Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

aiad, väravad, piirded
mhmh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 32
Liitunud: 27 Apr 2016, 20:09

Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas mhmh »

Tervitus
Kas keegi on töödelnud aiaehituse puidu raudsulfaadiga? Mida tähele panna? Plaan aialipid ja põõnad enne ehitust ära töödelda ja siis paigaldada. Kas värskelt raudsulfaadiga töödeldud materjal võib vihmaga aialippide all olevad äärekivid ja sillutiskivid rikkuda? Kuskil oli kirjas, et tuleks kahe nädala pärast soolad maha pesta?

Kummardan kui keegi oskab kommenteerida ja nõu anda.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Mis mõte on aeda enne kokku lüüa ja siis raudsulfaadiga töödelda. Läbi mädanevad just puidu kokkupuutepinnad. Ikka ennem üle võõbata (lihtsam on sissekastmise teel töödelda) ja siis kokku lüüa. Pole see raudsulfaat ainult iluasi ühti, vanadest ehitusraamatutest võib lugeda, et seda kasutati mädanemise vastu immutamiseks ajal kus veel poes ilusaid värvilisi vedelikke ei müüdud.
mhmh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 32
Liitunud: 27 Apr 2016, 20:09

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas mhmh »

Aga mida veel soovitate aialippide ja põõnade töötluseks? Võiks olla tumedam värv. Eesmärk oleks aia pikk vastupidavus. Kas oleks jumet panna roostevabad seibid aialippide ja põõnade vahele, et tekitada väike õhuvahe? Nt midagi sellist - https://www.xn--triistamarket-imba.ee/e ... eib-3mm-rv
kkalev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 59
Liitunud: 18 Mai 2020, 20:41
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas kkalev »

mhmh kirjutas: 22 Juul 2021, 13:21 Aga mida veel soovitate aialippide ja põõnade töötluseks? Võiks olla tumedam värv. Eesmärk oleks aia pikk vastupidavus. Kas oleks jumet panna roostevabad seibid aialippide ja põõnade vahele, et tekitada väike õhuvahe? Nt midagi sellist - https://www.xn--triistamarket-imba.ee/e ... eib-3mm-rv
Võtad 3mm tsingitud traadi, ots 90 kraadi ja haamriga põõna külge ja teine kinnitus siis aia teise otsa ja ongi sul õhuvahe põnade ja lippide vahel. Aga kui tahta keerulisemalt, siis võid ju seibidega mässata.
Värvi osas, siis katvad puiduvärvid vähe pikema kestvusega kui lasuurid, aga aja jooksul tavad nad kõik uuendamist
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

mhmh kirjutas: 22 Juul 2021, 13:21 Võiks olla tumedam värv. Eesmärk oleks aia pikk vastupidavus.
Minu teadmiste järgi tumedama värvi ja pikema vastupidavuse seos on vist veidi vastuolus päikese UV mõjuga. :scratch: Miks kardetakse õli baasil puidukaitsevahendeid? :scratch: Imbuvad puitu ja hülgavad vett. Eks lippide otsasid tuleks rohkem immutada või panna sademete kaitseks plekid. Just täna, Tallinnas, Kadaka pst kaudu kodu poole sõites jäi silma, et keegi oli lippide otste kaitseks suhteliselt kitsad sobivat tooni värvitud valtsitud plekiribad paigaldanud. Visuaalselt ei tundunudki silma riivavalt.

Enne potentsiaalse äia tütrega kooselu alustamist oli potentsiaalne äi maasauna välisvoodri üle võõbanud kasutatud mootoriõliga. Vastu pidanud praktiliselt värvimuutusteta juba kindlasti 20+ aastat tugevalt. No päikesepoolsed seinad on vist tumehallikkamaks muutunud. Ja ei mingeid üraskeid ega vammi! ;)
NB! See ei ole soovitus, vaid nähtu ja kasutamine omal vastutusel!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

No kui tahta lihtsalt tumedaid ajale vastupidavaid aialippe, siis selle probleemi lahendamiseks on olemas plastikust aialipid. Ei idane, ei mädane. Võimalik ainult, et ajas värvus tuhmub.
mhmh
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 32
Liitunud: 27 Apr 2016, 20:09

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas mhmh »

Roostevaba traadi idee on küll väga hea. Niipalju kui ma lugenud olen, siis pinotexist soovitatakse eemale hoida ja soovitatakse nt Remmersi HK lasur. On kellelgi sellega kogemusi?
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Vahet pole millega seda teed , üle 15 aasta ei kesta ükski värv , seega poodi ja sobiva tooniga värv ja tuld.

