Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ trebla

Lisaks alghinna diskonto

Ja saad väga hästi aru - aga arvan, et ei taha välja öelda
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 25 Mär 2023, 11:53 Tasuvuse teema
Loomulikult - PV võib käsitleda kütteseadmena
PV hind on siis küttesadme hind
On valik alternatiivne kütteseade + "tavakulu" ja "PV + "tavakulu"
Millegi võrdlemiseks paluks nimetada millise küttesüsteemiga saaks "elektrist energiat saavat küttesüsteemi" võrrelda, kui eluhoone asukohas puudub tsentraalne keskkütte- ja gaasivõrk (alternatiivne energiakandja)?

Erinevad "igapäevaselt inimosalust nõudvad" küttesüsteemid jääksid võrdlusest välja, kuna elanik ei pruugi olla füüsiliselt või vaimselt võimeline neid ise käsitlema.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Ei ole mõtet mingeid ekstreemseid näiteid välja tuua, see ei muuda kuidagi üldpilti. Üldpilt on see, et päikesepaneele paigaldatakse lihtsalt seetõttu, et loodetatakse saada rahalist kasu.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ ping

Otseelekter
MSP
ÕSP
ÕVSP
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ac457765 kirjutas: 27 Mär 2023, 17:49 Ei ole mõtet mingeid ekstreemseid näiteid välja tuua, see ei muuda kuidagi üldpilti. Üldpilt on see, et päikesepaneele paigaldatakse lihtsalt seetõttu, et loodetatakse saada rahalist kasu.
Just. Oma kulude vähendamine ongi rahalise kasu üks viise....
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 27 Mär 2023, 19:05
Ac457765 kirjutas: 27 Mär 2023, 17:49 Ei ole mõtet mingeid ekstreemseid näiteid välja tuua, see ei muuda kuidagi üldpilti. Üldpilt on see, et päikesepaneele paigaldatakse lihtsalt seetõttu, et loodetatakse saada rahalist kasu.
Just. Oma kulude vähendamine ongi rahalise kasu üks viise....
Kasu in your ass. :lol: Kõigepealt peaks kulutatud summa koos normaalsete intressidega (võrreldes alternatiivsete investeerimisvõimalustega) tagasi saama ja siis võib hakata mingist rahalisest kasust rääkima.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Oma kulude vähendamine ongi rahalise kasu üks viise....
Kindlasti...
Aga veel on variant tulude suurendamine...
Veelkord - nii primitiivselt ei saa "asju" võrrelda
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

rannamees kirjutas: 26 Mär 2023, 22:52
Imelik kirjutas: 26 Mär 2023, 19:05 Käitiste lülitused on normeeritud ja piiritletud tehniliste tingimustega neile.
Ah mis sa jutustad. Käivitan asju igapäevaselt just nii palju ja nii tihti, kui vaja.
... aga tundub asjast arusaamist eriti pole?
Häireid ettevõtte liitumispunktis reguleerib EV Majandusministri määrus, mille järgi need peavad vastama eurostandardite nõuetele ja ei tohi põhjustada probleeme tarbijatele.
Nii et järgmine kord kui poolel külal tuled vilguvad ja kodutehnika hävineb kuna teed "nii kui vaja", arvesta , et selle eest on sanktsioonid.
rannamees kirjutas: 26 Mär 2023, 22:54
Imelik kirjutas: 26 Mär 2023, 19:58 See on võrgu tehniline pool ja selle üksikasjadega ei maksa meil siin ilmselt oma pead vaevata... räägime ebastabiilsusest ja selle mõjudest ikka tootmise kontekstis (antud juhul siis mikrotootmisest päikesepaneelidega).
Oleme ausad- mikrotootmine ei mõjuta võrgus mitte midagi.
Tootmismahu poolest otseselt küll, lokaalselt siiski. Võrgu läbilaskevõime ei ole arvestatud samaaegse tarbimise korral. Küll aga on päikesepaneelide eripära, et suurem tootmine on samal ajaperioodil ja sama on ka maksimumidega. Lisaks, kulud võrgu läbilaskevõime parandamisele ja reservvõimsusele kajastuvad nii võrguteenuse hinnas kui ka juhitava võimsuse elektrihinnas.
Võid kindel olla! ;)
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

