Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

rannamees kirjutas: 29 Mär 2023, 07:59 Selle jutu peale kehitan mina küll õlgu.
Investeeringuna tehtud parkide tootlus on mul enamvähem samas suurusjärgus.
:hello:
Tootlus aasta kohta võib ju sarnane näida, aga erinevalt raha investeerimisest sul ju reaalselt ei ole näiteks 2 aastat peale 20 000 euro paneelidesse "investeerimist" pangakontol 26 000 eurot, vaid ei ole veel paneelide maksumust tagasigi saanud. :lol:
Oleneb ka kas oskad kõiki tegureid arvesse võtta. Näiteks saadud tulult tulumaks. Vahet pole kas eraisikuna või ettevõttena, välja makstes tulumaksust ei pääse ja ilma välja maksmata ei ole kogu see summa sinu oma, vaid osa on nö. riigi oma. Ka paneelide aluse maa välja rentimisest saamata jäänud tulu kui tegu on põllumaaga, heinamaaga vms-ga, mida põllumajandusega tegelevad ettevõtted saaksid kasutada. Või samas miks mitte ka kellelegi teisele paneelide paigaldamiseks või mingi muu tegevuse jaoks välja rentimiseks.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

jah... ja see rst eelpoolmainitud 600 jm maakontuuri all olevad 600 m² krundipinda vajaks rehkendamist - kuidas rohkem tulu saamata jääb - kas müüa kõrghoone alla krundiks ja saadud raha börsile panna (30% aastatulu) või rentida tasuliseks parklaks...
Tuleb võtta nendest kahest suurem number ja lisada see maasoojuspumba aastastele küttekuludele... :this:
Viimati muutis trebla, 29 Mär 2023, 21:21, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

rannamees kirjutas: 29 Mär 2023, 07:59
xxx111 kirjutas: 27 Mär 2023, 11:33 20K-st oleks ma 2 aastaga teinud (vaadates oma reaalset viimase 2 aasta tootlust) min 26K
Seega oleks võinud 6K eest maksta ja 20K oleks ikka alles
Kõik mida öelda tahan, et nii primitiivselt nagu Sa asjale lähened pole lihtsalt adekvaatne
Selle jutu peale kehitan mina küll õlgu.
Investeeringuna tehtud parkide tootlus on mul enamvähem samas suurusjärgus.
:hello:
Korduvalt mainitud - igaühele oma...
Ning 2 pisisaja
- 20K on mul ikka alles
- jutt oli MIN (so arvestasin ühte investeeningut so väikseima tootlusega investeeringut)

Ja isegi kui on samas suurusjärgus siis palun vabandust - milleks "jännata" PV-ga
Pealegi kui see rikub minu visuaali...

So täiesti individuaalne lähenemine ja tulebki võtta selline mis just sulle sobib...
Ja ka mainitud - pole vajadust vastanduda
Ma räägin vaid alternatiividest - ma ei räägi, et üks on parem kui teine
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas aero »

xxx111 kirjutas: 27 Mär 2023, 11:33
trebla kirjutas: 27 Mär 2023, 11:27
xxx111 kirjutas: 27 Mär 2023, 11:00
...kui...aasta summaarne elektriarve negatiivne, siis käib hakatuseks ju küll..
Palun jäta selliste "vihjete" loopimine
Ilma taustata on see lihtsalt jamps
Maksis 21 000 €, ruumi võttis 200 m² ehk 2 x vähem kui minimaalne maaküttekontuur .
nii 2021 kui 2022 oli aasta lõikes elektriarve miinusmärgiga - tuli tuludeklaratsioonis deklareerida...

Muidugi võiks ka 2020 aasta covidi aegsete eriliselt madalate elektrihindadega läbi arvutada...
Sa saad ju ise ka aru, et ka see tekst mida siia panid ei ole taust
Lisa siia (vähemalt) ka kulu kui oleksid selle ostnud...
20K-st oleks ma 2 aastaga teinud (vaadates oma reaalset viimase 2 aasta tootlust) min 26K
Seega oleks võinud 6K eest maksta ja 20K oleks ikka alles
Kõik mida öelda tahan, et nii primitiivselt nagu Sa asjale lähened pole lihtsalt adekvaatne
Viimase 2a pealt ei peaks üldistama. Börsil lastakse aegajalt varadest õhku välja, mitme aasta tootlus võib haihtuda. Võta ikka pikem periood.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Igasuguseid asju võib juhtuda, ka paneelidega ja eriti elektri hinnaga.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Võta ikka pikem periood
Võtame pikema perioodi - võtame 10a
Keskmine tootlus AASTA BAASIL +18%
NB! Tuleb arvestada, et vahel on kasumit ka realiseeritud...
Börsil lastakse aegajalt varadest õhku välja
Ega see ei välista kasumi teenimist
Tuleb lihtsalt "õigel pool" olla
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

