25m2 väikemaja kütmine

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
mezx
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 07 Okt 2021, 00:34

25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas mezx »

Tere, millist küttesüsteemi soovitate 25m2-sele 1,5 kordsele viilkatusega väikemajale, on kellgil kogemust?Ruumi on vähe. Hetkel kütan õliradiaatoriga, aga peale Septembrikuist uut elektriarvet kaalun õhksoojuspumpa, müügimees soovitas Fujitsu ÕSP ASYG09KMCD/AOYG09KMCDN 5,7kW R32 Nordic. Maksab 1400 euri. Alternatiivina kaalun väikest kaminat/ahju.

Tervitades

Priit
Coolhouse
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1001
Liitunud: 12 Sept 2008, 14:19
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 26 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Coolhouse »

Tegelikult on mõlemad variandid rohkem elus püsimiseks kui toa kütmiseks.

Probleem selles et majake on väike kuid erinevalt korterist vajavad kõik seinad, põrand, lagi soojustamist. Kui oletada et soojustada eriti ei viitsi siis võib talvel külmaga olla 4 korda suurem energia kulu kui septembris oli.

Õhksoojuspumbaga saab kütta kuna ta kütab 24/7 ja soojuse salvestamist pole vaja .

Kamina puhul peaks olema kas soojust salvestav ehk põhimõtteliselt kividest kamin. Plekist kamin mis soojust ei salvesta võib tähendada et tööst vabal ajal istud kamina ees kuumas ja loobid klotse, muul ajal on tuba külm.
Võimalik on ka pelleti kamin mis pidevalt köeb.
Õhk-vesi soojuspumbad, külmseadmed .
Müük, hooldus. info@coolhouse.ee
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Kaminale / ahjule on ka korstent vaja. Lisaks tuleohutuskujad, mis kõik kokku võtavad 25m2 majast ära paraja osa pinda. Ma paneks õhksoojuspumba.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Paned välisosa maasse, mitte raamiga seinale. See aitab suts selle müra vastu. Siseosa hääletuks teha vist ei õnnestu jah.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Vastu talve küll rumala võitu soovitus, kuid ise pooldaks kunn24 poolt välja öeldud ideed, et selle raha eest oleks mõtekam see nukumaja ära soojustada ja tulevikus jäävad isegi elektriarved siis mõistlikkuse piiridesse.
Mezx, ära solvu su maja nimetamise eest nukumajaks, aga muud väljendit ma selliste m2 arvuga "maja" kohta ei suutnud välja mõelda. ;) Meenutab Egiptust, kus 5m2 putka on market, 9m2 supermarket ja 15+m2 juba hüper-/supermarket. ;)
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas aero »

Urmas ära solvu aga see on ehitusfoorum. Sul ei ole kohustust siin uusi pōnevaid nimetusi välja mōelda, reisimuljeid jagada ega muul moel lugejaid lōbustada.

Küsimus Priidule - kuidas maja soojustust hindad praegu? Katus, seinad, aknad-uksed... Ōsp vōi küttekolle ... kas oled valmis iga päev tuld tegema? Alguses on tore, siis hakkab tüütuks muutuma. Ōsp sahiseb aga saad suvel jahutada vajadusel.
E: teises teemas kaalud mōlemad korraga panna. Kui mahub, miks mitte. Aga 2400 nii väikese ahju eest tundub kallis. Ma vōtaks potsepalt ka pakkumise. Minu meelest saad rohkem/sobivama lahenduse. Milline korsten on?
Viimati muutis aero, 07 Okt 2021, 22:00, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aero kirjutas: 07 Okt 2021, 21:49 Urmas ära solvu aga see on ehitusfoorum. Sul ei ole kohustust siin uusi pōnevaid nimetusi välja mōelda, ...
On jah ehitusfoorum, aga inimesed võivad vahest terminites eksida. Enda arusaamist mõistest "maja" selle teema põhjal nüüd küll ümber hindama ei hakka. ;)
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas aero »

