Akende paigaldus vanale majale

miki01
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Aug 2021, 09:54

Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas miki01 »

Tere,

Ostsin hiljuti vana tuhaplokist maja, mille seinad tunduvad olema aastakümneid kõikvõimalike ilmastikeolude käes olnud. Iseenesest välispilgul tundub olema plokk terve aga tekkiski nüüd küsimusi enne uute akende paigaldust. Kuna uued aknad on üpris suured 2x 150cm x 206cm ja mõte oli aknad paigaldada kanduritele, et nad jääksid sellel või tuleval aastal tehtava fassaadi sisse. Aga kuna tekkis endal muremõtteid just tuhaploki vs akende kandevõime osas. Uued aknad kaaluvad seal ca 175kg tükk. On keegi varem mõne sellise asjaga vast juba kokkupuutunud?
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas mõte »

Mitu cm kandvastseinast plaanid akna paigaldada, ehk kui suur on jõuõlg. Kui kardad et aknad võivad seinast alla tulla siis pead kinnitustele mõtlema äärde laiema kinnituspinna vms.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Küsimus pole niivõrd selles mis "detailiga" kinnitad aknad.
Küsimus on pigem kinnitusvahendistes sellesse tuhaplokki.
Jõuõla tekkimisel tekkivad paratamatult paindemomendid.
So kinnitid ei tööta vaid lõikele / nihkele vaid ka tõmbele.
Konsulteeri nt ESSVE või HILTTI spetsialistidega sobivate lahenduste leidmiseks.
miki01
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Aug 2021, 09:54

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas miki01 »

Ma olen mõelnud ka laiema kinnituspinna vms osas. Nimelt on olnud mõte, et just suuremate akende puhul kasutaks jämedat nurkrauda, mille peale istutaks aknad. Nurkraud siis sellisel juhul ulatuks ühest seina äärest teise ja oleks läbi seina tõmmatud nt poltide või keermelattide vms kinni. Iseenesest aknad oleks aknaaugust väljas ainult cm või kaks ehk väga suurt jõuõlga tekkida ei tohiks.

Aga nt sellise nurkraua osas, mis arvate, kas tekiks nö külmasild? eeldusel, et nii nurkraud kui ka kinnitusvahendid istuvad 15-20 cm soojustuse sees?

Aga tänud soovituste eest. Ma uurin nii Hilttist kui ka Essvest.
abe
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 30 Dets 2009, 15:38
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas abe »

kunn24 kirjutas: 19 Aug 2021, 14:44 Miks peab aknaid paigaldama fassaadi välispinda? Miks neid ei võiks toetada seina välisserva, st kiviseinaga väljast tasa? Kui ühtegi korralikku soojustehnilist või esteetilist argumenti selle lahenduse vastu ei ole, siis miks peab endale muresid juurde tegema?
Külmasild akna perimeetris?
Natuke kallutatud uurimus: https://www.ehitusuudised.ee/sisuturund ... smeetodist
Kõik, mis teeme, parandame kohe ära!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kunn24 kirjutas: 19 Aug 2021, 14:44 Miks peab aknaid paigaldama fassaadi välispinda? Miks neid ei võiks toetada seina välisserva, st kiviseinaga väljast tasa? Kui ühtegi korralikku soojustehnilist või esteetilist argumenti selle lahenduse vastu ei ole, siis miks peab endale muresid juurde tegema?
Kunn esitas siin minu mõtte
Lisaks ei toetaks ma neid seina välisserva vaid paar sentimeetrit seinale
Põhitoetus jääb seinale - fikseeritakse horisontaalsetele koormustele
Külmasilla jutt siinkohal pole asjakohane
Soojakaod läbi selle perimeetri on nii tühised, et võrreldes kogu soojakadudega (kavõi läbi akna enda) absoluutselt tühised
Olulised on kogu maja summaarsed soojakaod - ja kui neid hakata nüüd võrdlema erinevate "külmasildadega" siis nende "külmasildade" proportsioonid on tühised.
abe
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 30 Dets 2009, 15:38
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas abe »

Paigalduse mõju avatäidete soojuskaole ja selle hindamine: https://vbh.ee/wp-content/uploads/2020/ ... Hallik.pdf
Piirdetarindite liitekohtade joonsoojusläbivuse arvutus:
https://kredex.ee/sites/default/files/2 ... rvutus.pdf
Sisemistele aknapaledele kondensaadi tekkimise ohule võiks ikka tähelepanu pöörata, kui soojakaod isegi on väidetavalt absoluutselt tühised. Või ei?
Kõik, mis teeme, parandame kohe ära!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Esitasin oma arvamuse...
Minu arvamus ei pea ühtima teiste arvamusega ning keegi ei pea nii tegama
Sisemise aknapalede kondensaadi ohtu ei näe korraliku kütte ja vendi juures
Ainult minu arvamus...

