paar pilti. Katsun lähipäevil natuke paremad ja arusaadavamad pildid teha.
Ära siis teemat ripakile jäta, kui tulevad pildid ja selgitad natuke lähemalt ka seda mis sul plaanis on, küll siis tulevad ka soovitused mida teha ja mida mitte.
Torutööd Tartus 56 932 898
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6110
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

motamees kirjutas: 22 Apr 2022, 11:07foolium unus negatiivse poolena mainimatagi
Mis laudise all asuva fooliumi negatiivne pool täpsemalt on?
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas motamees »

Saunatamine läks kuidagi kuivemaks ja teravamaks.
Pehme leiliga hakkad kenasti higistama. Suurema kuumusega ei hakka ma nii kergesti higistama. Isegi dussi alla (enne leili) märjaks tehtud ihu kuivab ära.
.
Tel 5o9279o
SilveriKodu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Apr 2022, 22:53
On tänanud: 1 kord

Re: Venekeris, kastkeris. Taastamise soov.

Lugemata postitus Postitas SilveriKodu »

pikk88 kirjutas: 23 Apr 2022, 09:15
SilveriKodu kirjutas: 15 Apr 2022, 23:14
Siit ka siis soov teha siin foorumis postitus ning saada head ning asjaliku nõu kuidas sellele Vanakesele saaks eluvaimu sisse puhuda. Lootust anti, et sellest saab ilusti asja ning esialgne plaan ongi kerise osa toimima saada ning siis plaan taastada leiliruum ja ka eesruum. Taastada soov täpselt selliselt nagu see kunagi oli, ehk siis säilitada kõikide materjalide naturaalne välimus.

Lisan ka alla poole paar pilti. Katsun lähipäevil natuke paremad ja arusaadavamad pildid teha.
Ära siis teemat ripakile jäta, kui tulevad pildid ja selgitad natuke lähemalt ka seda mis sul plaanis on, küll siis tulevad ka soovitused mida teha ja mida mitte.
Ei jäta, hetkel lammutasin ruumi tühjemaks, et hinnata palkseinte seisukorda, põrandate seisukorda.

Plaan olekski teha see leiliruum täpselt samasugune nagu ta ennem lammutust oli. Kasutan ainult vanu ja pikalt seisnud materjale. Tänapäevased materjalid välistatud. Hoonet ei hakka soojustama vaid põrand tuleb nii nagu oli, kuivale liivale ja alttuulduv.
Kütmise osa tahaks teha nii nagu oli aga seda siis nõuetele vastava.

Kõigile neile kes ütlesid, et kütmise osas on tüütu ja mis kõik veel siis mina tahangi teha sellest leiliruumist sellise nagu ta kunagi oli, kuidas kunagi nähti vaeva selle soojaks saamisega jne. Igapäevaseks leilitamiseks seda ei teegi, pigem just meelelahutuse mõttes, et seltskonnaga alustada poole päeva pealt kütmise ja vaeva nägemisega ning õhtul kõigile preemiaks mõnus omamoodi leil mitmeteks tundideks.
Vasta