Oh sind lapsesuud. Mis meelel, see keelel. Tee teema ja seal arutame su arusaamisi ja mōisteid.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aero kirjutas: 07 Okt 2021, 22:11 Oh sind lapsesuud. Mis meelel, see keelel. Tee teema ja seal arutame su arusaamisi ja mōisteid.
Ja mis sind häiris minu arvamuse juures mõistest "maja"? Kui ma teemas "Ehitustööriistad" ütleks, et SuperPower trell on asjalik tööriist, siis kiidaksid takka? ;)
Olgu, jätame siin teemas minu arusaamiste vastuväited Priidu õiguseks ja keskendume Priidu rahakoti säästmisele. Priidu rahakoti sisu säästmiseks olen ikka samal meelel kunn24 kommentaariga. Nii väiksel pinnal annab soojustamine vist paremat efekti kui mingi ahi. Kui juba septembri 10* soojaga tekivad probleemid, siis millest hakkame rääkima kahenädalasest -20* külmaperioodist. See ahi laguneb ära ülekütmise tagajärjel. Muide, Priit ei ole kirjeldanud, et kas see 25m2 on üks avatud pind, et ÕSP või väike ahi oleks hea valik. Või on olemas ka vaheseintega eraldatud magamistuba? Tavaliselt eraldatud ruumid nagu duširuum või vets jäävad ju ikka külmaks. Või need tal elamises puuduvad ja asuvad eradi majadena? :scratch: Mul on millegipärast mingigi vastuse andmiseks eelnevalt liiga palju täiendavaid küsimusi. Äkki on see minu mingi eripära? Aga selle eripära pärast ma peaarsti poole nüüd küll pöörduma ei hakka. ;)
mezx
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 07 Okt 2021, 00:34

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas mezx »

Maja on soojustatud 200-se villaga seintes, põrandal 300 peno ja katusel 250 peno. Maja on uus. Greencube Maarja tüüpi maja, 1,5 korrust, üleval magamislavats, vannituba ja wc eraldi ruumis, seal on põrandaküte. Majal on 2 suuremat nö panoraam akent. Kasutan maja aastaringselt nädalavahetustel ja vahel ka nädala sees.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mõlemad variandid kasutatavad. SP, eriti kui saaksid üle võrgu sisse-välja lülitada või ka väike kamin. Sugulane sarnase 20 m2 majal ladus lahtiselt ümber kamina telliseid (või silikaate) ümber, et salvestusmassigi natuke juurde lisada. Kaminaga oli see jama - kähku läks soojaks ja samakähku jahtus maha. Korstna asemel võid väiksema soojamüüri juurde lisada siis pead ehk hommikuni hammaste plaginaga veel vastu.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas aero »

Urmas kirjutas: 07 Okt 2021, 22:50
aero kirjutas: 07 Okt 2021, 22:11 Oh sind lapsesuud. Mis meelel, see keelel. Tee teema ja seal arutame su arusaamisi ja mōisteid.
Ja mis sind häiris minu arvamuse juures mõistest "maja"?
Mölapidamatus
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

aero kirjutas: 08 Okt 2021, 17:35 Mölapidamatus
Vaat see probleem on mul ravimatu ja geenides, sest üks mu sugulastest on olnud partorg. Eks see mölapidamtus sealt geenidega kuidagi edasi kandunud. ;)
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

mezx kirjutas: 08 Okt 2021, 01:08 Maja on soojustatud 200-se villaga seintes, põrandal 300 peno ja katusel 250 peno. Maja on uus. Greencube Maarja tüüpi maja, 1,5 korrust, üleval magamislavats, vannituba ja wc eraldi ruumis, seal on põrandaküte. Majal on 2 suuremat nö panoraam akent. Kasutan maja aastaringselt nädalavahetustel ja vahel ka nädala sees.
Soojuspump kõlab mõistlik sinna.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10852
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Paluks nüüd mitte hakata maha tegema mu ajutegevust, aga ma ikkagi ei saa aru, et kas tõesti ei osata enne sellise nukumaja ostmist ette näha võimalikke probleeme? See nukumaja vist ei olnud kah päris ilma rahata, ja nüüd hakata halama küttearvete pärast? Ei midagi isiklikku, vaid lihtsalt inimlik uudishimu, et ise tulevikus selliseid lollusi ei teeks.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Paljud on saanud krundi maal, kus pole midagi. Elektriühendus olemas. Sellise linnumajakese paneb püsti kahe päevaga. Viskad soojustust lakke, seintesse ja toimib.
Üks ostis kütteks bullerjani. Ongi selline - tuli all, oled saunas, tuld pole, hambad plagisevad. Rohkem väga seal ööbida ei tahtnud.
Kui küsijal on oma mets olemas siis soovitaks kindlasti soojustsalvestavat ahju ja kui pole siis soojuspumpa.

