Suvila kütmine.

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 19:34 Ma kardan, et hommikuni soojana seisvat soemüüri pliidiga küttes läheb see üks tuba sul enne liiga palavaks, kui müürile midagi mõjuma hakkab. Minule isiklikult meeldibki veidi külmemas toas magada ja kui hommikul tuli alla teha, on 15 minutuga mõnusalt soe. Kui muidugi tahtmist on, siis sobiva massiga soemüür on suht mõistlik variant. Igasugu vesipõranda kütted ja mahutid on minuarust küll veidi üle võlli.
Jaa. Ma olen nõus mõlemas osas. Kardan ka, et nii väike tuba läheb soojamüüriga enne liiga kuumaks.
Mis oleks 30m2 peale sobiv mass, ja mõõtmed?
Jahedamas magamine on ka hea. Aga hingeauruga ärkamine on minu jaoks juba ekstreemsus, mida ma ei sooviks.
Hommikuni võiks ikka natuke sooja jätkuda.
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 19:38 Hommikuni võiks ikka natuke sooja jätkuda.
ega see suvila sul kuskil taigas ei ole? Praeguste ilmadega (0...-5) on mul saunas välisukse kõrval hommikuti ca. 18 kraadi. Avatud ärklikorrusel, kus magatakse, 20 kraadi ringis. Kõige külmemal ajal, kui õues oli -20C, näitas termomeeter hommikul toas 14C. Hommikumantel peale, tuli alla ja asi ants. Kui kohvi valmis sai, oli temperatuur juba suht talutav.

Kui sa muidugi lähed täiesti külma suvilasse, kulub paar päeva, enne kui seinad jms. soojaks saavad. Saunakeris on selles mõttes hea asi, et kütab terve maja ühe õhtuga üles.
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 19:48 Kui kohvi valmis sai, oli temperatuur juba suht talutav.
Seda siis ainult pliidiga?
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas motamees »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 19:32Millist lahendust sa soovitaksid minu olukorras?...
Ega oska midagi kindlat soovitada, kuna olukord on nägemata.
Ma ei pakuks seda torude ja akude rägastikku, mis ilma elektrita on mõttetu.
Ilmselt on lahendus õhksoojuspumba ja pliita mingi kombo.
.
Tel 5o9279o
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ma ei saa teema algatajast essugi aru? Sooja saamiseks on kinnisidee põrandaküte, mille külmumise ärahoidmiseks on nõus investeerima antifriisi, aga ülejäänud elutegevuseks vajalikke nõudmisi ei ole kirjeldanud. Kuidas on organiseeritud elutegevuseks vajalik puhas vesi? Veetorustikku juba antifriisi pikemaks äraolekuks juba ei kalla. Tualeti olemasolu kämping-majas? Jnejne .... Salvkaev? Väga hästi mäletan eelmisest sajandist vanaema salvkaevu, mille veetase ca 3m allpool maapinda. Külmemal talvel pidi vanaema või tema lapsed ikkagi raiuma kaevus ämbriridvaga raiuma jääd vee saamiseks.
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 20:46 Seda siis ainult pliidiga?
pigem on see selline suuremat sorti metallist kamin, kuid küpsetusahi ja pliidiraud on tal ka olemas. Kuna see viimane kippus kummi minema ja paukuma kütmise ajal, lappisin sinna peale punaseid telliseid paar kihti soojust salvestama. Süüa teen ma pigem elektripliidiga, kuna isegi sellise kamina kütmine lihtsalt kartulite keetmiseks ajab toa liiga palavaks. Ma ei kujuta ette, mida täismõõdus pliit veel teeks.

selline
https://kodukolle24.ee/et/terasahjud/77 ... 15-kw.html
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