trebla kirjutas: 29 Mär 2023, 07:57 Kui juhe kokku jookseb, siis peab jah hakkama kahtlustama süvariiki ... (või väikeseid kollaseid või vähemalt mustigi mehikesi..) sest ASI LIHTSALT EI SAA NII OLLA !!!
Kus sa seda riiklikku subsideerimist näed. ?
Endal ka natuke häbi on? Et kui arutlus ei meeldi, riputad lihtsalt kollase paberiga sildi külge?
Kus subsideerimine on? Palun osale oma investeeringus täies mahus ise, mina ei soovi selles osaleda, aga näe riik arvab, et minagi pean selles osalema. Arusaadav?
Lisaks ebavõrdne kohtlemine- soojapumba omanik hakkab ka soojatrassiga liitumist nõudma, et hea COP-i korral raha teenida ja oma investeeringut tasuvamaks teha?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ imelik

Sa ei tee siin teemas (ja mõnes analoogses) "ühegi nipiga" selgeks, et "taastuvenergeetikud" (mitte ainult PV) elavad osaliselt teiste tarbijate kulul...
Ja kui Sa seda julged öelda, siis oled vähemalt "rahvavaenlane" ning loomulikult lisaks ei saa Sa millestki aru...
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10824
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Imelik kirjutas: 29 Mär 2023, 19:38 Endal ka natuke häbi on? Et kui arutlus ei meeldi, riputad lihtsalt kollase paberiga sildi külge?
Kus subsideerimine on? Palun osale oma investeeringus täies mahus ise, mina ei soovi selles osaleda, aga näe riik arvab, et minagi pean selles osalema. Arusaadav?
Lisaks ebavõrdne kohtlemine- soojapumba omanik hakkab ka soojatrassiga liitumist nõudma, et hea COP-i korral raha teenida ja oma investeeringut tasuvamaks teha?
Mis nüüd juhtus? Kambakas PV omanike suhtes? ;) Mitte, et ma tahaks midagi paha öelda PV omanike kohta, kes kasutasid ära võimalust, kuid millegipärast need PV paneelide omanikud on olnud alati solvunud kui ma olen neid selle oma elektriarvel nähtava rea taasutuvenergia rea eest sissekasseritava summa ja neile selle jagamise eest "parasiititeks" nimetanud ja siis ollakse veel solvunud. Olen sellist "ahviäri" ajamist(taastuvenergia rida meie kõigi elektriarvel) kritiseerinud juba ammu. Kuigi ma ei ole mõelnud siinse PV paneelide omanike ja nende kiidulaulu isiklikult, vaid üldiselt, siis millegipärast mõned tunnevad/on tundnud ennast puudutatununa. Südametunnistus on hakanud piinama? ;) Ei viitsi hakata tegema kopipeiste solvumistest. Kas meie pere või ennast tunda puudutatuna PV paneelide omanike kilkamisest, et miks meilt võetakse ja nemad saavad? Tahaks ise kah saada, aga ei ole võimalust, sest elan Õismäe 16-korruselise 15-l korrusel. Mida peaks tegema, et saada 15 kWh liitumist? ;) Mõni lausa lõpetas kommenteerimise, kuigi mõnedest tema teadmistest võin tunda puudust. Eks kirjutan talle PS-i.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

PV omanikke selles, et kasutatakse võimalusi kuidagi süüdistada ei saa ega pole ka kohane
Regulatsioonid on vigased
Kuid nati vastukarva on jutt, et mingeid subsiidiume (teiste arvelt) ei ole
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Urmasele ma olen seda ammu öelnud aga et Imelik pole siin kaua käinud, siis veel kord:
Pärast 31.12.2020 ei sisaldu üheski minu avaldatud kommentaaris toodud rahanumbris ühtki sel hetkel kõigile mittekättesaadavat toetust.