trebla kirjutas: 26 Mär 2023, 22:55 Imelik, Kalvis väidab kuskil siinsamas vastupidi - nimelt et võrk on võimeline tootmissuunaliselt samuti peakaitsme ulatuses vabalt läbi laskma.. ja et sellest madalamaks piiramine on liitumislepinguga vastuolus...
:scratch:
Teoreetiliselt võiks see nii olla, paraku on meil arvestuses samaaegsustegur.... mis selle justkui välistaks. Praktikas on tarbimise samaaegsus veelgi väiksem aga kurdetakse võrgu läbilaskevõime ja juhitavate reservvõimsuste üle (meediastki läbi käinud). Ma ei väida et ma olen kursis kõigi arengutega selles osas, aga eks ta ise ehk kommenteerib .
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Imelik »

See võrdlemise teema jõuab ikka välja tasuvuse hindamiseni ja seal tuleb alghinna puhul paraku arvestada, see on täna rohkem väärt kui mingil ajahetkel tulevikus.
Samas ... kui võrrelda võrreldavaid alginvesteeringuid, mis on tingimata vajalikud (möödapääsmatud), ja ühe puhul on amortisatsioon ja käidukulu, mis eeldaks katmiseks lisainvesteeringuid ja teine katab amortisatsiooni ja käidukulu sama investeeringu piires.... mul jooksis juhe igatahes kokku
... ok, ühel on praktiliselt riiklik subsideerimine ja teisel ilmselt mitte, nii et sisuliselt ei ole lihtsalt sedasi võrreldavad.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Jätke korraks see "tasuvus" lihtsalt kõrvale
Vabalt võib võrrelda erinevaid kütteliike kogukuludega
Loomulikult on vajalik diskontomäära arvestamine so raha ajaväärtus
Ja diskontomäär võib erinevale persoonile olla erinev
Lisaks loomulikult hooldus / amort jms
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Vähemalt olen ma Imelikuga võrgu tootmissuunalise läbilaskevõimega ühel nõul.

Aga need investeerimisgurud (üks ilmus veel juurde)istuvad ilmselt lõkke ümber, sest lõkkele maja ümberehitamise (soojustamisest rääkimata ! ) diskontomäär oleks alternatiivse tootluse seisukohast puhas raiskamine...
:jooma
Tegelege sellega investeerimisfoorumis..
Jah.. päikesepaneelide puhul tekkis juurde uus kulurida, mida muude alternatiivsete küttesüsteemide puhul ei olnud.... tulumaks..
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 446
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Nendele paarile lamemaalasele kes oma paneelidevastast mantrat siin teemas taovad: siin on tavalisest kõrgema intelligentsiga seltskond võrreldes delfi peldikuseinaga ja pole vaja igas postituses oma joga ajada - korra-paariga on juba arusaadav kellega tegu ja ei pea ennast pidevalt meelde tuletama..
Kui isiklikke kogemusi valdkonnaga pole siis oleks kõigile parem kui sellised vait jääksid ja siit :wave: teeksid..
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rst »

Pilt


Viimase 48h võrgust tarbimine.
"+" siis võrgust tarbimine ja "-" võrku müük.
Nagu näha, siis praeguste pilviste ilmadega väga palju ei reosta võrku ning metsikut rahalist kasu ei teeni, kuid suudan umbes 16h PV abil ära elada juba märtsi kuus ning võrgust tarbin kella 23:00 kuni 7:00ni elektrit.
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

rst kirjutas: 28 Mär 2023, 09:48 Nagu näha, siis praeguste pilviste ilmadega väga palju ei reosta võrku ning metsikut rahalist kasu ei teeni, kuid suudan umbes 16h PV abil ära elada juba märtsi kuus
Pudeleid korjates saab ka ära elada. :lol: Ehk siis milleks raha paneelide alla matta ja kollaseid mehikesi nuumata kui võiks öelda, et see pole mingi hädavajalik tehnosüsteem (kui majal on võrguühendus olemas) ja erilist kasu sellega ei teeni? Lihtsalt niisama raha oli ülearu ja ei osanud midagi mõistlikumat peale hakata? :roll:
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rst »

Ac457765 kirjutas: 28 Mär 2023, 10:17 ...
Pudeleid korjates saab ka ära elada. :lol: Ehk siis milleks raha paneelide alla matta ja kollaseid mehikesi nuumata kui võiks öelda, et see pole mingi hädavajalik tehnosüsteem (kui majal on võrguühendus olemas) ja erilist kasu sellega ei teeni? Lihtsalt niisama raha oli ülearu ja ei osanud midagi mõistlikumat peale hakata? :roll:
Aitäh sinu kasuliku ja asjakohase kommetaari eest antud teemasse. Istu 5.

