Karkassi liimimine põranda külge

siseviimistlustöödega seonduv arutelu. Siia ei postita tööotsimisi ja -pakkumisi!
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Tere! Mul on kodus käsil vaheseinte karkassi ehitus. Karkassi materjalina kasutatud 66mm LVL liimkihtpuitu. Põrand on valatud kipsivaluga. Ühegi vaheseina all põrandakütte torusid ei ole niiet olen saanud karkassi põranda külge ilusasti tüüblitega lasta. Väikese plaanide muutuse tõttu aga tahaksin ühte kohta veel poole meetri jagu vaheseina ehitada ning see kattub umbes-täpselt põrandakütte toru asukohaga niiet sinna enam puurida ei julge.

Naabrimees teadis rääkida, et temal liimiti terves majas karkass põrnda külge mingi vahuga. Tal oli küll tegu metallkarkassiga, aga mõtlesin, et proovin ka. Pesin märja lapiga põranda ning kasutasin liimimiseks kodus käepärast olevat kõige kangemat liimhermeetikut (https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... iim-140080). Panin ka ilusasti raskuse peale. 24h hiljem läksin kontrollima. Mõningase horisontaalse lükkamise/tõmbimise peale oligi karkassivöö naksti põranda küljest lahti. Kusjuures puidu küljes oli liimhermeetik ikka väga tugevalt külge hakanud ja probleem oli just kipsivaluga nakkumisel.

Nüüd siis mõtlen minna uuele katsele, aga tahtsin enne veidi uurida, et mis oleksid kõige paremat töövõtted/matejralid.

Niisiis mu küsimused:

1) Kas peaks kasutama liimkihtpuit karkassi asemel metallrkakassi vööd? Pole küll proovinud, aga ma arvan, et kui kasutad 66mm metallrkassi vööd, siis sinna sobivad päris okeilt ka minu 66mm LVL karkassipostid. Praegune liim hakkas küll puidu külge hästi ja isoleeris ka puidu kivipõrandast, aga muretsen siiski, et kuna puit on veidi "elavam" materjal kui metall, siis ehk ei ole see kõige parem valik?

2) Mis ainega oleks kõige parem puhastada/töödelda kipsivalu põrand, et saavutada kõige parem nake sellega? Ma olen põranda tasandamisel näinud kuidas mehed panid iseliimuvaid kõrguse märke põranda külge ning enne lasti see põranda koht mingi läbipaistva aerosooliga üle. Oskab keegi arvata mis see olla võis? Mõtlen, et ehk oli tegu mingi puhastava või naket parandava tootega millega ma kursis pole? Või oli tegu arvatavasti lihtsalt mingi aerosool liimiga, mis igaks juhuks veel lisaks maha lasti?

3) Mis on kõige parem liim mida kasutada saaksin? Kuna naabrimees mainis, et tal liimiti mingi vahulaadse asjaga, siis lihtsalt ehituspoe kodulehel ringi vaadates jäi selline toode silma: https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... 0ml-645277
Kas see ongi sobiv toode antud töö jaoks või on selle jaoks mingi veel õigem asi?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Sinna kipsivalu külge niisama ei taha jah eriti miskit nakkuda. Proovi paar korda kruntida nakkekrundiga. Esimene kord suure lahjendusega, et imaks korralikukt sisse, siis veelkord veidi väiksema lahjendusega ja proovi veelkord liimida. Prooviliimimist ei pea sama koha peal tegema.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
t6nis1234
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: 19 Aug 2019, 09:49
On tänanud: 3 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas t6nis1234 »

Väljavõte kipsivalu järelhoolduse juhendist:
Enne mistahes liimitava/kleebitava katte paigaldamist tuleb aluspind karestada. Sobib näiteks harilik põrandalihvija 16/24 karedusega liivapaberiga.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas Urmas »

t6nis1234 kirjutas: 30 Jaan 2022, 23:10 Väljavõte kipsivalu järelhoolduse juhendist:
Enne mistahes liimitava/kleebitava katte paigaldamist tuleb aluspind karestada. Sobib näiteks harilik põrandalihvija 16/24 karedusega liivapaberiga.
Sellest kipsivalu järelhooldusest üksi ei piisa. Nüüd tuleb sul hakata lugema kasvõi sellesama liimi kasutusjuhendit, millega sul proovitükk tuli lahti. Kas sa tegid nii nagu kasutusjuhendis kirjutatud?