Üks osa on ostnud haagiselamu. See on veel väiksem ja elavad oravapuuris. Üks selline elas mul aia taga (seal oli valla maa) kui MASU tuli, aga lõpuks leidis korteri, et teiseks talveks oli kadunud. Elektrit polnud, mingi bursuikaga köeti.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas aero »

Kalvis kirjutas: 10 Okt 2021, 09:55 Üks ostis kütteks bullerjani. Ongi selline - tuli all, oled saunas, tuld pole, hambad plagisevad.
Minu hinnangul on nii väikese maja kütmisel probleemi algpõhjus mitte niivõrd hoone maht kuivõrd soojustsalvestava massi vähesus. Ehk siis sõrestikkonstruktsioon keerab käki. Ma olen piisavalt ööbinud grammike suuremas, massiivpalgist hoones, küttekoldeks tellisahi. Väga mõnus oli. Kui oleks valik - kas nädalavahetuseks väike palkmaja või suur korter (nagu Urmasel), ma ilmselt ei vaevuks seda korterit isegi vaatama. Eelistan privaatsust kortermajale.

Ma ideaalis paneks sinna soojuspumba ja mingi väikese tulekolde lisaks. Pumbaga hoiaks +10 sees, kohale jõudes pumbale vunki juurde ja tuli koldesse. Kui saaks pumbale gsm-kontrolleri lisada, oleks veel mugavam.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Elektriradikad pane glamoxi konvektorid, ajavad õhku rohkem ringi ja saad toa kiiremini talutavaks kui õlikaga. ühest laiemast 1.8 kW akna ette piisab. Paned timeriga kütma , muul ajal kui seal ise ei ole lase vesi välja ja külmaks või hoia 10 kraadi. Lakke tuleks muidugi 100 soojustust lisada jne.

Termomassi lisamiseks pane põrandaküte ja vala 10cm betooni. Kuna põrandapind kõige suurem siis ei võta ruumist ruumi väga ära ja annab ka kõige suurema massi. Põrandaküte võib olla otseelekter vms õv pump.

Samas ükskõik mida seal muudad ei too sind pikas perspektiivis säästu, sest elektrihinna tõus nende muutuste õigustamiseks peaks ehk olema viiekordne vms.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas keemik »

Saan aru, et inimesel on ostetud valmis maja, mis tuuakse auto peal kohale. Ilmselt olid segistid ka juba ühendatud. Nüüd hakata seal betooni valama, korstent paigaldama ja ahjule vundamenti rajama, on mõttetu. Korralik soojuspump ja ööseks saab panna Silent režiimi. Kui on väga kerge uni, võib öösel radika peale üle minna või kõrvatropid. 25 m2 normaalselt soojustatud tarekese küttekulu äkki 50W/m2 suurte külmadega? Kokku siis 1.25 kW vaja.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 27 korda

Re: 25m2 väikemaja kütmine

Lugemata postitus Postitas elektron »

25 ruutu pole mingi küsimus soojuspumbaga kütta. Tulekolde puhul sõltub nö. mugavus ikkagi massist. Metallkestaga ahjuke jahtub paari tunniga, vahet pole kui uhke nimi ja ilus klaasuks tal on.
Ideaalne kooslus oleks oleks õhksoojuspump ja ca 1,5-2tonnine ahi.
Vasta