Tänud!
Funktsioonid on olemas, mida ma tahan ja mõõtmed on ka head. Hind ka varuga eelarves. Uurin asja lähemalt.
Kuidas need külgedel olevad vermikuliitplaadid ennast õigustavad? Salvestavad sooja ka natukeseks ajaks?
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 21:12 Kuidas need külgedel olevad vermikuliitplaadid ennast õigustavad? Salvestavad sooja ka natukeseks ajaks?
ei ole seal mingeid plaate. Need on lihtsalt valgest plekist paneelid. Samas, midagi seal sees toimub, sest need küljed ei ole kütmise ajal tulikuumad. Võibolla on nende all mingeid kiviplaate vms. Ma millegipärast ei usu, et seal 150 kg puhast rauda sees on.
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 21:20 ei ole seal mingeid plaate.
Nii nad väidavad tootekirjelduses:
Omadused:
· korpus on valmistatud 4 mm terasest;
· ahi on kaetud vermikuliitplaatidega, mis salvestavad soojust ja suurendavad põlemistemperatuuri
Viimati muutis rs7, 25 Nov 2021, 21:25, muudetud 1 kord kokku.
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

hmm, minu oma oli poole odavam, võibolla on mul mingi säästuvariant, või on need paneelid ikkagi seal sees kuskil.
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 21:25 hmm, minu oma oli poole odavam, võibolla on mul mingi säästuvariant, või on need paneelid ikkagi seal sees kuskil.
Sellel samal lehel on neid mudeleid kaks varianti. Üks on 15kW ja teine 17kW. Erinevus hinnas mõnisada eurot.
Igatahes tänud selle jagamise eest! Sain siit kindalsti ühe kaaluka variandi, millel silm peal hoida. Ei ole ise varem sellist tüüpi kolde peale sattunud. :thumbsup:
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

Võta heaks.
Tellisin enda oma k-rautast ca. kolm aastat tagasi, kuid paistab, et nad vähemalt e-poes ei müü seda enam. Kuigi minumeelest kohalikus poes oli alles hiljuti näidis väljas, ja tonni ta kindlasti ei maksnud. Pigem kuskil 600€ kandis. Mine uuri.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ohh teid küll, nüüd kiskus täitsa metsa. Kas arvate tõesti, et 142kg mingit asja suudab märkimisväärselt sooja salvestada. Tea, miks need akupaagid katelde taha siis igavesed jurakd tehakse või miks ahjud mitu tonni kaaluvad???
Aga olgu, kui sobiv, siis sobiv. Ära siis unusta punastest kividest voodrit peale lappida ja kõrvatroppe paukumise vaigistamiseks osta.
.
Tel 5o9279o
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

et 142kg mingit asja suudab märkimisväärselt sooja salvestada
sa ikka eelnevat lugesid ka, või niisama targutad?
Tegemist on ühe 30m2 ruumiga. Kui sa sinna 2 tonnise ahju paned ja selle. soojaks ajad, pead ise väljas ööbima.
Ma võin sulle pildi saata. Peale hommikust kütmist viie 30cm haluga, näitab termomeeter ukse kõrval kell 21:43 21,8C. Õues on hetkel 4,9C.
Viimati muutis netmaster, 25 Nov 2021, 21:49, muudetud 2 korda kokku.
rs7
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 16 Juul 2021, 22:15
On tänanud: 4 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas rs7 »

