Elektrikilbi koostamine.

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Kasutasin oma kasinaid teadmisi ja tegin ühe elektrikilbi näidise, puhtalt eneseharimiseks ja veenduda ,et olen asjast õieti aru saanud. Mingit kilpi ma füüsiliselt hetkel ei koosta, seega ei ole vaja muretseda.

Paluks kommentaare, soovitusi jne.
JOONIS.png
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Ei ole hea kogu kilbile panna üks RVK. Kõige parem on igale grupile eraldi kombi rikkevoolu+liigvoolukaitse. Kui tahad optimeerida, siis kolmefaasilistele gruppidele 4-pooluseline RVK ja ühefaasilistele gruppidele igale faasile 2-pooluseline RVK.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Tegelikult ei ole piirikute küsimus mitte õhu- või maakaablis,vaid üleminekus piksekaitsetsoonide vahel (LPZ 0, LPZ 1, LPZ 2).
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Head ja arusaadavad soovitused. Aga vast puudub seadus ,et peab olema liigpingepiirik ning rohkem kui üks RVK, sest vaadates elektrifirmade tehtud töid nende endi kodulehel siis väga tihti ei kohta ,et kasutataks liigpingepiirikut ja rohkemat kui ühte RVK. Tundub ,et kliendi jaoks tehakse miinimum ,et kilp oleks aksepteeritav.

Sirvides firmade kodulehti jäi silma üks selline kilp, millega firma end reklaamib. Kas tundub korrektne?
Elektrikilp-seest-816x1024.jpg
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kui see alumine, ilma RVK-ta B10 on valgustusele, siis ei ole OK.
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Elektrikilbi koostamine

Lugemata postitus Postitas Scott »

Paari kaitseautomaadi kaabliotstel on paljast vaske näha. Liiga pikalt kooritud. Ja üleüldse juhtmed liiga tihedalt.

Keegi kunagi ütles, et valveseadmetel ei tohi RVK-d olla. Kas sel väitel alust on, ei tea.
jyrikg
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 221
Liitunud: 04 Veebr 2019, 10:01
On tänatud: 11 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas jyrikg »

Kaitselülitite all on juhtmed kolme-nelja kaupa. Kogemusest ütlen ,et mõne soone ühendus ei pruugi piisav olla.
Olen keskmised sooned kruvikinnitusest saanud välja tõmmata kruvi avamata sellistel kolme kuni viietraadilistel ühendustel.
Kui kolm soont eelnevalt tihedalt krutti keerata siis õnnestub veel ühendus lüliti alla ära teha.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Scott kirjutas: 07 Sept 2021, 01:44juhtmed liiga tihedalt ... valveseadmetel ei tohi RVK-d olla. Kas sel väitel alust on, ei tea.
Mis mõttes tihedalt? Kuidas sa selliste mõõtudega kilbis hõredamalt paigutaks?
Standardi järgi on 30 mA RVK nõutud ainult pistikupesi (kuni 32 A) sisaldavatel gruppidel ja eluruumide valgustuse gruppidel ning siis veel põrandaküttekaablid, duššide-basseinide seadmed jms. Otseselt keelatud ei ole vist kuskil, keriste juhendites on kirjas, et ei ole soovitav, aga valveseadmetele muidugi ei panda.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas aero »

Küülaline kirjutas: 07 Sept 2021, 10:39
Scott kirjutas: 07 Sept 2021, 01:44juhtmed liiga tihedalt ...
Mis mõttes tihedalt? Kuidas sa selliste mõõtudega kilbis hõredamalt paigutaks?
Tellija mätta otsast vaadates - kilp võiks suurem olla, saaks sisu viisakamalt paigutada. Võrreldes viimase mulle koostatud kilbiga on fotol kujutatu selline "vist ajab asja ära". Küllap sisuliselt on ok (ei oska kommenteerida) aga vormistus on küll paras pusserdus. Ei ole korrektne. Iseendale - miks mitte. Müügiks, reklaamiks - pisut piinlik. Saaks palju paremini teha.

