Trapetstungraud

ehitustööriistadega seonduv. Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Väike mure. Tegin endale eelmine aasta õunapressi ja plöga pressib trapetstungraud. Kõik töötab ja pressib koogid kuivaks, kuid nõrk koht on tungraud. Eelmine aasta läks ühel tungil hammas ja eile teisel tungil samuti. Esimene oli jõudlusega 1,5t ja teine 2t. Hakkasin netist otsima ja tuleb välja, et trapetstungraudasid suurema tõstejõuga kui 2t ei tehtagi. Ise lootsin, et 3t on veidi paksemast materjalist tehtud. Äkki keegi on juhtunud kusagi nägema 3t tõstjõuga trapetstungrauda? Pressi paneb tööle akukruvikeeraja ja see ei ole mul just kõikse võimsam Makita mudel. Pilt isendist kah ettekujutuse saamiseks, mis põhimõttel see töötab.
Õunapress.jpg
Kui ma ei leia 3t tungrauda, siis kui raske on ise teha sellele isendile hüdrotungraud käigupikkusega 400-500mm. Hüdrosilindrid on vabamüügis täiesti olemas, jagajaid peaks kah kaubandusvõrgust saama või on olemas mõningaid väiksemaid valmiskomplekte koos mootoriga. Jagaja peaks kohe kindlasti olema kolme funktsiooniga- alla-hoia-üles.
Hüdrotungrauda, kus pean kangi üles-alla nõkutama, variandina paluks mitte pakkuda. Juba ammu läbitud etapp ja liiga palju tööd. Asi peab töötama lihtsamalt. ;)

Tänud ette ideede ja arvamuste eest!
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Tunk minema, üles auk ja vintraud otse läbi ja lase seda padruniga üles alla
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Kompressor sul vast ikka kodus on. Osta sinna pneumaatiline tungraud, kui klassikalist õlitungrauda pelgad.
Viimati muutis ifffff, 05 Sept 2021, 17:12, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tabarabarap kirjutas: 05 Sept 2021, 15:56 Tunk minema, üles auk ja vintraud otse läbi ja lase seda padruniga üles alla
Redeli pealt? :scratch: ;)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ifffff kirjutas: 05 Sept 2021, 17:11 Osta sinna pneumaatiline tungraud, kui klassikalist õlitungrauda pelgad.
Mitte ei pelga klassikalist õlitungi, vaid ma ei viitsi kangiga lõkutada ja teise puudusena on liiga lühike käik. ;)
Kiikasin neid pneumotunge. Kuradima rasked on teised ja ei suutnud veel välja nuhkida, et kas nad tagurpidi asendis ka töötavad.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2075
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Urmas kirjutas: 05 Sept 2021, 17:12
tabarabarap kirjutas: 05 Sept 2021, 15:56 Tunk minema, üles auk ja vintraud otse läbi ja lase seda padruniga üles alla
Redeli pealt? :scratch: ;)
Võid ju üles reduktori/ülekande lisaks panna ning sellega saad keerutamise nurka 90 kraadi jagu muuta, kuid need trapetstungrauad on ühed lahjad aparaadid küll. Mäletan, kuidas ma kunagi üritasin ühe välipeldiku nurka tõsta ning tulemuseks oli ka vigane tungraud. Ainus boonus on see, et töötab tõesti igas asendis.
Torutööd Tartus 56 932 898
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tequila »

Trapetstungidel on passis mingi maksimaalne kasutuskordade arv, ma väga ei eksi, kui ütlen selleks suurusjärguks 10..20 tsüklit.
ristu
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 97
Liitunud: 05 Dets 2006, 17:10
Asukoht: Harjumaa
On tänatud: 3 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas ristu »