PS
Ma ei räägiks seda kui poleks teinud vastavaid arvutusi ja mitte üks kord

Ma tahan rõhutada, et oluline on mingi lokaalse külmasilla mõju KOGU objekti kontekstis so summarsete soojakadude juures
Piltlikult öeldes - kui mul on katusel fermid mille kaal on 1000kg ja neid on 50tk siis kogukaal on 50T
Kui ma asenadan 2 fermi kaaaluga 2000kg siis kogukaal on 52T
Erinevus proportsiooni juures on kui suur?

Aga veelkord - ainult minu mõtted
Kel omad mõtted teeb nii nagu tema mõtted
abe
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 191
Liitunud: 30 Dets 2009, 15:38
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas abe »

xxx111 kirjutas: 21 Aug 2021, 14:12 Piltlikult öeldes - kui mul on katusel fermid mille kaal on 1000kg ja neid on 50tk siis kogukaal on 50T
Kui ma asenadan 2 fermi kaaaluga 2000kg siis kogukaal on 52T
Erinevus proportsiooni juures on kui suur?
Aga piltlikult öeldes: kui läbi magamistoa katuslae panna näiteks vasest varras, 500mm siseõhus, 500mm välisõhus.
Soojakadu proportsioon varras versus kogu maja on väike, aga talvel märja padja peal magada ei ole statistilisest keskmisest hoolimata mõnus.
A tegelt ei ole ju standartset head lahendust sõlmele aken välisseinas. Oleneb seinast ja aknast ja sise ja väliskeskkonnast jne.
Kõik, mis teeme, parandame kohe ära!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

abe kirjutas: 22 Aug 2021, 21:27
xxx111 kirjutas: 21 Aug 2021, 14:12 Piltlikult öeldes - kui mul on katusel fermid mille kaal on 1000kg ja neid on 50tk siis kogukaal on 50T
Kui ma asenadan 2 fermi kaaaluga 2000kg siis kogukaal on 52T
Erinevus proportsiooni juures on kui suur?
Aga piltlikult öeldes: kui läbi magamistoa katuslae panna näiteks vasest varras, 500mm siseõhus, 500mm välisõhus.
Soojakadu proportsioon varras versus kogu maja on väike, aga talvel märja padja peal magada ei ole statistilisest keskmisest hoolimata mõnus.
A tegelt ei ole ju standartset head lahendust sõlmele aken välisseinas. Oleneb seinast ja aknast ja sise ja väliskeskkonnast jne.
Võrdlus pole asjakohane
Akna perimeeter ei jää väliskeskkonda
Aken on soojustuse sees ikka kuid lihtsalt vähem - selle võrra millega toetub seinale...
Kui viitad sellele, et akna profiil on nüüd külmasild siis ma teatud mööndustega nõustun (samas mainides eespool viidatud summaarsetele soojakadudele ja proportsioonidele)
Aga akna profiil ei ole selline külmasild (võta arvesse profiili U), et sisse hakkaks tekkima kondensaat.
Arvuta...
Nii tehtud ja objektid valmis ja sellist probleemi pole veel esinenud

Mis puutub heasse lahendusse aknale välisseinas siis see kipub olema "maitse asi"
siim_s
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: 02 Mai 2017, 11:17

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas siim_s »

Mul oli just sama teema ja aknad läksid enamasti immutatud prussile, mis omakorda kinnitati vana tellisseina külge kolme kuni nelja nurgaga (ei tea täpset terminit, aga L kujuline lehtmetallist jubin). Täpsemalt siis pruss oli ainult akna all - raami ei ehitanud nagu tihtipeale vist tehakse.

Osad läksid ka ilma prussita, sel juhul siis horisontaalsete "klambritega", mis toetusid aknaavas tellisseina peale ja olid ka sinna kinnitatud. Ei tea, kas see nüüd õige või parim lahendus on, aga järelevalve, keda usaldan, kiitis mõlemad variandid heaks. Ükski aken veel eest pole kukkunud :)
HPS
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 16 Juul 2021, 18:03

Re: Akende paigaldus vanale majale

Lugemata postitus Postitas HPS »

Endal sama teema käsil.
Maja 200mm tuhaplokist, välja plaanin lisaks panna 100mm villa karkassiga.
Uued plastaknad tahan paigaldada tuhaploki välispinnaga tasa (variant 1) ning villaga tulla aknaraami peale nii palju kui kannatab. Sisemised aknapaled saavad 20mm pir soojustusplaadi (oli miski roosa ja kaetud klaasriidega). Joonistasin paberile mõned variandid mida näinud olen.
Variant 3 oleks ka ok lahendus, aga raamile jääks ainult 50mm villa ning puit on lisakulu.
Teine põhjus var. 1 kasuks on veel see, et välisfassaadiga tegeleks alles järgmine suvi.
46B9AFCA-5A34-4BB6-8485-12DFD15F3709.jpeg
Vasta