Kõige rohkem kaitseb aeda või müüritist ikka katus. Organiseeri sademeplekk peale ja kestabki kauem. Iga 5 aasta tagant lase survekaga sammal maha.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas aero »

tabarabarap kirjutas: 23 Juul 2021, 22:05 Vahet pole millega seda teed , üle 15 aasta ei kesta ükski värv
Minu jaoks on küll vahe kas puidu kaitse kestab 10a või 2-3a.
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

aero kirjutas: 24 Juul 2021, 13:10
tabarabarap kirjutas: 23 Juul 2021, 22:05 Vahet pole millega seda teed , üle 15 aasta ei kesta ükski värv
Minu jaoks on küll vahe kas puidu kaitse kestab 10a või 2-3a.
Väga tore, kuusest aialipp kestab ka värvimata 15 aastat, kui kardad jäta viimistlemata. Alati võib kasutada ka paksemat materjali.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas ifffff »

tabarabarap kirjutas: 24 Juul 2021, 17:49
aero kirjutas: 24 Juul 2021, 13:10
tabarabarap kirjutas: 23 Juul 2021, 22:05 Vahet pole millega seda teed , üle 15 aasta ei kesta ükski värv
Minu jaoks on küll vahe kas puidu kaitse kestab 10a või 2-3a.
Väga tore, kuusest aialipp kestab ka värvimata 15 aastat, kui kardad jäta viimistlemata. Alati võib kasutada ka paksemat materjali.
Tühja sul see kuusest aialipp kestab 15 aastat. Kunagi oma majja kolides ehitasin lippidest aia ja võõpasin selle üle 2x värvitu pinotexiga. Ei läinud kümmet aastatki kui aed oli täiesti tüma. Läbi mädanesid just lippide ja põõnade kokkupuutekohad. Järgmise aiaga olin targem, tegin sügavimmutatud materjalist. Nüüdseks on see 5 aastat kestnud ja kestab teise viis kindlalt veel. Vast rohkemgi.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

mhmh kirjutas: 23 Juul 2021, 10:37 Niipalju kui ma lugenud olen, siis pinotexist soovitatakse eemale hoida ja soovitatakse nt Remmersi HK lasur.
Miks Pinotex siis nii saatanast on?
Torutööd Tartus 56 932 898
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Ei olegi saatanast , näed ifffffil võttis tugevalt aialipi oodatud eluiga maha, aga suht selline kas on või ei ole toode puidu toonimiseks.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 27 Juul 2021, 07:52
mhmh kirjutas: 23 Juul 2021, 10:37 Niipalju kui ma lugenud olen, siis pinotexist soovitatakse eemale hoida ja soovitatakse nt Remmersi HK lasur.
Miks Pinotex siis nii saatanast on?
Pinotex´i nime all müüakse väga palju erinevaid tooteid. Kuna eelmine aasta sai maal tehtud varjualune ja paar pinki, siis sai need üle võõbatud Pinotex puiduõliga. Sel aasta sattunud vett pinkidele ja millegipärast vesi ei imendu puitu, vaid kipub maha jooksma või jääb tilga või loiguna kujupüsivalt puidu pinnale. ;)
https://www.pinotex.ee/et/projekti/puiduolid
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Ma ise ka senimaani väga skeptiliselt suhtunud sellesse kaubamärki üleüldiselt. Kui õli siis ikka tõrvabaasil. Samas sellel suvel nägin kuidas sõber töötles oma katuse veekasti lauad Pinotex Ultra Lasuriga ning kiitis takka, et temal puukuur kunagi 16+ aastat tagasi selle vahendiga tehtud ning näeb veel tänapäeval ka väga hea välja. See info tekitas ka väikese huvi asja vastu. Ehk polegi kõige hullem saast kõik mis selle nimega seotud :)
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 27 Juul 2021, 19:44 Samas sellel suvel nägin kuidas sõber töötles oma katuse veekasti lauad Pinotex Ultra Lasuriga ning kiitis takka, et temal puukuur kunagi 16+ aastat tagasi selle vahendiga tehtud ning näeb veel tänapäeval ka väga hea välja.
Niipaljukest kui selle Ultra Lasuri tooteinfost välja lugesin, siis ta on katva iseloomuga ehk jätab mingi kerge "kooriku", mis võib aastate pärast hakata kooruma, aga puiduõlid imenduvad puidu pinna sisse ega ole katvad viimistlused nagu värv. Aga ei ole välistatud, et olen tootejuhendist valesti aru saanud.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Just see oli üks põhjuseid miks ma väga pikalt sellest kaubamärgist eemale hoidsin. Pinotexifännist sõber teadis rääkida, et koorumise põhjuseks on sile aluspind. Ehk siis, et nn musta laua pinnulise aluse külge jääb kinni, kuid hööveldatud pinna pealt hakkab maha kooruma ning selle viimistlemiseks see kaup ei kõlba.
Aialaudise töötlemiseks eelistaks ise vana harjumuse kohaselt ilmselt ikkagi tõrva või tõrvaõlisid. Rohkem nagu looduslik kraam ja lihtsam uuendada, ei hakka kooruma ning kestma peaks ka piisavalt kaua.
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 27 Juul 2021, 20:25 Aialaudise töötlemiseks eelistaks ise vana harjumuse kohaselt ilmselt ikkagi tõrva või tõrvaõlisid. Rohkem nagu looduslik kraam ja lihtsam uuendada, ei hakka kooruma ning kestma peaks ka piisavalt kaua.
Meil maal on juba viiendat aastat suvekanad. Päris vabad nad ei ole, aga käivad ringi peeretavate nägudega nagu ameeriklased. ;) Ju siis on veel õnnelikud kah. Nüüd asjast- asi selles, et tegin nende õues jalutamiseks mõeldud piirdeaia karkassi üle tumeda tõrvaõliga ja oi kui koledaks see on muutunud just oma tooni poolest. Ise ei tuleta endale isegi meelde, et on olemas selline asi nagu tõrvaõli. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kkalev
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 59
Liitunud: 18 Mai 2020, 20:41
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas kkalev »