Tere,
natuke OT aga kui mugavust taga ajad, siis soovitan sellist aparaati.
https://www.cidermill.eu/et/a/suruohupr ... roostevaba
Jõudlus on oluliselt suurem, väntamise ja kruttimise asemel vajutad nuppu lihtsalt. Lisaks ei pea riideid pakkima, üks masinatäis on 2ämbrit purustatud õunu.
Oleks vaid õunu, mida pressida.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ristu kirjutas: 06 Sept 2021, 11:19 Tere,
natuke OT aga kui mugavust taga ajad, siis soovitan sellist aparaati.
https://www.cidermill.eu/et/a/suruohupr ... roostevaba
Jõudlus on oluliselt suurem, väntamise ja kruttimise asemel vajutad nuppu lihtsalt. Lisaks ei pea riideid pakkima, üks masinatäis on 2ämbrit purustatud õunu.
Ei ütleks, et see isend on mugavam. Oma isendiga ka ei vänta ega kruti, vaid vajutan akutrelli päästikut. ;) Jõudluse kohapealt annab samuti võrrelda. Laupäeval sai just tehtud. Plöga läheb minu isendisse ca 18l ehk samapalju. Suurim ajakulu on ootamine, mil mahl plögast välja tuleb ja vajutama pidin trelli päästikule 2-3x. Sinu pakutud isendil peab peale igat pressimist hakkama kohe kindlasti võrku pesema. Ma tean millest ma räägin. Kui mugavusest veel rääkida, siis pressimiskohta peaks lisaks pressile tassima ka kompressori, aga akutrelli võtan lihtsalt oma sõrmekeste vahele või pistan vööle ja lisaks veel see kompressori töötamise mürin. Kõige suurem miinus sinu pakutud isendi juures on hind. Paar aastat tagasi kui sai siiber komplekti laenutamisest, tahtsin pärnakate komplekti endale soetada, siis alla 600€ ei olnud saadaval. 50 aastat vana komplekti eest sellist hinda ma ei olnud nõus maksma. Kaasaegsemate hind oli veel rohkem. Tegin kogu komplekti ise ja maksma läks 4x vähem. Saab küll kui on viitsimist. ;)
Aga aitäh ikka pakkumise eest!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tequila kirjutas: 06 Sept 2021, 10:32 Trapetstungidel on passis mingi maksimaalne kasutuskordade arv, ma väga ei eksi, kui ütlen selleks suurusjärguks 10..20 tsüklit.
Vähemalt minu ostetud tungidel ei olnud kaasas mingit passi, lihtsalt karbis ja karbi peal oli tungraua pilt ja tootja info- Made in China. ;)
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Vahtisin eile korraks seda katkist trapetstungi ja tekkis jälle uitmõte. ;) Iseenesest ei tohiks olla sellise konstruktsiooniga tungi DIY korras mingi raketiteadus, kuid mind jäi vaevama nende hammaste ülesanne keskmiste liigendite otstes. Kas need hambad hoiavad tungi liigendeid paralleelselt ja hoiavad trapetsi kuju? Mis juhtub kui neid hambaid ei ole? Hakkab loperdama? :scratch: Eks ükspäev vist lõhun selle katkise tungi lahti,neli neeti relakaga maha lasta, käian hambad ära ja panen uuesti kokku. Vaatan, et mis ta ilma hammasteta teeb. ;)
Viimati muutis Urmas, 07 Sept 2021, 07:05, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2075
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Urmas kirjutas: 07 Sept 2021, 06:47 Vahtisin eile korraks seda katkist trapetstungi ja tekkis jälle uitmõte. ;) Iseenesest ei tohiks olla sellise konstruktsiooniga tungi DIY korras mingi raketiteadus, kuid mind jäi vaevama nende hammaste ülesanne keskmiste liigendite otstes. Kas need hambad hoiavad tungi liigendeid paralleelselt ja hoiavad trapetsi kuju? Mis juhtub kui neid hambaid ei ole? Hakkab loperdama? :scratch:
Täpselt nii. Mul ülemised hambad läksid katki ja selle tulemusel vajus ülemine pukk kõveraks ning kogu värk ei töötanud enam sihtotstarbeliselt.
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 07 Sept 2021, 07:04 Täpselt nii. Mul ülemised hambad läksid katki ja selle tulemusel vajus ülemine pukk kõveraks ning kogu värk ei töötanud enam sihtotstarbeliselt.
Jah, kui hambad lähevad korra puseriti ja tagasi ei lähe, siis minu oma ka ei olnud enam päris trapets.
rundll
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 665
Liitunud: 07 Mai 2009, 23:48
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas rundll »

Tungil ja tungil on ka vahe.
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tequila »

