Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

vtl kirjutas: 11 Mär 2023, 12:01
Kalvis kirjutas: 11 Mär 2023, 07:26 Just sellepärast peksabki taastuvenergia suvel alla hinna kus elekter on peaaegu tasuta…
Vaatan oma eelmise aasta excelit börsihinna kohta ja ei näe kusagilt otsast, et eelmine SUVI oleks elekter odav olnud.
Neid numbreid olen siia korduvalt postitanud, uuesti ei hakka….
Sul on õigus - eelmine suvi oligi nii. Põhjuseks, miks see suvi muutub on suur taastuvenergia liitumiste laine. tõsi mitte nii väga Eestis vaid ka Soomes (seal olevat nüüd tuuleparke püstitatud, kahjuks mahust polnud sõnagi) ja mõnes EL riigis (väidetavalt Saksamaal). Eestis on just palju püstitatud selliseid vtl ja teisi 15 kW päikeseparke. Uus valitsus küll lubab aga seni pole veel ükski tuulepark valmis saanud. Kui saab siis hakkab hind kõikuma, senikaua kui pole püstitatud, on kallis elekter edasi.
Nüüd keskmine hind väga ei lange - päikeseparkide ehitajatel tekib tasuvusega probleeme ja nad rohkem püsti ei pane. Valitsus ei taha siiani kuulda midagi tuuleparkide rajamisest - et jutt on üks aga teod on teised. Kui riik rajamise vastuseisust loobuks siis tuleb suures mahus taastuvenergiat lähimal 3 aastal ja siis hakkab hind vägagi kõikuma.
Nüüd päikeseparkide rajajatel - teil tasub tõesti vähemalt panna panus inverteritele kus on aku sisend samuti olemas ja parem juhtprogramm. Tasub tõesti salvestada peaaegu tasuta tundidel ja siis ise ära tarbida kallistel tundidel. sel juhul teenib aku hinna tasa.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kunn24 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:47 Võta paneelide hinnaks praegu ca 0,35 €/ W koos KM-ga, tuleb paneelide hinnaks ca 4900 €. Inverter ca 1500. Muu nänn juurde, liitumine on veidi üle 500. Pluss töö. Nii, et teoreetiliselt ise tehes ja minimaalselt nännile kulutades (ca 1000) saaks sellise 14 kW paneelidega jaama tööle ca 7500-ga.
Õiged hinnad. Paraku toetuse alla läheb ainult võtmed kätte juhtum ja kõik firmad teevad hinnapakkumisi 20k. Kredex keeldus hüvitamast kui vaid materjalid ostaksin - kohustuslik on juurde võtta 13k eest tööd, milleks kulus vaid 2 päeva, kuvalda ja kahe akutrelliga töö. Seega tuli odavam ilma toetusteta ehitamine
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Suur taastuvenergia liitumiste laine käib Saksamaal juba 20 aastat. Elektrihinnad hakkasid miinuses käima seal 2021 aasta kevadel, esialgu vaid puhkepevadel. Suvel 2021 aga hakkas see energiahind käest ära minema ja on üle 100 €/MWh siiani. Niikaua, kui meilt lõuna poole voolab rohkem energiat minema kui need kaks Estlinki peale suudavad anda, ei ole ka odavast Soome hinnast meile kasu (või kahju...oleneb kummalt poolt vaadata) tulgu see tuulikutest või tuumajaamast.
Ehkki päikesejaamade hulgast per kärss on Holland Saksamaast mühinal mööda läinud, on Euroopa energeetika uueks probleemiks Prantsusmaa, kelle tuumajaamad hakkavad nüüd massiliselt oma eluea lõppu jõudma.
Seega see kant neelab ka suvist energiat nii, et vähe ei ole, veel mõned järgmised aastad, kuni ka Prantsusmaa kaetakse päikesepaneelidega...
Vahepeal võiks meie pumphüdroakumulatsioonijaam valmis saada, siis ei kukuks päevane elektrihind ehk enam niisama lihtsalt miinusesse...

Keskmine inimene/pere vajab 20 000 kWh energiat oma elamise ja auto edasiliigutamise tarbeks aastas.
Praegu annab mulle selle 40 kWp päikesepark, salvestamine toimub pangaarvel ja jääb ülegi, kuigi katta tuleb ka pea 1000 € võrgutasu kulu.
Kui kaua see nii kestab... ei tea, saab näha...
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 805
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xil »

Päikeseenergia osakaal EU taastuvenergias on ainult 15,1%. Põhiline on tuuleenergia (37,5%) millele järgneb hüdroenergia (32,1%). Kuna PV hinnad on tuulikute hindadest palju kiiremini langenud, siis ehk tõesti päikeseenergia osakaal suureneb. Vaatan, et täna on elektri hind Hispaanias odavam, kui Eestis - huvitav, kas nad on lõpuks taastuvenergia tootmisega tegelema hakanud? Hispaania võiks oma päikeseenergia potentsiaaliga vabalt rohkem energiat toota, kui on Saudi-Araabia naftatodangu energia kogus.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Hispaanias on tuuleenergiat vägagi palju. Merekallast ja mägesi piisavalt. Päikesepaneele pannakse samuti.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ vtl

10 000-st tulu 2825 on muidugi suurepärane tootlus...
Veelgi parem kui see oleks nö passiivne ja "amorti" ei sisaldaks
Minu puhul kindlasti ma ei saa rääkida PV puhul sellistest hindadest nagu Sinu puhul
Sest mina hindan sinna sisse ka "oma töö" - so tulu mis jääb teenimata "kõrvaltegevuse" käigus
Aga arvutused ongi individuaalsed ja lõpuks on oluline, et "isik" ise rahul oleks

PS
Ühes teises teemas:
viewtopic.php?t=49184&start=4025

xxx111 kirjutas: 02 Veebr 2022, 18:11

Hetkel jälgin - kuid kindlalt enne turu sulgemist võtan positsiooni Oil & Gas ETF-s

xxx111 kirjutas: 31 Jaan 2023, 19:56

Täna sulgesin: +27%
Samuti sulgesin EXXON-i: +49%

Proportsionaalselt AINULT nende positsioonidega ~35%

PPS
Loomulikult "aastad pole vennad" - ükskõik mille puhul...
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:50
ping kirjutas: 11 Mär 2023, 21:46
xxx111 kirjutas: 11 Mär 2023, 21:30 ...
No võrdlus pole ju kohane (ja olen sellele ka varem viidanud)
Ükski asi minu maja juures ei tasu ära / ma ei võta seda investeeringuna / kõik on puhas kulu
Aga PV kulu pole vajalik, sooja, elektrit jms saab muud moodi ka
Ja Sinu konkreetne kommentaar viitabki, et PV-st pole mõtet tulu otsida
Tulu teenimiseks on paremad variandid (millega siis katta kulusid)

PS
Ja viitan järjekordselt, et las iga mees teeb nii nagu paremaks peab
Minu jaoks on vägagi kohane võrdlus, sest PV süsteem on minu hoone küttesüsteemi osa.
Täpselt sammuti nagu ahju ei ole mõtet ilma korstnata ehitada, sest ilma korstnata ei saaks ahju kasutada.
Kuna see on minu hoone tehnosüsteemi osa, siis pean seda võrdlema võrreldavate asjadega nagu näiteks toimiv ahi või katel, aga mitte "raha madratsi all hoidmisega".
:hello:
Minu jaoks mitte...
Sina teed nii, mina püüan oma küttekulud teisiti ja tulusamalt "tasa teenida"
Igale oma...
Isiklikult pean seda hobiks ja raha teenin teisiti...
OK-Lõpp
....pidid ju lõpetama. meest sõnast härga sarvest , midagi sellist
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

....pidid ju lõpetama. meest sõnast härga sarvest , midagi sellist...
Jah, tahtsin vaid vtl-le viidata, et tema poolt viidatu on suurepärane tootlus...
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

ometi Küttesüsteemide teemas ei taheta päikesepaneele süsteemina tunnistada ja pakutakse muid, kulukamaid variante...
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

trebla kirjutas: 12 Mär 2023, 22:44 ometi Küttesüsteemide teemas ei taheta päikesepaneele süsteemina tunnistada ja pakutakse muid, kulukamaid variante...
Polegi küttesüteem ju või räägi siis kuidas päikeseküte küttesüsteemina Eestis toimiks. Kütab palju kütab ja talvel istud paar kuud külmas? Ta võib olla küttesüsteemi külge ühendatud, aga sellest kütmiseks saadav energia on enamike hoonete jaoks murdosa vajaminevast. Kas seda nimetada ka küttesüsteemiks kui palju hapukapsasuppi süüa ning tahkekütuse katlasse peeretada ja see gaas ära põletada seal? :lol:
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ vtl
Jaam hakkas tootma 2020 aasta augustis
2022 aasta lõpuks on jaam tagasi toonud rahaliselt 5250€.
Selle sees on nii energia müügist saadud tulu, omatarve (mida arvestan sama hinnaga, millega oleks saanud hetkel müüa või börsilt osta /ilma võrgutasuta/) ning Eleringi poolt pakutav taastuvenergia toetus.
Arvutan praegu veidi (diferentseeritult so erineva diskontoga / erineva hinnaga jne) ning puhtalt huvist:
Kas see on nö puhastulu so siit on võetud maha kõik kulud?

Miks küsin:
Aastane kogutoodang oli 2021. aastal 13 MWh ja 2022 aastal 14 MWh...
Ja saan nati teised tulemused...
Küll ei tea ma Sinu omatarbe osakaalu
Aga võtsin selleks ca 50% keskmiselt / aga mitte otsest keskmist vaid ikka teatud kuudel omatarve suurem ja teatud kuudel väiksem
Sama siis müügiga ja ka müügihinnaga
So "lähenesin loominguliselt"
Aga mulle näib, et viga ei saa olla nii suur...
Viimati muutis xxx111, 13 Mär 2023, 14:16, muudetud 1 kord kokku.
rst
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 293
Liitunud: 30 Okt 2013, 17:18
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas rst »

Kui lugeda viimaseid lehekülgi antud teemas, siis tuleb huvitav käitumismuster välja.

Need kellel on päiksepaneelid, siis nemad on rahul oma investeeringuga.
Neede kellel pole päiksepaneele ega plaani panna, näevad seda, kui mõttetut investeeringut ja lihtsalt raha raiskamisena.

Ma ei saa aru, kust see kibestumus või negatiivsus tuleb mitte paneeli omanikel.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

rst kirjutas: 13 Mär 2023, 14:11 Kui lugeda viimaseid lehekülgi antud teemas, siis tuleb huvitav käitumismuster välja.

Need kellel on päiksepaneelid, siis nemad on rahul oma investeeringuga.
Neede kellel pole päiksepaneele ega plaani panna, näevad seda, kui mõttetut investeeringut ja lihtsalt raha raiskamisena.

Ma ei saa aru, kust see kibestumus või negatiivsus tuleb mitte paneeli omanikel.
Ma ei oska üldiselt kommenteerida, vaid enda seisukohast...
Ja siin peangi mainima, et olen alati lisanud, et ükskõik mis teised arvavad - põhiline, et ise rahul oled
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas ping »

rst kirjutas: 13 Mär 2023, 14:11 Kui lugeda viimaseid lehekülgi antud teemas, siis tuleb huvitav käitumismuster välja.

Need kellel on päiksepaneelid, siis nemad on rahul oma investeeringuga.
Neede kellel pole päiksepaneele ega plaani panna, näevad seda, kui mõttetut investeeringut ja lihtsalt raha raiskamisena.

Ma ei saa aru, kust see kibestumus või negatiivsus tuleb mitte paneeli omanikel.
Viinamarjad on hapud ja kadedus on edasiviiv jõud?

Kui mul oleks hoovis õunapuu, siis iga puuotsast maha langenud ubin oleks minu jaoks rämps, mis maas mädanedes suurendab hoovist koristatava prügi hulka ja kutsub lendavaid putukaid ligi, ehk ainult kulu.
Kui mulle meeldiks õunamahl ja õunavein, siis iga ubin oleks "jumala õnnistus ja minu kasu.

Kõik on maailmas suhteline ja tulemus sõltub saagise kasutamise oskusest. ;)
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Viinamarjad on hapud ja kadedus on edasiviiv jõud?
Üldse ei välista, et teatud juhtudel nii on...
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

xxx111 kirjutas: 13 Mär 2023, 17:33
Viinamarjad on hapud ja kadedus on edasiviiv jõud?
Üldse ei välista, et teatud juhtudel nii on...
....mulle hapud asjad ei meeldi
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Ac457765 kirjutas: 12 Mär 2023, 23:03
trebla kirjutas: 12 Mär 2023, 22:44 ometi Küttesüsteemide teemas ei taheta päikesepaneele süsteemina tunnistada ja pakutakse muid, kulukamaid variante...
Polegi küttesüteem ju või räägi siis kuidas päikeseküte küttesüsteemina Eestis toimiks. Kütab palju kütab ja talvel istud paar kuud külmas? Ta võib olla küttesüsteemi külge ühendatud, ...
No vaata..
Kõige lihtsam küttesüsteem on lõke... kraabid oksahunniku kokku, paned põlema ja istud selle ääres...

Paljudele see ei meeldi ja koguvad rohkem kaikaid ning teevad hobi korras sinna tuleasemele püstkoja ümber.
Ehk siis küttesüsteem on püstkojaga ühendatud.
Mõned hobimeisterdajad avastasid, et kui võtta jämedamad kaikad (ehk palgid) , siis kestab soojus kauem ja läheb veel vähem hagu..
Ja et suits silma ei läheks, siis lisasid korstna...
Ja et ei peaks kogu aeg lõket kohendama, siis tegid koldele kivikesta ümber ja nüüd pidid vaid üle päeva hagu tassima...

Kuni mugavusest jõuti gaasiküttesüsteemini... inimene teeb projekti, maksab hulga pappi, tänav kaevatakse üles, toru tuleb majja, teed lepingu, paigaldad radikad, küttetorustiku, tsirkulatsioonipumba (st. elektriliitumist on ka vaja) ning gaasikatla (aastal 2000 pakuti selle poti hinnaks 150 000 krooni) ja gaasiarvesti saadab tarbimise Alexelale, sealt liigub arve sinu panka ja raha läheb sinu arvelt maha... sinu asi on rabeleda, et seal arvel piisavalt oleks.... Kord( ?) aastas tellid gaasiseadmete kontrolli, iga 15 (?) aasta tagant vahetad katla välja. Sinu makstud gaasiraha eest pommitab putja ukrainlasi ja moslemid täristavad Pariisi rokk-kontserditel...

Mina jätsin tänava üleskaevamise ära, radikate jaoks torusid läbi seinte ei vedanud, gaasikatelt ei ostnud ja ka inspektorit selle jaoks ei telli. 23 aastat tagasi ostsin 10 000 krooni eest põrandaküttekaableid, elektriradikaid ja ühe 200 liitrise elektriboileri mis töötavad siiani. Elektriarvesti saadab tarbimise Alexelale aga teine elektriarvesti päikesepaneelide juures saadab samamoodi toodangunumbrid Alexelale. Alexela võtab suvel kogunenud ettemaksu pealt raha maha ja märtsikuus lasen tasaarvelduse summa oma pangaarvele üle kanda....(*)

Päikesepargi ports maksis 21 000, oma tööd oli vast kokku nädal kirjavahetust ja helistamist, kohapeal kopamehele asja selgitamine võttis vast tunni minu puhkuse ajast, selle asemel, et samal ajal sealsamas saunas õlut libistada. Ise nägin esimest korda oma paneele 10 kuud peale elektritootmise algamist.

Muidugi ... sellest 21 000 -st 14 000 olid Hiinas toodetud tükid seega siis vast 10 000 läks hiinlastele (ülejäänu muud materjalid ja ka hiina tükkide vedajate, vahendajate ja paigaldajate tasud). Kui hiinakad nüüd peaks Taivaniga seoses miski suurema sõja algatama, kuhu ka meie riik peaks hakkama pappi maksma, siis olen nagu kah servapidi süüdi. Oleks ehk pidanud saksa jupid ostma...

(*) Disclaimer:
Kuskil kirjeldustes ega arvestustes pole arvesse võetud ega ka mainitud taastuvenergia toetust, sest see ei ole praeguses seadusandlikus olukorras asjakohane... Küll oli sellel aga otsuse tegemiseks omal ajal kindlasti teatav liikumapanev mõju



Küll ei tea ma Sinu omatarbe osakaalu
Aga võtsin selleks ca 50% keskmiselt /...
Arvan, et 50 % on samuti vägagi üle hinnatud, hea kui ilma akudeta 15 % saad ?
ahjaa...elektriauto on ju ka aku aga siis ei jääks suvel vist aega magada, et oleks mida järgmisel päeval jälle laadida...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

@ trebla

Ma olen Sinu mõttekäiguga "küttesüsteemi" osas absoluutselt nõus...
Küsimus taandub lõpuks kahele asjale:
- kasutusmugavus
- hind
Väga lihtsustatult
Oletame, et oleme laisad ja mugavad - järelikult on määrav vaid hind
So erinevate energiavariantide KOGUHIND
Ja sealjuures arvestades erinevate küttevariantide TASUVUSARVUTUST
Tasuvusarvutus on otseselt seotud ALGKULUDEGA (nimelt ei kasuta sõna investeering)
Nüüd peaks arvesse võtma ka ALTERVATIIVSE tulu kui ALGKULU kasutada teisiti - no nimetame seda raha ajaväärtuseks
Kõik need muutujad võrrandis on persooniti erinevad
Samuti on erinev tulemuse tõlgendus - ühe jaoks üks tulemus OK, teise jaoks sama tulemus pole OK
Ja lõpuks jõuan ikka sinna kuhu alati - peaasi, et ise rahul oled

PS
Mina kasutasin arvutuste juures manuses lisatud materjale
Pean neid igal juhul objektiivsemaks kui ükskõik millist foorumi postitust
Korrigeerisin sisendeid (nt el hinna võtsin 2020...2022), korrigeerisin / võrdlesin veel erinevaid IRR / NPV ja veel mõnda "näidikut" ROI, MIRR, diskonto)
Aluseks 10 kW park
Ja tee mis tahad - no mina endale tasuvust ei näe...
OK - väljendame täpsemalt - ei näe mõistlikku tasuvust...
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

..... noo ikka jaurab , pidi ju ära õpetama. pv omanikud kirjutavad et tasub rahaliselt ära, millest siin aru ei saada. Kui mõni endale vanalinnabutiigist paneele ostma läheb siis võibolla ei tasu jah.
Ps . ise kiikan ka vaikselt neid paneelikesi.Tahaks ka oma putka nii saada et elektriarvet enam ei näeks.
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas trebla »

Need ekspertarvamused on vajalikud - nende abil ei saa kedagi pärast liigses optimismis süüdistadada...
Aga milliseid küttevariante sa täna oma projektides klientidele võrdled... ?
kaimagk kirjutas: 13 Mär 2023, 19:41 ...Ps . ise kiikan ka vaikselt neid paneelikesi.Tahaks ka oma putka nii saada et elektriarvet enam ei näeks.
Dimensioneeri üle, niipalju kui saad, osta soodsalt, tee ise.
Aga täna oli kaks tundi Saksas elektrihind juba negatiivne...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

kaimagk kirjutas: 13 Mär 2023, 19:41 ..... noo ikka jaurab ...
Ma vastasin treblale ja täiesti konkreetselt ja täiesti adekvaatselt / põhjendades
Mingit jauramist pole...
See, et Sulle mingi asi ei meeldi ei tähenda veel seda, et see oleks jauramine
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Aga milliseid küttevariante sa täna oma projektides klientidele võrdled... ?
VÄGA-VÄGA oleneb kliendist
Ja paljudel juhtudel on otsus juba tehtud - olgu selleks mis iganes põhjus...(meedia, alateadvus, mis iganes)
Aga kui klient soovib arvutusi nt "energiatõhus kuid sealjuures kuluoptimaalne ja sealjuures juba arvestada hoone kompaktsusega / avatäidetega jms ning sh arvestades tasuvusega" ja ka maksab selle eest siis teengi erinevad variandid - "näe tulemused on siin - otsusta"
kaimagk
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 501
Liitunud: 02 Juun 2010, 17:53
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas kaimagk »

….
Viimati muutis kaimagk, 13 Mär 2023, 23:18, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

No ei räägi ju, et ei tasu ära...
Räägin sellest, et kõik sõltub mis muutujad / kui palju muutujaid võrrandisse panna ja kuidas tulemust tõlgendada
Ja ekstra rõhutangi, et tõlgendus ongi individuaalne...
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Päikesepaneelide reaalne tootlikkus

Lugemata postitus Postitas aero »

kaimagk kirjutas: 13 Mär 2023, 19:41 ..... noo ikka jaurab , pidi ju ära õpetama. pv omanikud kirjutavad et tasub rahaliselt ära, millest siin aru ei saada.
Minu meelest jaurab siin keegi teine :).
Pv omanikud on rahulolevad kuna nad on JOOKSVAS kasumis. Tuleviku el.hinda me ei tea. Seega täna enesekindlalt väita “tasub” on pehmelt öeldes lühinägelik. Mulle küll sobib, et keegi neid ”taksojuhtide investeerimisnõuandeid” natuke analüüsib ja teisigi mõtlema ärgitab.
Vasta