Kui tahta lippaeda, mis peaks värvimata vastu pikka aega, siis peab leppima halli aiaga ja materjaliks siis kas lehis või korralikult kuivatatud haab
Ükskõik, kas siis värvimata või värvitud aia korral lippide otste kaitseks peale u liist või siis üks lipp peale ja teine ette. Kui liistu ei soovi siis peaks aitama ka otste nurka lõikamine.
Põõnadeks kasutada võimalusel mitte 4kant prussi vaid sellist, millel üks külg kaldega
Puidu värvide osas ei taha vist ükski tootja pakkuda pikka kestvust; lasuure soovitavad uuendada umbes 2 - 3 aasta tagant ja katvaid värve umbes 5 aasta tagant
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Tegin täna pildid kolm aastat tagasi ehitatud aiast. Töödeldud ehitamise käigus tumeda tõrvaõliga kaks korda.
Pildil on päiksepoolne külg
Pilt
Pilt
Siin pildil siis aed teisest küljest ehk naabri poolelt
Pilt
Naabri pool ei näe minu meelest just kõige jubedam välja. Kui sügisepoole aega on siis mõtlesin, et prooviks survekaga üle lasta. Ehk võtab natukene seda päikesepoolset külge heledamaks ning tõmbaks uue õlikihi selga.
Torutööd Tartus 56 932 898
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas Urmas »

pikk88 kirjutas: 28 Juul 2021, 16:55 Tegin täna pildid kolm aastat tagasi ehitatud aiast. Töödeldud ehitamise käigus tumeda tõrvaõliga kaks korda.
Pildil on päiksepoolne külg
Kahjuks ei vasta minu ilumeelele. :(
NB! Ma ei ole mingi esteet! Arvan, et solvumiseks ei ole põhjust ehk nagu ütles kukk, et maitse asi ja nokkis tatti. ;) Olen mingis kunagises teemas postitanud näitena pilte potentsiaalse äia poolt maasauna välisvoodri viimistluseks kasutatud vanast mootoriõlist ja ütleks, meie sauna fassaad on tunduvalt ühtlasema tooniga. Ja seda isegi päiksepoolsest küljest. Äkki oli tolleaegne mootoriõli kuidagi vingema kvaliteediga? Konkreetsemalt- mul on olemas võrdlemise objektid ehk sauna välisvooder töödeldud vana mootoriõliga 20+ aastat tagasi ja mis näeb välja viisakam versus meie õnnelike õrrekanade "vabakäigu" piirkonna 5 aastat tagasi tumeda tõrvaõliga võõbatud karkass. Sinul, pikk88, oli loll pea ihu nuhtluseks, minu jaoks oli tõrvaõliga kanade õnnelikuks tegemise piiratud territooriumi võõpamine rahakoti nuhtluseks. ;) Oleks võinud ju võtta traktorite(väike jaapanlane ja mäkkulloki murukas) õlivahetuse jääke, mis muidu lähevad saeketi õlituseks. Või kas mul oli tol hetkel vana õli jääke? Ei saa küsida kah, kõigeteadjast direktor läks magama ja kodurahu huvides ei hakka tema und segama. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Nõus, et pole suurem asi välimus. Ise lootsin ka paremat, kuid kuna esimese hooga ähvardatigi naabri poolelt kanavõrguga siis on lõpptulemus talutav.
Torutööd Tartus 56 932 898
ReneSieberk
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 19 Jaan 2021, 11:42
On tänanud: 2 korda

Re: Uus aed töödelda raudsulfaadiga?

Lugemata postitus Postitas ReneSieberk »

Ettevaatust, kui aial on betoonist vundament. Isegi kui ootad kuu aega võib juhtuda, et
lauad vihmaga immitsevad sulfaadi jääke ja betoon muutub rooste pruuniks. Saab maha
korraliku ainega pestes aga jama kui palju.

Kui soovid pilte, mis võib juhtuda anna märku.
Vasta