On need numbrid olnud mingil automaailma hiinakal ja mingil (vist Fordi) originaaltungil. Selle asja otstarve ongi ju võimaldada varuratast paar korda alla kruttida, ei enamat.
Äkki kusagilt lammarist saad veidi tõhusama. Kuigi nt kaubiku oma peale vaadates nüüd kordades paksemast rauast küll pole.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kunn24 kirjutas: 07 Sept 2021, 09:40 Silma järgi hinnates 10 kN (ca 1tn) survejõule su karkass veel peab vastu.
No tere hommikust! Üks 1,5t ja üks 2t survejõuga tungraud ei ole mu karkassile midagi teinud, vaid tungid ei pidanud vastu ja sa räägid silma järgi hinnates 1t-le survejõule vastupidamisest. ;)
kunn24 kirjutas: 07 Sept 2021, 09:40 Võta siis odava otsa võimalikult väikese jõuga puulõhkumismasin ja areta temast jõuseade oma asjanduse tarbeks.
Kah idee, kuigi see juhtreduktor(?) tuleks vist välja vahetada, puulõhkuja enda oma ei sobi kindlasti. Eks uurin veidi.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tequila kirjutas: 07 Sept 2021, 16:57 On need numbrid olnud mingil automaailma hiinakal ja mingil (vist Fordi) originaaltungil. Selle asja otstarve ongi ju võimaldada varuratast paar korda alla kruttida, ei enamat.
Kah õigus, selle peale nagu kohe ei tulnudki. ;)
tequila kirjutas: 07 Sept 2021, 16:57 Äkki kusagilt lammarist saad veidi tõhusama. Kuigi nt kaubiku oma peale vaadates nüüd kordades paksemast rauast küll pole.
No need sõiduautode omad on ikka väga õhukesest plekist ja ega nad vist üle 1,5t tõstmist vastu pidama ei peagi.
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tequila »

https://www.amazon.com/ATD-Tools-7462-S ... espot05-20

Sellest on 3t variant ka. Peaks sobima.

Kust mõistlik osta, ei tea, lihtsalt esimene ettejuhtunud pildiga link.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4223
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Viisin täna kaubiku oma vanarauda. :oops:
Aga ma ei usu, et see keere lõpmatuseni oleks kestnud.... :roll:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kergel sorimisel leidsin KB-s sellise trapetstungraua. See tundub küll olevat paksemast materjalist.
https://www.kuldnebors.ee/search/varuos ... 89781c.jpg
Kusjuures ma ei suuda pildilt tuvastada, et sellel oleksid keskmistel liigenditel hambad või on need seal peidus. Kui hambaid ei ole, siis sellise konstruktsiooniga tungraua saan arvatavasti talve jooksul ka ise tehtud asendustegevuse käigus. ;) Selleks aastaks õunamahla/-veini tegemine lõpetatud. Trapetskeermega latte ja mutreid Tööriistamarketis valikus täiesti olemas.
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tequila »

On ikka hambad, ilma trapets ei tööta. Ilma hammasteta konstruid vaata sellelt minu lingilt, taolise teeb valmis ise jah.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4223
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Hiid »

milleks hambad? Miks ta niisama ei tõsta, kui keermelatt poolmeid üksteisele lähemale sikutab?
tequila
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 102
Liitunud: 01 Jaan 2017, 10:25
On tänatud: 6 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tequila »

Kõveraks läheb, ta ju n.ö. ruumiline. Ilmselt kui need trapetsi osad väändele ka töötavad, st oluliselt jäigemad, siis pole vast vaja.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10850
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tequila kirjutas: 08 Sept 2021, 05:11 On ikka hambad, ilma trapets ei tööta. Ilma hammasteta konstruid vaata sellelt minu lingilt, taolise teeb valmis ise jah.
Sinu lingi teisel pildil on hambad väga ilusti näha. Minu lingilt ei saa essugi aru, sest pilt on tehtud nii, et tung kinnises asendis. Ja mulle sümpatiseerib isetegemiseks see konstruktsioon rohkem, ei pea oma peakest vaevama, et kuidas, kuhu ja mida keevitada. Kui muidugi kusagilt romulast sarnast ei leia.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1014
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Trapetstungraud

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Urmas kirjutas: 05 Sept 2021, 17:12 Redeli pealt? :scratch: ;)
Surve töötab igas suunas ühtemoodi, võid ka alt üles lasta, panna raami kaldu, pressida küljele jne jne. On olemas ka väiksemad pneumaatilised tungid mis sinna vahele mahuvad ei pea midagi kruvima.
Vasta