motamees kirjutas: 25 Nov 2021, 21:37 Tea, miks need akupaagid katelde taha siis igavesed jurakd tehakse või miks ahjud mitu tonni kaaluvad???
Oma 30m2 tuba-kämpingusse ei tee ju mitu tonni kaaluvat ahju.
Parimal juhul olen kaalunud kivist pliitahju soojamüüriga.
Akupaakidega on jah nii ja naa. Nagu ka ise ütlesid, siis see juhtmerägastik ja suured paagid ei ole visuaalselt just kõige meeldivam. Osalt seepärast mainisin ka väiksemat 250L paaki. Võib-olla horisontaalne pliidi üles kappi ära peita. Ei tea.
motamees kirjutas: 25 Nov 2021, 21:37 Aga olgu, kui sobiv, siis sobiv. Ära siis unusta punastest kividest voodrit peale lappida ja kõrvatroppe paukumise vaigistamiseks osta.
Miks nii? On sul kogemusi selle paukumisega?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 21:47 Akupaakidega on jah nii ja naa. Nagu ka ise ütlesid, siis see juhtmerägastik ja suured paagid ei ole visuaalselt just kõige meeldivam. Osalt seepärast mainisin ka väiksemat 250L paaki. Võib-olla horisontaalne pliidi üles kappi ära peita. Ei tea.
Ca 300kg kaaluv akupaak pliidi peale kappi ära peita? :scratch:
Kiikasin veidi märksõna "kämpingumaja", kuid peale selle, et valmistatud max 45mm paksustest laudadest, ei leidnud soojustuse kohta mitte sõnagi. Rohkem oli juttu sellest, et kasutamiseks vaid suvisel perioodil.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas motamees »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 21:46
sa ikka eelnevat lugesid ka, või niisama targutad?...
Teie arvates targutan niisama. Kui aga eelnevalt lugeda, siis ma soovitasin (mööndusega, et ma pole ruume näinud) õhksoojuspumpa ja kivist pliitat. Ahi ja akupaak polnud soovitused vaid vihjed teile kahele erinevale salvestusmassile.
Kui kividega "vooderdatud" raudkamin on teie arvates hää valik, siis andke minna, miks mind selles süüdistada.
Paukumisega pole mul kogemust. Selle ala spetsialist on Netmaster ja mina lihtsalt ironiseerisin sellel taustal. Te aga ironiseerivast vastuväitest aru ei saa, siis jätan siinkohal väitluse katki. Mul komme just "läbi lillede" väidelda.
Edu ja sooja tuba.
.
Tel 5o9279o
netmaster
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 137
Liitunud: 07 Dets 2013, 11:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas netmaster »

nii, käisin tegin vahepeal pildi

Pilt

CH1 on õues
CH2 on kaminast 3m kaugusel välisukse kõrval
CH3 avatud ärklikorrus, kus magatakse
Teised andurid pole kaminaga seotud.

Graafikult on ilusti näha roheline joon, et kui ma üleeile üldse ei kütnud, oli hommikuks 16,5C. Õues oli sel ööl ka -4C umbes. Vahepeal sai kõetud ja täna hommikuks oli temp. langenud alla 20C. ca. 14h tagasi kütsin ja temp. kargas 23,4C peale. Praeguseks on langenud tagasi 21,8C juurde. Hommikuks on ilmselt 18,5C või umbes nii. Teisel korrusel on 23,6C, paras särgiväel olla ja seda 4-5 puuhaluga 14h tagasi. Mida ma siin veel salvestama peaks?

Eks ma mõtlesin omal ajal ka kivist kamina peale, kuid kõik potsepad ütlesid, et 80cm laia kivist kaminat ei ole võimalik teha. Rohkem mul ruumi polnud.
Viimati muutis netmaster, 25 Nov 2021, 22:31, muudetud 1 kord kokku.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas ping »

rs7 kirjutas: 25 Nov 2021, 21:47 ... Oma 30m2 tuba-kämpingusse ei tee ju mitu tonni kaaluvat ahju.
Parimal juhul olen kaalunud kivist pliitahju soojamüüriga.
Akupaakidega on jah nii ja naa. Nagu ka ise ütlesid, siis see juhtmerägastik ja suured paagid ei ole visuaalselt just kõige meeldivam. Osalt seepärast mainisin ka väiksemat 250L paaki. Võib-olla horisontaalne pliidi üles kappi ära peita. Ei tea. ...
Miks akupaak ärapeita?
See on ju ise küttekeha, ja pliiti ning soojamüüri ju kah kappi ei peideta.

1mx2mx0,25m akupaak on ise juba väikse ahju mõõtu ja kui see keset tuba panna pole põrandakütet vajagi, sest kütab nagu ahi. Kui temperatuur liiga kõrgeks läheb, siis katad poole paagist "tekiga" (5cm villaplaadiga) kinni.
Raudahjus koldest viid toru läbi ( põhimõtteliselt veeküttekamin) ja akupaak soojeneb omatsirkulatsiooniga ja pumpa pole vaja.
Põrandakütet, automaatikat ja pumpa ka pole vaja.
Põrand tuleb teha nii hea soojustusega, et põrandakütet polegi alla vaja.