Minu praeguses kilbis on automaadid 4-5-6 kaupa gruppides, igal oma RVK. Kaablisooned on kimpudes ja jooksevad vertikaalis / horisontaalis. Faasisoontel on enne automaati korrektsed kompenseerivad keerud, kõik ühesuurused, ühel kõrgusel. Suvalise raadiusega kurve ei märka. Ühesõnaga härra Monk jt perfektsionistid peaksid rahule jääma.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

aero kirjutas: 07 Sept 2021, 14:04korrektsed kompenseerivad keerud
Mida need "keerud" kompenseerivad?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas aero »

Mina olen kõigest kasutaja. Wild guess - annavad "mänguruumi" kui vaja mingeid komponente liigutada, nihutada.
fastteam
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 198
Liitunud: 02 Juun 2009, 22:44
On tänatud: 4 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas fastteam »

Hei
Üks läbiv viga paljudes kilpides, ka selles siin nimelt ühefaasilisi liigvoolukaitsmeid ei panda 4-Pol RVKL järele, eriti veel kui tegemist kuumutusseadmetega ! Kas vaja viide otsida ?
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

fastteam kirjutas: 08 Sept 2021, 20:59ühefaasilisi liigvoolukaitsmeid ei panda 4-Pol RVKL järele ... Kas vaja viide otsida
Võiksid küll otsida, oleks väga tänuväärne tegu.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas trebla »

Need võiks ikka jah panna alati kilbi sisendisse, ehk siis RVK ette.
Kui karta RVK taga liigsete lekkevoolude poolt tekitatavaid väärrakendumise, peaks seal kasutama 3+1 skeemiga neljapooluselist kus N ja PE vahel on sädevahemik.
systemre
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 56
Liitunud: 05 Okt 2015, 09:43
On tänatud: 2 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas systemre »

Miks rohkem kui 1 rvkl? Et saaks suurema kilbi ja hajutaks rakendumisel mingisugust ebamugavust? Siiani ei ole ükski klient kirunud, kellel 1 rvkl kilbis. Aga reklaamiks selline pilt ei kõlba, influencerid veebis teevad kilpidest ikka kunstiteoseid.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

systemre kirjutas: 10 Sept 2021, 09:28hajutaks rakendumisel mingisugust ebamugavust ... ei ole ükski klient kirunud, kellel 1 rvkl kilbis
Sa ise kirjeldadki seda olukorda väga täpselt.
Ükski mitteelektriala inimesest klient ei tule selle pealegi, et midagi kurta, kui näiteks paarikümne liigvoolukaitsega ja ühe rikkevoolukaitsega kilbis RVK rakendumisel kogu maja on elektrita ning viga otsitakse gruppide kaupa pool päeva. Ja selle kohta arve esitatakse. Selle asemel, et näiteks üks vigane põrandaküte ei lähe soojaks.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Kompaktsus ning rahaline kokkuhoid versus võimalik ebamugavus tulevikus.
Ma arvan ,et majas võiks olla rohkem kui 1 RVK aga mingis abihoones, kuuris või töökojas ajab üks ka asja ära.

Minul majas ka üks 4P RVK, pikalt olen mõelnud ühe 2P RVK lisamisele aga tarbijate neutraal sooned on Elektriku poolt nii lühikeseks lõigatud ,et ei ole kindel kas tarbijate neutraal sooned lisa neutraal latile(DIN) ulatuksid. Kui oleks mingi võimalus neutraal latt lisada kilbi ülaossa kus ka mitte RVK läbivate tarbijate sooned siis ei oleks probleemi.

RVK on minul ülbitsenud ainult siis kui ma talle selleks põhjust olen andud.
Esimene kord kui pistikupesasi installeerisin ja lõikasin korraga N ja PE sooned mõõtu, pikalt läks aega enne kui aru sain :D. Teine kord oli elektrimootor mis lekkis nagu vana kurat ja kolmas kord oli kui koksisin seina millel oli 3f kombipistik ja millegi pärast see RVK-le ei meeldinud.
Lambivend
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 217
Liitunud: 03 Aug 2016, 20:00
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Lambivend »

Väike segadus seoses piirikuga.
Millegi pärast arvasin ,et pealülitist läheb (pinge?, vool?) liigpingepiirikusse ja siis liigpingepiirikust läheb sama klemmi alt edasi. kilppe uurides on edasi jaotus tehtud siiski pealülitist, kas olen lihtsalt vale informatsiooni kuskilt ülesse korjanud?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas trebla »

