TIG keevituse vead

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tegin oma esimesed katsetused TIG käpaga ja ei tulnud välja mitte essugi. :( ;) No ei saanud korralikku kaart kätte, kuigi omateada tegin juhendite ja videotest nähtu kohaselt. Kaitsegaas on argoon, elektood WL15(2mm), elektroodi ots teritatud, gaasi kogus ca 5-6l/min, voolu tugevus 1mm kohta ca 45A elektroodi ots väljas õpetuste järgi jne, aga kaar kätte ei saa. Õpetuste järgi peaks korraliku kaare jaoks elektroodi ja materjali vahe olema ca 3-4mm, aga ainult mingi pisike täpike siriseb ja kui elektrood kõrgemale tõsta, siis võtab suurema kaare, kuid see on kontrollimatu ehk liiga laialt või hüppab erinevates suundades. Kahe sõnaga- puudub kontroll kaare üle. Ja kui midagi saingi tehtud, siis mõnes kohas oli jälg puhas, mõnes kohas pruunikas tahmakiht. Milles võib olla viga, mida ma teen valesti või mis materjalid on valed? Õmblusele täitevarrast ei ole veel kasutanud, vaja kõigepealt normaalne keevitusjälg kätte saada.

Tänud ette õpetuste ja kriitika eest!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Mis keevitusega keevitad? Vabalt võib juhtuda, et mingi odava otsa riisijunn ei olegi võimeline normaalselt keevitama.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eks pärastpoole täpsustan marki, aga see on mingi poolakate firmale tehtud, mille sildil traditsiooniline made in China/P.R.C. . Samas elektroode laseb väga ilusti, ei saa paha sõna öelda.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Urmas kirjutas: 03 Mär 2022, 12:34 Eks pärastpoole täpsustan marki, aga see on mingi poolakate firmale tehtud, mille sildil traditsiooniline made in China/P.R.C. . Samas elektroode laseb väga ilusti, ei saa paha sõna öelda.
Pakun, et see üritus on seega surnult sündinud. Elektroodiga keevitamiseks polegi mingit keerulist masinat vaja. Piisab ka trafost ja dioodsillast. Alusta oma TIG keevitaja karjääri mingi mõistliku keevituse soetamisega. Mul on ammu läbikäidud tee see käkkidega keevitada üritamine. Lõpuks jõuad ikkagi sinnani, et lähed ostad töövõimelise tööriista, sest pool auru läheb töötegemise asemel mingile tühjale jauramisele, perses töö ümbertegmisele ja lõputule aparaadi timmimisele.

Nüüd tuleb siia 3 lehekülge juttu sellest, kuidas norm tööriistad on mõttetu kõvatamine ja riistapikendamine, ning et õige mees saab kõik asjad ka bauhofi keevitusega tehtud.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 03 Mär 2022, 12:55 Alusta oma TIG keevitaja karjääri mingi mõistliku keevituse soetamisega. Mul on ammu läbikäidud tee see käkkidega keevitada üritamine. Lõpuks jõuad ikkagi sinnani, et lähed ostad töövõimelise tööriista, sest pool auru läheb töötegemise asemel mingile tühjale jauramisele, perses töö ümbertegmisele ja lõputule aparaadi timmimisele.
Tundub, et sul võib täitsa õigus olla. ;) Käisin keldris ja vaatasin oma MMA marki. Selline isend https://mar-pol.sklep.pl/spawarka-igbt- ... ,8641,8375
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

On see masin üldse TIG-i jaoks mõeldud? Ma olen inverter elektroodkeevitustel siiani näinud eraldi lüliteid TIG funktsiooni sisse lülitamiseks, lingitud masinal seda silma ei hakka.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Mul oli ka kunagi üks no name saast ja suutis see isend minu 3 aastat keevitaja kursust kahtluse alla seada, sest no ei saanud mina sellega midagi tehtud :D
Siis sai soetatud ESABI MMA/TIG ja eraldi veel ESAB MIG ja need olid koolis kasutatud Telwinite kõrval ikka tükk maad paremad.
Tänaseks on kompaktsuse saavutamiseks kasutusel ESAB REBEL MMA/TIG ning MIG ühes.
Kui vähegi plaanis keevitust tulevikus rohkem kasutada siis soovitaks Rebelit.

Ma keevitan üpris palju ja enamjaolt MIG/MMA, TIGi kasutan ainult RV ja Alumiiniumi keevitamiseks, milleks sul TIGi vaja?

ifffff ära jonni nüüd :D :D
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Lambivend kirjutas: 03 Mär 2022, 19:05 ... , milleks sul TIGi vaja?
Tahaks vahest natuke peenemat asja kokku lasta ja keevituse jälg oleks vähe viisakam. Teine põhjus on see, et MIG mul on(WEL004), kuid see on kuradima suur ja raske keldrist autosse panna ja maale sõidutada. Tegin juba puhtaks ja läheb teine kohe-kohe müüki.
Lambivend kirjutas: 03 Mär 2022, 19:05 Tänaseks on kompaktsuse saavutamiseks kasutusel ESAB REBEL MMA/TIG ning MIG ühes. ....
Nohjah, ise just poolt tunnikest tagasi lõpetasin netiavarustes sorimise ja jõudsin otsusele osta selline 3in1 isend https://www.autokaubad24.ee/et/tooted/k ... nergic-vrd Isend küll Telwini toode, kuid loodan, et minu vajadused rahuldab.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Jäta see Telwin ostmata. Vihma käest räästa alla. Mõnesaja euroga ei ole võimalik normaalset TIG keevitusaparaati osta. Isegi parema otsa põletit ei müüda sulle selle raha eest. Eelarvet tuleks vähemalt kümnega korrutada.
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Walterscheid kirjutas: 03 Mär 2022, 14:02 On see masin üldse TIG-i jaoks mõeldud? Ma olen inverter elektroodkeevitustel siiani näinud eraldi lüliteid TIG funktsiooni sisse lülitamiseks, lingitud masinal seda silma ei hakka.
Sellele pole Urmas veel vastanud.
Minu jaoks ei viita miski nendes poolakeelsetes reklaamides, et masinal oleks TIG võimekus.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Walterscheid kirjutas: 03 Mär 2022, 14:02 On see masin üldse TIG-i jaoks mõeldud? Ma olen inverter elektroodkeevitustel siiani näinud eraldi lüliteid TIG funktsiooni sisse lülitamiseks, lingitud masinal seda silma ei hakka.
Terve juutuub on täis videosid, kus kõige tavalisemale,ilma ümberlülitita, MMA inverterile pannakse käpp külge, vahetatakse poolesed ja toimib. Isegi MIG keevituse käpale organiseeritakse külge TIG põleti ja toimib. Aga minu inverter TIG käpaga ei toimi. :cry:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Jutuub on ka täis videosi, kuidas omale vineerist ja sahtlisiinidest CNC pinke voolitakse. Ega see sellep ei tähenda, et nii tõsimeelselt tööd saab teha. Klikid ja saadav vaatamisaeg loeb, mitte videos oleva sisu tõsiseltvõetavus.

Perpetum mobilet leiutatakse ka seal alatihti :D :D
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 04 Mär 2022, 17:45 Jutuub on ka täis videosi, kuidas omale vineerist ja sahtlisiinidest CNC pinke voolitakse. Ega see sellep ei tähenda, et nii tõsimeelselt tööd saab teha. Klikid ja saadav vaatamisaeg loeb, mitte videos oleva sisu tõsiseltvõetavus.
Ja kõikse imelikum on veel see, et need jaantatikalikud ideed toimivad. Olen juutuubis vahtides isegi vist mõnele sarnasele sattunud, mille mõte jäi mulle veidi arusaamatuks. ;)
Üritada ikka võis ja kulu(TIG käpp) jäi kolme Maximas soodushinnaga müüdava odavviski hinnaklassi. ;) Kusjuures konsulteerisin enne käpa ostmist endast tunduvalt targemaga, et kas asi hakkab toimima. Kinnitas, et hakkab, kuigi ma ei teavitanud teda oma MMA keevituse margist. Käskis kindlasti kaitsegaasi ballooni välja vahetada ja tuletas meelde, et ei unustaks pooluseid vahetada.
Kas tõesti see Telwin ei suuda rahuldada kodutarbija vajadust? Ootaksin ära ka kasutaja Lambivend kommentaatori arvamuse selle minu poolt viidatud 3in1 isendi kohta. Kas tõesti keevitajate kursusel kasutatakse õpetamiseks nii sittu tööriistu? Või annab sita tööriistaga õppimine kogemuse, et kui saad sita isendiga hakkama, siis paremaga oled juba proff? Ei kavatse keevitust teenustööna osutada, ainult oma tarbeks ja seega tundub väljavalitud isendi hinna kümnekordistamine veidi ülepunnitamisena minu jaoks. Kas tõesti Telwiniga tehtud keevitused lagunevad ära?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Walterscheid
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 103
Liitunud: 18 Jaan 2019, 09:44
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Walterscheid »

Minu MMA inverteril on TIG funktsiooni lüliti, kui see on sisse lülitatud, ega siis elektroodiga keevitamine väga ei õnnestu. Saab heal juhul peenikese elektroodiga plekki punktida, mis oli manuaali järgi ka soovitatud. See näitab, et neil funktsioonidel seadetes suured erinevused.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Telwini aparaadid on väga head ja midagi negatiivset mul nende kohta öelda ei ole.

Meie ju harjutasime kõige raskemaid keevitusviise ning positsioone + nende samade masinatega tehti ja pakuti ka meile võimalust teha sertifikaate, kutsetunnistusi jne. Kõik tehtud keevitused läksid pressi alla ja inspekteeriti visuaalselt , seega ilmselgelt olid masinad tasemel.
Kui hinnaklass on sama siis ei ole vahet kas on Telwin, Esab, Lincoln, Kemppi või mis iganes tuntud tootja.