Peaks vist eraldi teema tegema üldise teema alla ja kõik kasulikud ning "asjalikud" kasutaja Ac457765 postitused sinna koondama. Samas naljanurk oli ka siin olemas. Sinna sobivad ka need postitused nii, et ....
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

rst, mis asi see niimoodi perioodiliselt 3 kilovatiga tarbib ?
ja mis need kilovatised piigid seal peal veel lisaks on ?
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rst »

Soojuspump tarbib kütmisel umbes 3kW ja tarbevee tegemiseks 4-5kW ja 1kW piik ma pakun, et on sauna eesruumi elektriline põrandaküte. Olen ise ka mõelnud, et mis see täpselt olla võib, kuid pole lihtsalt viitsinud süveneda. :)
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Walter2 kirjutas: 28 Mär 2023, 09:07 Nendele paarile lamemaalasele kes oma paneelidevastast mantrat siin teemas taovad: siin on tavalisest kõrgema intelligentsiga seltskond võrreldes delfi peldikuseinaga ja pole vaja igas postituses oma joga ajada - korra-paariga on juba arusaadav kellega tegu ja ei pea ennast pidevalt meelde tuletama..
Kui isiklikke kogemusi valdkonnaga pole siis oleks kõigile parem kui sellised vait jääksid ja siit :wave: teeksid..
Ilmselt minu pihta...
Palun pane siia kommentaar kus ma olen paneelidevastane
Ma olen korduvalt rõhutanud, et see on individuaalne otsus ja tulebki teha nii nagu endal "hea"
Mina olen lihtsalt siin "läbivale" käsitlusele toonud kõrvale "pisut teise" käsitluse
Ja ka korduvalt rõhutanud, et minu jaoks taandub asi majandusarvutusele - mitte midagi muud
"Peavoolule" erinev käsitlus ja arvamus keelatud?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

rst kirjutas: 28 Mär 2023, 10:28Nagu näha, siis praeguste pilviste ilmadega väga palju ei reosta võrku ning metsikut rahalist kasu ei teeni, kuid suudan umbes 16h PV abil ära elada juba märtsi kuus ning võrgust tarbin kella 23:00 kuni 7:00ni elektrit
? kuidas seda mõista.?
see on seal kütteelektri tarbimise graafik?
Aga tootmist on ainult üks piik ?
Kas see on siis akudesse salvestav süsteem mis suudab akumuleerida kogu tootmise?
Välja arvatud miski piik 27-nda märtsi pärastlõunal?

Praeguse ilmaga kulutab siis maja 11,5 kWh kütteelektrit korda COP =3 (?) ehk 30 kWh ööpäevas soojusenergiat...?

Aga kuidas muul ajal miskit tarbimist ei ole..? lihtsalt tühi maja, ootab millal elanikud kevadel lõunast tagasi lendavad.... ?
Kui suur maja ja kui pikk maakontuur ?
Viimati muutis trebla, 29 Mär 2023, 07:59, muudetud 1 kord kokku.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2040
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 67 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Uus huvitav võte päikeseparki rajada https://lounapostimees.postimees.ee/774 ... veele-ette
GALERII, VIDEO ⟩ Päikesepark jäi suurveele ette
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rst »

trebla kirjutas: 28 Mär 2023, 17:27 ? kuidass seda mõista.?
see on seal kütteelektri tarbimise graafik?
Aga tootmist on ainult üks piik ?
Kas see on siis akudesse salvestav süsteem mis suudab akumuleerida kogu tootmise?
Välja arvatud miski piik 27-nda märtsi pärastlõunal?

Praeguse ilmaga kulutab siis maja 11,5 kWh kütteelektrit korda COP =3 (?) ehk 30 kWh ööpäevas soojusenergiat...?

Aga kuidas muul ajal miskit tarbimist ei ole..? lihtsalt tühi maja, ootab millal elanikud kevadel lõunast tagasi lendavad.... ?
Kui suur maja ja kui pikk maakontuur ?
Graafikul on kogu elamise elektri tarbimine võrgust.
Süsteemis on 25kWh mahutuvusega akupank. Mul pandud akude laetus nii, et hommikuse börsi tippude ajal oleks piisavalt mahtu eelmisest päevast veel olemas, et ära saaks katta kuni päike jälle särama hakkab ja oma tarbimise ära katab ning ülejäägist jälle akusid laeb.
Antud piik tekkis sellest, et inverter suudab akusid laadida maksimaalselt 12kW võimsusega aga paneelid tootsid rohkem ning ülejääk müüakse võrku.
Tarbimine on koguaeg taga. Praeguste 0 kraadiste ilmadega on ööpäevane tarbimine umbes 30kWh kokku. Eks siin oma osa selles, et toas peab mingil mulle seletematul põhjusel olema 24 kraadi aga kes olen mina ütlema, et võiks jahedam olla. 😀
Maja on umbes 200m2 ning renoveerimisjärgus.
Maakontuuri umbes 600jm.

Minu PV süsteemi rajamise eesmärk oli võimalikult palju ise ära tarbida toodetud elektrist.
new1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 511
Liitunud: 18 Mär 2011, 17:40
On tänatud: 11 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas new1 »

Selline akupangaga lahendus tundubki tulevikus suht hea kombinatsioon, mil akude hinnad nõks veel allapoole tuleksid. Palju ise akude eest maksid ja mis pingel akupakk toimetab ning mis hinnavahe oli akudeta vs akuvõimekusega inverteril?
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Täpsustaks.
Sinu graafikul on peale soojuspumba piikide öösiti ka pidev u. 250 W taustatarbimine.. mida muul ajal ei ole. St. et muul ajal käib kõik aku arvelt? Ehk siis soojuspump võtab päeval veel 20 kWh lisaelektrit akust (ja otse inverterist, kui sealt midagi tuleb) + kõik muud päevased toimetused (mis muidugi kadudena kütavad maja)? Miski min. 25 kWh elektrit soojuspumbale päevas + muu elekter... oma 35-40 kWh päevas ? 1200-1500 kWh jaanuaris ?


Kas sul on juba ka aasta elektritarbimine sellise süsteemiga koos? Mis aastabilanss jääb?
Imelik kirjutas: 27 Mär 2023, 21:38 .... ühe puhul on amortisatsioon ja käidukulu, mis eeldaks katmiseks lisainvesteeringuid ja teine katab amortisatsiooni ja käidukulu sama investeeringu piires.... mul jooksis juhe igatahes kokku
... ok, ühel on praktiliselt riiklik subsideerimine ja teisel ilmselt mitte, nii et sisuliselt ei ole lihtsalt sedasi võrreldavad.
Kui juhe kokku jookseb, siis peab jah hakkama kahtlustama süvariiki ... (või väikeseid kollaseid või vähemalt mustigi mehikesi..) sest ASI LIHTSALT EI SAA NII OLLA !!!
Kus sa seda riiklikku subsideerimist näed. ?

Uudiseid kah. Lääne-eurooplastele, kel katusepinda kitsalt käes... :read:
https://www.pv-magazine.com/2023/03/24/ ... ar-module/
Probleem ikka olemuslik - kui ülearuse elektri saab teistele tarnida (on see hind sellel siis mis on) , siis ülearuse sooja veega keset suve pole miskit peale hakata. Seega see 80 % kasutegurit on tinglik....
Viimati muutis trebla, 29 Mär 2023, 12:02, muudetud 4 korda kokku.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rannamees »

xxx111 kirjutas: 27 Mär 2023, 11:33 20K-st oleks ma 2 aastaga teinud (vaadates oma reaalset viimase 2 aasta tootlust) min 26K
Seega oleks võinud 6K eest maksta ja 20K oleks ikka alles
Kõik mida öelda tahan, et nii primitiivselt nagu Sa asjale lähened pole lihtsalt adekvaatne
Selle jutu peale kehitan mina küll õlgu.
Investeeringuna tehtud parkide tootlus on mul enamvähem samas suurusjärgus.
:hello:
Vasta