Teiste kommenteerijate koha pealt ma ei saa seda väita kuid näiteks ka rannamees sai alles äsja oma V-kujulise vist valmis, seega juba üle 2 aasta tagasi lõppenud toetusskeemi alla ta ei käi ilmselt...

Õismäe paneelmajaelanikel peaks olema omad eelised, isegi seal kunagi elatud ja sai kuskil siin kütteteemadel rehkendatud, et neil seal 1 m² köetava põrandapinna kohta tuli vist 0,85m² välispiirdeid...vms...?
Mõelda, kui efektiivne peaks olema soojustada....? ( minu isegi kuubikujulise eramaja 2,7 m² -ga võrreldes) ...
Viimati muutis trebla, 30 Mär 2023, 06:02, muudetud 1 kord kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rannamees »

xxx111 kirjutas: 29 Mär 2023, 12:09 Korduvalt mainitud - igaühele oma...
Ning 2 pisisaja
- 20K on mul ikka alles
- jutt oli MIN (so arvestasin ühte investeeningut so väikseima tootlusega investeeringut)

Ja isegi kui on samas suurusjärgus siis palun vabandust - milleks "jännata" PV-ga
Pealegi kui see rikub minu visuaali...

So täiesti individuaalne lähenemine ja tulebki võtta selline mis just sulle sobib...
Ja ka mainitud - pole vajadust vastanduda
Ma räägin vaid alternatiividest - ma ei räägi, et üks on parem kui teine
Justnimelt, igale oma, täiesti nõus.
Mul on ju samuti algne investeering alles, kuigi mitte rahana vaid "rauana".
Ok, amort läheb maha aga muid jooksvaid kulusid väga ei ole ja eluiga mõõdame ikka kümnenditega...

Milleks jännata paneelidega?
Teema pealkiri ahvatleb kirjutama- PP reaalne tootlikkus.

PS: Ei midagi isiklikku, ei mingit vastandumist.
Mulle piisab sellest, kui mõni teemas kogemust mitte omav kodanik saab lugedes kinnitust, et on küll võimalik saada mõningane kasum. Räägin ainult oma rajatistest ja kellegi kolmanda kogemusi ega andmeid ei jaga.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

See "mõningane kasum" saadakse nii paljude aastatega, et raha väärtuse langus sööb suurema osa sellest kasumist ära.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Teemasse ka.
Aastad pole vennad. Tänavu esimese kvartaliga päikest ja seega ka elektrit vähem kui mullu aga juba rohkem kui tunamullu. Elektri kWh hind samuti madalam kui mullu aga kõrgem kui tunamullu. Märtsis tuleb ikka üle 9,7 sendi ära. Ehk see 9,x senti - rusikareegel , millest päikesepaneelide teema juures alates 2020 räägitud... ehitus 1€/W, aastatoodang 1 kWh/W ja hind 0,1 €/kWh...
Omatarbe kokkuhoid koos võrguteenuse ja maksudega... veebruaris ostsin mina elektri sisse vist 9,5 s/kWh ja lisandus veel võrgutasu 9,6 s/kWh. Mõlemad sisaldasid juba km.

Mis meil taustaks on ? Brent 77 $ ja TTF101 53 €/MWh...?
Mõlemad siis suht samasse auku - 5,3 s/kWh. Aga need on soojusenergiad ja kuskil kaugel laeva peal või sadamas.
See aga elekter ja enda pool arvestit (kui on).

Soojusenergiast elektri saab soojusjaamas jämedalt kasuteguriga 0,5.
Mehhaanilise energia auto sisepõlemismootoris keskmise kasuteguriga 0,25.
Talv hakkab läbi saama, auto salongisoojendus pole peagi enam nii aktuaalne kui siiani. ...
Kas soojuspumba COP on tänapäeval pigem 3 või 2. ?
Viimati muutis trebla, 30 Mär 2023, 07:09, muudetud 4 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sa oma arvutusega pisut puusse ei pane...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

jah, üks koma oli puudu.. panin ära..

Kõigest sekeldamistest hoolimata olevat elektri hind siiski peamiselt korrelatsioonis gaasi hinnaga.. saame sel suvel siis peagi näha...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Soojusenergia saan vastavast gaasikatlast rohkem kui 100%
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Jajah...aga kas katla ja radikate diskontomäära ikka ka juurde rehkendad...?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

trebla kirjutas: 30 Mär 2023, 06:29 jah, üks koma oli puudu.. panin ära..

Kõigest sekeldamistest hoolimata olevat elektri hind siiski peamiselt korrelatsioonis gaasi hinnaga.. saame sel suvel siis peagi näha...
See on vaid tipputunnil nii, sest juhitavaid võimsusi napib ja ainus mida piisavalt on ongi gaasist elektri ajamine. Paraku on see nendest juhitavatest võimsustest kõige kallim. Odavamate hindadel on ikka peapõhjuseks taastuvenergia ülejääk.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis kirjutas: 30 Mär 2023, 10:30 ...Paraku on see nendest juhitavatest võimsustest kõige kallim. Odavamate hindadel on ikka peapõhjuseks taastuvenergia ülejääk.
Tavatarbijate hulkadele on ju odav hind meelepärane.... ?
Täna saksas keskpäeval 0,6 senti, meil 5 senti..
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rannamees »

trebla kirjutas: 30 Mär 2023, 05:15 Rusikareegel , millest päikesepaneelide teema juures alates 2020 räägitud... ehitus 1€/W, aastatoodang 1 kWh/W ja hind 0,1 €/kWh...
Reegel kehtib endiselt ja selle alusel saaks teha vastava kalkulaatori, kus ehitusehinna, toodangu ja ühikuhinaga mängides tasuvusaega näeb.
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

trebla kirjutas: 29 Mär 2023, 21:14 ... Imelik pole siin kaua käinud, siis veel kord:
Pärast 31.12.2020 ei sisaldu üheski minu avaldatud kommentaaris toodud rahanumbris ühtki sel hetkel kõigile mittekättesaadavat toetust.
Ütlen ka veel viimast korda, kui osaled oma investeeringus täies mahus ise, siis saad rääkida hinnast ja tasuvusest. Juhul kui kasutad subsiidiume (kas otseseid või kaudseid, kõigile kättesaadavaid või mitte) ei ole enam "hind" adekvaatne võrdlusbaas.
Mulle meenub, kuidas mu kallis abikaasa ostis ise endale auto ja ka vahel tankis seda, ning seltskonnas kiitis seda kui üsna kasumlikku ostu kogukulu põhjal. Mina ainult vaikisin , sest mõnda sõnumit pole mõistlik välja öelda (ei tule asjale kasuks). Sama siin.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

trebla kirjutas: 30 Mär 2023, 07:47 Jajah...aga kas katla ja radikate diskontomäära ikka ka juurde rehkendad...?
Võõralt telefonilt aga ei saanud vast panna...
Palun ära enam tasuvuse kohta midagi kommeneeri, ilmselgelt sa ei saa sellest aru
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kui te nüüd teema alguse uuesti üle loeksite, siis äkki saaksite aru, et see oli teemaalgataja poolt mõeldud füüsikalise tootlikkuse üle diskuteerimiseks... et mitu kWh vatist tuleb ja miks alati ei tule.

Osa inimesi aga ei suuda selle sõna nägemisel mite millestki muust kui rahast mõelda...
Ja kas jakim oma pinge korda sai, seda me pole teada saanudki...
Imelik kirjutas: 30 Mär 2023, 20:11
...., kui osaled oma investeeringus täies mahus ise, ...
.....
Aga seda ma ju tegingi... mina olengi pannud oma paneelid oma raha eest ise ja isegi tasuvusest ega kasumlikkusest ei ole mina siin rääkinud... toonud välja lihtsalt palju need maksid ja palju elekter sellel või teisel perioodil maksnud on.. Ja see, et veebruarikuu elektri- (mis siis minu puhul on ka kütte-) kulu on plussis (järgnevad 8 kuud on seda niikuinii) ei ole mitte taastuvenergiatoetusest, sest seda ma nendes numbrites ei arvesta, vaid sellest 8-sendist elektrit ületavast "riigiabist" mida makstakse automaatselt kõigile - seda pidasin ma silmas "kõigile kättesaadavuse" all.
Milliseid "subsiidiume" või "head onu" sa siin veel silmas pead ?
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

trebla kirjutas: 30 Mär 2023, 22:16 ... see oli teemaalgataja poolt mõeldud füüsikalise tootlikkuse üle diskuteerimiseks... et mitu kWh vatist tuleb ja miks alati ei tule.
"Peace"! ... siis sellest rääkige. Majanduslik tasuvus ja hind nõuavad teisi rehkendusi.
Vasta