Konkreetset isendit on raske kommenteerida, sest puhtalt andmete järgi ma midagi öelda ei saa.
Eks see hind vihjab ,et midagi ülihead sealt loota ei ole aga kodukasutajale võib ta siiski piisav olla.
Suur küsimus on muidugi, mis seos ja kas üldse antud isendil Telwiniga on, sest tundub ta olema IDEAL.
Võib olla on see Telwini kleeps seal ainult edasimüügiks või on see mingi Telwini kodukasutaja seeria, vot ei oska öelda.

Ega ma su elu kergemaks ei teinud, vähe sellest teen selle veel raskemaks :)
Vaata seda isendit: https://www.stokker.ee/mig-keevitussead ... 1211439386
On ka youtubes mõned videod, mis aitavad otsust teha. nt: https://www.youtube.com/watch?v=nsBAeFA2icg
Igasugused videod ja või kellegi teise reaalne kogemus on sihukeses hinnaklassis isendite puhul palju abiks.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Nonii, sai soetatud see minu poolt eelnevalt viidatud isend ja tehtud esimene proov TIG varianti. Täitsa toimib, aga mul on veel palju-palju vaja katsetada, et asi selgeks saada. Kahe 1,7mm paksuse nelikanttoru otsapidi kokkukeevitamisega ilma täidiseta sain enam-vähem hakkama, kuid lisatraadi andmisega tuli mingi peenike vorst peale, mitte ilus sulanud metall. Täidisvarras oli 2mm. Eks nädalavahetusel läheb suuremaks õppimiseks ja katsetamiseks.
Probleem on MIG-ga. Kuna millegipärast ei olnud kaasas mitte ühtegi kasutusjuhendi raamatut, siis veidi arusaamatu on seadetes traadi etteandekiiruse ja pinge suhe. Proovisin kahte 5mm tükki kokku lasta, kuid liiga suur kuhi tuli õmbluse peale. Kusagil ma netiavarustes sorides mingit soovituslikku tabelit nägin, aga hetkel ei leia. Kas keegi teadjam saaks anda mõne viite? Oleks tänulik.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Üldiselt tabel on konkreetsele isendile koostatud ja ei ole kõige universaalsemad aga võib ka jopata.
Googelda: mig welding chart
Keevitusõmbluse diagnoosimiseks: weld bead appearance

Õnneks teeb sinu elu lihtsaks ,et antud isendil on digitaalne ekraan ja kõik seaded saad omale ülesse märkida tuleviku tarbeks. Minu eelmisel Esabil mingeid numbreid ei olnudki ja igakord kui midagi keevitada oli vaja siis tuli hakata masinat seadistama vastavalt keevitatavale materjalile. Präegusel masinal on Smart Mig ja seal paned lihtsalt materjali paksuse ja asi ants, teeb ikka elu kordades lihtsamaks.:)

Võta traadi etteannet vähemaks ja keera volte juurde.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tänan, Lambivend ja pealiskaudsel sorimisel midagi leidsin, kuid eks pean mõni õhtu natuke põhjalikumalt need märksõnad ette võtma ja just indikatiivse tabeli osas traadi kiiruse, amprite/voltide ja materjali paksuse suhte kohta. Mõned head tabelid olid, aga kurat, need jälle tollmõõdustikus. Pole hullu, nägin ka mõnda meetermõõdutiku oma kah.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Lambivend kirjutas: 08 Mär 2022, 21:11 Õnneks teeb sinu elu lihtsaks ,et antud isendil on digitaalne ekraan ja kõik seaded saad omale ülesse märkida tuleviku tarbeks.
Ja-jaa, ja siis kui on vaja, ei ole märkmeid kaasas. Tabeli saaksin kleepida traadirulli kaane siseküljele. ;)
Lambivend kirjutas: 08 Mär 2022, 21:11 Võta traadi etteannet vähemaks ja keera volte juurde.
Seda ma tahangi teha, kuid ei saa pihta, kuidas seda täpselt teostada, ei ole kasutusjuhendit. Eks homme helistan müüjale ja küsin.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Täna oli töökotta asja ja õnneks oli ka meeles tabelist pilti teha, vb on kasu.
20220309_113441.jpg
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: TIG keevituse vead

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eks katsetan tabeli järgi. Avastasin, et minu isendil viskab tabloole traadi kiiruse numbrite keeramisel ka lühendi "SYN". Ju see vist sünkroniseerib traadi kiirust vastavalt pingele. :scratch: Vajutasin veidi erinevaid nuppe ja avastasin, et üks asend(SP) lubab eraldi seadistada nii pinget kui ka traadi kiirust, nii, et sellega on vist korras.
Müüja on ka "tore". Kui helistasin ja kurtsin, et ei ole maakeelset manuaali, siis soovitas toksida guugli või juutuubi otsingusse isendi mark ja kusagilt ikka pidi midagi välja tulema. Maakeelse manuaali osas jäi väga kahtlevale seisukohale. Panin toru ära ja tunne on küll selline, et kirjutan kirja Tarbijakaitsele. Kõik Eestis tegutsevad firmad, kes müüvad midagi, mille juures on manuaal, on kohustatud selle tõlkima meie keelde.

Läks see WEL004 müüki.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Vasta