Liimitavad pinnad peavad olema puhtad ning tolmu-, rasva- ja õlivabad. Pinnad ei tohi olla pidevalt niisked.
Üks pind peab kindla nakke saamiseks olema poorne, sest nakkumiseks peab vesi ära aurama.
Väga imavate pindade puhul nagu kips, MDF, puitlaastplaat (mitte OSB) ja savitellis võib juhtuda, et liim
kuivab välisperimeetril liiga kiiresti ja nake jääb seest nõrgaks.
Korraliku nakke tagamiseks väga imavate pindade puhul niisutage pinda pihustist või märja lapiga.


Allikas https://dm.henkel-dam.com/is/content/he ... er-TDS-EST
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Tänud nõuannete eest. Ma prooviks nii karestust kui ka nakkekrunti. Mõtlen ainult mis järjekorras neid teha? Esmahooga oleks tahtnud karestuse enne teha ja siis nakkekrundiga üle käia, aga hakkasin mõtlema, et kas see nakkekrunt karestustööd ära ei nulliks? Teist pidi aga kuna nakkekrunt imendub pinda sisse, siis tahaks looa, et väike pindmine karestamine selle effektiivsust ära ei nulli?

Samuti uuriks, et see 16/24 on suurte põrandalihvijate puhul valikus, aga kas on olemas ka mingi analoog käsitöö jaoks? Kuna mul ainult poole meetrine karkassijupp vaja liimida, siis hea meelega laseks liivapaberi lihtsalt mingi klotsi külge ja laseks käsitsi üle. Ehituspoe kodulehel kõige karedam mille leian on K40.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Kasuta mõnda seguliimi
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Kas seguliimi all mõtlete midagi sellist?
https://espak.ee/epood/toode/armeerimis ... -eps-25kg/

Ning kas see võiks tugevamini hoida kui näiteks liimvaht?
https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... 0ml-645277
kkalev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 59
Liitunud: 18 Mai 2020, 20:41
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas kkalev »

võid katsetada ka plaatimisseguga, näiteks ceresit cm 17
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Tundub, et mingit ühte kindlad toodet sellesse olukorda ei ole ning pean vast tõesti erinevaid lahendusi katsetama, et vaadata mis kõige paremini kinni võtab.
Põhiline küsimus vist jääb, et kas peaks katsetama pigem metall või puitkarkassiga?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas Urmas »

donaldtbd kirjutas: 07 Veebr 2022, 00:58 Põhiline küsimus vist jääb, et kas peaks katsetama pigem metall või puitkarkassiga?
Ära hakka üle mõtlema! Sinu ainuke hetkemure on kipsivalu, et sinna midagi külge jääks. Ca 5 aastat tagasi nägin Šveitsis pealt, kuidas seal tehti kortermajas põrandate kipsivalule eeltöid enne millegi kleepimiseks(eelpool kirjeldatud). Järelvalve oli seal väga range, aktsepteeris kasuatavaid materjale ja meetodit. Kui sul on puitkarkassi järgi, tee sellega ja vinge liimi sa nagu juba ostsid, siis kasuta see ära. Sa vist ei hakka selle seinajupi külge kinnitama lõuatõmbamise kangi. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Tänud info eest. Homme lähen edasi ehitama ning eks ma katsetan.

Üks ehitusvõõras küsimus veel: kas nakkekrunt ja nakkedispersioon on sama asi?

Bauhofi kodulehel leian nakkekrundi all erinevaid asju. Üks neist näiteks selline: https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... 85l-477851

Aga ma ise olen eelnevalt midagi sellist ka betooni nakke parandamiseks kasutanud:
https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... -1l-140103
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas Urmas »

donaldtbd kirjutas: 08 Veebr 2022, 16:43 Üks ehitusvõõras küsimus veel: kas nakkekrunt ja nakkedispersioon on sama asi?

Bauhofi kodulehel leian nakkekrundi all erinevaid asju. Üks neist näiteks selline: https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... 85l-477851

Aga ma ise olen eelnevalt midagi sellist ka betooni nakke parandamiseks kasutanud:
https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... -1l-140103
Tundub jah, et ehitusvõõras, aga tootetutvustustes kirjutatust peaksid ikka aru saama. ;)

https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... 85l-477851

Eskaro toote kirjelduses on ju konkreetselt kirjutatud, et

Kasutatakse tihedatele, läikivatele pindadele nakkuva kihi loomiseks.

Kas kipsivalu kuulub sinu arusaamade järgi kvalifitseerub tihedaks pinnaks? Minu arusaamade järgi kohe kindlasti mitte.

Selle toote https://www.bauhof.ee/et/viimistlusmate ... -1l-140103 kasutusjuhendis on ju konkreetselt kirjas, et sobib

Nakkedispersioon poorsete aluspindade kruntimiseks ...

Krunt tuleb lahjendada veega vahekorras 1 : 5 kuni 1 : 20 (dispersioon : vesi).
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Selge pilt, mind ajas lihtsalt esialgne nakkekrundi soovitus segadusse kuna polnud sellist väljendit enne kuulnud :)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10830
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas Urmas »

donaldtbd kirjutas: 08 Veebr 2022, 19:26 Selge pilt, mind ajas lihtsalt esialgne nakkekrundi soovitus segadusse kuna polnud sellist väljendit enne kuulnud :)
Kui sa loed mu eelmises postituses viimast kasutusjuhendist tsiteeritud lauset, siis seal ei nimetata toodet enam mitte nakkedispersiooniks, vaid krundiks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
donaldtbd
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 91
Liitunud: 08 Nov 2019, 15:49
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Karkassi liimimine põranda külge

Lugemata postitus Postitas donaldtbd »

Kiire ettekanne lõpptulemusest - ehk on kellelegi, või mulle endalegi, tulevikus kasulik :)

Tööde käik:
Karestasin põranda kättejuhtuva metalliketta ja relakaga väga madalal kiirusel.
Samuti lõikasin betoonikettaga paari cm vahega risti-rästi sisse mõne mm sügavused sooned - mõtlesin, et kui liim sinna sisse kivistub, siis ehk annab pidamist juurde.
Puhastasin pinna harja, tolmuimeja ja lapiga. Lõpuks lasin veel kompressoriga üle ja minu üllatuseks puhus see sealt veel päris palju tolmu ära.
Siinsete õpetustekohaselt kaks korda nakkedispersiooni. Esimene lahjem, teine kangem segu. Kuna pind oli väike ei hakanud töövaheneid raiskama ja lihtsalt kallasin vedeliku maha. Mõlemad korrad imes põrand vedeliku väga kiiresti endasse. Teisel korral lasin küll igaks juhuks kompressoriga lõigatud soontest viimased piisad minema.
Edasi siis liim prussile, pruss maha, raskus peale.
Päev hiljem lükkasin, tõmbasin, kangutasin ja peskin (mõistuse piires) prussi, aga see ei andnud millimeetritki liikuda ning oleks nagu põrandaga ühte valatud.

Kokkuvõttes eesmärk saavutatud ja tänud abistajatele :)

Mainiks veel ära, et liimi ma tahtsin ikkagi võimalikult sobiva valida ning panustasin sinna veidi aega. Kiiresti sai selgeks, et tootejuhistes olevaid numbreid võrrelda ei anna kuna igal tootel on mõõdetud erinevaid asju, erinevate standardite ja erinevate ühikutega (mis on küll enamasti omavahel teisendatavad).
Sattusin aga peale sellisele firmale nagu Soudal ja nende nõuandeliinist soovitati mulle sellist toodet nagu 60A Konsturktsiooniliim - pidi minu vajadustele sobima ja jääma kõvasti tugevam kui näiteks kõige kangem Soudali PU vaht.
Peale kandes oli liim suhteliselt vedel, aga ära kuivades oli ta huvitaval kombel prussi alt veidi välja mullitanud/paisunud nagu montaažvaht. Väljapaisunud osa oli näpu või küünega torkides kivikõva. Jätsin selle väljapaisunud osa sinna ümber alles, kuna tekitas prussi ümber randi, mis võiks ka ehk veidikene pidamist juurde anda.
Igal juhul jah - võibolla oleks mõni teine liim töö sama hästi ära teinud, aga mulle jäi sellet mainitud tootest päris hea mulje - eriti see paisumine oli huvitav ja, et see väljapaisunud osa nii kõva oli. Eelnevalt proovitud moment oli ära kuivades tunduvalt kummisem, millel võivad ka muidugi omad plussid olla.
Vasta