Lambivend kirjutas: 13 Sept 2021, 22:12 Väike segadus seoses piirikuga.
Millegi pärast arvasin ,et pealülitist läheb (pinge?, vool?) liigpingepiirikusse ja siis liigpingepiirikust läheb sama klemmi alt edasi. kilppe uurides on edasi jaotus tehtud siiski pealülitist, kas olen lihtsalt vale informatsiooni kuskilt ülesse korjanud?
Ei - sinu arusaamine on õige, enamus teeb lihtsalt valesti...
AhsaMait
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 24 Apr 2022, 15:48

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas AhsaMait »

Tere
Renoveerides oma korterit, plaan ka elektriosa täielikult uuendada ja uus kilp teha.
Plaan paigaldada kilpi 1 fasilised kombirikkevoolukaitsmed...kuigi nagu ma arusaan rikkevoolu toimima ma ei saa, kuna korterisse tuleb mul vaid null ja faas. Maja elektri osa renoveerimata.
Või olen vaesti asjadest arusaanud... :)
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Saab kui maandus otsida. Pajudel paneelmajadel hoone sarrus on maandatud või veetoru (radiaator?). Tänapäeval terasveetorud pole soovitatud, tihti on torumehed valesti plastikuga asendanud ja siis pole sest kasu. Aga korralikud torumehed vedasid paraleelselt kollarohelise kaabli ja oligi maandus olemas.
Koridorikilpides on enamusjuhtudel maandus olemas.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kalvis kirjutas: 25 Apr 2022, 07:39Pajudel paneelmajadel hoone sarrus on maandatud või veetoru (radiaator?) ... Koridorikilpides on enamusjuhtudel maandus olemas
Veetorude ja radiaatoritega ei tohiks küll ise midagi ühendada. Kindlasti piisab kui korrusekilbist tuua uus 3-sooneline toitekaabel, mille PE-soon ühendada korrusekilbi null-latiga.
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas elektron »

AhsaMait kirjutas: 24 Apr 2022, 19:43 Tere
Renoveerides oma korterit, plaan ka elektriosa täielikult uuendada ja uus kilp teha.
Plaan paigaldada kilpi 1 fasilised kombirikkevoolukaitsmed...kuigi nagu ma arusaan rikkevoolu toimima ma ei saa, kuna korterisse tuleb mul vaid null ja faas. Maja elektri osa renoveerimata.
Või olen vaesti asjadest arusaanud... :)
Rikkevool nulli ja faasi vahel töötabki.
Küll aga kui midagi renoveerida, siis vea ikka maandus kilpi valmis ära, küllap see ka sinna ühel ilusal päeval tekitatakse.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Kalvis kirjutas: 25 Apr 2022, 07:39 Saab kui maandus otsida. Pajudel paneelmajadel hoone sarrus on maandatud või veetoru (radiaator?). Tänapäeval terasveetorud pole soovitatud, tihti on torumehed valesti plastikuga asendanud ja siis pole sest kasu. Aga korralikud torumehed vedasid paraleelselt kollarohelise kaabli ja oligi maandus olemas.
Koridorikilpides on enamusjuhtudel maandus olemas.
Mis jama sa nüüd suust välja ajad? Seda kuulen ma küll praegu elus esimest korda, et torude kõrvalt peaks paralleelselt lisaks PE soone vedama. Küll aga olen ma väga korduvalt lugenud seda, et ükski täie mõistuse juures olev elektrik ei kasuta maanduseks mitte mingil juhul ei vee ega ka kütte torusid. Põhjus justnimelt selles, et ei tea sina viiendal korrusel mis torud jooksevad kaks korrust allpool. Ja isegi kui paigaldamise hetkel need torud on kõik 100% metallist siis pole sul mitte mingit garantiid, et järgmise veeavarii ajal ei vahetata trassijuppi vahepealt plastmassi vastu välja.
Torutööd Tartus 56 932 898
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Elektrikilbi koostamine.

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

pikk88 kirjutas: 27 Apr 2022, 08:59kuulen ma küll praegu elus esimest korda, et torude kõrvalt peaks paralleelselt lisaks PE soone vedama ... põhjus justnimelt selles ... ei vahetata trassijuppi vahepealt plastmassi vastu välja
Ega ei peagi vedama, aga pesemisruumides tuleb tagada metallist osade (vann, dušialus, ripplagi jms) potentsiaaliühtlustus. Kalvis pidas seda silmas, et kortermajade renoveerimisel asendatakse metallist torupüstikud (mille külge enne olid vannid ühendatud) plasttorudega ja seepärast veetakse PE soon.
Vasta