(Mul on 110m2 majas 1000L akupaak (1 korrusele ära peidetud ja kaetud tervenisti 5cm villaga), mille temp on tõusnud (öösel kütab Õ/V soojapump) hommikuks ca 55C näiteks täna õhtuks (väljas +4C) on õhtuks paaagis alles +46C.
Sellest paagist läbi käib ka vasest tarbeveesiug ja selle ilmaga ei avane põrandaküte ega radiaatorite termostaadid ning toas on +24C.
Lapiku kandilise paagi projekteerisin ise ja lasin seal valmis teha: https://www.raplametall.ee/et/bioenergi ... onipaagid/ )
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas ping »

netmaster kirjutas: 25 Nov 2021, 22:21 nii, käisin tegin vahepeal pildi

Pilt

CH1 on õues
CH2 on kaminast 3m kaugusel välisukse kõrval
CH3 avatud ärklikorrus, kus magatakse
Teised andurid pole kaminaga seotud.

Graafikult on ilusti näha roheline joon, et kui ma üleeile üldse ei kütnud, oli hommikuks 16,5C. Õues oli sel ööl ka -4C umbes. Vahepeal sai kõetud ja täna hommikuks oli temp. langenud alla 20C. ca. 14h tagasi kütsin ja temp. kargas 23,4C peale. Praeguseks on langenud tagasi 21,8C juurde. Hommikuks on ilmselt 18,5C või umbes nii. Teisel korrusel on 23,6C, paras särgiväel olla ja seda 4-5 puuhaluga 14h tagasi. Mida ma siin veel salvestama peaks?

Eks ma mõtlesin omal ajal ka kivist kamina peale, kuid kõik potsepad ütlesid, et 80cm laia kivist kaminat ei ole võimalik teha. Rohkem mul ruumi polnud.
See on nüüd see koht, kus "käib kah" meeste mõttemaailma ei mahu mõõtmise ja energiasäästliku planeerimise olemus.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

30 m2 suurune kuudi kütad saunaks ka pliidiga ca ühe tunni jooksul (korduvalt ohvrite juures testitud, saunatamine on kindel), seejuures soemüür heal juhul on leige. Edasi on tõesti vaid halvad variandid - sees on liiga palav ja õues liiga külm.
ÕSP on sellest jamast prii.

Üks lahendus on tõesti - on müügil keskküttekaminad (ca 700 €, ise ostsin), kus 80% küttest läheb vette. Sellise kaminaga sa oma 30 m2 tõenäoliselt saunaks ei küta. Süüa küll valmistada ei saa aga loodetavasti saad inimesena elada.

Ja veel üks lahendus - pelletikamin.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1494
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Vägev teema. Lõbus jälgida :)
Pottseppmeister "Kaminahi"
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4450
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas ping »

Tavalugeja kirjutas: 26 Nov 2021, 17:42 Vägev teema. Lõbus jälgida :)
Kuna teemaalgatajal oli mure süsteemi külmumisega (antifriis), et kui näiteks elanik peab talvel kuu aega eemal viibima.

Mida arvavad potsepad, et kui läbikülmunud, -15C ahju teha korralik tuli lootusega mõne tunni pärast tuppa sooja saada, et mida arvab sellest ahi?
Mitu sellist üleskütmist ahi niimoodi vastu peab?

(Ise olen külmal talvel, ühes suvilaahjus näinud selle üleskütmisel vähemalt sentimeetri laiuseid pragusid ja kange hirm tuli magama minnes peale, et kas ahi hommikuni püsib püsti või vajub unepealt laiali.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 26 Nov 2021, 23:41 Kuna teemaalgatajal oli mure süsteemi külmumisega (antifriis), et kui näiteks elanik peab talvel kuu aega eemal viibima. :hello:
Ja kuidas peaks läbikülmunud maja konstruktsioone aitama antifriis? Jah, torustik ei külmu küll lõhki, aga eeldatavalt soojustatud(?)(teema algataja sõnastus) kämping tüüpi majja tagasi tulles ja kohe kütma hakates põrandaküte nagunii hetkega ennast üles ei küta. Nojah, kui katel toas, siis katlast hetkega soojust küll eraldub, aga ikkagi ... Isegi Kalvise pelletikatla pakutud variant ei tee seda, seega esimesed paar tundi istud ikkagi vatijopes.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1494
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Suvila kütmine.

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Ahjust on eespool täiesti arutu arusaamine. Pakun hübriidahju. Ilus moekas väljend.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta