Päikesepaneelkatus kortermajas

anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

Tere!

Palun andke nõu või seletage lahti, kuidas ma sellest võidan. Ühistu on võtnud pakkumise päikesepaneelkatuse jaoks. Iseenesest ühekordne makse pole väga suur ja seda suudaks, ma usun iga korter maksta, kui väljaarvata üks korter, kellel on nagunii maksmisega raskusi, aga see selleks see polegi ehk suurim mure siin. Kuid, kuna nende pakkumine sisaldab ka seda, et vahetatkse välja elektri pakkuja. Ehk hakkame ostma elektrit katuse paigaldajalt. Siis võtsin ette enda tarbimise eelmise ja tänavuse aasta oma ja meie pere jaoks tähendaks see põhimõtteliselt seda, et hakkame maksma topelt elektri eest ehk kui mul on täna elektriarve keskeltläbi iga kuu lõikes 50€, siis kui vahetan teenusepakkujat hakkavad arved olema 100€ ringis ja natuke peale. Ja kuna talvekuud on nii ehk naa kallimad, sest maksame omakorda kütte eest ühistule 200€ ringis ja nüüd hakkaksime veel maksma elektri eest, see teeb talve kuud päris krõbedaks. Meie jaoks polegi, see võibolla nii kulukaks, sest kaks töötavat inimest, aga mida need pensionärid kes majas elavad tegema hakkavad, niigi nende palvele on ühistuga tehtud kokkulepe, et kütma hakatakse alles siis kui on püsivalt -10 kraadi väljas.

Siit ka minu küsimus, et kas mina arvestan midagi valesti ja ei saa sellest "soodsast" asjast aru või tundub Teilegi see asi natukene liiga kallis. Mainin igaksjuhuks ära, et kortereid on majas 12. Ja pakkumine, siis elektri tarbimisel on selline

Elektri hind :
päikeseelektri eest 21 senti + KM
võrguelektri eest lisandub marginaal 3 senti + KM iga KWh eest
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1111
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kunagi käis meediast läbi sarnane äriplaan, kus ehitatakse kortermaja katusele päikesepark ja eelneva lepingu alusel müüakse toodang esmalt maja tarbijatele. Kogu äriplaani tuum seisnes asjaolus, kus võrgust elektrit ostvate elektritarbijate arve koosneb laias laastus pool arvest elektri eest ja teine poolt elektritranspordi eest. Kui elektrit toota tarbija juures saab selle elektritranspordi osa arvest vahele jätta ja tarbijale pakkuda elektrit soodsama hinnaga, kui seda võrgust ostes saab.
Praktikas on loomulikult nüansse, kus ei pea seda katuseelektrit müüma 50% odavamalt, vaid võib müüa ka ainult 20% odavamalt - ikkagi on odavam, kui võrgust osta.
Paraku päikeselektrit saavad korteriomanikud kasutada siis, kui päikest paistab, ehk päevasel ajal valdavalt suvine aeg. Kui oled päeval tööl ja pesupesemised, toiduvaaritamised jäävad pimeda peale, ei ole odavamast päikeselektrist suurt säästu ja valdav osa tarbimisest tuleb ikkagi osta vanal viisil ja kallimalt.
Kas antud äriplaanis veel mingeid konkse ja nüansse on, ei oska arvata, olen kuulnud, et mingid skeemid on ka keerulisemad, kus päikesepargi rajamise maksab kinni elektriärifirma, paneelipark ise saab majaühistu omandisse aga haldajaks elektrimüügifirma ning valgel ajal majaühistu saab osta odavamat elektrit, ülejäägi müüb firma elektrivõrkui ja teenib sealt tulu, ~20 aasta pärast, kui paneelide eluiga läheneb viimasele veerandile läheb ka pargi haldamine täielikult üle majaühistule.
Kuidas täpselt sellised ärid käivad ei tea, kõik võib oleneda sõlmitavatest lepingutest, kus tuleks hoolikalt jälgida, mis kohustusi võtab endale kortermaja-ühistu ja mis kohustused jäävad elektrifirma kanda. Näiteks, kui paneelid või inverterid riknevad, kes maksab remondi, asenduse - elektriärikad võivad pealtnäha odava elektrihinnaga meelitada aga kortermaja poolelt tuleb ise enda eest seista, et kahjudega ei kaupleks. Halvimal juhul teenitud tulud saab elektriäri, korteriomanik saab päikselisel päeval natuke odavamat elektrit aga kõik füüsilised riskid-kulud seoses pargiga jääda korterelamu kanda.
Ei oskagi muud soovitada, kui tutvuda põhjalikult pakutava lepinguga, teha oma arvutused ja hinnata, kas võimalik elektrisääst seda väärt.
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Paneelid panevad siis nemad oma kuludega katusele? Ei saa ka aru, et kuidas see äss diil peaks olema? Suht kallis ju.

Mul viimastel kuudel on tulnud kWh hind ca 19senti - see on siis koos KM'ga, sisaldades võrgutastusid jms asju. Arvutus tehtud nii - augusti arve 57.60eur / 305kWh = 0.19eur/kWh

Elektrimüüja: Elektrum (turuhinnaga pakett)
Elektrilevi pakett: võrk2 kuutasuga
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas võhik »

Elektri hind :

võrguelektri eest lisandub marginaal 3 senti + KM iga KWh eest
Ma pakuks ise hea meelega ainult seda rida, kui leiaks kellegi, kes oleks nõus maksma...
Võin ka 2,9-ga teha... ;)
Paneele kah ei peaks üldse paigaldama... st maja välimust muutma...seega ka miskeid KOV heakskiite ei peaks ootama... :good:
Kohe homme võime alustada...:good:

Kas tohib küsida... mis keeles see pakkumine tehti?
anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

võhik kirjutas: 05 Okt 2021, 14:57
Elektri hind :

võrguelektri eest lisandub marginaal 3 senti + KM iga KWh eest
Ma pakuks ise hea meelega ainult seda rida, kui leiaks kellegi, kes oleks nõus maksma...
Võin ka 2,9-ga teha... ;)
Paneele kah ei peaks üldse paigaldama... st maja välimust muutma...seega ka miskeid KOV heakskiite ei peaks ootama... :good:
Kohe homme võime alustada...:good:

Kas tohib küsida... mis keeles see pakkumine tehti?
Täiesti eesti keelne pakkumine on. Keegi Solarstone tegi pakkumise. Ettevõte eksisteerib, kuid nii meie pere kui ka siin veel mõned pered meil, ei saa aru, et miks üldse selline pakkumine võeti, teades et majas enamus on pensionärid, kes väga hoolega loevad kuhu nad oma raha kulutavad. Lihtsalt enne, kui ma mingile otsusele jõuan tahtsingi, saada targematelt nõu, et kas mina näen et asi on mäda või ongi asi päris vale.
anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

meelis11 kirjutas: 05 Okt 2021, 14:56 Paneelid panevad siis nemad oma kuludega katusele? Ei saa ka aru, et kuidas see äss diil peaks olema? Suht kallis ju.

Mul viimastel kuudel on tulnud kWh hind ca 19senti - see on siis koos KM'ga, sisaldades võrgutastusid jms asju. Arvutus tehtud nii - augusti arve 57.60eur / 305kWh = 0.19eur/kWh

Elektrimüüja: Elektrum (turuhinnaga pakett)
Elektrilevi pakett: võrk2 kuutasuga
Paneelid tõesti panevad nad oma kuludega vähemalt nii tuleb pakkumisest välja, ainuke kulutus meile kui korteri omanikele või ühistule siis on ühekordne makse 2500€ + KM (projektijuhtimistasu). Nemad vahetavad meil välja katuse, tuulekastid, suurendavad peakaitset, vahetavad elektriarvestid.

Selliste arvestuste kohaselt on minul ka keskelt läbi hetkel eesti energias 0.19€/kWh septembris (arve oli 53,54) ja augustis oli isegi 0,13€/kWh (45,19€).
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas võhik »

Kui Solarstone, siis see tähendab, et te praegu vahetate ka katust? Ehk on valida, et kas teete uue kivikatuse või teete Solarstone katuse (muidu eest või peate maksma ka?) ja hakkate elektri eest topelt maksma..?

Minul on börsipaketiga 12 viimase kuu keskmine elektrihind koos kõigi võimalike tasude ja lisadega olnud ka alla 10 sendi. Augusti arve tõstis selle tõesti 12 sendini ja eks see tõuseb veelgi..

Ma ise kasutan küll seda varianti, et katus on tehtud plekist, maja on puude varjus ja septembri elektriarvega maksis elektrimüüja MINULE tarbitud ja toodetud elektri hinnavahe põhjal 101 euri.

Võrdluseks peaksite siis võtma tavalise katusevahetuse hinna ja vaatama palju see maja remondifondi makseid suurendab ?

Kujutan ette, et Solarstonel on seal lepingus klauslid ka negatiivse elektrihinna puhuks?
Kui elektrihind ropult tõuseb, siis nemad teie katuse elektri müügist teenivad.
Kui langeb nulli... siis.. ?

Kas selles kolhoosis ei ole võimalik kokku leppida nii, et teete ise selle päikesepaneelidega katuse ja müüdud elektri kasum läheb ühistu üldisesse potti millest saab siis teinekord trepikoda värvida või muru külvata...
Viimati muutis võhik, 05 Okt 2021, 16:03, muudetud 1 kord kokku.
anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

võhik kirjutas: 05 Okt 2021, 15:34 Kui Solarstone, siis see tähendab, et te praegu vahetate ka katust? Ehk on valida, et kas teete uue kivikatuse või teete Solarstone katuse (muidu eest või peate maksma ka?) ja hakkate elektri eest topelt maksma..?

minul on börsipaketiga 12 viimase kuu keskmine elektrihind koos kõigi võimalike tasude ja lisadega olnud ka alla 10 sendi. Augusti arve tõstis selle tõesti 12 sendini ja eks see tõuseb veelgi..
Jah, meil on ees katuse vahetus. Ehk praegu on võetu pakkumine Solarstonest päikesepaneelkatusele + elekter. Kuid pakkumist pole ühistu võtnud tavalisele katusele, vaid ongi oma algatusega kohe läinud päikesepaneelkatuse usku. Lihtsalt meil on eesti energias väga hea paket, kui ma ei eksi siis võrdne pakett ja korra aastas tehakse tasaarveldus arve ja need on alati olnud meie kasuks ehk ei maksa ühel kuul põhimõtteliselt midagi ja arvestades, et mina ja ämm oleme põhimõtteliselt 24/7 kodus, sest ämm on pensionär ja mis ta siin ikka teeb küpsetab vahetpidamata midagi või kuivatab midagi ahjus, seebikad möllavad telekas, mina istun enamus aega arvutis/telefonis, sest töö on selline. Ja siis on veel kõik võimalikud masinad, mis elektrit tarbivad (pesumasin, nõudepesumasin, kuivati, pluss ühes magamistoas, elutoas, köögis on infrapuna paneelid, mis kütavad) ja elektriarvet kõik see tarbimine väga suuresti ei mõjuta, aga kui vaadata seda pakkumist, siis hakkab mõjutama.

Seepärast ka selle teema tõstatasin, et kas mina arvan selle pakkumise kohta, et see pole meile kasulik. Muidugi täna me veel ei tea, kuidas ühistu seda 2500€ + KM jagab, kas kõigi korterite vahel võrdselt või ruutmeetrite pealt, siis maksavad osad korterid kohe rohkem, kaasaarvatud meie. Ja arvestades, et ühel korteril on ühistu ees päris korralik võlgnevus, siis mind hakkab huvitama, kuidas see lahendatakse, ta niigi ei suuda oma arvetega joone peal püsida, siis selline kulu teeb olukorra veel hullemaks tema jaoks. Siin on päris palju asju, mida ühistu pole arvesse võtnud.
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas võhik »

täiendasin oma eelmist kommentaari veel ...

rohkem ma ei topi siia oma nõuandeid - las kommenteerivad ühistukogemusega inimesed.
Mina olen juba 21 aastat individualist aga päike paistab nüüdsest katvat kõik minu jooksvad kommunaalkulud... küte, vesi, prügi ja korstnapühkija kaasa arvatud...
anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

võhik kirjutas: 05 Okt 2021, 16:08 täiendasin oma eelmist kommentaari veel ...

rohkem ma ei topi siia oma nõuandeid - las kommenteerivad ühistukogemusega inimesed.
Mina olen juba 21 aastat individualist aga päike paistab nüüdsest katvat kõik minu jooksvad kommunaalkulud... küte, vesi, prügi ja korstnapühkija kaasa arvatud...
Hetkel on see ainult pakkumine, läbirääkimised on toimunud siis märtsist kuni siiamaani, kuid minu loogika ütleb, et oleks vaja siiski hinnapakkumist ka tava katusele, siis oleks võrdlus moment. Korteri omanikud said ainult selle pakkumise ühistult infoga, et vaataksime, peaksime läbirääkimisi nõustajatega ja siis toimuks kohtumine Solarstone esindajaga. Mina saan ainult nii palju aru, et ühistu tahab seda teed minna, et ei peaks laenu võtma. Kuid jätab arvestamata, kõik muu selle juures.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6110
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

võhik kirjutas: 05 Okt 2021, 15:34septembri elektriarvega maksis elektrimüüja MINULE tarbitud ja toodetud elektri hinnavahe põhjal 101 euri
Mismoodi see praktikas välja näeb? Tähendab, et iga kuu laekub sinu arveldusarvele raha, mitte sina ei pea elektri arvet maksma? Mitu kWh sa siis septembris tarbisid/tootsid?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas Urmas »

võhik kirjutas: 05 Okt 2021, 16:08 Mina olen juba 21 aastat individualist aga päike paistab nüüdsest katvat kõik minu jooksvad kommunaalkulud... küte, vesi, prügi ja korstnapühkija kaasa arvatud...
Kus kukkus unistama! ;) Ei kata päike sinu kommunaal jms kulusid, vaid kõik EV elanikud, kelle elektriarvel on taastuvenergia real mingi summa, maksvad selle kinni.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
võhik
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 407
Liitunud: 01 Jaan 2010, 11:54
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas võhik »

Mina saan ainult nii palju aru, et ühistu tahab seda teed minna, et ei peaks laenu võtma. Kuid jätab arvestamata, kõik muu selle juures.
Ainuvõimalik variant pakkumist millegi muu suhtes võrrelda...
Ehk siis tavakatus ja igaüks maksab ise oma elektriarveid vanaviisi edasi..
Sina oled välja rehkendanud, et elektriarved kahekordistuksid... ehk siis 50 kuus juurde..
isegi täna tundub 21 senti kWh eest ikkagi kirves..
Kuigi mine sa tea mis tulevik toob... v-olla aasta pärast maksavad kõik eestlased nagu sakslased - 30 senti/kWh
Teie muidugi siis 33 senti, või täpsemalt 32, sest ega seda otsest omatarbimist väga suureks ei õnnestu ajada..
Suvel lihtsalt ei ole teil selle elektriga midagi peale hakata ja talvel seda eriti ei tule..
Kui palju sinna katusele teil paneele mahuks? Mis maja mõõdud ja katusekalle on ?
Ka Toode pakub oma plekile lisaks võimalust ka paneelid kohe panna...
kkalev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 59
Liitunud: 18 Mai 2020, 20:41
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas kkalev »

Kui palju maksaks tavalise katuse ehitamine; see võib tulla pangalaenuga suurem kui 50 eur/kuu
Ühistu juhatus võib ju miskit arutada, aga ega enne ei saa midagi teha kui üldkoosolek selle heaks kiidab. Kui ühistu juhatus tahab selliseid kalleid parendusi teha ainult ühe pakkumise pealt, siis oleks aeg juhatus välja vahetada. Saan aru et solarstone pakkumine on, et nad ehitavad uue katuse koos päikseenergia tootmise võimekusega ja korterid maksavad siis mingi lepingus toodud perioodi elektrienergia eest neile ja selle sisse on arvestatud ka katuse maksumus. Ehk siis võtate katuse ehitamiseks neilt laenu, mitte pangalt. Hästi ei usu, et solarstonel oleks väljalaenamiseks raha odavamalt käes, kui pangal (tegelikult maksate peidetult leani koos kõrgema intressiga neile). Niikaua kui katuse ehituse hind on selles pakkumises varjatult sees pole mõtet võrrelda teiste elektrimüüjate pakkumistega
anneliperk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 04 Sept 2018, 17:27

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas anneliperk »

kkalev kirjutas: 06 Okt 2021, 16:27 Kui palju maksaks tavalise katuse ehitamine; see võib tulla pangalaenuga suurem kui 50 eur/kuu
Ühistu juhatus võib ju miskit arutada, aga ega enne ei saa midagi teha kui üldkoosolek selle heaks kiidab. Kui ühistu juhatus tahab selliseid kalleid parendusi teha ainult ühe pakkumise pealt, siis oleks aeg juhatus välja vahetada. Saan aru et solarstone pakkumine on, et nad ehitavad uue katuse koos päikseenergia tootmise võimekusega ja korterid maksavad siis mingi lepingus toodud perioodi elektrienergia eest neile ja selle sisse on arvestatud ka katuse maksumus. Ehk siis võtate katuse ehitamiseks neilt laenu, mitte pangalt. Hästi ei usu, et solarstonel oleks väljalaenamiseks raha odavamalt käes, kui pangal (tegelikult maksate peidetult leani koos kõrgema intressiga neile). Niikaua kui katuse ehituse hind on selles pakkumises varjatult sees pole mõtet võrrelda teiste elektrimüüjate pakkumistega
Seda ütleb minu loogika ka, et me maksame neile varjatult selle katuse paneku ja kõik muu sinna juurde, lihtsalt nemad oma pakkumises räägivad ühekordsest maksest, mis on siis 2500€ pluss iga kuu siis elektri eest, mis läheb meile ikka kallimaks maksma. Ma ise tegin ümmarguse arvestuse, et kui näiteks katus läheks maksma 15000€ ja see laen oleks ainult üheks aastaks, siis see teeks igale korterile hetkel 100€ ümmarguselt kuus juurde, aga siis oleks eeldus, et aasta pärast oleksime, me sellest kohustusest prii. Kuid praeguse pakkumise puhul oleks meil kohustus ühekordne 209€ + igakuu elektri eest mis oleks talvel 200€ /suvel 80€ ja seda me maksaksime ilmselt nii kaua kuni surm meid siit ära viib. Ma saan aru, et elekter meil odavamaks ei lähe, pigem siiski vastupidi koguaeg tõuseb. aga ma ei isiklikult sellist pakkumist ei võtaks siis ka vastu, kui ma peaksin purjus olema. Endale tekib tunne, et ühistuesimees kas ei oska arvutada või ei oska kalkulaatorit kasutada, et selle pakkumise tulemusest aru saada. Või kolmas variant, et tegi erinevatesse kohtadesse pakkumise päringu ja anted ettevõte oskas enda teenust ilusti maha müüa, nagu müügimehed ikka oskavad. Kuid nüüd ma vähemalt olen kinnitust saanud, et see konkreetne pakkumine pole kasulik ja ilmselt tuleb koosolek kokku kutsuda ja esimehele see selgeks teha, sest õnneks pole me ainuke korter, kes seda asja näeb miinusena mitte plussina.
kkalev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 59
Liitunud: 18 Mai 2020, 20:41
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Päikesepaneelkatus kortermajas

Lugemata postitus Postitas kkalev »

15 tuhandega saab umbestäpselt keskmise eramaja katuse ja tuulekasti. 12 korteiga maja korral vist vähe rohkem.
Et pangalaenuga ehitada, peab piisav omafinantseeringu varu olema ühistu remondifondis. Sellest ka siis kas ainult katus või ka paneelid lisaks.
Kui arvutada päikesepaneelide kasumlikust, siis tasub kindlasti juurde arvestada, et inverter võib 5 aasta pärast väljavahetamist vajada ja et umbes paari aasta tagant tuleb inverteris ventikaid vahetada ja kindlasti veel mingeid halduskulusid. Propageerijad üldiselt ei taha rääkida ega näidata oma tasuvuse reklaamides neid kulutegureid
Vasta